Campionatul Mondial de hochei pe gheață IIHF 2019 Divizia II | |
---|---|
2019 IIHF Hochei pe gheață U18 Campionatul Mondial Divizia II | |
Detalii turneu | |
Țările gazdă |
Lituania Serbia |
Orașe gazdă |
Elektrenai , Belgrad |
Cheltuirea timpului | 25 martie — 13 aprilie |
Numărul de echipe | 12 |
20182020 - anulat 2021 - anulat 2022 |
Campionatul Mondial de hochei pe gheață între echipele de juniori 2019 în divizia a II-a este o competiție sportivă de hochei pe gheață sub auspiciile IIHF , care a avut loc în perioada 25-31 martie la Belgrad ( Serbia ) și în perioada 7-13 aprilie 2019 la Elektrenai ( Lituania ) .
La campionat participă 12 echipe naționale. Nationala Belgiei a venit din divizia a treia , nationala Romaniei a venit din prima divizie , restul din ultimul turneu din linia a doua .
Grupa Aechipa națională | Calificare |
---|---|
România | Locul 6 în Divizia 1 Grupa B și retrogradat în 2018 |
Lituania | Gazdele , au terminat anul trecut pe locul 2 în Grupa A a Diviziei a II-a |
Polonia | A terminat anul trecut pe locul 3 în Grupa A a Diviziei a II-a |
Republica Coreea | A terminat pe locul 4 în Grupa A a Diviziei a II-a anul trecut |
Estonia | A terminat pe locul 5 în Grupa A a Diviziei a II-a anul trecut |
Spania | Locul 1 în Grupa B a Diviziei a II-a și promovat de acolo în 2018 |
echipa națională | Calificare |
---|---|
Australia | Locul 6 în Divizia 2 Grupa A și retrogradat în 2018 |
Croaţia | A terminat anul trecut pe locul 2 în Grupa B a Diviziei a II-a |
Serbia | Gazdele , au terminat anul trecut pe locul 3 în Grupa B a diviziei a doua |
Olanda | A terminat anul trecut pe locul 4 în Grupa B a Diviziei a II-a |
China | A terminat anul trecut pe locul 5 în Grupa B a Diviziei a II-a |
Belgia | A ocupat locul 1 în divizia a treia și a urcat de acolo în 2018 |
Echipa de calificare pentru Grupa B a Prima Divizie a Cupei Mondiale 2020 | |
Echipa de promovare în Grupa B a Diviziei a II-a a Cupei Mondiale 2020 |
M | echipa națională | Și | LA | ÎN | PE | P | shz | ShP | RSH | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Polonia | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 36 | patru | +32 | cincisprezece |
2 | Lituania | 5 | patru | 0 | 0 | unu | 21 | cincisprezece | +6 | 12 |
3 | Estonia | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 21 | 19 | +2 | 9 |
patru | România | 5 | unu | unu | 0 | 3 | 17 | 24 | -7 | 5 |
5 | Republica Coreea | 5 | unu | 0 | 0 | patru | 17 | 19 | -patru | 3 |
6 | Spania | 5 | 0 | 0 | unu | patru | 6 | 37 | -31 | unu |
Ora locală ( UTC+3 ).
7 aprilie 2019 ora 12:30 |
Spania | 0:10 (0:4, 0:4, 0:2) |
Republica Coreea | Palatul de Gheață , Elektrenai |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
7 aprilie 2019 ora 16:00 |
Lituania | 6: 3 (1:1, 3:2, 2:0) |
Estonia | Palatul de Gheață , Elektrenai |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
7 aprilie 2019 ora 19:30 |
Polonia | 3 : 1 (1:0, 0:1, 2:0) |
România | Palatul de Gheață , Elektrenai |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
9 aprilie 2019 ora 12:30 |
România | 6 : 4 (3:1, 2:2, 1:1) |
Republica Coreea | Palatul de Gheață , Elektrenai |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
9 aprilie 2019 ora 16:00 |
Estonia | 5 : 1 (1:0, 2:0, 2:1) |
Spania | Palatul de Gheață , Elektrenai |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
9 aprilie 2019 ora 19:30 |
Lituania | 1:7 (0:0, 1:4, 0:3) |
Polonia | Palatul de Gheață , Elektrenai |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
10 aprilie 2019 ora 12:30 |
România | 2: 5 (0:2, 1:1, 1:2) |
Estonia | Palatul de Gheață , Elektrenai |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
10 aprilie 2019 ora 16:00 |
Polonia | 5 : 0 (2:0, 2:0, 1:0) |
Republica Coreea | Palatul de Gheață , Elektrenai |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
10 aprilie 2019 ora 19:30 |
Lituania | 4 : 1 (1:0, 2:1, 1:0) |
Spania | Palatul de Gheață , Elektrenai |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
12 aprilie 2019 ora 12:30 |
Estonia | 2: 8 (0:3, 1:2, 1:3) |
Polonia | Palatul de Gheață , Elektrenai |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
14 min | Amenda | 10 minute | ||
16 | aruncări | cincizeci |
12 aprilie 2019 ora 16:00 |
Spania | 4:5 (OT) (1:3, 2:0, 1:1, 0:1) |
România | Palatul de Gheață , Elektrenai |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
19 min | Amenda | 37 min | ||
41 | aruncări | 24 |
12 aprilie 2019 ora 19:30 |
Republica Coreea | 1: 2 (0:0, 1:1, 0:1) |
Lituania | Palatul de Gheață , Elektrenai |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
24 min | Amenda | 10 minute | ||
28 | aruncări | 21 |
13 aprilie 2019, ora 12:30 |
Polonia | 13 : 0 (3:0, 5:0, 5:0) |
Spania | Palatul de Gheață , Elektrenai |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
10 minute | Amenda | 16 min | ||
40 | aruncări | 13 |
13 aprilie 2019 ora 16:00 |
Republica Coreea | 2: 6 (0:2, 1:2, 1:2) |
Estonia | Palatul de Gheață , Elektrenai |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
10 minute | Amenda | 14 min | ||
29 | aruncări | optsprezece |
13 aprilie 2019 ora 19:30 |
România | 3: 8 (1:4, 0:1, 2:3) |
Lituania | Palatul de Gheață , Elektrenai |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Grupa B a diviziei a doua a fost prezentă de 4 arbitri șefi și 7 arbitri [1] .
Judecătorii șefi
|
Arbitri de arbitru
|
Echipa de calificare pentru Grupa A a Cupei Mondiale 2020 Divizia a 2-a | |
Echipa de promovare pentru Grupa A a Diviziei a treia a Cupei Mondiale 2020 |
M | echipa națională | Și | LA | ÎN | PE | P | shz | ShP | RSH | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Serbia | 5 | patru | 0 | unu | 0 | 31 | zece | +21 | 13 |
2 | China | 5 | patru | 0 | 0 | unu | optsprezece | cincisprezece | +3 | 12 |
3 | Olanda | 5 | 3 | unu | 0 | unu | 13 | 9 | +4 | unsprezece |
patru | Croaţia | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 16 | paisprezece | +2 | 6 |
5 | Australia | 5 | unu | 0 | 0 | patru | 12 | 21 | -9 | 3 |
6 | Belgia | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 12 | 33 | -21 | 0 |
Ora locală ( UTC+1 ).
25 martie 2019 ora 13:00 |
Belgia | 2 : 4 (0:1, 1:1, 1:2) |
Olanda | Palatul de gheață Pionir , Belgrad Public: 39 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Sirko Hunnius Tușieri : Gregor Miklic Thomas Nordberg-Pettersen | ||||
Obiective: | ||||
0: 1 1 :1 1: 2 1: 3 1: 4 2 :4 |
||||
8 min | Amenda | 8 min | ||
douăzeci | aruncări | 45 |
25 martie 2019 ora 16:30 |
Croaţia | 1:4 (1:0, 0:2, 0:2) |
China | Palatul de gheață Pionir , Belgrad Spectatori: 24 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Anton Khladchenko Tușieri : Danko Popovich Pozhar Stefan | ||||
32 min | Amenda | 14 min | ||
25 | aruncări | 37 |
25 martie 2019 ora 20:00 |
Serbia | 8: 4 (3:2, 2:0, 3:2) |
Australia | Palatul de gheață Pionir , Belgrad Audiență: 669 |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: Petr Amosov Tușieri : Raivis Yutsers Ilya Khohlov | ||||
6 min | Amenda | 10 minute | ||
33 | aruncări | 17 |
26 martie 2019 ora 13:00 |
China | 6: 4 (1:2, 2:2, 3:0) |
Belgia | Palatul de gheață Pionir , Belgrad |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: {{}} Tușieri: {{}} {{}} | ||||
26 martie 2019 ora 16:30 |
Australia | 1: 2 (0:0, 0:2, 1:0) |
Olanda | Palatul de gheață Pionir , Belgrad |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: {{}} Tușieri: {{}} {{}} | ||||
26 martie 2019 ora 20:00 |
Croaţia | 1:4 (1:0, 0:1, 0:3) |
Serbia | Palatul de gheață Pionir , Belgrad |
Raport | ||||
---|---|---|---|---|
Arbitru: {{}} Tușieri: {{}} {{}} | ||||
28 martie 2019 ora 13:00 |
Australia | 13:00 | China | Palatul de gheață Pionir , Belgrad |
28 martie 2019 ora 16:30 |
Croaţia | 16:30 | Belgia | Palatul de gheață Pionir , Belgrad |
28 martie 2019 ora 20:00 |
Serbia | 20:00 | Olanda | Palatul de gheață Pionir , Belgrad |
30 martie 2019 ora 13:00 |
Olanda | 13:00 | Croaţia | Palatul de gheață Pionir , Belgrad |
30 martie 2019 ora 16:30 |
Belgia | 16:30 | Australia | Palatul de gheață Pionir , Belgrad |
30 martie 2019 ora 20:00 |
China | 20:00 | Serbia | Palatul de gheață Pionir , Belgrad |
31 martie 2019 ora 13:00 |
Australia | 13:00 | Croaţia | Palatul de gheață Pionir , Belgrad |
31 martie 2019 ora 16:30 |
Olanda | 16:30 | China | Palatul de gheață Pionir , Belgrad |
31 martie 2019 ora 20:00 |
Serbia | 20:00 | Belgia | Palatul de gheață Pionir , Belgrad |
Campionatul Mondial de hochei pe gheață 2019 | |
---|---|
Campionatul Mondial | |
Campionatul Mondial de Tineret | |
Campionatul Mondial de juniori | |
Campionatul Mondial (femei) | |
Campionatul Mondial între echipele de juniori (femei) | |
|
Campionatul Mondial de juniori IIHF Divizia II | |
---|---|
¹ Turneu care nu a avut loc în 2020 și 2021 din cauza pandemiei de COVID-19 |