Patinaj de viteză la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 | ||||
---|---|---|---|---|
500 m | bărbați | femei | ||
1000 m | bărbați | femei | ||
1500 m | bărbați | femei | ||
3000 m | femei | |||
5000 m | bărbați | femei | ||
10.000 m | bărbați | |||
Început în masă | bărbați | femei | ||
cursa pe echipe | bărbați | femei | ||
Calificare | ||||
← 2014 2022 → |
Competiția feminină de patinaj viteză de urmărire pe echipe la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 va avea loc pe 19 și 21 februarie la Ovalul Olimpic Gangneung . Competiția va cuprinde 8 echipe a câte 3 sportivi fiecare. Calificarea pentru Jocuri a fost realizată pe baza rezultatelor a patru etape ale Cupei Mondiale 2017/2018.
Actualii campioni olimpici sunt patinatorii de viteză olandezi.
Ora locală ( UTC+9 )
data | Timp | Rundă |
---|---|---|
19 februarie | 20:00 | 1/4 de finală 1/2 de finală |
21 februarie | 20:00 | Finala |
Înainte de începerea Jocurilor Olimpice de iarnă din 2018, recordurile mondiale și olimpice erau după cum urmează:
Record mondial | Japonia Miho Takagi Ayano Sato Nana Takagi |
2:50,87 | Salt Lake City | 8 decembrie 2017 |
Record olimpic | Olanda Irene Wüst Marrit Lenstra Jorin ter Mors |
2:58.05 | Soci | 22 februarie 2014 |
Loc | Țară | Sportivii | Timp | Restante | Notă |
---|---|---|---|---|---|
Sferturi de finală 1 | |||||
unu | Olanda | Marrit Lenstra Irene Wust Antoinette de Jong |
2.55.61 SAU TR |
||
2 | Coreea de Sud | Kim Bo Reum Park Ji Woo No Sung Yeon |
3.03.76 | ||
Sferturile de finală 2 | |||||
unu | Japonia | Miho Takagi Ayano Sato Nana Takagi |
2.56.09 | ||
2 | China | Li Dan Han Mei Hao Jiachen |
3.00.01 | ||
Sferturile de finală 3 | |||||
unu | Canada | Ivani Blonden Josie Morrison Isabelle Weidemann |
2.59.02 | ||
2 | Germania | Gabriele Hirschbichler Roxanne Dufter Claudia Pechstein |
3.02.65 | ||
Sferturile de finală 4 | |||||
unu | STATELE UNITE ALE AMERICII | Heather Bergsma Brittany Bow Mia Manganello |
2.59.75 | ||
2 | Polonia | Natalia Chervonka Luiza Zlotkowska Katarzyna Bachleda-Curus |
3.04.80 |
Loc | alerga | Țară | Timp | Restante | calificat |
---|---|---|---|---|---|
unu | unu | Olanda | 2.55.61 SAU | Semifinala 1 | |
2 | 2 | Japonia | 2.56.09 | +0,48 | Semifinala 2 |
3 | 3 | Canada | 2.59.02 | +3,41 | Semifinala 2 |
patru | patru | STATELE UNITE ALE AMERICII | 2.59.75 | +4,14 | Semifinala 1 |
5 | 2 | China | 3.00.01 | +4,40 | Finala C |
6 | 3 | Germania | 3.02.65 | +7,04 | Finala C |
7 | unu | Coreea de Sud | 3.03.76 | +8,15 | Finala D |
opt | patru | Polonia | 3.04.80 | +9.19 | Finala D |
Loc | Țară | Sportivii | Timp | Restante | Notă |
---|---|---|---|---|---|
Semifinala 1 | |||||
unu | Olanda | Lotte van Beek Iren Wust Antoinette de Jong |
3.00.41 | ||
2 | STATELE UNITE ALE AMERICII | Heather Bergsma Mia Manganello Carlaine Schoutens |
3.07.28 | +6,87 | |
Semifinala 2 | |||||
unu | Japonia | Miho Takagi Ayaka Kikuchi Nana Takagi |
2.58.94 | ||
2 | Canada | Ivani Blonden Carey Morrison Isabelle Weidemann |
3.01.84 | +2,90 |
Loc | Țară | Sportivii | Timp | Restante | Notă |
---|---|---|---|---|---|
Finala A | |||||
Japonia | Miho Takagi Ayano Sato Nana Takagi |
2.53.89 SAU TR |
|||
Olanda | Marrit Lenstra Irene Wust Antoinette de Jong |
2.55.48 | +1,59 | ||
Finala B | |||||
STATELE UNITE ALE AMERICII | Heather Bergsma Brittany Bow Mia Manganello |
2.59.27 | |||
patru | Canada | Ivani Blonden Josie Morrison Isabelle Weidemann |
2.59.72 | +0,45 | |
Finala C | |||||
5 | China | Li Dan Liu Jing Hao Jiachen |
3.00.04 | ||
6 | Germania | Gabriele Hirschbichler Roxanne Dufter Claudia Pechstein |
3.04.67 | +4,63 | |
Finala D | |||||
7 | Polonia | Natalia Chervonka Louise Zlotkowska Karolina Bosek |
3.03.11 | ||
opt | Coreea de Sud | Kim Bo Reum Park Ji Woo No Sung Yeon |
03.07.30 | +4,19 |
Loc | Țară |
---|---|
Japonia | |
Olanda | |
STATELE UNITE ALE AMERICII | |
patru | Canada |
5 | China |
6 | Germania |
7 | Polonia |
opt | Coreea de Sud |