Liga a doua letonă 2001 | |
---|---|
letonă. Liga Otra 2001 | |
Cheltuirea timpului | 28 aprilie - 3 noiembrie 2001 |
Numărul de participanți | 29 |
Orase | 21 |
Locuri de top | |
Câştigător | Ditton (Daugavpils) (prima oară) |
Locul doi | Auda Neo (Bergi) |
Locul al treilea | Tukums 2000 |
Campionatul de fotbal din Liga a doua letonă din 2001 ( letonă 2001. gada Latvijas Otrās līgas čempionāts futbolā ) este cel de-al 10-lea sezon al Ligii a doua de fotbal letonă .
Timp: 25 mai - 18 septembrie
Clasament
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Lignum | 16 | 12 | 2 | 2 | 60 - 22 | +38 | 38 |
United Oils | 16 | unsprezece | 5 | 0 | 49 - 14 | +35 | 38 | |
3 | Latvijas Berzs | 16 | opt | 3 | 5 | 49 - 30 | +19 | 27 |
patru | Cazinoul 777 | 16 | opt | 2 | 6 | 48 - 39 | +9 | 26 |
5 | Ofriss | 16 | opt | 0 | opt | 46-49 _ _ | −3 | 24 |
6 | LSPA | 16 | 6 | 3 | 7 | 33 - 36 | −3 | 21 |
7 | Rinuzhi | 16 | 5 | 2 | 9 | 33 - 39 | −6 | 17 |
opt | Azteca | 16 | 3 | 3 | zece | 22-48 _ _ | −26 | 12 |
9 | RFS Nazionale | 16 | 0 | 2 | paisprezece | 17 - 80 | −63 | 2 |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
chibrit de aur
Echipa 1 | Verifica | Echipa 2 |
---|---|---|
Lignum | 0:4 | United Oils |
Echipa United Oils s-a calificat, dar s-a retras din turneul final.
Timp: 12 mai - 29 septembrie
Clasament
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Auda Neo (Bergi) | 16 | 9 | patru | 3 | 37-23 _ _ | +14 | 31 |
2 | Fortuna (căpcăun) | 16 | 6 | 6 | patru | 39 - 28 | +11 | 24 |
3 | Cesis | 16 | 5 | patru | 7 | 22-42 _ _ | −20 | 19 |
patru | Staicele | 16 | 5 | 3 | opt | 37 - 33 | +4 | optsprezece |
5 | Abuls (Smiltene) | 16 | 2 | 9 | 5 | 28-37 _ _ | −9 | cincisprezece |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Timp: 12 mai - 15 septembrie
Clasament
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Tukums 2000 | 12 | 9 | 2 | unu | 45 - 8 | +37 | 29 |
2 | Varaviksne (Liepaja) | 12 | opt | unu | 3 | 37-11 _ _ | +26 | 25 |
3 | Bauska | 12 | opt | unu | 3 | 36 - 15 | +21 | 25 |
patru | Saldus | 12 | 5 | unu | 6 | 28 - 29 | −1 | 16 |
5 | Vulcan (Kuldiga) | 12 | 5 | unu | 6 | 22-35 _ _ | −13 | 16 |
6 | Viola (Jelgava) | 12 | patru | 0 | opt | 20 - 45 | −25 | 12 |
7 | Lejaskurzemes Sports (Aizpute) | 12 | 0 | 0 | 12 | 6-51 _ _ | −45 | 0 |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Timp: 28 aprilie - 16 septembrie
Clasament
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Ditton (Daugavpils) | paisprezece | 13 | 0 | unu | 86 - 11 | +75 | 39 |
2 | Nameis (Jekabpils) | paisprezece | opt | 2 | patru | 37 - 32 | +5 | 26 |
3 | Balvu Vilki (Balvi) | paisprezece | 7 | unu | 6 | 33 - 35 | −2 | 22 |
patru | Aluksne | paisprezece | 6 | 3 | 5 | 31 - 24 | +7 | 21 |
5 | Preili | paisprezece | 6 | 3 | 5 | 33 - 33 | 0 | 21 |
6 | Cuarț (Madona) | paisprezece | patru | 2 | opt | 29-54 _ _ | −25 | paisprezece |
7 | Paritate (Rezekne) | paisprezece | 3 | 2 | 9 | 40 - 52 | −12 | unsprezece |
opt | Libanii | paisprezece | unu | 3 | zece | 29-77 _ _ | −48 | 6 |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Timp: 30 septembrie - 3 noiembrie
Clasament
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Ditton (Daugavpils) | patru | patru | 0 | 0 | 15 - 0 | +15 | 12 |
2 | Auda Neo (Bergi) | patru | 2 | 0 | 2 | 6 - 7 | −1 | 6 |
3 | Tukums 2000 | patru | 0 | 0 | patru | 1 - 15 | −14 | 0 |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
* Echipa United Oils a refuzat să participe la turneul final.
Rezultatele meciului
Echipă | AUD | DIT | TUK |
---|---|---|---|
Auda Neo | 0:3 | 3:0 | |
Ditton | 3:0 | 4:0 | |
Tukums 2000 | 1:3 | 0:5 |
Sezoanele campionatului de fotbal al Ligii a II-a letone | |
---|---|
Fotbal în Letonia | |
---|---|
| |
ligi |
|
cupe | |
prefabricate | Naţional lista de jucători olimpic Tineret Tineret (sub 19 ani) Tineret (până la 17 ani) |
femei | Campionatul feminin Prima Liga Cupa Letoniei echipa națională lista de jucători Echipa de tineret Echipa de tineret |
Premii | |