Hochei pe gheață la Jocurile Olimpice de iarnă din 2010 | ||||
---|---|---|---|---|
Turnee | ||||
bărbați | femei | |||
Formații | ||||
bărbați | femei | |||
Calificare | ||||
bărbați | femei | |||
2014 → |
Calificarea pentru turneul masculin de hochei pe gheață pentru Jocurile Olimpice de iarnă din 2010 este determinată de clasamentul mondial IIHF după Campionatul Mondial din 2008 . Primele nouă echipe din clasamentul mondial primesc automat un loc la Jocurile Olimpice, restul de trei echipe au avut ocazia să ajungă la Jocuri prin turnee de calificare [1] .
turneu | data | Locație | Locuri | Echipe |
---|---|---|---|---|
Clasamentul mondial IIHF 2008 Include următoarele evenimente: |
30 aprilie 2005 - 18 mai 2008 |
Quebec și Halifax ^ |
9 | Canada Republica Cehă Finlanda Belarus Rusia Slovacia Suedia Elveția SUA |
Turneul final de calificare | 5 – 8 februarie 2013 | Hanovra | unu | Germania |
Turneul final de calificare | 5 – 8 februarie 2013 | Riga | unu | Letonia |
Turneul final de calificare | 5 – 8 februarie 2013 | Oslo | unu | Norvegia |
Total | 12 |
^ Rezultatele celei mai recente Cupe Mondiale , desfășurate în Canada , au avut cea mai mare importanță în clasament.
Precalificarea a avut loc în perioada 9-11 octombrie 2008 la Ankara , Turcia . Câștigătorul grupei a avansat în următoarea rundă de calificare.
Echipa de pre-calificare |
M | echipa națională | Și | LA | ÎN | PE | P | shz | ShP | RSH | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Spania | 3 | 2 | 0 | 0 | unu | 24 | opt | +16 | 6 |
2 | Bulgaria | 3 | 2 | 0 | 0 | unu | 16 | opt | +8 | 6 |
3 | Mexic | 3 | 2 | 0 | 0 | unu | 16 | 12 | +4 | 6 |
patru | Curcan | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 31 | −28 | 0 |
Ora locală ( UTC+2 ).
9 octombrie 2008 ora 15:30 |
Mexic | 2: 6 (1:2, 0:3, 1:1) |
Bulgaria | Gençlik Spor il Mudurlugu , Ankara Audiență : 50 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Alexander Burro | ||||
30 minute | Amenda | 42 min | ||
45 | aruncări | 25 |
9 octombrie 2008 ora 19:00 |
Spania | 14:1 (2:1, 6:0, 6:0) |
Curcan | Genclik Spor il Mudurlugu , Ankara Audiență : 465 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Matthew Thompson | ||||
18 min | Amenda | 52 min | ||
62 | aruncări | 13 |
10 octombrie 2008 15:30 |
Spania | 4:5 (3:2, 1:2, 0:1) |
Mexic | Genchlik Spor il Mudurlugu , Ankara Audiență : 125 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Yves Beckers | ||||
26 min | Amenda | 36 min | ||
treizeci | aruncări | 22 |
10 octombrie 2008 ora 19:00 |
Bulgaria | 8 : 0 (2:0, 3:0, 3:0) |
Curcan | Gençlik Spor il Mudurlugu , Ankara Audiență : 350 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Alexander Burro | ||||
16 min | Amenda | 24 min | ||
38 | aruncări | 24 |
11 octombrie 2008 14:30 |
Bulgaria | 2: 6 (0:1, 1:4, 1:1) |
Spania | Genchlik Spor il Mudurlugu , Ankara Audiență : 146 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Matthew Thompson | ||||
30 minute | Amenda | 24 min | ||
douăzeci | aruncări | 47 |
11 octombrie 2008 ora 18:00 |
Curcan | 2:9 (0:3, 1:2, 1:4) |
Mexic | Genclik Spor il Mudurlugu , Ankara Audiență : 256 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Yves Beckers | ||||
28 min | Amenda | 16 min | ||
zece | aruncări | 39 |
Precalificarea în trei grupe a avut loc în perioada 6-9 noiembrie 2008 . Meciurile au avut loc la Narva ( Estonia ), Budapesta ( Ungaria ) și Sanok ( Polonia ). Câștigătorii grupelor trec în runda finală de calificare.
Echipele care avansează la calificarea finală |
M | echipa națională | Și | LA | ÎN | PE | P | shz | ShP | RSH | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Kazahstan | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 31 | 2 | +29 | 9 |
2 | Estonia | 3 | 2 | 0 | 0 | unu | paisprezece | 12 | +2 | 6 |
3 | Olanda | 3 | unu | 0 | 0 | 2 | zece | paisprezece | −4 | 3 |
patru | Spania | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 29 | −27 | 0 |
Ora locală ( UTC+2 ).
6 noiembrie 2008 16:00 |
Kazahstan | 17:0 (7:0, 6:0, 4:0) |
Spania | Krinholm Hall , Narva Audiență: 432 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Raymond Garda | ||||
10 minute | Amenda | 12 min | ||
62 | aruncări | 7 |
6 noiembrie 2008 ora 20:00 |
Olanda | 4 : 6 (2:1, 1:1, 1:4) |
Estonia | Sala Krinholm , Narva Audiență: 560 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Andrey Biryukov | ||||
12 min | Amenda | 12 min | ||
34 | aruncări | 47 |
7 noiembrie 2008 ora 16:00 |
Olanda | 4:1 (0:1, 2:0, 2:0) |
Spania | Sala Krinholm , Narva Audiență: 155 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Per Gustav Solem | ||||
24 min | Amenda | 20 de minute | ||
55 | aruncări | 13 |
7 noiembrie 2008 ora 20:00 |
Estonia | 0: 7 (0:4, 0:2, 0:1) |
Kazahstan | Sala Krinholm , Narva Audiență: 1200 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Raymond Garda | ||||
26 min | Amenda | 8 min | ||
21 | aruncări | 60 |
9 noiembrie 2008 ora 16:00 |
Kazahstan | 7 : 2 (2:1, 3:1, 2:0) |
Olanda | Krinholm Hall , Narva Audiență: 206 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Andrey Biryukov | ||||
31 min | Amenda | 16 min | ||
63 | aruncări | 16 |
9 noiembrie 2008 ora 20:00 |
Spania | 1: 8 (0:2, 1:3, 0:3) |
Estonia | Krinholm Hall , Narva Audiență: 635 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Per Gustav Solem | ||||
12 min | Amenda | 8 min | ||
13 | aruncări | 51 |
M | echipa națională | Și | LA | ÎN | PE | P | shz | ShP | RSH | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Ungaria | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | douăzeci | patru | +16 | 9 |
2 | Lituania | 3 | 2 | 0 | 0 | unu | 13 | 9 | +4 | 6 |
3 | Croaţia | 3 | unu | 0 | 0 | 2 | opt | unsprezece | −3 | 3 |
patru | Serbia | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | patru | 21 | −17 | 0 |
Ora locală ( UTC+1 ).
7 noiembrie 2008 ora 14:30 |
Lituania | 4 : 2 (0:2, 3:0, 1:0) |
Croaţia | Budapest Sports Arena , Budapesta Spectatori: 400 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Bo Andersen | ||||
28 min | Amenda | 18 min | ||
33 | aruncări | 22 |
7 noiembrie 2008 ora 18:00 |
Ungaria | 9:1 (4:0, 1:1, 4:0) |
Serbia | Budapest Sports Arena , Budapesta Spectatori: 6500 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Igor Chernyshov | ||||
12 min | Amenda | 14 min | ||
51 | aruncări | unsprezece |
8 noiembrie 2008 ora 14:00 |
Lituania | 4:2 (0:1, 4:1, 3:0) |
Serbia | Budapest Sports Arena , Budapesta Spectatori: 1500 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Roland Aumüller | ||||
34 min | Amenda | 28 min | ||
54 | aruncări | 29 |
8 noiembrie 2008 ora 17:30 |
Croaţia | 1: 6 (0:2, 0:3, 1:1) |
Ungaria | Budapest Sports Arena , Budapesta Spectatori: 7898 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Bo Andersen | ||||
32 min | Amenda | 14 min | ||
cincisprezece | aruncări | 56 |
9 noiembrie 2008 ora 14:00 |
Serbia | 1:5 (0:1, 1:3, 0:1) |
Croaţia | Budapest Sports Arena , Budapesta Spectatori: 1683 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Igor Chernyshov | ||||
30 minute | Amenda | 22 min | ||
35 | aruncări | 33 |
9 noiembrie 2008 ora 17:30 |
Ungaria | 5 : 2 (3:1, 0:0, 2:1) |
Lituania | Budapest Sports Arena , Budapesta Spectatori: 8520 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Roland Aumüller | ||||
20 de minute | Amenda | 24 min | ||
52 | aruncări | 22 |
M | echipa națională | Și | LA | ÎN | PE | P | shz | ShP | RSH | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Japonia | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 12 | 2 | +10 | 9 |
2 | Polonia | 3 | unu | unu | 0 | unu | 13 | 6 | +7 | 5 |
3 | Marea Britanie | 3 | unu | 0 | unu | unu | paisprezece | 6 | +8 | patru |
patru | România | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 27 | −25 | 0 |
Ora locală ( UTC+1 ).
6 noiembrie 2008 ora 15:30 |
Japonia | 7: 0 (3:0, 3:0, 1:0) |
România | Sanhok Arena , Sanhok Spectatori: 600 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Wilhelm Schimm | ||||
10 minute | Amenda | 26 min | ||
42 | aruncări | optsprezece |
6 noiembrie 2008 19:30 |
Polonia | 3:2 ( B ) (1:1, 1:0, 0:1, 0:0, 1:0) |
Marea Britanie | Sanhok Arena , Sanhok Spectatori: 2500 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Radek Gusichka | ||||
18 min | Amenda | 12 min | ||
31 | aruncări | 23 |
7 noiembrie 2008 15:45 |
Japonia | 2:1 (1:1, 1:0, 0:0) |
Marea Britanie | Sanhok Arena , Sanhok Spectatori: 300 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Tuomo Sorakangas | ||||
10 minute | Amenda | 4 min | ||
34 | aruncări | treizeci |
7 noiembrie 2008 19:15 |
România | 1:9 (1:3, 0:3, 0:3) |
Polonia | Sanhok Arena , Sanhok Spectatori: 2400 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Wilhelm Schimm | ||||
14 min | Amenda | 10 minute | ||
douăzeci | aruncări | 47 |
9 noiembrie 2008 ora 14:30 |
Marea Britanie | 11:1 (4:0, 3:1, 4:0) |
România | Sanhok Arena , Sanhok Spectatori: 800 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Tuomo Sorakangas | ||||
10 minute | Amenda | 26 min | ||
56 | aruncări | 19 |
9 noiembrie 2008 18:15 |
Polonia | 1:3 (0:3, 1:0, 0:0) |
Japonia | Sanhok Arena , Sanhok Spectatori: 4000 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Radek Gusichka | ||||
30 minute | Amenda | 14 min | ||
34 | aruncări | 24 |
Calificarea finală în trei grupe a avut loc în perioada 5 - 8 februarie 2009 . Meciurile au avut loc la Hanovra ( Germania ), Riga ( Letonia ) și Oslo ( Norvegia ). Câștigătorii grupelor s-au calificat la turneul olimpic .
Echipe calificate la Turneul Olimpic |
M | echipa națională | Și | LA | ÎN | PE | P | shz | ShP | RSH | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Germania | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | unsprezece | 3 | +8 | 9 |
2 | Austria | 3 | unu | unu | 0 | unu | zece | 7 | +3 | 5 |
3 | Japonia | 3 | 0 | unu | 0 | 2 | opt | 16 | −8 | 2 |
patru | Slovenia | 3 | 0 | 0 | 2 | unu | opt | unsprezece | −3 | 2 |
Ora locală ( UTC+1 ).
5 februarie 2009, ora 16:00 |
Slovenia | 3:4 ( OT ) (0:0, 3:2, 0:1, 0:1) |
Austria | TUI Arena , Hannover Audiență: 1016 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Sami Partanen Ulf Rönnmark | ||||
10 minute | Amenda | 32 min | ||
19 | aruncări | 27 |
5 februarie 2009 ora 19:30 |
Germania | 7:1 (3:1, 3:0, 1:0) |
Japonia | TUI Arena , Hannover Audiență: 4318 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Chris Savage Vladimir Schindler | ||||
18 min | Amenda | 8 min | ||
treizeci | aruncări | 13 |
7 februarie 2009 ora 12:00 |
Slovenia | 4:5 ( B ) (2:1, 2:1, 0:2, 0:0, 0:1) |
Japonia | TUI Arena , Hannover Audiență: 2380 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Sami Partanen Vladimir Schindler | ||||
16 min | Amenda | 12 min | ||
31 | aruncări | treizeci |
7 februarie 2009 ora 15:30 |
Austria | 1 : 2 (0:0, 1:2, 0:0) |
Germania | TUI Arena , Hannover Audiență: 5034 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Ulf Rönnmark Chris Savage | ||||
10 minute | Amenda | 10 minute | ||
28 | aruncări | 16 |
8 februarie 2009 ora 13:30 |
Japonia | 2: 5 (0:1, 1:3, 1:1) |
Austria | TUI Arena , Hannover Audiență: 1423 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Ulf Rönnmark Chris Savage | ||||
8 min | Amenda | 10 minute | ||
douăzeci | aruncări | 32 |
8 februarie 2009 17:10 |
Germania | 2 : 1 (1:0, 1:0, 0:1) |
Slovenia | TUI Arena , Hannover Audiență: 3758 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Sami Partanen Vladimir Schindler | ||||
16 min | Amenda | 14 min | ||
25 | aruncări | 23 |
M | echipa națională | Și | LA | ÎN | PE | P | shz | ShP | RSH | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Letonia | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | cincisprezece | 6 | +9 | 9 |
2 | Ucraina | 3 | unu | unu | 0 | unu | 9 | 9 | 0 | 5 |
3 | Italia | 3 | unu | 0 | 0 | 2 | 7 | opt | −1 | 3 |
patru | Ungaria | 3 | 0 | 0 | unu | 2 | 7 | cincisprezece | −8 | unu |
Ora locală ( UTC+1 ).
5 februarie 2009 ora 15:00 |
Italia | 2 : 3 (0:1, 0:0, 2:2) |
Ucraina | Arena Riga , Riga Spectatori: 1100 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Vladimir Balushka Milan Minarge | ||||
12 min | Amenda | 8 min | ||
24 | aruncări | 36 |
5 februarie 2009 ora 19:00 |
Letonia | 7:3 (1:1, 3:2, 3:0) |
Ungaria | Arena Riga , Riga Spectatori: 4900 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Ole Hansen Markus Winnerborg | ||||
8 min | Amenda | 18 min | ||
43 | aruncări | paisprezece |
6 februarie 2009 ora 15:00 |
Italia | 4 : 1 (2:0, 1:0, 1:1) |
Ungaria | Arena Riga , Riga Spectatori: 900 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Vladimir Balushka Milan Minarge | ||||
20 de minute | Amenda | 12 min | ||
24 | aruncări | 26 |
6 februarie 2009 ora 19:00 |
Ucraina | 2 : 4 (1:0, 0:2, 1:2) |
Letonia | Arena Riga , Riga Spectatori: 8250 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Ole Hansen Markus Winnerborg | ||||
48 min | Amenda | 30 minute | ||
25 | aruncări | optsprezece |
8 februarie 2009 ora 13:00 |
Ungaria | 3:4 ( B ) (0:0, 2:0, 1:3, 0:0, 0:1) |
Ucraina | Arena Riga , Riga Spectatori: 1900 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Vladimir Balushka Milan Minarge | ||||
22 min | Amenda | 14 min | ||
optsprezece | aruncări | 35 |
8 februarie 2009 ora 17:00 |
Letonia | 4 : 1 (2:0, 1:0, 1:1) |
Italia | Arena Riga , Riga Spectatori: 10 000 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Ole Hansen Markus Winnerborg | ||||
12 min | Amenda | 18 min | ||
46 | aruncări | 31 |
M | echipa națională | Și | LA | ÎN | PE | P | shz | ShP | RSH | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Norvegia | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | zece | 6 | +4 | 9 |
2 | Danemarca | 3 | unu | 0 | unu | unu | 7 | 9 | −2 | patru |
3 | Kazahstan | 3 | unu | 0 | 0 | 2 | unsprezece | 7 | +4 | 3 |
patru | Franţa | 3 | 0 | unu | 0 | 2 | 6 | 12 | −6 | 2 |
Ora locală ( UTC+1 ).
5 februarie 2009 ora 15:00 |
Danemarca | 1:2 ( OT ) (1:0, 0:0, 0:1, 0:1) |
Franţa | Jordal Amfi , Oslo Audiență: 325 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Rafael Kadyrov Rick Looker | ||||
10 minute | Amenda | 8 min | ||
27 | aruncări | 16 |
5 februarie 2009 ora 19:00 |
Norvegia | 2:1 (0:0, 2:1, 0:0) |
Kazahstan | Jordal Amfi , Oslo Public: 2069 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Søren Persson Jüri Petteri Rönn | ||||
8 min | Amenda | 14 min | ||
24 | aruncări | 21 |
7 februarie 2009 ora 13:00 |
Danemarca | 3 : 2 (1:1, 1:0, 1:1) |
Kazahstan | Jordal Amfi , Oslo Audiență: 455 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Rick Looker Jüri Petteri Rönn | ||||
8 min | Amenda | 22 min | ||
35 | aruncări | 21 |
7 februarie 2009 ora 17:00 |
Franţa | 2: 3 (0:1, 1:2, 1:0) |
Norvegia | Jordal Amfi , Oslo Audiență: 2313 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Rafael Kadyrov Soren Persson | ||||
12 min | Amenda | 12 min | ||
21 | aruncări | 27 |
8 februarie 2009 ora 13:00 |
Kazahstan | 8 : 2 (2:0, 3:1, 3:1) |
Franţa | Jordal Amfi , Oslo Audiență: 314 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Rafael Kadyrov Soren Persson | ||||
18 min | Amenda | 16 min | ||
27 | aruncări | treizeci |
8 februarie 2009 ora 17:00 |
Norvegia | 5 : 3 (1:2, 2:0, 2:1) |
Danemarca | Jordal Amfi , Oslo Public: 3014 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Rick Looker Jüri Petteri Rönn | ||||
26 min | Amenda | 12 min | ||
34 | aruncări | 25 |