Nicholas Kortlever | |
---|---|
Nicolaas Cortlever | |
| |
Țări | Olanda |
Data nașterii | 14 iunie 1915 |
Locul nașterii | Amsterdam |
Data mortii | 5 aprilie 1995 (în vârstă de 79 de ani) |
Rang | maestru internațional ( 1950 ) |
Fișiere media la Wikimedia Commons |
Nicholas Kortlever ( olandez. Nicolaas Cortlever ; 14 iunie 1915 , Amsterdam - 5 aprilie 1995 ) - șahist olandez , maestru internațional (1950).
Medaliată cu argint la campionatele olandeze în 1938, 1954 și 1958. În campionatul din 1942, a împărțit 1-3 locuri cu A. van den Hoek și A. de Groot , dar a pierdut într-un turneu de meci suplimentar [1] .
A participat la olimpiadele neoficiale (1936) și la patru olimpiade oficiale de șah (1939, 1950, 1952 și 1954) ca parte a echipei naționale a Olandei . La a 9-a Olimpiada de la Dubrovnik (1950) a arătat al doilea rezultat pe tabla a 4-a (8½ din 11). De asemenea, a participat la Cupa Clara Benedict din 1959 și la o serie de meciuri internaționale ca parte a echipei naționale.
Câștigător al turneului de la Beverwijk (1939).
An | Oraș | Competiție | + | - | = | Rezultat | Loc |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1936 | Rotterdam | Campionatul olandez | unu | 3 | 5 | 3½ din 9 | 7—8 [2] |
Munchen | Olimpiada neoficială de șah (echipa Țărilor de Jos, tabla a 8-a) | [3] | |||||
1938 | Amsterdam | Campionatul olandez | 7 | 2 | 2 | 8 din 11 | 2 [4] |
1939 | Beverwijk | Turneu Internațional | unu | ||||
Amsterdam | Turneu Internațional (VARA) | 2 | unu | 2 | 3 din 5 | 3—4 [5] | |
Amsterdam | Turneu Internațional (KNSB) | unu | 3 | unu | 1½ din 5 | 4—6 [6] | |
Haga | Meci Olanda - Anglia (tabloul 4, împotriva lui R. Broadbent ) | 0 | 2 | 0 | 0 din 2 | ||
Buenos Aires | Olimpiada a VIII- a (echipa Țărilor de Jos, tabla a 2-a) | 3 | 2 | unsprezece | 8½ din 16 | ||
harzburg rău | Turneu Internațional | ||||||
1940 | Beverwijk | Turneu Internațional | [patru] | ||||
1941 | Beverwijk | Turneu Internațional | [7] | ||||
Munchen | Turneu Internațional (Campionat European) | 2 | opt | 5 | 4½ din 15 | 14-15 [8] | |
1942 | Leeuwarden | Campionatul olandez | 1-3 | ||||
1946 | Beverwijk | Turneu Internațional | 2 | 2 | 5 | 4½ din 9 | 4 [9] |
Zaandam | Turneu Internațional | 2 | 0 | 3 | 3½ din 5 | 2—3 [10] | |
Leiden | Turneul de masterat olandez | 2 | 2 | 3 | 3½ din 7 | 3—4 [4] | |
1947 | Haga | Meci Olanda - Anglia (împotriva J. Abrahams ) | 2 | 0 | 0 | 2 din 2 | |
Haga | Meci Olanda - Cehoslovacia (împotriva Ch. Kottnauer ) | 0 | unu | unu | ½ din 2 | ||
1948 | Beverwijk | Turneu Internațional | [unsprezece] | ||||
Londra | Meci Anglia - Olanda (cu K. Alexander ) | 0 | 0 | 2 | 1 din 2 | ||
1949 | Meci Olanda - Anglia (împotriva lui R. Broadbent) | unu | 0 | unu | 1½ din 2 | ||
Praga | Meci Cehoslovacia - Olanda (contra Ch. Kottnauer) | 0 | unu | unu | ½ din 2 | ||
Budapesta | Meci Ungaria - Olanda (cu G. Bartsy ) | 0 | unu | unu | ½ din 2 | ||
Belgrad | Meci Iugoslavia - Olanda (tabloul 4, împotriva lui B. Rabar și D. Yanosevic ) | 2 | 0 | 0 | 2 din 2 | ||
1950 | Beverwijk | Turneu Internațional | 2 | 0 | 7 | 5½ din 9 | 4 [12] |
Amsterdam | Campionatul olandez | patru | 2 | 5 | 6½ din 11 | 4 [4] | |
Utrecht | Meci Olanda - Iugoslavia (tabloul 3, împotriva lui P. Trifunovic ) | unu | 0 | unu | 1½ din 2 | ||
Dubrovnik | Olimpiada a IX -a (echipa Țărilor de Jos, tabla a 4-a) | 6 | 0 | 5 | 8½ din 11 | 2 pe tablă | |
1951 | Dusseldorf | Meci Germania de Vest - Olanda (tabloul 3, împotriva lui G. Pfeiffer ) | unu | 0 | unu | 1½ din 2 | |
1952 | Enschede | Campionatul olandez | 2 | patru | patru | 4 din 10 | 7-9 [4] |
Londra | Meci Anglia - Olanda (tabloul 5, împotriva lui F. Milner-Berry ) | unu | 0 | unu | 1½ din 2 | ||
Helsinki | X Olimpiada (echipa Țărilor de Jos, tabloul a 4-a) | 6 | 3 | patru | 8 din 13 | ||
1953 | Beverwijk | Turneu Internațional | 2 | 5 | patru | 4 din 11 | 9-10 [13] |
1954 | Amsterdam | Campionatul olandez | 3 | 0 | opt | 7 din 11 | 2—3 [12] |
Utrecht | Meci Olanda - Germania de Vest (tabloul 7, vs. V. Niephaus ) | 0 | unu | unu | ½ din 2 | ||
Amsterdam | Olimpiada a XI- a (echipa Țărilor de Jos, tabla a treia) | unu | 3 | patru | 3 din 8 | ||
1957 | Amsterdam | Campionatul olandez | [12] | ||||
Dortmund | Meci Germania - Olanda (tabloul 5, împotriva lui G. Heinicke ) | 0 | 0 | 2 | 1 din 2 | ||
1958 | Amsterdam | Campionatul olandez | 7 | 2 | unu | 7½ din 10 | 2 [12] |
1959 | Cheltenham | Meci Anglia - Olanda (tabloul 4, împotriva lui L. Barden ) | 0 | 0 | 2 | 1 din 2 | |
Lugano | Cupa Clara Benedict (echipă Țărilor de Jos, ?-board) | unu | 2 | 2 | 2 din 5 | ||
1962 | Oberhausen | Meci Germania - Olanda (tabloul 3, împotriva lui E. Joppen ) | 0 | unu | unu | ½ din 2 | |
1963 | Birmingham | Meci Anglia - Olanda (tabloul 2, împotriva lui Ch. Kottnauer) | 0 | 0 | 2 | 1 din 2 | |
1969 | Wijk aan Zee | Turneu Internațional (Turneul B) | 6 | 2 | 7 | 9½ din 15 | 4—5 [14] |
1970 | Wijk aan Zee | Turneu Internațional | 0 | 6 | 9 | 4½ din 15 | 14-16 [15] |
Amsterdam | Turneu Internațional (Turneul B) | 3 | 2 | 6 | 6 din 11 | 4—7 [16] | |
1971 | Hitzacker | Meci Germania de Vest - Olanda (tabloul 7, împotriva lui R. Eckslein ) | unu | 0 | unu | 1½ din 2 | |
1972 | Wijk aan Zee | Turneu Internațional (Turneul B) | 5 | 7 | 3 | 6½ din 15 | 11-12 [17] |
Site-uri tematice | |
---|---|
În cataloagele bibliografice |