Atletism la Universiada de vară 2013 - 100 de metri (bărbați)
Atletism la Universiada de vară 2013
|
Discipline de urmărire
|
100 de metri
|
|
bărbați
|
|
femei
|
200 de metri
|
|
bărbați
|
|
femei
|
400 de metri
|
|
bărbați
|
|
femei
|
800 de metri
|
|
bărbați
|
|
femei
|
1500 de metri
|
|
bărbați
|
|
femei
|
5000 de metri
|
|
bărbați
|
|
femei
|
10000 de metri
|
|
bărbați
|
|
femei
|
100 de metri obstacole
|
|
|
|
femei
|
110 metri obstacole
|
|
bărbați
|
|
|
400 de metri obstacole
|
|
bărbați
|
|
femei
|
3000 de metri obstacole
|
|
bărbați
|
|
femei
|
Releu 4 × 100 metri
|
|
bărbați
|
|
femei
|
Releu 4 × 400 metri
|
|
bărbați
|
|
femei
|
Discipline rutiere
|
jumătate de maraton
|
|
bărbați
|
|
femei
|
Mers pe jos 20 km
|
|
bărbați
|
|
femei
|
Discipline tehnice
|
Saritura lunga
|
|
bărbați
|
|
femei
|
Salt triplu
|
|
bărbați
|
|
femei
|
Săritură mare
|
|
bărbați
|
|
femei
|
Săritura cu stâlp
|
|
bărbați
|
|
femei
|
Aruncarea greutatii
|
|
bărbați
|
|
femei
|
Aruncarea discului
|
|
bărbați
|
|
femei
|
Aruncarea sulitei
|
|
bărbați
|
|
femei
|
Aruncarea ciocanului
|
|
bărbați
|
|
femei
|
De jur imprejur
|
Heptatlon
|
|
|
|
femei
|
Decatlon
|
|
bărbați
|
|
|
Competițiile de atletism la 100 de metri masculin la XXVII-a Universiada Mondială de Vară s- au desfășurat pe 7 și 8 iulie 2013 pe Stadionul
Central .
Medaliați
Concursuri
Timpul rezultatelor este dat în secunde. De asemenea, sunt folosite următoarele abrevieri:
- Q - calificat pentru locul în cursă
- q - timp calificat
- DNS - nu a pornit
- DQ - descalificare
- LR - dosar personal
- SB - cel mai bun rezultat al sezonului
- PB - cel mai bun rezultat într-o carieră
- NR - record național
Runda a doua
Primii trei sportivi din fiecare serie au avansat automat în semifinale. Încă patru sportivi au fost selectați în funcție de timp.
Run 1
Loc
|
Sportiv
|
Rezultat
|
Note
|
unu
|
Serghei Smelik
|
10.25 |
Q, LR
|
2
|
Rytis Sakalauskas
|
10.30 |
Q, SB
|
3
|
Mihail Idrisov
|
10.41 |
Q
|
patru
|
Justin Austin
|
10.42 |
q
|
5
|
David Walters
|
10.48 |
q
|
6
|
Yang Yang
|
10.52 |
q
|
7
|
Enrique Polanco
|
10.78 |
|
opt
|
Shin Hei Mac
|
11.03 |
|
Run 2
Loc
|
Sportiv
|
Rezultat
|
Note
|
unu
|
Samuel Effa
|
ora 10.35 |
Q
|
2
|
Akani Simbine
|
10.38 |
Q
|
3
|
Artur Zachek
|
10.68 |
Q
|
patru
|
Pedro Bernardo
|
10.71 |
|
5
|
Kin Motukishi
|
10.72 |
LR
|
6
|
Zhiqiang Wu
|
10.72 |
|
7
|
Le Shawn Noel
|
10.79 |
|
opt
|
Rui Yonaguni
|
10.80 |
|
Run 3
Loc
|
Sportiv
|
Rezultat
|
Note
|
unu
|
Ryota Yamagata
|
10.27 |
Q
|
2
|
Nicholas Watson
|
ora 10.35 |
Q
|
3
|
Alexandru Brednev
|
10.42 |
Q
|
patru
|
Tom Gamble
|
10.60 |
|
5
|
Emmanuel Appia-Kubi
|
10.62 |
|
6
|
Achitbileg Battulga
|
10.73 |
|
7
|
Jirapong Meenarpa
|
10.84 |
|
opt
|
Vitali Korzh
|
DQ |
|
Run 4
Loc
|
Sportiv
|
Rezultat
|
Note
|
unu
|
Anaso Jobodwana
|
10.28 |
Q
|
2
|
Igor Bodrov
|
10.32 |
Q
|
3
|
Wa Wilfried Coffey
|
ora 10.35 |
Q
|
patru
|
Nicholas Howe
|
10.47 |
q
|
5
|
Sibusiso Matsenjwa
|
10.53 |
|
6
|
Aphisit Promkaev
|
10.78 |
|
7
|
Iswandi Iswandi
|
10.80 |
|
opt
|
Itaiy Wambe
|
10.97 |
|
Semifinale
Primii patru sportivi din fiecare semifinală s-au calificat automat în finală.
Run 1
Loc
|
Sportiv
|
Rezultat
|
Note
|
unu
|
Anaso Jobodwana
|
10.29 |
Q
|
2
|
Ryota Yamagata
|
10.34 |
Q
|
3
|
Igor Bodrov
|
10.36 |
Q
|
patru
|
Mihail Idrisov
|
10.48 |
Q
|
5
|
Nicholas Watson
|
10.49 |
|
6
|
Nicholas Howe
|
10.50 |
|
7
|
David Walters
|
10.62 |
|
opt
|
Artur Zachek
|
10.75 |
|
Run 2
Final
Loc
|
Sportiv
|
Rezultat
|
Note
|
01!
|
Anaso Jobodwana
|
10.10 |
=PB
|
02!
|
Ryota Yamagata
|
10.21 |
|
03!
|
Wa Wilfried Coffey
|
10.21 |
LR
|
patru
|
Serghei Smelik
|
10.21 |
LR
|
5
|
Igor Bodrov
|
10.29 |
|
6
|
Samuel Effa
|
10.29 |
|
7
|
Rytis Sakalauskas
|
10.30 |
=SB
|
opt
|
Mihail Idrisov
|
10.64 |
|