Nigeria la Jocurile Paralimpice | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
cod IOC | NGR | ||||||||
Jocurile Paralimpice de la Tokyo | |||||||||
Sportivii | 22 în 4 sporturi | ||||||||
Medalii Locul 33 |
|
||||||||
Participarea la Jocurile Paralimpice de vară | |||||||||
Nigeria la Jocurile Paralimpice de Vară 2020 , desfășurate la Tokyo în perioada 24 august - 5 septembrie 2021, a fost reprezentată de 22 de sportivi din patru sporturi: canotaj , atletism , powerlifting și tenis de masă . La sfârșitul Jocurilor, sportivii nigerieni au câștigat 4 medalii de aur, 1 de argint și 5 de bronz, situându-se pe locul 33 în clasamentul medaliilor pe echipe [1] .
Aur | |||
Nu. | Sportivii | Tip de sport (disciplină) | data |
unu | Latifat Tijani | Powerlifting (femei, până la 45 kg) | 26 august |
2 | Bose Omolayo | Powerlifting (femei, până la 79 kg) | 29 august |
3 | Folashade Oluvafemiayo | Powerlifting (femei, până la 86 kg) | 30 august |
patru | Flora Ugwunwa | Atletism (femei, aruncarea suliței, categoria F54) | 4 septembrie |
Argint | |||
Nu. | Sportivii | Tip de sport (disciplină) | data |
unu | Lavlin Obidji | Powerlifting (femei, peste 86 kg) | 30 august |
Bronz | |||
Nu. | Sportivii | Tip de sport (disciplină) | data |
unu | Lucy Edjike | Powerlifting (femei, până la 61 kg) | 28 august |
2 | Olaytan Ibrahim | Powerlifting (femei, peste 67 kg) | 28 august |
3 | Tajudin Agunbiade , Alabi Olabiyi Olufemi , Victor Farinloye |
Tenis de masă (bărbați, echipă, clasa 9-10) | 1 septembrie |
patru | Yucharia Iyazi | Atletism (femei, aruncarea loviturii, categoria F57) | 2 septembrie |
5 | Lauritta Onnier | Atletism (femei, aruncarea loviturii, categoria F40) | 4 septembrie |
sportiv | Disciplina | Calificare | înot de consolare | Finala B | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Așezați în baie |
Locul în clasamentul general | ||
Kingsley Ijoma | bărbați, singuri | 11:50.87 | patru | 11:15.07 | 5 | 12:10.51 | 5 | unsprezece |
Sportiv | Clasă | Faza grupelor | 1/8 de finală | 1/4 de finală | 1/2 finală | Finala | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Loc | Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Loc | |||
Ahmed Koleosho | Barbati, 3 | Thomas Bruchle ( GER ) 0-3 |
Vasily Petrunov ( Ucraina ) 3-1 |
N / A | 2 | Zhao Ping ( China ) 1-3 |
Am esuat | 5 | |||
Isau Ogunkunle | Barbati, 4 | Maxime Thomas ( Franța ) 2-3 |
Sameh Mohamed Saleh ( Egipt ) 1-3 |
N / A | 3 | Am esuat | |||||
Viktor Farinloye | Barbati, 8 | Viktor Didukh ( Ucraina ) 2-3 |
Billy Shilton ( China ) 3-2 |
N / A | 3 | Am esuat | |||||
Tajudin Agunbiade | Barbati, 9 | Ivan May ( Ucraina ) 0-3 |
Zhao Yi Qing ( China ) 3-2 |
N / A | 2 | N / A | Laurens Devos ( Belgia ) 0-3 |
Am esuat | 5 | ||
Alabi Olabiyi Olufemi | Barbati, 10 | Lian Hao ( China ) 0-3 |
Joel Cohlan ( Australia ) 0-3 |
Filip Radovic ( Muntenegru ) 0-3 |
patru | N / A | Am esuat | ||||
Faith Aubazuye | Femei, 10 | Tian Shiau-Wen ( Chinez Taipei ) 0-3 |
Zhao Xiaojing ( China ) 0-3 |
Yang Qian ( Australia ) 0-3 |
patru | N / A | Nu a trecut | ||||
Ahmed Koleosho, Isau Ogunkunle |
Bărbați, 4-5 |
N / A | Gabriel Coppola, Mauro Depergola ( Argentina ) 2-1 |
Florian Merrien , Nicolas Savant-Ayra , Maxime Thomas ( Franța ) 0-2 |
Nu a trecut | 5 | |||||
Tajudin Agunbiade Alabi Olabiyi Olufemi , Victor Farinloye |
Barbati, 9-10 |
N / A | Tal Leibovitz, Ian Seidenfeld ( SUA ) 2-1 |
Filip Radovic , Luka Bakic ( Muntenegru ) 0-2 |
Ma Lin , Joel Cohlan ( Australia ) 0-2 |
Nu a trecut |
Sportiv | Disciplina | Calificare | Finala | ||
---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Loc | Rezultat | Loc | ||
Suwaybidu Galadima | 100 m masculin T47 | 11.14 | patru | 11.29 | opt |
Yucharia Iyazi | Punct de lovitura feminin F57 | N / A | 10.40 | ||
Aruncarea discului pentru femei F57 | N / A | 27.49 | opt | ||
Grace Nwaozuzu | N / A | 29.26 | 6 | ||
Lauritta Onnier | Punct de lovitura pentru femei F40 | N / A | 8.29 | ||
Flora Ugwunwa | Punct de lovitura feminin F54 | N / A | 6,59 | 6 | |
Aruncare cu suliță femei F54 | N / A | 19.39 |
Sportiv | Disciplina | Rezultat, kg | Loc |
---|---|---|---|
Yakubu Adesokan | Barbati, pana la 49 kg | 155 | patru |
Ibrahim Dauda | Barbati, pana la 59 kg | 170 | 5 |
Nnamdi Inocent | Barbati, pana la 72 kg | DNF | DNF |
Latifat Tijani | Femei, până la 45 kg | 107 | |
Lucy Edjike | Femei, până la 61 kg | 130 | |
Olaytan Ibrahim | Femei, până la 67 kg | 119 | |
Paulina Okpala | Femei, până la 73 kg | 124 | 6 |
Bose Omolayo | Femei, până la 79 kg | 141 | |
Folashade Oluvafemiayo | Femei, până la 86 kg | 151 | |
Lovelin, Obidji | Femei, peste 86 kg | 147 |
Jocurile Paralimpice de vară din 2020 | Țări la|
---|---|
Asia |
|
America |
|
Africa |
|
Europa |
|
Oceania |
|
Alte | Echipa paralimpică a refugiaților |