SUA la Jocurile Olimpice | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
cod IOC | STATELE UNITE ALE AMERICII | ||||||||
NOC |
Site-ul oficial al Comitetului Olimpic al SUA |
||||||||
Jocurile Olimpice de la Londra | |||||||||
Sportivii | 300 în 19 sporturi | ||||||||
purtător de stindard | Ralph Craig | ||||||||
Medalii Locul 1 |
|
||||||||
Participarea la Jocurile Olimpice de vară | |||||||||
Participarea la Jocurile Olimpice de iarnă | |||||||||
Vezi si | |||||||||
Statele Unite ale Americii la Jocurile Olimpice de vară din 1948 au fost reprezentate de 300 de sportivi - 262 de bărbați și 38 de femei.
Medalie | Sportiv | Un fel de sport | Disciplina |
---|---|---|---|
Aur | Harrison Dillard | Atletism | 100 de metri masculin |
Aur | Mel Patton | Atletism | 200 de metri masculin |
Aur | Mel Whitfield | Atletism | 800 de metri masculin |
Aur | William Porter | Atletism | 110 m garduri masculin |
Aur | Roy Cochran | Atletism | 400 m garduri masculin |
Aur | Barney Ewell Lorenzo Wright Harrison Dillard Mel Patton |
Atletism | Ştafetă 4×100 m masculin |
Aur | Arthur Harnden Cliff Borland Roy Cochran Mel Whitfield |
Atletism | Ștafeta 4×400 m masculin |
Aur | Willie Steel | Atletism | Săritura în lungime masculină |
Aur | Ginn Smith | Atletism | Bărbați săritura cu prăjitură |
Aur | Wilbur Thompson | Atletism | Bărbați, aruncare |
Aur | Robert Mathias | Atletism | Decatlon masculin |
Aur | Alice Coachman | Atletism | Femeile săritură în înălțime |
Aur | Cliff Barker Don Barksdale Lew Beck Ralph Bird Vince Borila Alex Groza Wallace Jones Gordon Carpenter Bob Curland Ray Lamp Robert Pitts Jess Renick Robert Robinson Kenny Rollins |
Baschet | Bărbați |
Aur | Stephen Lysak Stephen Maknowsky |
Canotaj și canotaj | Canoe dublu masculin 10.000 m |
Aur | Bruce Harlan | Scufundări | Trambulina de 3 m masculin |
Aur | Sammy Lee | Scufundări | Turnul masculin 10m |
Aur | Victoria Draves | Scufundări | Trambulina de 3m feminin |
Aur | Victoria Draves | Scufundări | Platforma femei 10m |
Aur | Frank Henry Charles Anderson Earl Thomson |
Călărie | Eveniment pe echipe masculin |
Aur | Warren Westlund Bob Martin Bob Will Gordy Giovanelli Allen Morgan |
canotaj | Cărucior pentru bărbați |
Aur | Ian Turner David Turner James Hardy George Algren Lloyd Butler David Brown Justus Smith John Stack Ralph Cumpărări |
canotaj | Bărbați, opt |
Aur | Arthur Cook | Tragere cu glonț | 50 m cu pușca înclinată pentru bărbați |
Aur | Walter Rees | Înot | 100 m liber masculin |
Aur | William Smith | Înot | 400 m liber masculin |
Aur | James McLane | Înot | 1500 m liber masculin |
Aur | Allen Stack | Înot | 100 m spate masculin |
Aur | Joe Verdure | Înot | 200 m bras masculin |
Aur | Walter Rees James McLane Wally Wolfe William Smith |
Înot | Ștafeta 4x200m liber masculin |
Aur | Ann Curtis | Înot | 400 m liber feminin |
Aur | Marie Corridon Thelma Kalama Brenda Helser Ann Curtis |
Înot | Ștafeta 4x100m liber feminin |
Aur | Joseph DiPietro | Ridicare de greutăți | Barbati, pana la 56 kg |
Aur | Frank Spellman | Ridicare de greutăți | Barbati, pana la 75 kg |
Aur | Stanley Stanczyk | Ridicare de greutăți | Bărbați, până la 82,5 kg |
Aur | John Davis | Ridicare de greutăți | Barbati, peste 82,5 kg |
Aur | Glen Brand | Lupte libere | Bărbați, până la 79 kg |
Aur | Henry Wittenberg | Lupte libere | Bărbați, până la 87 kg |
Aur | Hilary Smart Paul Smart |
Navigație | Clasa de vedete |
Aur | Herman Wheaton Alfred Loomis James Wickes James Smith Michael Mooney |
Navigație | Clasa „6 metri” |
Argint | Barney Ewell | Atletism | 100 de metri masculin |
Argint | Barney Ewell | Atletism | 200 de metri masculin |
Argint | Clyde Scott | Atletism | 110 m garduri masculin |
Argint | Jim Delaney | Atletism | Bărbați, aruncare |
Argint | Steve Seymour | Atletism | Bărbați care aruncă cu sulița |
Argint | Hank Hering | Box | Barbati, pana la 67 kg |
Argint | Stephen Lysak Stephen Maknowsky |
Canotaj și canotaj | Canoe dublu masculin 1.000 m |
Argint | Frank Havens | Canotaj și canotaj | Canoe simplu masculin 10.000 m |
Argint | Miller Anderson | Scufundări | Trambulina de 3 m masculin |
Argint | Bruce Harlan | Scufundări | Turnul masculin 10m |
Argint | Zoe Ann Olsen-Jensen | Scufundări | Trambulina de 3m feminin |
Argint | Patsy Elsener | Scufundări | Platforma femei 10m |
Argint | Frank Henry | Călărie | Triatlon individual masculin |
Argint | Robert Borg Frank Henry Earl Thomson |
Călărie | dresaj echipă masculin |
Argint | George Moore | Pentatlon modern | Campionatul individual masculin |
Argint | Walter Thomsen | Tragere cu glonț | 50 m cu pușca înclinată pentru bărbați |
Argint | Alan Ford | Înot | 100 m liber masculin |
Argint | James McLane | Înot | 400 m liber masculin |
Argint | Robert Cowell | Înot | 100 m spate masculin |
Argint | Keith Carter | Înot | 200 m bras masculin |
Argint | Ann Curtis | Înot | 100 m liber feminin |
Argint | Susan Zimmerman | Înot | 100 m spate feminin |
Argint | Petru George | Ridicare de greutăți | Barbati, pana la 75 kg |
Argint | Harold Sakata | Ridicare de greutăți | Bărbați, până la 82,5 kg |
Argint | Norbert Shemansky | Ridicare de greutăți | Barbati, peste 82,5 kg |
Argint | Gerald Liman | Lupte libere | Barbati, pana la 57 kg |
Argint | Ralph Evans | Navigație | Clasa de licurici |
Bronz | Mel Whitfield | Atletism | 400 de metri masculin |
Bronz | Craig Dixon | Atletism | 110 m garduri masculin |
Bronz | George Stanich | Atletism | Barbati saritura in inaltime |
Bronz | Robert Richards | Atletism | Bărbați săritura cu prăjitură |
Bronz | Herb Douglas | Atletism | Săritura în lungime masculină |
Bronz | Jim Fuchs | Atletism | Bărbați, aruncare |
Bronz | Fortune Gordian | Atletism | Bărbați aruncarea discului |
Bronz | Bob Bennett | Atletism | Bărbați care aruncă cu ciocanul |
Bronz | Floyd Simmons | Atletism | Decatlon masculin |
Bronz | Audrey Patterson | Atletism | 200 de metri feminin |
Bronz | Sammy Lee | Scufundări | Trambulina de 3 m masculin |
Bronz | Patsy Elsener | Scufundări | Trambulina de 3m feminin |
Bronz | Norman Armitage George Worth Tibor Nyilash Dean Setrulo Miguel de Capriles James Flynn |
Scrimă | Campionatul echipelor de sabie masculin |
Bronz | Helen Schifano Clara Schroth Meta Elste Marian Barone Ladislava Bakanich Connie Caruccio-Lenz Anita Simonis Dorothy Dalton |
Gimnastică | Campionatul feminin pe echipe |
Bronz | Fred Kingsbury Stu Griffing Greg Gates Robert Perew |
canotaj | Coxswain masculin patru |
Bronz | Robert Saul | Înot | 200 m bras masculin |
Bronz | Richard Tom | Ridicare de greutăți | Barbati, pana la 56 kg |
Bronz | Leland Merrill | Lupte libere | Barbati, pana la 73 kg |
Bronz | Lockwood Peary Owen Torrey |
Navigație | Clasa de vedete |
Competiția de canotaj la Jocurile Olimpice din 1948 a avut loc la Centrul de canotaj din Henley-on-Thames , care găzduiește competiția anuală Regatta Regală . Din cauza lățimii insuficiente a canalului de canotaj, nu puteau lua startul mai mult de trei bărci într-o cursă. Doar câștigătorii cursei au avansat în runda următoare din fiecare cursă.
BărbațiCompetiție | Sportivii | Verifica | cursa de calificare | semi finala | Finala | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
verifica | Timp | Loc | verifica | Timp | Loc | verifica | Timp | Loc | Timp | Loc | ||
singuratici | John Kelly Jr. | 3 | 7:39,7 | 1 Î | nu a participat | 2 | 8:09.7 | 2 | a încheiat discursul | |||
deuces | John Wade Ralph Stephen |
3 | 7:20.3 | 2 | unu | 7:30.5 | 2 | a finalizat spectacolul |
Echipa masculină a SUA - Jocurile Olimpice 1948 - Campion | ||
---|---|---|
Jocurile Olimpice de vară din 1948 | Țări la|
---|---|
Asia | |
America | |
Africa | |
Europa | |
Oceania |