Professional Wrestling Hall of Fame and Museum este un American Hall of Fame situat în Wichita Falls , Texas . Muzeul a fost fondat de Tony Vellano în 1999 și anterior a fost situat în Amsterdam, New York , și Schenectady , New York . Scopul său este de a „păstra și promova istoria demnă a luptei și de a consolida și onora luptătorii care au promovat acest sport național și divertisment”. Nu este afiliat la nicio promoție .
Nume | ani | Descriere |
---|---|---|
Epoca pionierilor | din 2002 | Pentru luptătorii activi între războiul civil și 1946 |
Era televiziunii | din 2002 | Pentru luptătorii activi între 1947 și 1984 |
Era moderna | din 2002 | Pentru luptătorii activi din 1985 până în prezent |
Echipe | din 2003 | Pentru luptătorii în echipă |
Internaţional | din 2006 | Pentru luptătorii din altă țară sau cei care au evoluat în principal nu în SUA, ci în alte țări. |
luptători pitic | 2002-2005 | Pentru luptătorii pitic |
Femeile luptătoare | din 2002 | Pentru femeile luptătoare |
Divizia Colegi | din 2003 | Pentru manageri, jack-uri, comentatori, fotografi și acei luptători care au fost „ucenici” în această afacere |
Divizia de arbitri | din 2018 | Pentru arbitrul de lupte |
Divizia Executivă | din 2018 | Pentru rezervatori, promotori, lideri de afaceri și istorici |
Premiul de Stat New York | 2003-2005 | Pentru persoanele care au contribuit semnificativ la dezvoltarea luptei în statul natal al lui Zala, New York |
Premiul senatorului Hugh Farley | 2006-2009 | Pentru luptătorii cunoscuți care au adus o contribuție semnificativă la dezvoltarea societății în afara ringului |
Anul [1] | Nume
(nume real) [1] |
Categorie [1] |
---|---|---|
2002 | Frank Gotch | Epoca pionierilor |
2002 | Georg Hackenschmidt | Epoca pionierilor |
2002 | Ed „The Strangler” Lewis
(Robert Hermann Julius Friedrich) |
Epoca pionierilor |
2002 | „Grecul de aur” Jim Londos
(Christos Theophilou) |
Epoca pionierilor |
2002 | Joe Stecher | Epoca pionierilor |
2002 | Lou Thesz
(Aloys Martiz Tesz) |
Epoca pionierilor |
2002 | Minunat George
(George Raymond Wagner) |
Era televiziunii |
2002 | Buddy Rogers
(Hermann Gustav Rode Jr.) |
Era televiziunii |
2002 | Bruno Sammartino | Era televiziunii |
2002 | Andre uriașul
(André René Roussimoff) |
Era moderna |
2002 | Barca cu aburi Ricky
(Richard Henry Blood) |
Era moderna |
2002 | Sky Low Low
(Marcel Gauthier) |
luptători pitic |
2002 | Mildred Burke
(Mildred Bliss) |
Femeile luptătoare |
2003 | Martin „Fermierul” Burns | Epoca pionierilor |
2003 | Stanislav Zbyshko
(Ian Stanislav Ciganevici) |
Epoca pionierilor |
2003 | Ucigașul Kowalski
(Edward Vladislav Spulynik) |
Era televiziunii |
2003 | Antonino Rocca
(Antonio Biasetton) |
Era televiziunii |
2003 | Nick Bockwinkel | Era moderna |
2003 | Hulk Hogan
(Terry Jean Bollea) |
Era moderna |
2003 | Al Costello
(Giacomo Costa) |
Echipe |
2003 | Roy Heffernan
(Lawrence Roy Heffernan) |
Echipe |
2003 | Micul Castor
(Lionel Giroud) |
luptători pitic |
2003 | Catârul incredibil
(Mary Lillian Ellison) |
Femeile luptătoare |
2003 | Sam Muchnik | Divizia Executivă |
2003 | Dick „Distrugatorul” Beyer | Premiul de Stat New York |
2003 | Ilio DiPaolo | Premiul de Stat New York |
2004 | William Muldoon | Epoca pionierilor |
2004 | Angelo Savoldi | Epoca pionierilor |
2004 | Freddy Blassey | Era televiziunii |
2004 | Verne Gagne | Era televiziunii |
2004 | Terry Funk | Era moderna |
2004 | Cursa Harley | Era moderna |
2004 | Maurice „Câinele nebun” Vachon | Echipe |
2004 | Paul „Macelarul” Vachon | Echipe |
2004 | Lord Littlebrook
(Eric Tovey) |
luptători pitic |
2004 | May Young | Femeile luptătoare |
2004 | Vincent Jay. McMahon | Divizia Executivă |
2004 | Gordon Solier
(Francis Johnard Labiac) |
Divizia Colegi |
2004 | Dr. John J. Bonica | Premiul de Stat New York |
2004 | Len Rossi
(Len Rositano) |
Premiul de Stat New York |
2005 | Orville Brown | Epoca pionierilor |
2005 | John Pesek | Epoca pionierilor |
2005 | Dick „Distrugatorul” Beyer | Era televiziunii |
2005 | Jack Briscoe
(Freddie Briscoe) |
Era televiziunii |
2005 | Dory Funk Jr. | Era moderna |
2005 | George "Animal" Steel
(William Myers) |
Era moderna |
2005 | Dick Brewser
(William Afflis) |
Echipe |
2005 | Concasor
(Reginald Lisowski) |
Echipe |
2005 | Cupidon pufos
(Leon Step) |
luptători pitic |
2005 | Penny Banner | Femeile luptătoare |
2005 | Paul Boesch | Divizia Colegi |
2005 | „Fier” Mike Mazurka | Premiul de Stat New York |
2005 | Ray „Tunetul” Stern
(Walter Bookbinder) |
Premiul de Stat New York |
2006 | Ed Don George | Epoca pionierilor |
2006 | Sălbatic Bill Longson | Epoca pionierilor |
2006 | Don Leo Jonathan
(Don Heaton) |
Era televiziunii |
2006 | Johnny Valentine
(Jonathan Wisnisky) |
Era televiziunii |
2006 | Ric Flair
(Richard Morgan Flier) |
Era moderna |
2006 | Ray „Cripple” Stevens | Era moderna |
2006 | Pat Patterson | Echipe |
2006 | Ray „Cripple” Stevens | Echipe |
2006 | Rikidozan
(Kim Shin Nak) |
Internaţional |
2006 | June Byers
(De Alva Evonne Sibley) |
Femeile luptătoare |
2006 | Bobby „Creierul” Heenan
(Raymond Louis Heenan) |
Divizia Colegi |
2006 | Ida Mae Martinez | Premiul senatorului Hugh Farley |
2007 | Earl Caddock | Epoca pionierilor |
2007 | Gus Sonnenberg | Epoca pionierilor |
2007 | Danny Hodge | Era televiziunii |
2007 | Pat O'Connor | Era televiziunii |
2007 | „Omul de un milion de dolari” Ted DiBiase | Era moderna |
2007 | Roddy Piper
(Roderick Toombs) |
Era moderna |
2007 | Chris „The Body” Tholos | Echipe |
2007 | „Grecul de aur” John Tholos | Echipe |
2007 | Karl Gotch
(Karl Istas) |
Internaţional |
2007 | Cora Combs
(Cora Swanstekik) |
Femeile luptătoare |
2007 | Jack Pfefer | Divizia Executivă |
2007 | Billy Darnell | Premiul senatorului Hugh Farley |
2008 | „Sever” Tom Jenkins | Epoca pionierilor |
2008 | Ray Steele
(Peter Sauer) |
Epoca pionierilor |
2008 | Bobo Brazilia
(Houston Harris) |
Era televiziunii |
2008 | Gene Kiniski | Era televiziunii |
2008 | Bob Backlund | Era moderna |
2008 | Bret Hart | Era moderna |
2008 | Emil Dusek
(Emil Khason) |
Echipe |
2008 | Ernie Dusek
(Ernie Hasson) |
Echipe |
2008 | Shohei „Giant” Baba | Internaţional |
2008 | Betty Niccoli
(Betty Jo Niccoli Sato) |
Femeile luptătoare |
2008 | Toots Mondt | Divizia Executivă |
2008 | Tom Drake | Premiul senatorului Hugh Farley |
2009 | „Strănglerul” Evan Lewis | Epoca pionierilor |
2009 | Vladek Zbyshko | Epoca pionierilor |
2009 | Superstarul Billy Graham
(Eldridge Wayne Coleman) |
Era televiziunii |
2009 | Șeful Jay Strongbow
(Luke Joseph Scarpa) |
Era televiziunii |
2009 | „Domnule Minunat” Paul Orndorff | Era moderna |
2009 | Randy Savage
(Randall Poffo) |
Era moderna |
2009 | Don "Buffalo Bomber" Curtis | Echipe |
2009 | „Maniacul” Mark Levin | Echipe |
2009 | Antonio Inoki
(Kanji Inoki) |
Internaţional |
2009 | Donna Cristanello
(Dona Alfonsi) |
Femeile luptătoare |
2009 | Căpitanul Lou Albano | Divizia Colegi |
2009 | Hank Garrett | Premiul senatorului Hugh Farley |
2010 | Fructe roșii „sălbatice”. | Epoca pionierilor |
2010 | Danny McShane | Epoca pionierilor |
2010 | Edouard Carpentier | Era televiziunii |
2010 | Vahoo McDaniel | Era televiziunii |
2010 | Stan Hansen | Era moderna |
2010 | „Visul american” de Dusty Rhodes
(Virgil Runnels) |
Era moderna |
2010 | Ben Sharp | Echipe |
2010 | Mike Sharp | Echipe |
2010 | Mil Mascaras | Internaţional |
2010 | Kay Noble | Femeile luptătoare |
2010 | Gorila Muson
(Robert „Gino” Marella) |
Divizia Colegi |
2011 | „Ursul blond” Everett Marshall | Epoca pionierilor |
2011 | Bronco Nagursky | Epoca pionierilor |
2011 | Dick Brewser
(William Afflis) |
Era televiziunii |
2011 | şeicul
(Ed Farhat) |
Era televiziunii |
2011 | „Ursul rus” Ivan Koloff | Era moderna |
2011 | Jerry „Regele” Lawler | Era moderna |
2011 | Bestia Războinicului Drumului | Echipe |
2011 | Road Warrior Hawk | Echipe |
2011 | „Prețios” Paul Ellering | Echipe |
2011 | Billy Robinson | Internaţional |
2011 | Judy Grable | Femeile luptătoare |
2011 | Vince McMahon | Divizia Executivă |
2012 | Abe Colman | Epoca pionierilor |
2012 | Îngerul francez (Maurice Tillet) | Epoca pionierilor |
2012 | Dominic DeNucci | Era televiziunii |
2012 | Fritz von Erich | Era televiziunii |
2012 | câine de gunoi | Era moderna |
2012 | Jimmy "Superfly" Snuka | Era moderna |
2012 | afa | Echipe |
2012 | Sika | Echipe |
2012 | George Gordienko | Internaţional |
2012 | Wendy Richter | Femeile luptătoare |
2012 | Jim Cornette | Divizia Colegi |
2013 | Dick Shikat | Epoca pionierilor |
2013 | Sandor Sabo | Epoca pionierilor |
2013 | baronul von Raschke | Era televiziunii |
2013 | „Cowboy” Bill Watts | Era televiziunii |
2013 | „Murdarul” Dick Murdoch | Era moderna |
2013 | Tito Santana | Era moderna |
2013 | „Ucigașul # 1” Jody Hamilton | Echipe |
2013 | „Killer #2” Tom Renesto | Echipe |
2013 | El Santo | Internaţional |
2013 | Joyce Grable | Femeile luptătoare |
2013 | JJ Dillon | Divizia Colegi |
2014 | Stu Hart | Epoca pionierilor |
2014 | Leroy McGuirk | Epoca pionierilor |
2014 | Bruiser Brody | Era televiziunii |
2014 | Mr. Wrestling II | Era televiziunii |
2014 | „Magnific” Don Muraco | Era moderna |
2014 | superstar mascat | Era moderna |
2014 | Don Fargo | Echipe |
2014 | „Sălbatic” Jackie Fargo | Echipe |
2014 | Lordul Alfred Hayes | Internaţional |
2014 | „Senzațional” Sherry Martel | Femeile luptătoare |
2014 | Playboy Gary Hart | Divizia Colegi |
2015 | Mare Gama | Epoca pionierilor |
2015 | Utica Panther Joe Malcewicz | Epoca pionierilor |
2015 | Pedro Morales | Era televiziunii |
2015 | „Biciuitor” Billy Watson | Era televiziunii |
2015 | „Domnule Perfect” Kurt Hennig | Era moderna |
2015 | Rick „Modelul” Martel | Era moderna |
2015 | Terry „Bam-Bam” Gordy | Echipe |
2015 | Michael "PS" Hayes | Echipe |
2015 | Buddy "Jack" Roberts | Echipe |
2015 | Jumbo Tsuruta | Internaţional |
2015 | Vivian Vashon | Femeile luptătoare |
2015 | Jim Crockett Sr. | Divizia Executivă |
2016 | Earl McCready | Epoca pionierilor |
2016 | „Profesorul” Joe Pazandak | Epoca pionierilor |
2016 | Hans Schmidt | Era televiziunii |
2016 | Greg „Ciocanul” Valentine | Era televiziunii |
2016 | Steve Austin | Era moderna |
2016 | Sergent Slaughter | Era moderna |
2016 | Blackjack Mulligan | Echipe |
2016 | Blackjack Lanza | Echipe |
2016 | „Înaltul șef” Peter Maivia | Internaţional |
2016 | Leilani Kai | Femeile luptătoare |
2016 | Jean Okerland | Divizia Colegi |
2017 | Yvon „Leul” Robert | Epoca pionierilor |
2017 | „Murdarul” Dick Raines | Epoca pionierilor |
2017 | Luther Lindsay | Era televiziunii |
2017 | Satelitul Monroe | Era televiziunii |
2017 | Mick Foley | Era moderna |
2017 | Shawn Michaels | Era moderna |
2017 | Larry "Toporul" Hennig | Echipe |
2017 | Cursa Harley | Echipe |
2017 | Tatsumi Fujinami | Internaţional |
2017 | Sue Green | Femeile luptătoare |
2017 | George Napolitano | Divizia Colegi |
2018 | Fred Biel | Epoca pionierilor |
2018 | Ralph „Raffy” Silverstein | Epoca pionierilor |
2018 | Eddie Graham | Era televiziunii |
2018 | „Pisica mare” Ernie Ladd | Era televiziunii |
2018 | Sting | Era moderna |
2018 | „Fierăstrău” Jim Duggan | Era moderna |
2018 | Bastien Roșu | Echipe |
2018 | Billy Red Lyons | Echipe |
2018 | Pampero Firpo | Internaţional |
2018 | Tony Rose | Femeile luptătoare |
2018 | Hiro Matsuda | Divizia Colegi |
2018 | Joe Higuchi | Divizia de arbitri |
2018 | Bastien Roșu | Divizia Executivă |
2019 | Charlie Fox | Epoca pionierilor |
2019 | baronul Michele Leone | Epoca pionierilor |
2019 | Abdullah Măcelarul | Era televiziunii |
2019 | Lordul James Blears | Era televiziunii |
2019 | „Sever” Ronnie Garvin | Era moderna |
2019 | Owen Hart | Era moderna |
2019 | „Iubitor” Dennis Condrey | Echipe |
2019 | „Frumos” Bobby Eaton | Echipe |
2019 | „Uimitor” Randy Rose | Echipe |
2019 | Gory Guerrero | Internaţional |
2019 | Nuanța Beverly „Ciocanul”. | Femeile luptătoare |
2019 | Ann LaVerne | Femeile luptătoare |
2019 | Bob Roop | Divizia Colegi |
2019 | Johnny „Pantofi roșii” Dugan | Divizia de arbitri |
2019 | Wally Carbo | Divizia Executivă |
2020 | George Zaharias | Epoca pionierilor |
2020 | Bobby Managoff | Epoca pionierilor |
2020 | „Ucigașul” Carl Cox | Era televiziunii |
2020 | Regele Curtis Iaukea | Era televiziunii |
2020 | Jake „Șarpele” Roberts | Era moderna |
2020 | Magnum T.A. | Era moderna |
2020 | Butch Miller | Echipe |
2020 | Luke Williams | Echipe |
2020 | Mare Kabuki | Internaţional |
2020 | Debbie Combs | Femeile luptătoare |
2020 | Luna Vashon | Femeile luptătoare |
2020 | „Ucigașul” Tim Brooks | Divizia Colegi |
2020 | Dick Worle | Divizia de arbitri |
2020 | Dory Funk | Divizia Executivă |
2021 | Decanul Muntelui Maine | Epoca pionierilor |
2021 | Paul Bowser | Epoca pionierilor |
2021 | Jose Lothario | Era televiziunii |
2021 | Tiger Conway Sr. | Era televiziunii |
2021 | „Domnul SUA” Tony Atlas | Era moderna |
2021 | Tommy „Wildfire” Rich | Era moderna |
2021 | Robert Gibson | Echipe |
2021 | Ricky Morton | Echipe |
2021 | Leo Burke | Internaţional |
2021 | Judy Martin | Femeile luptătoare |
2021 | Juanita Kofman | Femeile luptătoare |
2021 | Skandor Akbar | Divizia Colegi |
2021 | Ronnie West | Divizia de arbitri |
2021 | Don Owen | Divizia Executivă |