Această listă include:
Partea a doua și a treia a listei pot fi incomplete din cauza lipsei de date privind locul nașterii și locul morții unui număr de eroi.
Tabelele afișează prenumele, numele și patronimul Eroilor, funcția și locul de muncă la momentul acordării titlului, data Decretului Prezidiului Sovietului Suprem al URSS , ramura economiei naționale, ca precum și un link către un articol biografic de pe site-ul „ Eroii Țării ”. Formatul tabelului oferă posibilitatea de a sorta după parametrii specificați făcând clic pe săgeata din coloana dorită.
Primul pe teritoriul regiunii moderne Akmola, titlul de Erou al Muncii Socialiste a fost acordat lui K. Adilbaev și M. S. Bosenko , cărora li s-a acordat cel mai înalt grad de distincție prin Decretul Prezidiului Sovietului Suprem al URSS din 28 martie 1948 pentru obţinerea unor randamente mari de grâu.
Dintre cele 138 premiate din 1948 până în 1991, marea majoritate - 105 persoane (76%) - au fost premiate pentru merit în producția agricolă. 13 persoane erau angajați ai aparatului partid-stat. 8 persoane au lucrat în transporturi, 4 în industria nucleară, 2 în domeniul științific. Fiecare persoană a lucrat în sectoare ale economiei naționale precum metalurgia, inginerie, construcții, producția de drumuri, industria alimentară și asistența medicală.
Nu. | Nume, nume, patronimic | Întâlniri de viață | Activitate | Data atribuirii | Industrie | Locul nașterii | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Adilbaev Kabdyrakhman [1] | 01/01/1910 - 03/06/1967 | Maistru al fermei colective Undrus, districtul Novo-Cherkassky, regiunea Akmola | 28.03 . 1948 | agricol | Regiunea Astrahan | [GS 1] |
2 | Akulenko Vasily Ivanovici | 08.02.1937 - 19.08.2019 | Maistru al fermei de stat „Baumansky” districtul Krasnoznamensky din regiunea Tselinograd | 03.03 . 1980 | agricol | * Regiunea Bryansk | [GS 2] |
3 | Alpyspaev Kenzhebek | 05.01.1903 - 25.02.1990 | Operatorul combinat al Semyonovskaya MTS din districtul Akmola din regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | districtul Tselinogradsky | [GS 3] |
patru | Alkibaev Mantai Sarsenovich | 29.12.1936 - 30.12.1995 | *Păstor senior al Stației Experimentale Agricole Regionale Kokchetav | 22.03 . 1966 | agricol | cartierul Zerenda | [GS 4] |
5 | Auelbekov Erkin Nurzhanovich | 22.06.1930 - 29.01.1999 | *Primul secretar al Comitetului Regional Kokchetav al Partidului Comunist din Kazahstan | 10.12 . 1973 | administrație publică | * Regiunea Kazahstanului de Nord | [GS 5] |
6 | Akhmadeev Galey Avkhadeevici | 1908 - 09.12.1974 | *Machinist al depozitului de locomotive Kurort-Borovoe al căii ferate kazahe, districtul Shchuchinsky din regiunea Kokchetav | 01.08 . 1959 | transport | * Petropavlovsk | [GS 6] |
7 | Ayandykov Sadvakas | 1890-1970 | Mire senior al fermei colective numită după Karl Marx, districtul Atbasar , regiunea Akmola | 23.07 . 1948 | agricol | Regiunea Atbasar | [GS 7] |
opt | Bagriy Ivan Stepanovici | 1911 - ???? | Director al MTS Balkashinsky din districtul Molotovsky din regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | * Regiunea Poltava | [GS 8] |
9 | Bai Boris Vladimirovici | 13.03.1912 - 1976 | Director al plantei de reproducere de stat Balkashinsky din districtul Balkashinsky din regiunea Tselinograd | 22.03 . 1966 | agricol | * Regiunea Dnepropetrovsk | [GS 9] |
zece | Bayer Valentina Ivanovna | gen. 1930 | *Lăptatoare la ferma de stat Zelenoborsky, districtul Shchuchinsky , regiunea Kokchetav | 08.04 . 1971 | agricol | * Regiunea Kostanay | [GS 10] |
unsprezece | Bakirov Kiyakbai | 1906 - ???? | Director al fermei de stat de carne „Aryktinsky” a Ministerului fermelor de stat al URSS, districtul Kurgaldzhinsky din regiunea Akmola | 23.07 . 1948 | agricol | * Regiunea Karaganda | [GS 11] |
12 | Baktaev Yeraly Shopaevici | 15.05.1926 - 17.10.1983 | * Maistru al fermei de stat numită după Congresul XX al PCUS, districtul Zerenda , regiunea Kokchetav | 13.12 . 1972 | agricol | Regiunea Akmola | [GS 12] |
13 | Baraev Alexandru Ivanovici | 16.07.1908 - 08.09.1985 | Director al Institutului de Cercetare pentru Economie Cereale, Academician al Academiei de Științe Agricole, numit după V. I. Lenin , poz. Regiunea Shortandy Tselinograd | 03.03 . 1980 | știința | * Sankt Petersburg | [GS 13] |
paisprezece | Bekturganov Sertai | 08.03.1935 - 24.03.1988 | * Tractorist al fermei de stat Razdolny, raionul Kokchetav, regiunea Kokchetav | 08.04 . 1971 | agricol | cartierul Zerenda | [GS 14] |
cincisprezece | Beloboky Alexander Andreevici | 12.09.1903 - 1978 | Director al fermei de cereale „Svobodny” districtul Esilsky din regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | * Sankt Petersburg | [GS 15] |
16 | Belov Anatoli Sergheevici | gen. 28.05.1938 | Brigadier de lăcătuși al departamentului de montaj și construcții nr. 29 al Ministerului Construcției de mașini medii al URSS, munți. Stepnogorsk , regiunea Țelinograd | 26.04 . 1971 | atomprom | * Regiunea Primorsky | [GS 16] |
17 | Belyaev Vasily Andreevici | 09.05.1937 - 26.06.2012 | ** Maistru al fermei de stat numită după cea de-a 60-a aniversare a armatei sovietice, districtul Zhaksynsky , regiunea Turgay | 22.02 . 1982 | agricol | * Regiunea Belgorod | [GS 17] |
optsprezece | Berejna Antonina Antonovna | 05.10.1917 - 17.10.1968 | * Maistru al brigăzii de tractoare a MTS Vedenovsky din districtul Shchuchinsky din regiunea Kokchetav | 11.01 . 1957 | agricol | districtul Burabay | [GS 18] |
19 | Bespaev Iskak | 1900-1964 | Președintele fermei colective „Omurlyk” districtul Esilsky din regiunea Akmola | 23.07 . 1948 | agricol | [GS 19] | |
douăzeci | Bimakanov Myrzash | 1909-1985 | Botari senior al fermei de stat Sholaksandyksky, districtul Derzhavinsky , regiunea Tselinograd | 22.03 . 1966 | agricol | districtul Zharkainsky | [GS 20] |
21 | Bimzhanov Tusumbai | 19.10.1906 - 24.02.1983 | Șeful fermei de cai a fermei colective numită după Voroshilov, districtul Erkenshilik , regiunea Akmola | 23.07 . 1948 | agricol | districtul Yereymentausky | [HS 21] |
22 | Birgebaev Abdrakhman | 1928-2005 | **Păstor senior al fermei de stat Ishimsky, districtul Kiiminsky , regiunea Turgai | 19.02 . 1981 | agricol | Regiunea Akmola | |
23 | Bondar Nikolai Vasilievici | gen. 19.12.1933 | Tractorist al fermei de stat „Krasivinsky” cartierul Esilsky din regiunea Tselinograd | 19.04 . 1967 | agricol | * Regiunea Zhytomyr | [HS 22] |
24 | Boronina Raisa Stepanovna [2] | 10/12/1922 - 02/05/2013 | Șeful Departamentului Spitalului Raional Balkashinsky , Regiunea Tselinograd | 20.07 . 1971 | sănătate | * Regiunea Kazahstanului de Nord | [HS 23] |
25 | Bosenko Maxim Stepanovici | 1902-1976 | Maistru al brigăzii de tractoare a MTS Kosbarmak din districtul Atbasar din regiunea Akmola | 28.03 . 1948 | agricol | Regiunea Atbasar | [GS 24] |
26 | Bragin Yakov Stepanovici | 08/08/1926 - ???? | Operatorul de combină al fermei de stat numită după Karl Marx, districtul Atbasarsky , regiunea Tselinograd | 19.04 . 1967 | agricol | * Regiunea Kazahstanului de Nord | [GS 25] |
27 | Brown Andrei Georgievici | 14.02.1937 - 04.06.2022 | Președinte al Consiliului Regional al Deputaților Poporului din Tselinograd , prim-secretar al Comitetului Regional Tselinograd al Partidului Comunist din Kazahstan | 06.08 . 1991 | administrație publică | * Regiunea Cernihiv | [HS 26] |
28 | Burbakh David Wilhelmovici | 1926-1984 | Director al fermei de stat „Krasnoyarsky” din districtul Tselinograd din regiunea Tselinograd | 19.02 . 1981 | agricol | districtul Tselinogradsky | [GS 27] |
29 | Burlakov Davyd Ageevici | 1905-1967 | Președinte al artelului agricol „Pobeda” din districtul Akmola din regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | * Regiunea Kazahstanului de Nord | [GS 28] |
treizeci | Butimov Ivan Stepanovici | 27.08.1930 - 04.12.1996 | Maistru de sudori gaz-electric al Departamentului de Construcții Stepnogorsk al Ministerului Construcției de Mașini Medii al URSS, Regiunea Tselinograd | 26.04 . 1971 | atomprom | * Regiunea Almaty | [GS 29] |
31 | Varzaev Alexandru Pavlovici | gen. 17.02.1937 | **Operator de combină de tractor al fermei de stat Zhanadalinsky, districtul Zhanadalinsky , regiunea Turgay | 10.12 . 1973 | agricol | * Regiunea Nijni Novgorod | [HS 30] |
32 | Vasin Dmitri Ivanovici | 05/01/1912 - 10/11/1973 | Președinte al Comitetului Executiv al Districtului Molotov al Regiunii Akmola | 11.01 . 1957 | administrație publică | * Regiunea Kazahstanului de Nord | [HS 31] |
33 | Wilhelm Friedrich Khristianovici | 27.05.1900 - 30.05.1976 | Președinte al artelului agricol „Calea lui Stalin” din districtul Akmola din regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | districtul Tselinogradsky | [HS 32] |
34 | Vlasova Anastasia Nikolaevna | gen. 1926 | Lăptatoarea fermei de stat „Uryupinsky” din districtul Alekseevsky din regiunea Tselinograd | 08.04 . 1971 | agricol | * Regiunea Omsk | |
35 | Gavriliuk Stanislav Ivanovici | 23.06.1938 - 24.02.2018 | Maistru al fermei experimentale a Institutului de Cercetare Uniune a Culturii de Cereale, districtul Shortandinsky din regiunea Tselinograd | 19.02 . 1981 | agricol | * Regiunea Vinnitsa | [HS 33] |
36 | Galușcak Savva Kirillovich | 17.12.1911 - ???? | Prim-secretar al Comitetului Districtual Makinsky al Partidului Comunist din Kazahstan, Regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | administrație publică | * Regiunea Kiev | [HS 34] |
37 | Govaruha Ivan Seliverstovici | 1904 - 03/12/1979 | Director al fermei de stat Novo-Nikolsky, districtul Molotovsky , regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | * Regiunea Poltava | [HS 35] |
38 | Grishan Alexey Semionovici | 28.05.1924 - 16.07.1991 | Maistru al șoferilor de excavator al Departamentului de minerit nr. 2 al Combinatului de minerit și chimic Tselinny al Ministerului Construcției de mașini medii al URSS, munți. Stepnogorsk , regiunea Tselinograd | 26.04 . 1971 | atomprom | districtul Burabay | [HS 36] |
39 | Gruzintsev Stepan Antonovici | 22.05.1911 - ???? | Maistru al brigăzii tractoare-câmp-cultură a fermei de stat Balkashinsky din districtul Molotovsky din regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | * Regiunea Kostanay | [HS 37] |
40 | Dautov Mahmud Gaysenovich | 23.02.1927 - 18.05.2015 | Șofer răzuitor al Departamentului de construcție a drumurilor din Tselinograd al Ministerului Transporturilor Auto și Autostrăzilor din RSS Kazahă | 05.10 . 1966 | autodor | * Bashkortostan | [HS 38] |
41 | Joldaspaev Musalim | 1895 - 11.1965 | Mire senior al fermei colective „Calea lui Lenin” din districtul Vishnevsky din regiunea Akmola | 23.07 . 1948 | agricol | Regiunea Arshaly | [HS 39] |
42 | Dide Anna Dementievna | 06.03.1924 - 20.11.2013 | Ferma de porci a fermei de stat numită după Kirov, districtul Tselinograd, regiunea Tselinograd | 22.03 . 1966 | agricol | * Regiunea Vinnitsa | [HS 40] |
43 | Dityuk Vladimir Avramovici | 17.11.1935 - 17.02.2016 | Maistru al fermei colective „Kolutonsky” din districtul Marinovsky din regiunea Tselinograd | 24.12 . 1976 | agricol | * Regiunea Sumy | [HS 41] |
44 | Dovzhik Mihail Egorovici | 19.09.1928 - 13.12.1998 | Maistru al fermei de stat „Shuisky” din districtul Atbassar din regiunea Tselinograd | 13.12 . 1972 | agricol | * Regiunea Zaporojie | [HS 42] |
45 | Dyusembaev Kadraly (Kadral) | 1916 - ???? | Tractorist al fermei de stat numită după KazTSIK, districtul Shortandinsky , regiunea Tselinograd | 19.04 . 1967 | agricol | districtul Akkol | [HS 43] |
46 | Egel Karalina Karlovna | gen. 16.04.1925 | Tractorist al fermei de stat Khleborob, districtul Alekseevsky , regiunea Tselinograd | 23.06 . 1966 | agricol | * Kalmykia | [HS 44] |
47 | Esenzholova Sagila Abdrakhmanovna | 20.11.1942 - 30.07.2020 | Maistru al fermei de stat numită după Kirov, districtul Tselinograd, regiunea Tselinograd | 19.02 . 1981 | agricol | districtul Zhaksinsky | [HS 45] |
48 | Eskendirov Kairzhan | gen. 1929 | Maistru al fermei de stat Amangeldinsky, districtul Makinsky , regiunea Tselinograd | 10.12 . 1973 | agricol | Regiunea Akmola | |
49 | Efimenko Fedor Lazarevici | 10/12/1910 - ???? | Combinator al fermei de stat „Moskovsky” districtul Esilsky din regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | * Regiunea Poltava | [HS 46] |
cincizeci | Zhangurazov Ibragim Dautovici | 19.07.1937 - 15.01.2020 | Director general al Asociației de producție de păsări Vishnevsky , regiunea Tselinograd | 19.02 . 1981 | agricol | * Kabardino-Balkaria | [HS 47] |
51 | Zhaniev Kappas | gen. 1920 | Păstor înalt al fermei de stat „Ulentinsky” din districtul Ermentau din regiunea Tselinograd | 22.03 . 1966 | agricol | districtul Yereymentausky | [HS 48] |
52 | Jahin Balabek | 1899-1957 | Președinte al fermei colective Avangard, districtul Erkenshilik , regiunea Akmola | 23.07 . 1948 | agricol | districtul Yereymentausky | [HS 49] |
53 | Zholdasbekov Orazbek | 1894 - ???? | Mire senior al fermei colective Berlik, districtul Kurgaldzhinsky , regiunea Akmola | 23.07 . 1948 | agricol | districtul Korgalzhyn | [HS 50] |
54 | Zholdybaev Burkutbay | 1892-1967 | Păstor senior al fermei de stat de carne „Tersakansky” a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Esilsky din regiunea Akmola | 23.07 . 1948 | agricol | districtul Zhaksinsky | [HS 51] |
55 | Jivasov Kapys | 1909-1996 | Botari senior al fermei de stat Balkashino, districtul Balkashinsky , regiunea Tselinograd | 22.03 . 1966 | agricol | * Regiunea Kazahstanului de Nord | [HS 52] |
56 | Zhumagaliev Sartai Zhumagalievici | 23.08.1937 - 22.05.2018 | * Combinatorul fermei de stat „Bulaksky” din districtul Kokchetav din regiunea Kokchetav | 22.02 . 1982 | agricol | cartierul Zerenda | [HS 53] |
57 | Zaitsev Stanislav Nikolaevici | 02.07.1914 - 23.07.2002 | Brigadier al tencuielilor-pictori al departamentului de construcții nr. 2 al trustului Tselinogradstroy al Ministerului Construcțiilor întreprinderilor din industria grea din RSS Kazah, munți. Tselinograd | 05.04 . 1971 | constructie | * Regiunea Khmelnitsky | [HS 54] |
58 | Zvyagintsev Anatoli Petrovici | 1939-1999 | Tractorist al fermei de stat Armavirsky, districtul Kurgaldzhinsky , regiunea Tselinograd | 08.04 . 1971 | agricol | * Teritoriul Stavropol | [HS 55] |
59 | Zolotarev Evgheni Mihailovici | 14.02.1936 - 30.06.2015 | Prim-secretar al Comitetului districtual Tselinograd al Partidului Comunist din Kazahstan | 13.12 . 1972 | administrație publică | * Regiunea Poltava | [HS 56] |
60 | Zubkov Grigori Grigorievici | 1912 - ???? | Combiner MTS „Avangard” districtul Akmola din regiunea Akmola | 13.06 . 1951 | agricol | * Regiunea Poltava | [HS 57] |
61 | Inerbaev Korabay [3] | 1891 - 08.10.1948 | Șeful fermei de cai a fermei colective Zhana-Aul, districtul Akmola, regiunea Akmola | 23.07 . 1948 | agricol | Regiunea Atbasar | [HS 58] |
62 | Inkebaev Amangeldi | 15.05.1941 - 08.03.2003 | ** Tractorist al fermei de stat Tersakansky, districtul Kiyminsky , regiunea Turgay | 13.12 . 1972 | agricol | Regiunea Akmola | |
63 | Isabelekov Juman | gen. 1926 | Maistru al fermei experimentale a stației de testare a mașinilor Tselinnaya, districtul Makinsky din regiunea Tselinograd | 19.02 . 1981 | agricol | Regiunea Akmola | |
64 | Kaidanovici Anton Ivanovici | 22.03.1931 - 18.10.1997 | Tractorist al fermei colective „Al treilea plan cincinal” din districtul Astrakhan din regiunea Tselinograd | 19.04 . 1967 | agricol | * Regiunea Zhytomyr | [HS 59] |
65 | Kamyshev Alexey Ivanovici | 18.02.1917 - 25.10.1985 | Maistru al fermei de stat „Sandyktausky” districtul Balkashinsky din regiunea Tselinograd | 19.04 . 1967 | agricol | Regiunea Sandyktau | [HS 60] |
66 | Kang De Khan | 26/06/1912 - 2008/08 | Președintele Artelului Agricol numit după 18 ani de Kazahstan, districtul Shortandinsky , regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | * Regiunea Primorsky | [HS 61] |
67 | Karpov Ivan Andreevici | 08/05/1923 - 11/1983 | Tractorist al fermei de stat Makinsky, districtul Makinsky , regiunea Tselinograd | 19.04 . 1967 | agricol | * Regiunea Voronezh | [HS 62] |
68 | Karpuhin Nikolai Vasilievici | gen. 1923 | Operator de tractor-combină al fermei de stat „Entuziast” din regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | * Regiunea Omsk | |
69 | Kartauzov Leonid Mihailovici | 16.03.1933 - 17.11.2016 | Tractorist al fermei de stat „Rodina” din districtul Tselinograd din regiunea Tselinograd | 13.12 . 1972 | agricol | * Sankt Petersburg | [HS 63] |
70 | Kasybaev Toksanbai | 1886 - ???? | * Pastor senior al fermei colective Madaniyat, districtul Enbekshilder , regiunea Kokchetav | 23.07 . 1948 | agricol | Regiunea Akmola | |
71 | Katashev Petr Alexandrovici | gen. 16.12.1933 | ** Tractorist al fermei de stat Lvovsky, districtul Derzhavinsky , regiunea Turgay | 10.12 . 1973 | agricol | * Regiunea Volgograd | [HS 64] |
72 | Kireev Andrei Ivanovici | 1923 - ???? | Operator de tractor combinat al fermei de stat „Konstantinovsky” din districtul Vishnevsky din regiunea Tselinograd | 23.06 . 1966 | agricol | * Regiunea Volgograd | [HS 65] |
73 | Kireev Nikolay Ivanovici | 03.12.1933 - 05.11.2008 | **Șofer de mașină al întreprinderii de expediție de autovehicule Esilsky a Ministerului Transporturilor Auto din RSS Kazah, regiunea Turgay | 03.03 . 1980 | transport | cartierul Esilsky | [HS 66] |
74 | Kleshnya Mark Akimovici | 28.12.1899 - 1961 | Prim-secretar al Comitetului Districtual Shortandinsky al Partidului Comunist din Kazahstan, Regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | administrație publică | * Regiunea Dnepropetrovsk | [HS 67] |
75 | Kovrizhkina Anna Filippovna | gen. 1927 | Mașină de turnat la uzina Tselinogradselmash a Ministerului Tractorilor și Ingineriei Agricole al URSS, regiunea Tselinograd | 05.04 . 1971 | inginerie mecanică | * Regiunea Chelyabinsk | |
76 | Kozhantaev Jamshit Dzhunusovici | gen. 03/04/1928 | * Șofer al Trustului de Camioane Industriale Kokchetav al Ministerului Transportului Rutier al RSS Kazah, regiunea Kokchetav | 10.12 . 1973 | transport | districtul Zhaksinsky | [HS 68] |
77 | Kolbaskin Serghei Davydovici | 1911 - 04/02/1981 | *Președintele artelului agricol „Krasnoarmeyets” al districtului Zerenda din regiunea Kokchetav | 11.01 . 1957 | agricol | * Regiunea Kazahstanului de Nord | [HS 69] |
78 | Kopylov Vasily Evlampievici | 25.09.1932 - 2003 | **Operator mecanic al fermei de stat Zarechny, districtul Esilsky , regiunea Turgay | 19.02 . 1981 | agricol | * Regiunea Bryansk | |
79 | Kruchina Nikolay Efimovici | 14.05.1928 - 26.08.1991 | Prim-secretar al Comitetului Regional Tselinograd al Partidului Comunist din Kazahstan | 10.12 . 1973 | administrație publică | * Teritoriul Altai | [HS 70] |
80 | Kuanyshev Orazbek Sultanovici | 05/01/1935 - 04/11/1999 | *Primul secretar al Comitetului Regional Kokchetav al Partidului Comunist din Kazahstan | 19.02 . 1981 | administrație publică | Regiunea Atbasar | [HS 71] |
81 | Kuznețov Ghenadi Nikolaevici | gen. 1934 | * Tractorist al fermei de stat numită după Congresul XXIII al PCUS , districtul Enbekshilder, regiunea Kokchetav | 13.12 . 1972 | agricol | * Regiunea Saratov | |
82 | Kuzmin Valentin Petrovici | 12/05/1893 - 05/08/1973 | Șeful Departamentului de Ameliorare și Genetică al Institutului de Cercetare Uniune pentru Economie Cereale, Academician al Academiei de Științe a RSS Kazahului , Districtul Shortandinsky , Regiunea Tselinograd | 20.11 . 1962 | știința | * Regiunea Samara | [HS 72] |
83 | Kusainov Aitpay Bekbolatovici | 1936-1989 | Tractorist al fermei de stat Novorybinsky, districtul Alekseevsky , regiunea Tselinograd | 10.12 . 1973 | agricol | Regiunea Akmola | |
84 | Kusainov Shakim [4] | 1882-1983 | * Mire senior al fermei colective numită după Kaganovici , districtul Enbekshilder, regiunea Kokchetav | 23.07 . 1948 | agricol | zona Birzhan sal | [HS 73] |
85 | Lipatova Lyubov Andreevna | gen. 1929 | Agronom raional al fermei de stat numită după Williams, districtul Esilsky , regiunea Akmola | 07.03 . 1960 | agricol | * Regiunea Kursk | [HS 74] |
86 | Litau Frida Gavrilovna | 17.04.1923 - 21.11.1977 | * Lăptărița Stației Experimentale Agricole Regionale Kokchetav | 22.03 . 1966 | agricol | * Teritoriul Stavropol | [HS 75] |
87 | Luta Fedor Filippovici | gen. 1924 | Maistru al brigăzii de tractoare a fermei de stat „Zarechny” din regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | * Regiunea Cherkasy | |
88 | Makarin Vasily Filippovici | 1906-1978 | Prim-secretar al Comitetului districtual Atbasar al Partidului Comunist din Kazahstan, regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | administrație publică | Regiunea Sandyktau | [HS 76] |
89 | Makataev Maiman | 1887 - ???? | Șeful fermei de cai a fermei colective numită după Lenin, districtul Erkenshilik , regiunea Akmola | 23.07 . 1948 | agricol | districtul Yereymentausky | [HS 77] |
90 | Malgazhdarov Nurgabyl | 08.03.1929 - 20.02.1993 | Maistru al șoferilor de tractor al fermei colective Priozerny, districtul Balkashinsky , regiunea Tselinograd | 13.12 . 1972 | agricol | Regiunea Sandyktau | [HS 78] |
91 | Makhmetov Kozhakhmet | 1900 - ???? | Șeful fermei de cai a fermei colective „Free Way” din districtul Erkenshilik din regiunea Akmola | 23.07 . 1948 | agricol | districtul Yereymentausky | [HS 79] |
92 | Meytina Elena Vasilievna | gen. 1926 | Ferma de porci a fermei de stat Kapitonovsky, districtul Makinsky , regiunea Tselinograd | 08.04 . 1971 | agricol | Regiunea Akmola | |
93 | Mirshavka Mihail Vasilievici | gen. 11/11/1936 | Operatorul de combină al fermei de stat Baumansky, districtul Krasnoznamensky , regiunea Tselinograd | 19.02 . 1981 | agricol | Regiunea Lugansk | |
94 | Mosienko Nikolai Alexandrovici | gen. 1922 | *Combinator al MTS Enbekshilder din regiunea Kokchetav | 11.01 . 1957 | agricol | districtul Bulandinsky | |
95 | Mukushev Kuyshubai | 15.08.1917 - ???? | Șofer al depozitului auto al Trustului Auto Atbasar al Ministerului Transporturilor Auto și Autostrăzilor din RSS Kazah, regiunea Tselinograd | 05.10 . 1966 | transport | Regiunea Atbasar | [HS 80] |
96 | Mukushev Shaken Shaykenovich | 1936 - ???? | Forator la Uzina de Mine și Procesare Kazzoloto a Ministerului Metalurgiei Neferoase al URSS, districtul Shortandinsky , regiunea Tselinograd | 30.03 . 1971 | metalurgie | Stepnogorsk | [HS 81] |
97 | Musainov Shaimerden [5] | 22.11.1897 - 07.01.1978 | Păstor senior al fermei colective „Calea lui Lenin” districtul Novocherkassk din regiunea Akmola | 23.07 . 1948 | agricol | Regiunea Atbasar | [HS 82] |
98 | Myrzashev Rysbek | 26.02.1932 - 18.04.1987 | **Primul secretar al Comitetului Districtual Esil al Partidului Comunist din Kazahstan, regiunea Turgai | 13.12 . 1972 | administrație publică | Regiunea Astrahan | [HS 83] |
99 | Ceresc Gabriel Petrovici | gen. 1926 | Conducătorul de locomotivă Akmolinsk al căii ferate kazahe , regiunea Akmola | 01.08 . 1959 | transport | Regiunea Arshaly | [HS 84] |
100 | Nechitailo Daniil Ivanovici | 19.04.1902 - ???? | Director al fermei de stat „Dalniy” districtul Esilsky din regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | * Regiunea Harkiv | [HS 85] |
101 | Nikulin Anatoly Rodionovich | 11.07.1912 - 16.03.1983 | Prim-secretar al comitetului raional Esil al Partidului Comunist din Kazahstan, regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | administrație publică | * Teritoriul Stavropol | [HS 86] |
102 | Niyazbaev Akhmetzhan | 1907 - ???? | Director al fermei de stat de carne „Tersakansky” a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Esilsky din regiunea Akmola | 23.07 . 1948 | agricol | Regiunea Atbasar | [HS 87] |
103 | Nurmaganov Satan | gen. 1929 | *Vitar de la ferma de stat Vostochny, districtul Enbekshilder , regiunea Kokchetav | 08.04 . 1971 | agricol | Regiunea Akmola | |
104 | Nurtazin Bral | 1922 - ???? | **Director al fermei de stat Ishimsky, districtul Kiiminsky , regiunea Turgai | 24.12 . 1976 | agricol | districtul Zhaksinsky | |
105 | Ospanov Nakip [6] | 1903 - ???? | Șeful fermei de cai a fermei colective „Omurlyk” districtul Esilsky din regiunea Akmola | 23.07 . 1948 | agricol | districtul Zharkainsky | [HS 88] |
106 | Polstyanoy Alexander Petrovici | 10/05/1937 - 02/07/2000 | **Operator mecanic al fermei de stat Kalachevsky, districtul Esilsky , regiunea Turgay | 08.04 . 1971 | agricol | * Regiunea Donețk | [HS 89] |
107 | Poltoryan Semyon Viktorovich | 14.05.1928 - 2003 | Operator combinat al fermei de stat Novocherkassky, districtul Astrakhan , regiunea Tselinograd | 08.04 . 1971 | agricol | * Moldova | [HS 90] |
108 | Poliakov Vasili Mihailovici | gen. 1934 | **Operator de tractor-combină al fermei de stat Esilsky, raionul Kiiminsky , regiunea Turgai | 24.12 . 1976 | agricol | * Regiunea Rostov | |
109 | Puhov Vladimir Dmitrievici | 23.04.1928 - ???? | Electrician senior al distanței de semnalizare și comunicație din Tselinograd a căii ferate kazahe , regiunea Tselinograd | 04.08 . 1966 | transport | * Regiunea Kostanay | [HS 91] |
110 | Pyshmyntsev Vasily Nikolaevici | 12.04.1915 - 26.03.1974 | * Combinatorul Aydabul MTS, raionul Zerenda , regiunea Kokchetav | 21.08 . 1951 | agricol | cartierul Zerenda | [HS 92] |
111 | Radcenko Nikolai Ivanovici | gen. 1926 | * Lăcătuș al fabricii de panificație Kokchetav a Ministerului Achizițiilor din RSS Kazahă | 14.04 . 1981 | industria alimentară | Regiunea Akmola | |
112 | Sadvakasov Kusen | 1898 - ???? | Șofer de tractor al Kosbarmakskaya MTS din regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | districtul Zhaksinsky | [HS 93] |
113 | Sazonov Evstafii Ivanovici | 12.08.1911 - 13.06.1976 | Combiner MTS „Avangard” districtul Akmola din regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | * Regiunea Volgograd | [HS 94] |
114 | Samartsev Mihail Alekseevici | gen. 1931 | Tractorist al fermei de stat numită după M. Gorki, districtul Atbasar , regiunea Tselinograd | 10.12 . 1973 | agricol | Regiunea Akmola | |
115 | Sargsyan Grant Tigranovich | 18.09.1927 - 11.07.1983 | Maistru al brigăzii tractoare-câmp-cultură a fermei de stat numită după Ostrovsky, regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | * Teritoriul Krasnodar | |
116 | Safronova Pelageya Andrianovna | 1919 - ???? | Agronom șef al Veselovskaya MTS , districtul Molotov , regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | Regiunea Sandyktau | [HS 95] |
117 | Sergazin Shaidakhmet | 1920-2006 | Președinte al comitetului executiv al districtului Esil din regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | administrație publică | * Regiunea Kazahstanului de Est | [HS 96] |
118 | Serov Arsenie Ivanovici | 1908 - 01/05/1969 | Prim-secretar al Comitetului raional Molotov al Partidului Comunist din Kazahstan, regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | administrație publică | * Regiunea Nijni Novgorod | [HS 97] |
119 | Skryl Vasily Kalinovici | gen. 06/12/1937 | Combinator al fermei de stat „Zarya” din districtul Tselinograd din regiunea Tselinograd | 23.06 . 1966 | agricol | * Teritoriul Krasnodar | [HS 98] |
120 | Smagulov Mukhamedzhan | 03.06.1890 - 21.09.1964 | Păstor senior al fermei colective Molotov, districtul Kurgaldzhinsky , regiunea Akmola | 23.07 . 1948 | agricol | ||
121 | Smirnov Serghei Artemovici | 27.08.1918 - 22.03.2009 | Director al combinatului minier și chimic Tselinny al Ministerului Construcțiilor de mașini medii al URSS, regiunea Tselinograd | 26.04 . 1971 | atomprom | * Regiunea Ryazan | [HS 99] |
122 | Starostin Alexey Alexandrovici | gen. 1931 | **Operator de tractor-combină al fermei de stat „Entuziast” districtul Zhaksynsky , regiunea Turgay | 10.12 . 1973 | agricol | * Regiunea Mogilev | [GS 100] |
123 | Stepanov Vasili Stepanovici | 24.02.1897 - 05.09.1973 | Director al fermei de stat „Krasivinsky” districtul Esilsky din regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | * Chuvahia | [HS 101] |
124 | Stepanyuk Grigori Vasilievici | gen. 1934 | ** Tractorist al fermei de stat Pyatigorsky, districtul Derzhavinsky , regiunea Turgai | 10.02 . 1975 | agricol | * Regiunea Kirovograd | |
125 | Tkaciuk Ghenadi Ilici | gen. 1936 | Operatorul de combină al fermei de stat numită după G. Titov, districtul Derzhavinsky , regiunea Tselinograd | 19.04 . 1967 | agricol | * Regiunea Grodno | [HS 102] |
126 | Tokraev Ishangazy | 1899 - ???? | Mire senior al fermei colective „Omurlyk” districtul Esilsky din regiunea Akmola | 23.07 . 1948 | agricol | Regiunea Akmola | |
127 | Toleubaev Daulen | gen. 1927 | Păstor senior al fermei de stat numită după Congresul XXII al PCUS, districtul Kurgaldzhinsky , regiunea Tselinograd | 22.03 . 1966 | agricol | districtul Kurgaldzhinsky | [HS 103] |
128 | Trenenkov Ivan Alekseevici | gen. 21.02.1936 | Maistru al fermei de stat „Izhevsky” cartierul Vishnevsky din regiunea Tselinograd | 06.06 . 1984 | agricol | * Regiunea Smolensk | [HS 104] |
129 | Tulyubaev Zhakan | 1888 - ???? | Păstor principal al fermei de stat de carne „Aryktinsky” a Ministerului fermelor de stat al URSS, districtul Kurgaldzhinsky din regiunea Akmola | 23.07 . 1948 | agricol | districtul Yegindykolsky | [HS 105] |
130 | Tutikov Grigori Yakovlevici | 1907 - 30.01.1971 | Director al fermei de stat Bauman din districtul Atbasar din regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | * Teritoriul Stavropol | [HS 106] |
131 | Urazalin Baidala | 03/08/1911 - 05/11/1987 | Președinte al artelului agricol numit după Amangeldy, districtul Molotovsky , regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | Regiunea Sandyktau | [HS 107] |
132 | Utkin Serghei Andreevici | 1908 - 09/08/1969 | Maistru al brigăzii de tractoare a MTS Veselovsky din districtul Molotovsky din regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | Regiunea Sandyktau | [HS 108] |
133 | Filonenko Vasily Vladimirovici | gen. 1930 | * Combinator al fermei de stat "Zolotoy Kolos" din districtul Shchuchinsky din regiunea Kokchetav | 19.04 . 1967 | agricol | * Regiunea Cernihiv | |
134 | Shapovalova Ekaterina Nikolaevna | 22.06.1922 - ???? | Ferma de porci a fermei de stat "Andreevsky" din districtul Alekseevsky din regiunea Tselinograd | 22.03 . 1966 | agricol | districtul Shortandinsky | [HS 109] |
135 | Sharf Ivan Ivanovici | 09.05.1930 - 21.01.2008 | Director general al Asociației de producție a păsărilor din Tselinograd din districtul Tselinograd din regiunea Tselinograd | 07.07 . 1986 | agricol | * Regiunea Rostov | [HS 110] |
136 | Școala Iosif Kirillovich | 22/04/1906 - ???? | Președinte al artelului agricol numit după Lenin, districtul Shortandinsky , regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | agricol | * Regiunea Dnepropetrovsk | [HS 111] |
137 | Şcerbakov Valentin Petrovici | gen. 1939 | Șoferul autocarului nr. 2552 al Administrației de transport cu motor de marfă din Tselinograd | 24.12 . 1976 | transport | * Regiunea Perm | [HS 112] |
138 | Yunusov Anatoly Usmanovich | 1934-1997 | Maistru al șoferilor de mașini al Întreprinderii de transport cu motor Tselinograd a Ministerului Transporturilor cu Motor al RSS Kazahului | 14.08 . 1986 | transport | * Regiunea Karaganda | [HS 113] |
139 | Iaroșenko Vasili Petrovici | 1903 - ???? | * Combinator al fermei de stat „Zlatopolsky” din districtul Shchuchinsky din regiunea Kokchetav | 23.06 . 1966 | agricol | * Regiunea Donețk |
Nu. | Nume, nume, patronimic | Întâlniri de viață | Activitate | Data atribuirii | Industrie | Locul nașterii | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Amrinov Bayash Kautanovici | gen. 15/05/1939 | păstor senior al fermei de stat Zolotaya Niva, raionul Valihanov , regiunea Kokchetav | 19.02 . 1981 | agricol | districtul Burabay | [GS 1] |
2 | Asainov Zhabarkan | 11.1919 - 03.03.1963 | Călător al Batalionului 81 Separat de Construcții și Căi Ferate Banner Roșu, Brigada 10 Feroviară | 05.11 . 1943 | transport | Regiunea Akmola | [GS 2] |
3 | Babakov Alexey Ivanovici | 1924-1988 | Operatorul de combină al meu nr. 1 al trustului „Stalingugol” al combinatului „Karagandaugol” al Ministerului Industriei Cărbunelui al URSS, regiunea Karaganda | 26.04 . 1957 | industria cărbunelui | Regiunea Atbasar | [GS 3] |
patru | Baygabilov Khairulla | 1912 - 24.09.2004 | Director al Aktastinskaya MTS din districtul Osakarovskiy din regiunea Karaganda | 11.01 . 1957 | agricol | cartierul Zerenda | [GS 4] |
5 | Budeev Kasym | 1900-1977 | Link State Farm poartă numele celui de-al XXI-lea Congres al Partidului din districtul Syrdarya din regiunea Kzyl-Orda | 23.06 . 1966 | agricol | Nur-Sultan | [GS 5] |
6 | Vovcenko Fedor Yakovlevici | 02/12/1912 - 1981 | Specialist senior în zootehnie al fermei colective „Țara Sovietelor” din districtul Rubtsovsky din teritoriul Altai | 22.03 . 1966 | agricol | districtul Burabay | [GS 6] |
7 | Girin Ivan Yakovlevici | 01.01.1934 - 25.03.1987 | Comandantul detașamentului de zbor al Departamentului de Aviație Civilă kazah al Ministerului Aviației Civile al URSS, munți. Kustanai | 03.03 . 1980 | transport | districtul Bulandinsky | [GS 7] |
opt | Gordienko Nikolai Nikitovici | 03.09.1939 - 17.12.2011 | Maistru al instalatorilor Departamentului de Construcții al Uzinei Miniere și Metalurgice Caspice a Ministerului Construcției de Mașini Medii din URSS, munți. Shevchenko , regiunea Mangyshlak | 16.01 . 1974 | atomprom | Regiunea Astrahan | [GS 8] |
9 | Didenko Stepan Yakovlevici | 01.06.1924 - 13.04.1991 | Operator senior de înflorire al fabricii de siderurgie din Magnitogorsk a Consiliului Economic din Chelyabinsk | 19.07 . 1958 | metalurgie | Regiunea Akmola | [GS 9] |
zece | Zhangalov Bayan | 22.07.1914 - 31.01.2013 | Președinte al comitetului executiv al districtului Ruzaevsky al regiunii Kokchetav | 11.01 . 1957 | administrație publică | cartierul Zerenda | [GS 10] |
unsprezece | Zharnakov Petr Matveevici | 1914-1980 | Maistru principal al atelierului metalurgic al Combinatului de minerit și metalurgic din Balkhash al Consiliului Economic Karaganda | 09.06 . 1961 | metalurgie | Regiunea Akmola | [GS 11] |
12 | Zholbin Anatoly Alexandrovici | 23.03.1926 - 1999 | Producător de oțel al fabricii de siderurgie din Kuznetsk, numit după V. I. Lenin, Ministerul Metalurgiei feroase al URSS, regiunea Kemerovo | 30.03 . 1971 | metalurgie | Regiunea Sandyktau | [GS 12] |
13 | Oglindă Ignat Terentievici | 03.01.1914 - 29.10.1986 | Maistru al fermei colective „Pravda” din districtul Velikonovoselkovsky din regiunea Donețk | 30.04 . 1966 | agricol | Regiunea Akmola | [GS 13] |
paisprezece | Zorin Timofey Lukyanovich | 13.10.1913 - 29.09.1966 | Operatorul combinat al fermei de stat „Ermak” districtul Novovarshavsky din regiunea Omsk | 23.06 . 1966 | agricol | Regiunea Arshaly | [GS 14] |
cincisprezece | Korneeva Alexandra Abramovna | gen. 1921 | Ferma Link de sfeclă de zahăr numită după Frunze de la Ministerul Industriei Alimentare al URSS, districtul Kantsky din RSS Kirghiz | 08.05 . 1948 | agricol | Regiunea Akmola | |
16 | Kosivtseva Nadezhda Alekseevna | 1913-1986 | Link ferma de stat „Nijne-Chuysky” a Ministerului Agriculturii al URSS, districtul Kaganovichsky din regiunea Frunze | 10.07 . 1950 | agricol | Regiunea Astrahan | |
17 | Kurlienko Anna Akimovna | 1910 - ???? | Lăptăriță la Ferma Experimentală Frunze a Institutului de Cercetare a Zootehniei din Kârgâz | 16.10 . 1950 | agricol | cartierul Zerenda | [GS 15] |
optsprezece | Kusainov Sakan | 15.05.1917 - 1989 | Prim-secretar al Comitetului Regional Turgai al Partidului Comunist din Kazahstan | 10.12 . 1973 | administrație publică | Regiunea Atbasar | [GS 16] |
19 | Makanov Dyusembay | 1909 - 23.02.2008 | Director al fermei de oi Kazalinsky din regiunea Kyzyl-Orda | 29.03 . 1958 | agricol | districtul Tselinogradsky | [GS 17] |
douăzeci | Makhmetov Mairam | 1910-2002 | Șeful punctului de inspecție tehnică a vagoanelor din stația Karaganda -Sortarea căii ferate kazahe | 01.08 . 1959 | transport | districtul Tselinogradsky | [GS 18] |
21 | Nijnikov Nikolai Eliseevici | 25.12.1926 - 2006 | Prim-secretar al Comitetului Districtual Arykbalyk al Partidului Comunist din Kazahstan, regiunea Kokchetav | 19.02 . 1981 | administrație publică | Regiunea Sandyktau | [GS 19] |
22 | Oblivny Pavel Stepanovici | 17.12.1904 - 21.02.1981 | Director al MTS Petrovskaya din regiunea Frunze | 15.02 . 1957 | agricol | Kokshetau | [GS 20] |
23 | Omarova Bibizhamal | 1922 - ???? | Mașinist de mașini și mecanisme de suprafață ale minei Kirov, munți. Karaganda | 07.03 . 1960 | industria cărbunelui | Regiunea Arshaly | [HS 21] |
24 | Ratushnyak Petr Panteleevici | gen. 1926 | Brigadier al școlii tehnice de fermă de stat de reproducție „Chinaz” din districtul Chinaz din regiunea Tașkent | 26.02 . 1981 | agricol | Regiunea Akmola | |
25 | Samonov Alexandru Grigorievici | gen. 1931 | Topitorie principală a Combinatului Miner și Metalurgic Balkhash a Ministerului Metalurgiei Neferoase al URSS, regiunea Karaganda | 20.05 . 1966 | metalurgie | Regiunea Akmola | |
26 | Strelnikova Fedosia Afanasievna | 27.08.1900 - 23.03.1957 | Director al fermei de stat de reproducere „Alamedin” districtul Voroshilovsky din regiunea Frunze | 15.02 . 1957 | agricol | cartierul Zerenda | [HS 22] |
27 | Sudakov Alexandru Evstafievici | 14.08.1912 - 21.10.1972 | Șeful filialei fermei de stat „Berdsky” districtul Iskitimsky din regiunea Novosibirsk | 08.04 . 1971 | agricol | Regiunea Akmola | [HS 23] |
28 | Sichugov Andrei Grigorievici | 15.11.1912 - 1975 | Maistru al Fermei Experimentale Frunze a Institutului de Cercetare a Zootehniei din Kârgâz | 16.10 . 1950 | agricol | cartierul Zerenda | [GS 24] |
29 | Tukenov Nurlygain Tukenovich | 09.05.1912 - 27.11.1973 | Șeful Departamentului Geologic al Kazahstanului de Sud al Ministerului Geologiei din RSS Kazah, regiunea Dzhambul | 04.07 . 1966 | geologie | districtul Shortandinsky | [GS 25] |
treizeci | Fomichev Alexandru Ilici | 1923-1978 | Director al Minei Nr. 33-34 al Combinatului Karagandaugol, Ministerul Industriei Cărbunelui al URSS, Regiunea Karaganda | 30.03 . 1971 | industria cărbunelui | Regiunea Sandyktau | [HS 26] |
31 | Cherednichenko Anastasia Nikonovna | 1911 - ???? | Legătură fermă colectivă „Pobeda” cartierul Tyulkubas din regiunea Kazahstanului de Sud | 28.03 . 1948 | agricol | Regiunea Atbasar | [GS 27] |
32 | Şkilev Ivan Konstantinovici | 30.01.1924 - 17.11.1999 | Maistru al fermei colective numită după districtul Lenin Priuralny din regiunea Ural | 19.04 . 1967 | agricol | districtul Akkol | [GS 28] |
33 | Shcherbak Iuri Alekseevici | 1928-1979 | Maistru de lucrări miniere tuneliere ale minei nr. 101 al trustului „Saranugol” al Departamentului industriei cărbunelui din RSS Kazah, regiunea Karaganda | 29.06 . 1966 | industria cărbunelui | Nur-Sultan | [GS 29] |
Nu. | Nume, nume, patronimic | Întâlniri de viață | Activitate | Data atribuirii | Industrie | Locul nașterii | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Popov Alexandru Nikolaevici | gen. 1932 | Drifter al combinatului minier și chimic Priargunsky al Ministerului Construcției de mașini medii al URSS, regiunea Chita | 16.01 . 1974 | atomprom | * Regiunea Tashkent | [GS 1] |
Nu. | Nume, nume, patronimic | Întâlniri de viață | Activitate | Data atribuirii | Data privațiunii | Industrie | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Nikolaev Valentin Vasilievici | 1913 - ???? | Președinte al artelului agricol „Calea lui Lenin” din districtul Molotovsky din regiunea Akmola | 11.01 . 1957 | 03.07 . 1968 | Agricultură | [GS 1] |
de eroi ai muncii socialiste | Liste||
---|---|---|
Regiunile Rusiei |
| |
Orașele Rusiei | ||
Bielorusia | Regiunea Brest (64) Regiunea Vitebsk (88) Regiunea Gomel (86) Regiunea Grodno Regiunea Minsk Regiunea Mogilev | |
Kazahstan | Regiunea Akmola (139) Regiunea Aktobe (105) regiunea Alma-Ata Regiunea Atyrau (68) Regiunea Kazahstanului de Est (161) Regiunea Zhambyl (252) Regiunea Vest-Kazahstan Regiunea Karaganda (143) Regiunea Kyzylorda Regiunea Kostanay (149) Regiunea Mangystau (23) Regiunea Pavlodar (66) Regiunea Kazahstanului de Nord (117) Regiunea Turkestan | |
Uzbekistan | regiunea Andijan Regiunea Bukhara Regiunea Jizzakh Karakalpakstan (36) Regiunea Kashkadarya Regiunea Navoi Regiunea Namangan Regiunea Samarkand Regiunea Surkhandarya regiunea Syrdarya Regiunea Tashkent Regiunea Fergana Regiunea Khorezm | |
Ucraina | Regiunea Vinnytsia regiunea Volyn Regiunea Dnipropetrovsk Regiunea Donețk Regiunea Zhytomyr Regiunea transcarpatică (45) Regiunea Zaporojie Regiunea Ivano-Frankivsk Regiunea Kiev Regiunea Kirovograd Regiunea Lugansk (211) Regiunea Lviv (95) Regiunea Mykolaiv (139) Regiunea Odesa (184) Regiunea Poltava Regiunea Rivne (39) Regiunea Sumy Regiunea Ternopil Regiunea Harkov Regiunea Herson Regiunea Hmelnițki Regiunea Cherkasy regiunea Cernihiv regiunea Cernăuți | |
Alte foste republici ale URSS |
| |
Profesii | ||
Naționalități |