Campionatul URSS din 1963 în a doua subgrupă a clasei „A” s-a desfășurat în două runde. Cele mai bune două cluburi - Yaroslavl "Shinnik" și Gorki "Volga" - au primit un bilet pentru prima grupă din clasa "A" a sezonului 1964.
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | 12 | 13 | paisprezece | cincisprezece | 16 | 17 | optsprezece | Și | LA | H | P | G | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Shinnik Iaroslavl | 0:0 | 1:0 | 1:1 | 2:0 | 2:1 | 3:0 | 3:0 | 2:0 | 1:0 | 1:2 | 1:1 | 2:0 | 1:0 | 3:1 | 1:0 | 5:0 | 2:0 | 34 | 19 | opt | 7 | 51-25 | 46 | |
2 | „Volga” Gorki | 3:0 | 0:1 | 0:0 | 3:1 | 1:1 | 0:0 | 0:0 | 2:1 | 0:0 | 1:0 | 4:1 | 2:0 | 1:0 | 1:1 | 0:1 | 0:0 | 4:1 | 34 | 16 | 13 | 5 | 42-19 | 45 | |
3 | „Trud” Voronej | 1:0 | 4:1 | 0:0 | 0:0 | 1:1 | 1:0 | 2:1 | 0:1 | 4:1 | 1:2 | 2:0 | 1:1 | 4:1 | 2:1 | 3:0 | 0:0 | 1:0 | 34 | cincisprezece | 12 | 7 | 43-26 | 42 | |
patru | Metallurg Zaporojie | 1:1 | 0:0 | 0:1 | 0:0 | 1:0 | 1:0 | 2:0 | 1:2 | 0:0 | 3:0 | 1:1 | 4:0 | 0:0 | 1:0 | 3:1 | 2:1 | 2:0 | 34 | 12 | 17 | 5 | 36-17 | 41 | |
5 | „Rezerve de muncă” Lugansk | 2:1 | 1:0 | 1:1 | 1:1 | 2:0 | 0:1 | 2:0 | 1:1 | 0:0 | 2:0 | 3:0 | 0:0 | 2:2 | 2:0 | 2:0 | 2:0 | 3:1 | 34 | cincisprezece | unsprezece | opt | 41-26 | 41 | |
6 | „Chernomorets” Odesa | 1:2 | 0:0 | 1:0 | 2:1 | 3:2 | 2:1 | 2:0 | 1:0 | 0:0 | 2:0 | 3:1 | 1:0 | 1:0 | 1:2 | 4:1 | 0:0 | 1:1 | 34 | 13 | 13 | opt | 39-31 | 39 | |
7 | Karpaty Lviv | 0:1 | 3:1 | 1:1 | 0:0 | 1:0 | 1:1 | 1:0 | 1:0 | 3:1 | 2:1 | 1:0 | 0:1 | 0:1 | 1:0 | 0:1 | 2:0 | 1:0 | 34 | paisprezece | unsprezece | 9 | 28-22 | 39 | |
opt | „Dnepr” Dnepropetrovsk | 2:1 | 0:1 | 1:2 | 1:1 | 1:2 | 2:2 | 2:2 | 1:1 | 0:0 | 2:1 | 2:0 | 2:0 | 3:1 | 2:1 | 1:0 | 1:2 | 3:0 | 34 | 13 | zece | unsprezece | 36-34 | 36 | |
9 | „Daugava” Riga | 0:1 | 0:5 | 1:0 | 2:1 | 1:1 | 0:0 | 0:1 | 0:2 | 2:1 | 3:1 | 1:2 | 3:1 | 2:5 | 3:0 | 1:1 | 1:0 | 0:0 | 34 | 13 | 9 | 12 | 38-40 | 35 | |
zece | Kuban Krasnodar | 1:1 | 0:0 | 0:0 | 0:0 | 0:0 | 0:1 | 0:0 | 0:0 | 3:1 | 0:0 | 0:1 | 2:0 | 2:0 | 1:0 | 2:0 | 0:0 | 7:0 | 34 | opt | optsprezece | opt | 26-21 | 34 | |
unsprezece | Uralmash Sverdlovsk | 2:1 | 0:0 | 1:3 | 1:0 | 2:1 | 1:1 | 1:0 | 0:0 | 1:3 | 1:2 | 3:0 | 0:0 | 0:0 | 0:1 | 2:0 | 1:0 | 1:0 | 34 | 12 | opt | paisprezece | 31-40 | 32 | |
12 | Shakhtar Karaganda | 3:2 | 0:0 | 1:1 | 1:1 | 1:1 | 2:1 | 2:3 | 3:3 | 1:2 | 0:0 | 1:2 | 2:2 | 3:1 | 3:0 | 2:2 | 1:0 | 1:0 | 34 | 9 | 12 | 13 | 37-46 | treizeci | |
13 | Lokomotiv Chelyabinsk | 0:0 | 0:1 | 1:1 | 0:0 | 2:0 | 1:0 | 0:0 | 0:0 | 2:0 | 0:0 | 3:0 | 1:1 | 1:0 | 3:4 | 1:1 | 1:1 | 1:0 | 34 | 7 | cincisprezece | 12 | 23-36 | 29 | |
paisprezece | Zalgiris Vilnius | 0:0 | 1:2 | 3:2 | 0:3 | 0:3 | 1:1 | 1:1 | 0:1 | 1:2 | 3:1 | 2:1 | 1:0 | 4:0 | 1:1 | 3:0 | 1:1 | 0:1 | 34 | 9 | zece | cincisprezece | 36-42 | 28 | |
cincisprezece | „Alga” Frunze | 0:3 | 1:2 | 0:0 | 1:3 | 2:0 | 2:2 | 0:0 | 0:1 | 0:0 | 3:1 | 2:2 | 1:0 | 0:0 | 0:0 | 2:0 | 1:0 | 0:0 | 34 | opt | 12 | paisprezece | 28-40 | 28 | |
16 | „Tractor” Volgograd | 1:2 | 0:1 | 3:0 | 0:0 | 0:2 | 0:1 | 0:1 | 2:0 | 0:0 | 0:1 | 2:0 | 0:0 | 2:1 | 1:0 | 0:0 | 1:1 | 3:2 | 34 | 9 | 9 | 16 | 25-40 | 27 | |
17 | SKA Novosibirsk | 2:2 | 1:2 | 1:3 | 0:2 | 0:1 | 3:1 | 0:0 | 0:1 | 1:1 | 0:0 | 0:1 | 0:2 | 0:0 | 1:1 | 0:0 | 0:1 | 0:0 | 34 | 2 | 16 | 16 | 15-37 | douăzeci | |
optsprezece | Lokomotiv Gomel | 0:2 | 0:4 | 0:0 | 0:0 | 0:1 | 0:0 | 0:0 | 0:1 | 0:3 | 0:0 | 1:1 | 1:0 | 2:0 | 0:2 | 2:1 | 1:1 | 0:0 | 34 | patru | 12 | optsprezece | 13-46 | douăzeci |
Cel mai bun marcator: [1]
P | fotbalist | Echipă | G | M |
---|---|---|---|---|
unu | Anatoly Isaev | Shinnik | 13 | 29 |
Viktor Korolkov | Miner | 13 | 32 | |
3 | Valentin Grishin | Rezerve de muncă | 12 | 32 |
Albert Lieber | Muncă | 12 | 33 | |
5 | Vitali Kovalenko | Metalurgist | unsprezece | 33 |
6 | Algirdas Vosilius | Zalgiris | zece | 31 |
7 | Viaceslav Dm. Pershin | Rezerve de muncă | 9 | 26 |
Gennady Merzlikin | Alga | 9 | treizeci | |
Victor Sukovitsin | Nipru | 9 | 32 | |
Vladimir Ianişevski | Muncă | 9 | 34 | |
Anatoly Koldakov | Cernomorets | 9 | 34 |
data | Echipa 1 | Verifica | Echipa 2 |
---|---|---|---|
21.04.1963 | Cernomorets | 1:0 (1:0) | Lokomotiv (Celiabinsk) |
21.04.1963 | Rezerve de muncă | 1:0 | Volga |
21.04.1963 | Kuban | 0:0 | Muncă |
27.04.1963 | Rezerve de muncă | 1:1 | Muncă |
27.04.1963 | Cernomorets | 2:0 (0:0) | Uralmash |
05/02/1963 | Volga | 1:1 (1:1) | Cernomorets |
05/07/1963 | Shinnik | 2:1 (1:0) | Cernomorets |
05/07/1963 | Muncă | 0:0 | Metalurgist |
05/12/1963 | Zalgiris | 1:1 (1:0) | Cernomorets |
14.05.1963 | SKA | 0:1 | Rezerve de muncă |
19.05.1963 | Daugava | 0:0 | Cernomorets |
19.05.1963 | Lokomotiv (Celiabinsk) | 1:1 | Miner |
19.05.1963 | Alga | 3:1 | Kuban |
19.05.1963 | Volga | 0:0 | Metalurgist |
19.05.1963 | Zalgiris | 3:0 | Tractor |
19.05.1963 | Carpati | 0:1 | Shinnik |
19.05.1963 | SKA | 0:1 | Uralmash |
19.05.1963 | Muncă | 1:0 | Lokomotiv (Gomel) |
19.05.1963 | Rezerve de muncă | 2:0 | Nipru |
25.05.1963 | Rezerve de muncă | 2:0 | Uralmash |
06/04/1963 | Cernomorets | 0:0 | SKA |
15.06.1963 | Cernomorets | 0:0 | Kuban |
20.06.1963 | Cernomorets | 3:2 (1:1) | Rezerve de muncă |
25.06.1963 | Cernomorets | 1:2 (1:1) | Alga |
29.06.1963 | Carpati | 1:1 (0:1) | Cernomorets |
07/02/1963 | Cernomorets | 2:1 (0:0) | Metalurgist |
07/02/1963 | Tractor | 0:2 | Rezerve de muncă |
07/02/1963 | Daugava | 3:0 | Alga |
07/02/1963 | Nipru | 2:1 | Uralmash |
07/02/1963 | Zalgiris | 1:1 | SKA |
07/02/1963 | Carpati | 3:1 | Kuban |
07/02/1963 | Lokomotiv (Gomel) | 1:0 | Miner |
07/02/1963 | Muncă | 1:1 | Lokomotiv (Celiabinsk) |
07/02/1963 | Shinnik | 0:0 | Volga |
07/06/1963 | Volga | 0:0 | Kuban |
07/06/1963 | Zalgiris | 1:1 | Alga |
07/07/1963 | Tractor | 0:1 (0:0) | Cernomorets |
07/07/1963 | Rezerve de muncă | 2:1 | Shinnik |
07/08/1963 | Muncă | 1:2 | Uralmash |
07/11/1963 | Daugava | 1:0 | SKA |
07/11/1963 | Zalgiris | 1:0 | Miner |
14.07.1963 | Volga | 0:1 | Muncă |
15.07.1963 | Cernomorets | 3:1 (2:1) | Miner |
15.07.1963 | Uralmash | 1:3 | Daugava |
17.07.1963 | Muncă | 1:0 | Carpati |
18.07.1963 | Rezerve de muncă | 2:2 | Zalgiris |
19.07.1963 | Nipru | 2:2 (1:2) | Cernomorets |
19.07.1963 | Kuban | 3:1 | Daugava |
19.07.1963 | Miner | 0:0 | Volga |
23.07.1963 | Cernomorets | 1:0 (0:0) | Muncă |
23.07.1963 | Rezerve de muncă | 1:1 | Daugava |
25.07.1963 | Uralmash | 1:0 | Carpati |
28.07.1963 | Lokomotiv (Gomel) | 0:0 | Cernomorets |
08/02/1963 | Rezerve de muncă | 1:1 | Metalurgist |
08/03/1963 | Uralmash | 1:0 | SKA |
08/03/1963 | Zalgiris | 0:1 | Nipru |
08/03/1963 | Lokomotiv (Gomel) | 0:0 | Carpati |
08/03/1963 | Muncă | 4:1 (1:1) | Kuban |
08/03/1963 | Miner | 3:0 | Alga |
08/03/1963 | Shinnik | 1:0 | Tractor |
08/04/1963 | Lokomotiv (Celiabinsk) | 1:0 (1:0) | Cernomorets |
08/08/1963 | Uralmash | 1:1 (0:1) | Cernomorets |
13.08.1963 | Cernomorets | 0:0 | Volga |
13.08.1963 | Rezerve de muncă | 2:0 | Alga |
18.08.1963 | Cernomorets | 1:2 (0:2) | Shinnik |
18.08.1963 | Rezerve de muncă | 3:0 | Miner |
18.08.1963 | Metalurgist | 0:1 | Muncă |
24.08.1963 | Kuban | 0:1 | Miner |
24.08.1963 | Cernomorets | 1:0 (1:0) | Zalgiris |
24.08.1963 | Volga | 1:0 | Uralmash |
24.08.1963 | Nipru | 1:2 | Muncă |
24.08.1963 | Carpati | 1:0 | Daugava |
24.08.1963 | Metalurgist | 1:1 | Shinnik |
24.08.1963 | Tractor | 3:2 | Lokomotiv (Gomel) |
24.08.1963 | Rezerve de muncă | 2:0 | SKA |
29.08.1963 | Cernomorets | 1:0 (0:0) | Daugava |
09/03/1963 | Miner | 2:1 (1:1) | Cernomorets |
09/08/1963 | Alga | 2:2 (2:0) | Cernomorets |
09/08/1963 | Muncă | 0:1 | Daugava |
14.09.1963 | SKA | 3:1 (1:0) | Cernomorets |
14.09.1963 | Rezerve de muncă | 3:1 | Lokomotiv (Gomel) |
14.09.1963 | Alga | 1:3 | Metalurgist |
14.09.1963 | Daugava | 0:1 | Shinnik |
14.09.1963 | Zalgiris | 1:2 | Volga |
14.09.1963 | Carpati | 2:1 | Uralmash |
14.09.1963 | Lokomotiv (Celiabinsk) | 0:0 | Kuban |
14.09.1963 | Tractor | 3:0 | Muncă |
14.09.1963 | Miner | 3:3 | Nipru |
19.09.1963 | Metalurgist | 0:0 | Rezerve de muncă |
19.09.1963 | Cernomorets | 1:1 (1:1) | Lokomotiv (Gomel) |
24.09.1963 | Metalurgist | 1:0 (0:0) | Cernomorets |
24.09.1963 | Muncă | 2:0 | Miner |
24.09.1963 | Muncă | 1:0 | Shinnik |
24.09.1963 | Volga | 3:1 | Rezerve de muncă |
24.09.1963 | Carpati | 1:0 | Alga |
24.09.1963 | Kuban | 0:0 | Uralmash |
24.09.1963 | Lokomotiv (Gomel) | 0:2 | Zalgiris |
24.09.1963 | Tractor | 1:1 | SKA |
24.09.1963 | Miner | 2:2 | Lokomotiv (Celiabinsk) |
29.09.1963 | Muncă | 1:1 (0:0) | Cernomorets |
10/06/1963 | Kuban | 0:0 | Rezerve de muncă |
10/06/1963 | Cernomorets | 4:1 (3:0) | Tractor |
13.10.1963 | Kuban | 0:1 (0:0) | Cernomorets |
13.10.1963 | Rezerve de muncă | 0:1 | Carpati |
20.10.1963 | Cernomorets | 2:1 (1:0) | Carpati |
20.10.1963 | Rezerve de muncă | 2:0 | Tractor |
20.10.1963 | Muncă | 4:1 | Volga |
27.10.1963 | Cernomorets | 2:0 (0:0) | Nipru |
30.10.1963 | Shinnik | 1:1 | Miner |
31.10.1963 | Rezerve de muncă | 2:0 (0:0) | Cernomorets |
31.10.1963 | Kuban | 1:0 | Alga |
03.11.1963 | Daugava | 3:1 | Lokomotiv (Celiabinsk) |
03.11.1963 | Nipru | 0:1 | Volga |
03.11.1963 | Zalgiris | 2:1 | Uralmash |
03.11.1963 | Carpati | 1:0 | Miner |
03.11.1963 | Lokomotiv (Gomel) | 0:2 | Shinnik |
03.11.1963 | Metalurgist | 0:0 | Kuban |
03.11.1963 | Tractor | 0:0 | Alga |
03.11.1963 | Muncă | 0:0 | SKA |
11/08/1963 | Daugava | 2:1 | Metalurgist |
11/10/1963 | Alga | 0:0 | Lokomotiv (Celiabinsk) |
Campionatul de fotbal al URSS . Prima Liga ( lista cluburilor ) | |
---|---|
Grupa „B” | 1936 (c) 1936(o) 1937 1939 1940 |
A doua grupă | 1945 1946 1947 1948 1949 |
Clasa „B” | 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 RSS Ucraineană 1961 RSS Ucraineană 1962 RSS Ucraineană |
Clasa „A”, grupa a doua | 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969 |
Clasa „A”, primul grup | 1970 |
Prima Liga | 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 |