Lupte la Jocurile Europene 2015 | ||||
---|---|---|---|---|
stil greco-roman | ||||
Bărbați | ||||
Până la 59 kg | Până la 66 kg | |||
Până la 71 kg | Până la 75 kg | |||
Până la 80 kg | Până la 85 kg | |||
Până la 98 kg | Până la 130 kg | |||
Stilul liber | ||||
Bărbați | femei | |||
Până la 57 kg | Până la 48 kg | |||
Până la 61 kg | Până la 53 kg | |||
Până la 65 kg | Până la 55 kg | |||
Până la 70 kg | Până la 58 kg | |||
Până la 74 kg | Până la 60 kg | |||
Până la 86 kg | Până la 63 kg | |||
Până la 97 kg | Până la 69 kg | |||
Până la 125 kg | Până la 75 kg | |||
Calificare |
Pe 13 iunie au avut loc competiții de lupte greco-romane între bărbați la categoria până la 80 kg la primele Jocuri Europene . Au participat 19 sportivi din 19 țări. Competițiile au avut loc la arena sportivă numită după Heydar Aliyev .
O victorie încrezătoare în turneu a fost câștigată de medaliatul de argint al Campionatului Mondial din 2014, luptătorul rus Evgeny Saleev . Pe locul doi a fost ocupat sportivul azer Rafig Huseynov . Medaliile de bronz au fost câștigate de bulgarul Daniel Aleksandrov și bielorusul Viktor Sosunovsky .
Aur | Argint | Bronz |
VT - victorie la atingere;
VB - victorie din cauza unei accidentări a adversarului;
PP - victorie la puncte cu punctaj tehnic pentru învins;
PO - victorie la puncte fără punctaj tehnic pentru învins;
SP - superioritate tehnică, victorie la puncte cu o diferență mai mare de 6 puncte cu scorul tehnic al învinsului;
ST - superioritate tehnică, victorie la puncte cu o diferență mai mare de 6 puncte fără punctaj tehnic de la învins;
1/16 de finală | 1/8 de finală | Sfert de finala | semi finala | Finala | ||||||||||||||
Rafig Huseynov ( AZE ) | 4 (ST) | |||||||||||||||||
Michael Wagner ( AUT ) | 0 | |||||||||||||||||
Rafig Huseynov ( AZE ) | 4 (ST) | |||||||||||||||||
Daniel Alexandrov ( BUL ) | 0 | |||||||||||||||||
Bozo Starcevic ( CRO ) | unu | |||||||||||||||||
Daniel Alexandrov ( BUL ) | 3 (PP) | |||||||||||||||||
Rafig Huseynov ( AZE ) | 4 (ST) | |||||||||||||||||
Selcuk Chebi ( TUR ) | 0 | |||||||||||||||||
Petar Balo ( SRB ) | 0 | |||||||||||||||||
Alexander Jergsen ( SWE ) | 3 (PO) | |||||||||||||||||
Alexander Jergsen ( SWE ) | 0 | |||||||||||||||||
Selcuk Chebi ( TUR ) | 3 (PO) | |||||||||||||||||
Selcuk Chebi ( TUR ) | 4 (ST) | |||||||||||||||||
Cheslavs Bestenis ( LAT ) | 0 | |||||||||||||||||
Rafig Huseynov ( AZE ) | 0 | |||||||||||||||||
Evgeny Saleev ( RUS ) | 3 (PO) | |||||||||||||||||
Julius Matuzevichius ( LTU ) | 3 (PP) | |||||||||||||||||
Nikolaos Varkas ( GRE ) | unu | |||||||||||||||||
Julius Matuzevichius ( LTU ) | 0 | |||||||||||||||||
Evgeny Saleev ( RUS ) | 4 (ST) | |||||||||||||||||
Alexander Shishman ( UKR ) | 0 | |||||||||||||||||
Evgeny Saleev ( RUS ) | 3 (PO) | |||||||||||||||||
Evgeny Saleev ( RUS ) | 4 (SP) | |||||||||||||||||
Viktor Sosunovsky ( BLR ) | unu | |||||||||||||||||
Viktor Sosunovsky ( BLR ) | 4 (ST) | |||||||||||||||||
Jonas Bossert ( SUI ) | unu | Lasha Gobadze ( GEO ) | 0 | |||||||||||||||
Lasha Gobadze ( GEO ) | 3 (PP) | Viktor Sosunovsky ( BLR ) | 3 (PP) | |||||||||||||||
Florian Neumeier ( GER ) | 3 (PO) | Florian Neumeier ( GER ) | unu | |||||||||||||||
Zholtan Keri ( HUN ) | 0 | Florian Neumeier ( GER ) | 3 (PO) | |||||||||||||||
Igor Beshlyaga ( MDA ) | 3 (PP) | Igor Beshlyaga ( MDA ) | 0 | |||||||||||||||
Pavel Povada ( CZE ) | unu |
Prima runda | Runda a doua | Meciuri pentru locul trei | |||||||
Daniel Alexandrov ( BUL ) | 3 (PP) | ||||||||
Selcuk Chebi ( TUR ) | unu | ||||||||
Michael Wagner ( AUT ) | 0 | ||||||||
Daniel Alexandrov ( BUL ) | 4 (ST) | ||||||||
Alexander Shishman ( UKR ) | 0 | ||||||||
Viktor Sosunovsky ( BLR ) | 3 (PO) | ||||||||
Alexander Shishman ( UKR ) | 3 (PP) | ||||||||
Julius Matuzevichius ( LTU ) | unu | ||||||||