Campionatele Mondiale de Atletism 2013 | ||||
---|---|---|---|---|
Discipline de urmărire | ||||
100 m | bărbați | femei | ||
200 m | bărbați | femei | ||
400 m | bărbați | femei | ||
800 m | bărbați | femei | ||
1500 m | bărbați | femei | ||
5000 m | bărbați | femei | ||
10000 m | bărbați | femei | ||
100 m s/b | femei | |||
110 m s/b | bărbați | |||
400 m s/b | bărbați | femei | ||
3000 m s/n | bărbați | femei | ||
Stafeta 4×100 m | bărbați | femei | ||
Stafeta 4×400 m | bărbați | femei | ||
Discipline rutiere | ||||
Maraton | bărbați | femei | ||
Mers pe jos 20 km | bărbați | femei | ||
Mers pe jos 50 km | bărbați | |||
Discipline tehnice | ||||
saritura lunga | bărbați | femei | ||
Salt triplu | bărbați | femei | ||
săritură mare | bărbați | femei | ||
Săritura cu stâlp | bărbați | femei | ||
Aruncarea greutatii | bărbați | femei | ||
Aruncarea discului | bărbați | femei | ||
Aruncarea sulitei | bărbați | femei | ||
Aruncarea ciocanului | bărbați | femei | ||
De jur imprejur | ||||
Heptatlon | femei | |||
Decatlon | bărbați | |||
Calificare |
Cursa de 800 m masculin de la Campionatul Mondial de Atletism din 2013 de la Moscova a avut loc pe Stadionul Luzhniki pe 10 , 11 și 13 august 2013 .
Aur | Mohammed Aman ( ETH ) |
Argint | Nick Simmonds ( SUA ) |
Bronz | Ayanleh Suleiman ( DJI ) |
La începutul Campionatului sunt valabile următoarele recorduri:
Record mondial | David Rudisha ( KEN ) | 1:40,91 | Londra , Marea Britanie | 9 august 2012 |
Record la Campionatul Mondial | Billy Concellah ( KEN ) | 1:43.06 | Roma , Italia | 1 septembrie 1987 |
Record de sezon | Duane Solomon ( SUA ) | 1:43,27 | Des Moines , SUA | 23 iunie 2013 |
Record african | David Rudisha ( KEN ) | 1:40,91 | Londra , Marea Britanie | 9 august 2012 |
Record asiatic | Yusuf Saad Kamel ( BHR ) | 1:42,79 | Monaco | 29 iulie 2008 |
Record în America de Nord și Centrală și Caraibe | Johnny Gray ( SUA ) | 1:42,60 | Koblenz , Germania | 28 august 1985 |
Record sud-american | Joaquim Cruz ( BRA ) | 1:41,77 | Köln , Germania | 26 august 1984 |
record european | Wilson Kipketer ( DEN ) | 1:41.11 | Köln , Germania | 24 august 1997 |
Recordul Oceaniei | Peter Snell ( NZL ) | 1:44.30 | Christchurch , Noua Zeelandă | 3 februarie 1962 |
Calificare: primii 3 din fiecare selecție (Q) și primii 6 în timp (q)
Loc | alerga | Urmări | Nume | Țară | Timp | Nota |
---|---|---|---|---|---|---|
unu | unu | Hamada Muhamed | Egipt | |||
unu | 2 | Paul Robinson | Irlanda | |||
unu | 3 | Pierre-Ambrois Bosset | Franţa | |||
unu | patru | Giordano Benedetti | Italia | |||
unu | 5 | Kleberson David | Brazilia | |||
unu | 6 | Moussa Dadi Camara | Mali | |||
unu | 6 | Leoma Momo | Nigeria | |||
unu | 7 | Taras Bibik | Ucraina | |||
unu | opt | Marcin Lewandowski | Polonia | |||
2 | unu | Bris Ete | Monaco | |||
2 | 2 | Andy Gonzalez | Cuba | |||
2 | 3 | Brandon Johnson | STATELE UNITE ALE AMERICII | |||
2 | patru | Nigel Amos | Botswana | |||
2 | 5 | Roland Musagala | Uganda | |||
2 | 6 | Adam Kschot | Polonia | |||
2 | 7 | Manuel Antonio | Angola | |||
2 | opt | Kevin Lopez | Spania | |||
3 | unu | Abdulazi Laden Mohammed | Arabia Saudită | |||
3 | 2 | Andrew Osage | Marea Britanie | |||
3 | 3 | Duane Solomon | STATELE UNITE ALE AMERICII | |||
3 | patru | Benjamin Enzema | Guineea Ecuatorială | |||
3 | 5 | Andre Oliver | Africa de Sud | |||
3 | 6 | Tamas Kazy | Ungaria | |||
3 | 7 | Samon King | Cambodgia | |||
3 | opt | Luis Alberto Marco | Spania | |||
patru | unu | Prințul Mumba | Zambia | |||
patru | 2 | Musa Abdurahman Bulla | Qatar | |||
patru | 3 | James Eichberger | Mexic | |||
patru | patru | Nick Simmonds | STATELE UNITE ALE AMERICII | |||
patru | 5 | Sameer Jamma | Maroc | |||
patru | 6 | Ilya Mukhin | Kârgâzstan | |||
patru | 7 | Mark English | Irlanda | |||
patru | opt | Jermie Kipkoa Mutua | Kenya | |||
5 | unu | Amin Berfea | Algeria | |||
5 | 2 | Antoine Gaqueme | Burundi | |||
5 | 3 | Alexandru Reve | Australia | |||
5 | patru | Joseph Repchik | Slovacia | |||
5 | 5 | Mohammed Aman | Etiopia | |||
5 | 6 | Ferguson Rotich Cheruiyot | Kenya | |||
5 | 7 | Rafit Rodriguez | Columbia | |||
5 | opt | Michael Rimmer | Marea Britanie | |||
6 | unu | Anthony Chemut | Kenya | |||
6 | 2 | Amin El Manoye | Maroc | |||
6 | 3 | Wesley Vasges | Puerto Rico | |||
6 | patru | Riberto di Carvalho | Timorul de Est | |||
6 | 5 | Jan Cubist | ceh | |||
6 | 6 | Anthony Romaniv | Canada | |||
6 | 7 | Ayanleh Suleiman | Djibouti | |||
6 | opt | Anis Ananenka | Bielorusia |