Taekwondo la Jocurile Olimpice de vară din 2020 | ||||
---|---|---|---|---|
Bărbați | femei | |||
Până la 58 kg | Până la 49 kg | |||
Până la 68 kg | Până la 57 kg | |||
Până la 80 kg | Până la 67 kg | |||
Peste 80 kg | Peste 67 kg | |||
Calificare | ||||
Competiția feminină de taekwondo la categoria 57 kg la Jocurile Olimpice de vară din 2020 a avut loc pe 25 iulie 2021 în Sala A a Makuhari Masse Arena
Americanca Anastasia Zolotich , în vârstă de 18 ani, a devenit campioană olimpică , învingând -o în finală pe Tatiana Minina , reprezentând echipa Comitetului Olimpic Rus la turneu [1] . Această victorie a fost prima din istoria Taekwondo-ului Olimpic al Femeilor din SUA [2] [3] . Hatice Kübra Ilgyun din Turcia și reprezentantul taiwanez Lo Chia Ling [4] au primit medalii de bronz .
Britanicul Jade Jones , campioana Jocurilor Olimpice din 2012 și 2016 , a pierdut în primul tur al competiției și a încheiat lupta pentru medaliile turneului [5] .
Aur | Argint | Bronz |
Anastasia Zolotich SUA |
Tatyana Minina OKR |
Hatice Kubra Ilgun Turcia |
Lo Chia Ling Taiwan |
Ora locală ( UTC+9 )
data | Timp | Rundă |
---|---|---|
25 iulie | 10:00 | Runda preliminară |
25 iulie | 10:28 | 1/8 de finală |
25 iulie | 14:12 | Sfert de finala |
25 iulie | 16:04 | semi finala |
25 iulie | 19:14 | Turneul de consolare Meciul pe locul 3 |
25 iulie | 21:30 | Finala |
În legătură cu includerea în competiție a reprezentantului echipei de refugiați Kimiya Alizade , care nu a avut ocazia să se califice la turneu, sportivii cu cel mai slab rating au susținut o rundă preliminară pentru dreptul de a fi în tabloul principal.
Runda preliminară | ||||||||||
16 | Kimia Alizade ( EOR ) | optsprezece | ||||||||
17 | Naheed Kiani ( IRI ) | 9 | ||||||||
În conformitate cu clasamentul preliminar și ținând cont de runda preliminară, sportivii au fost împărțiți în perechi; câștigătorul fiecărei perechi a avansat în runda următoare a competiției.
1/8 de finală | Sferturi de finala | Semifinale | Finala | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | T. Ben Yessouf ( NIG ) | unsprezece | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
patru | Mayu Hamada ( JPN ) | 6 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | T. Ben Yessouf ( NIG ) | zece | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Tatyana Minina ( ROC ) | cincisprezece | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Tatyana Minina ( ROC ) | cincisprezece | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12 | Fani Dzeli ( GRE ) | 7 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Tatyana Minina ( ROC ) | zece | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16 | Kimia Alizade ( EOR ) | 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | P. Adamkiewicz ( POL ) | 17 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
opt | Zhou Lijun ( CHN ) | 31 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
opt | Zhou Lijun ( CHN ) | opt | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16 | Kimia Alizade ( EOR ) | 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
unu | Jade Jones ( GBR ) | 12 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16 | Kimia Alizade ( EOR ) | 16 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Tatyana Minina ( ROC ) | 17 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | A. Zolotich ( SUA ) | 25 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
cincisprezece | Nishi Lee Lindo ( CRC ) | 5 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Hatice K. Ilgün ( TUR ) | 16 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Hatice K. Ilgün ( TUR ) | 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | A. Zolotich ( SUA ) | 17 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | A. Zolotich ( SUA ) | unsprezece | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
zece | Nada Laaray ( MAR ) | patru | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | A. Zolotich ( SUA ) | 28 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
unsprezece | Lo Chia Ling ( TPE ) | 5 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
unsprezece | Lo Chia Ling ( TPE ) | douăzeci | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Lee Ah Reum ( KOR ) | optsprezece | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
unsprezece | Lo Chia Ling ( TPE ) | optsprezece | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Skylar Park ( CAN ) | 7 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Skylar Park ( CAN ) | 25 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
paisprezece | Stacy Ymer ( AUS ) | cincisprezece |
Jucătorii de taekwondo, care au pierdut în fața viitorilor finaliști în timpul competiției, au participat la turneul de consolare pentru două medalii de bronz.
Prima runda | Meci pe locul trei | |||||||
unsprezece | Lo Chia Ling ( TPE ) | zece | ||||||
12 | Fani Dzeli ( GRE ) | 0 | 13 | T. Ben Yessouf ( NIG ) | 6 | |||
13 | T. Ben Yessouf ( NIG ) | 2 | ||||||
16 | Kimia Alizade ( EOR ) | 6 | ||||||
zece | Nada Laaray ( MAR ) | 0 | 2 | Hatice K. Ilgün ( TUR ) | opt | |||
2 | Hatice K. Ilgün ( TUR ) | 6 |
Loc | Sportiv |
---|---|
Anastasia Zolotich ( SUA ) | |
Tatyana Minina ( ROC ) | |
Lo Chia Ling ( TPE ) | |
Hatice Kubra Ilgun ( TUR ) | |
5 | Tekyat Ben Yessouf ( NIG ) |
Kimia Alizade ( EOR ) | |
7 | Țintele Fani ( GRE ) |
Nada Laaray ( MAR ) | |
9 | Zhou Lijun ( CHN ) |
Skylar Park ( CAN ) | |
unsprezece | Mayu Hamada ( JPN ) |
Patricia Adamkiewicz ( POL ) | |
Jade Jones ( GBR ) | |
Nishi Lee Lindo ( CRC ) | |
Lee Ah Reum ( KOR ) | |
Stacy Ymer ( AUS ) | |
17 | Naheed Kiani ( IRI ) |
Campioni olimpici de taekwondo la categoria ușoară | |
---|---|
|