Competiția de lupte libere la categoria 82 kg a făcut parte din programul de competiții de lupte ale Jocurilor Olimpice de vară din 1992 . Concursurile au avut loc la Institutul Național de Cultură Fizică din Catalonia.
Categoria de greutate | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
până la 82 kg | Kevin Jackson ( SUA ) | Elmadi Zhabrailov ( EUN ) | Rasool Khadem ( IRI ) |
Competițiile între luptători s-au desfășurat în două grupe conform sistemului cu eliminare după două înfrângeri .
Grupa AOchelari | CP | ||
---|---|---|---|
Cercul 1 | |||
Alcide Legrand ( FRA ) | 0-6 | Josef Logina ( TCH ) | 0-3PO _ |
Roberto Neves ( BRA ) | 1-16 | Nicolae Ghita ( ROU ) | 0-4ST _ |
Atsushi Ito ( JPN ) | 0-7 | Elmadi Zhabrailov ( EUN ) | 0-3PO _ |
Laszlo Dvorak ( HUN ) | 2-0 | Enekpedekumo Okpuro ( NGR ) | 3-0PO _ |
Hans Gstöttner ( GER ) | 3-2 | Rahmat Sofiadi ( BUL ) | 3-1PP _ |
Cercul 2 | |||
Alcide Legrand ( FRA ) | 15-0 | Roberto Neves ( BRA ) | 4-0ST _ |
Josef Logina ( TCH ) | 4-2 | Nicolae Ghita ( ROU ) | 3-1PP _ |
Atsushi Ito ( JPN ) | 0-8 | Laszlo Dvorak ( HUN ) | 0-3PO _ |
Elmadi Zhabrailov ( EUN ) | 2-1 | Hans Gstöttner ( GER ) | 3-1PP _ |
Enekpedekumo Okpuro ( NGR ) | 1-4 | Rahmat Sofiadi ( BUL ) | 1-3PP _ |
Cercul 3 | |||
Alcide Legrand ( FRA ) | 2-3 | Nicolae Ghita ( ROU ) | 1-3PP _ |
Josef Logina ( TCH ) | 7-8 | Elmadi Zhabrailov ( EUN ) | 1-3PP _ |
Laszlo Dvorak ( HUN ) | 2-4 | Hans Gstöttner ( GER ) | 1-3PP _ |
Rahmat Sofiadi ( BUL ) | ratat | ||
Cercul 4 | |||
Rahmat Sofiadi ( BUL ) | 2-3 | Josef Logina ( TCH ) | 1-3PP _ |
Nicolae Ghita ( ROU ) | 3-6 | Hans Gstöttner ( GER ) | 1-3PP _ |
Elmadi Zhabrailov ( EUN ) | 1-0 | Laszlo Dvorak ( HUN ) | 3-0PO _ |
Cercul 5 | |||
Josef Logina ( TCH ) | 1-5 | Hans Gstöttner ( GER ) | 1-3PP _ |
Elmadi Zhabrailov ( EUN ) | ratat |
luptători | L | R | CP | TP | televizor |
---|---|---|---|---|---|
Elmadi Zhabrailov ( EUN ) | 0 | — | 12 | optsprezece | 6 |
Hans Gstöttner ( GER ) | unu | — | 13 | 19 | patru |
Josef Logina ( TCH ) | 2 | — | unsprezece | 21 | 2 |
Nicolae Ghita ( ROU ) | 2 | patru | 9 | 24 | |
Laszlo Dvorak ( HUN ) | 2 | patru | 7 | 12 | |
Rahmat Sofiadi ( BUL ) | 2 | patru | 5 | opt | |
Alcide Legrand ( FRA ) | 2 | 3 | 5 | 17 | |
Enekpedekumo Okpuro ( NGR ) | 2 | 2 | unu | unu | |
Roberto Neves ( BRA ) | 2 | 2 | 0 | unu | |
Atsushi Ito ( JPN ) | 2 | 2 | 0 | 0 |
Ochelari | CP | ||
---|---|---|---|
Cercul 1 | |||
Sebahattin Ozturk ( TUR ) | 0-1 | Kevin Jackson ( SUA ) | 0-3PO _ |
Robert Kostecki ( POL ) | 0-9 | Rasool Khadem ( IRI ) | 0-3PO _ |
David Hall ( C.A.N. ) | 3-2 | Pekka Rauhala ( FIN ) | 3-1PP _ |
Jose Betancourt ( PUR ) | 2-11 | Francisco Iglesias ( ESP ) | 1-3PP _ |
Nergyuin Tyumennast ( MGL ) | Pa | ||
Cercul 2 | |||
Nergyuin Tyumennast ( MGL ) | Sebahattin Ozturk ( TUR ) | 0-4EF _ | |
Kevin Jackson ( SUA ) | 4-3 | Robert Kostecki ( POL ) | 3-1PP _ |
Rasool Khadem ( IRI ) | 5-2 | David Hall ( C.A.N. ) | 3-1PP _ |
Pekka Rauhala ( FIN ) | 8-5 | Jose Betancourt ( PUR ) | 3-1PP _ |
Francisco Iglesias ( ESP ) | Pa | ||
Cercul 3 | |||
Francisco Iglesias ( ESP ) | 3-6 | Sebahattin Ozturk ( TUR ) | 1-3PP _ |
Kevin Jackson ( SUA ) | 3-2 | David Hall ( C.A.N. ) | 3-1PP _ |
Rasool Khadem ( IRI ) | 8-0 | Pekka Rauhala ( FIN ) | 3-0PO _ |
Cercul 4 | |||
Francisco Iglesias ( ESP ) | 0-8 | Kevin Jackson ( SUA ) | 0-3PO _ |
Sebahattin Ozturk ( TUR ) | 0-3 | Rasool Khadem ( IRI ) | 0-3PO _ |
Cercul 5 | |||
Kevin Jackson ( SUA ) | 3-1 | Rasool Khadem ( IRI ) | 3-1PP _ |
luptători | L | R | CP | TP | televizor |
---|---|---|---|---|---|
Kevin Jackson ( SUA ) | 0 | — | cincisprezece | 19 | 3 |
Rasool Khadem ( IRI ) | unu | — | 13 | 26 | unu |
Sebahattin Ozturk ( TUR ) | 2 | patru | 7 | 6 | |
Francisco Iglesias ( ESP ) | 2 | patru | patru | paisprezece | |
David Hall ( C.A.N. ) | 2 | 3 | 5 | 7 | |
Pekka Rauhala ( FIN ) | 2 | 3 | patru | zece | |
Jose Betancourt ( PUR ) | 2 | 2 | 2 | 7 | |
Robert Kostecki ( POL ) | 2 | 2 | unu | 3 | |
Nergyuin Tyumennast ( MGL ) | unu | 2 | 0 | 0 |
Ochelari | CP | ||
---|---|---|---|
Luptați pentru locul 9 | |||
Laszlo Dvorak ( HUN ) | 1-3 | David Hall ( C.A.N. ) | 1-3PP _ |
Luptați pentru locul 7 | |||
Nicolae Ghita ( ROU ) | 4-1 | Francisco Iglesias ( ESP ) | 3-1PP _ |
Luptați pentru locul 5 | |||
Josef Logina ( TCH ) | 2-2 | Sebahattin Ozturk ( TUR ) | 3-1PP _ |
Lupta pentru medalia de bronz | |||
Hans Gstöttner ( GER ) | 0-6 | Rasool Khadem ( IRI ) | 0-3PO _ |
Luptă pentru medalia de aur | |||
Elmadi Zhabrailov ( EUN ) | 0-1 | Kevin Jackson ( SUA ) | 0-3PO _ |
Loc | luptători |
---|---|
Kevin Jackson ( SUA ) | |
Elmadi Zhabrailov ( EUN ) | |
Rasool Khadem ( IRI ) | |
patru | Hans Gstöttner ( GER ) |
5 | Josef Logina ( TCH ) |
6 | Sebahattin Ozturk ( TUR ) |
7 | Nicolae Ghita ( ROU ) |
opt | Francisco Iglesias ( ESP ) |
9 | David Hall ( C.A.N. ) |
zece | Laszlo Dvorak ( HUN ) |