Mai jos este o listă cu toți medaliați la Jocurile Olimpice de vară din 1984 , desfășurate la Los Angeles în perioada 28 iulie - 12 august 1984. La competiție au participat 6829 de sportivi (5263 bărbați și 1566 femei), reprezentând 140 CNO . S-au jucat 221 de seturi de medalii în 21 de sporturi .
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Bărbați | STATELE UNITE ALE AMERICIISteve Alford Leon Wood Patrick Ewing Vern Fleming Elvin Robertson Michael Jordan Joe Klein John Konchak Wayman Tisdale Chris Mullin Sam Perkins Jeff Turner |
SpaniaJosé Manuel Beirán José Luis Llorente Fernando Arcega José Maria Margal Andrés Jiménez Fernando Romay Fernando Martín Juan Corbalan Ignacio Solozabal Juan Domingo de la Cruz Juan López Iturriaga Juan Antonio San Epifanio |
IugoslaviaDrazhen Petrovici Alexander Petrovici Nebojsha Zorkic Andro Knego Rayko Zhizhic Ivan Sunara Saabit Hadzic Drazen Dalipagic Emir Mutapsic Ratko Radovanovic Michovil Nakic Branko Vukicevic |
femei | STATELE UNITE ALE AMERICIITeresa Edwards Leah Henry Lynette Woodard Ann Donovan Cathy Boswell Cheryl Miller Janice Lawrence Cindy Noble Kim Mulkey Denise Currie Pamela McGee Carol Menken-Schoodt |
Coreea de SudChoi Eyoon Kim Eunsuk Lee Hyunsuk Choi Kyunghee Lee Mija Moon Kyungja Kim Hwasun Jung Myunghee Kim Eunhee Song Jong-Ah Park Chang-suk |
ChinaChen Yufang Li Xiaoqin Ba Yan Song Xiaobo Qu Chen Wang Jun Xu Lijuan Zheng Haixia Cong Xuedi Zhang Hui Liu Qing Zhang Yueqin |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Până la 48 kg | Vincenzo Maenza ( ITA ) | Markus Scherer ( RFA ) | Ikuzo Saitō ( JPN ) |
Până la 52 kg | Atsuji Miyahara ( JPN ) | Daniel Aceves ( MEX ) | Pan Dae Du ( KOR ) |
Până la 57 kg | Pascal Massareli ( RFA ) | Masaki Eto ( JPN ) | Charalambos Holidis ( GRE ) |
Până la 62 kg | Kim Wongi ( KOR ) | Kent-Ulle Johansson ( SWE ) | Hugo Diche ( SUI ) |
Până la 68 kg | Vlado Lisiak ( YUG ) | Tapio Sipilya ( FIN ) | Jim Martinez ( SUA ) |
Până la 74 kg | Jouko Salomiaki ( FIN ) | Roger Tallroth ( SWE ) | Stefan Rusu ( ROU ) |
Până la 82 kg | Jon Draika ( ROU ) | Dimitrios Thanopoulos ( GRE ) | Søren Klason ( SWE ) |
Până la 90 kg | Steve Frazier ( SUA ) | Ilie Matei ( ROU ) | Frank Andersson ( SWE ) |
Până la 100 kg | Vasile Andrew ( ROU ) | Gregory Gibson ( SUA ) | Jozsef Tertei ( YUG ) |
Peste 100 kg | Jeffrey Blatnick ( SUA ) | Refik Memisevic ( YUG ) | Victor Dolipsky ( ROU ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Până la 48 kg | Robert Weaver ( SUA ) | Takashi Irie ( JPN ) | Son Gapto ( KOR ) |
Până la 52 kg | Shaban Trsten ( YUG ) | Kim Jong Kyu ( KOR ) | Yuji Takada ( JPN ) |
Până la 57 kg | Hideaki Tomiyama ( JPN ) | Barry Davis ( SUA ) | Kim Eui Gun ( KOR ) |
Până la 62 kg | Randy Lewis ( SUA ) | Kosei Akaishi ( JPN ) | Lee Jong Geun ( KOR ) |
Până la 68 kg | Yoo In-thak ( KOR ) | Andrew Rain ( SUA ) | Yucca Rauhala ( FIN ) |
Până la 74 kg | Dave Schultz ( SUA ) | Martin Knosp ( RFA ) | Shaban Seydi ( YUG ) |
Până la 82 kg | Mark Schultz ( SUA ) | Hideyuki Nagashima ( JPN ) | Christopher Rinke ( CAN ) |
Până la 90 kg | Ed Banach ( SUA ) | Akira Ota ( JPN ) | Noel Loban ( GBR ) |
Până la 100 kg | Lou Banach ( SUA ) | Joseph Atia ( SYR ) | Vasile Puskasu ( ROU ) |
Peste 100 kg | Bruce Baumgartner ( SUA ) | Robert Mollet ( CAN ) | Ayhan Tashkin ( TUR ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Cursa de grup, bărbați | Alexi Grewall ( SUA ) | Steve Bauer ( CAN ) | Doug Otto Louritsen ( NOR ) |
Echipe masculin contra cronometru | Italia Marcello Bartalini Marco Giovannetti Eros Poli Claudio Vandelli |
Elveția Alfred Achermann Richard Tinkler Lauren Vial Benno Wyss |
Statele Unite ale Americii Ron Kiefel Clarence Nickman Davis Feeney Andrew Weaver |
Curse de grup, femei | Connie Carpenter ( SUA ) | Rebecca Twigg ( SUA ) | Sandra Schumacher ( RFA ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Urmărire | Steve Hegg ( SUA ) | Rolf Goelz ( RFA ) | Leonarge Nitz ( SUA ) |
Urmărire în echipă | Australia Michael Gredna Kevin Nichols Michael Tourtur Dean Woods |
Statele Unite ale Americii David Grylls Steve Hegg Patrick McDonough Leonarge Nitz |
Germania Reinhard Alber Rolf Goelz Roland Günther Michael Marx |
Sprint | Mark Gorsky ( SUA ) | Nelson Wales ( SUA ) | Tsutomo Sakamoto ( JPN ) |
Git | Fredy Schmidtke ( RFA ) | Kurt Harnett ( CAN ) | Fabrice Cola ( FRA ) |
cursa de puncte | Roger Ilgem ( BEL ) | Uwe Messerschmidt ( RFA ) | Jose Yushimatz ( MEX ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Bărbați | Iugoslavia Milorad Krivokapich Deni Lusic Zoran Petrovici Bozho Vuletic Veselin Dzhyuho Zoran Roe Milivoj Bebich Perica Bukic Goran Sukno Tomislav Pashkvalin Igor Milanovici Dragan Andric Andrija Popovich |
STATELE UNITE ALE AMERICII | Germania |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Bărbați | STATELE UNITE ALE AMERICIIDusty Dvorak Dave Saunders Stephen Salmons Paul Sunderland Bogat Dauelius Steve Timmons Craig Buck Mark Waldy Chris Marlow Aldis Burzins Patrick Powers Karch Kiraly |
BraziliaFernando d'Avila Renan i-a dat lui Zotto Domingos Neto Mario Neto William Carvalho Jose Montanaro Ruy Nascimento Bernard Reisman Amauri Ribeiro Antonio Ribeiro Bernardo Rezende Marcus Freiri |
ItaliaFranco Bertoli Paolo Vecchi Fabio Vullo Francesco Dal'Olio Giancarlo Dametto Giovanni Lanfranco Andrea Lucchetta Pier Lucchetta Guido Luigi Marco Negri Piero Rebaudengo Giovanni Erricchiello |
femei | ChinaLang Ping Li Yanjun Liang Yan Xu Huijuan Hou Yuzhu Jiang Ying Zhang Rongfang Zhou Xiaolan Zhu Ling Zheng Meizhu Yang Xilan Yang Xiaojun |
STATELE UNITE ALE AMERICIICarolyn Becker Gianna Bipre Paula Weishoff Julia Vollertsen Susan Woodstra Debbie Green Rita Crockett Rosa Majers Kimberly Ruddins Laura Flashmeyer Flo Hyman Linda Chisholm |
JaponiaKyoko Ishida Yoko Kagabu Yuko Mitsuya Keiko Miyajima Kimie Morita Kumi Nakada Emiko Odaka Sachiko Otani Kayoko Sugiyama Norie Hiro Miyoko Hirose Yumi Egami |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Bărbați | Iugoslavia | Germania | România |
femei | Iugoslavia | Coreea de Sud | China |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Individual în întregime | Koji Gushiken ( JPN ) | Peter Vidmar ( SUA ) | Li Ning ( CHN ) |
Echipa completă | Statele Unite ale Americii Bart Conner Timothy Daggett Mitch Gaylord Jim Hartung Scott Johnson Peter Vidmar |
China Li Ning Li Xiaoping Li Yuejiu Lou Yun Tong Fei Xu Zhiqiang |
Japonia Koji Goushiken Noritoshi Hirata Nobuyuki Kajitani Shinji Morisue Koji Sotomura Kyoji Yamawaki |
Exercițiu la podea | Li Ning ( CHN ) | Yun scăzut ( CHN ) | Philippe Watuone ( FRA ) |
Koji Sotomura ( JPN ) | |||
Seif | Yun scăzut ( CHN ) | Mitch Gaylord ( SUA ) | Nu este premiat |
Koji Gushiken ( JPN ) | |||
Shinji Morisue ( JPN ) | |||
Li Ning ( CHN ) | |||
Cal | Li Ning ( CHN ) | Nu este premiat | Timothy Daggett ( SUA ) |
Peter Vidmar ( SUA ) | |||
Inele | Koji Gushiken ( JPN ) | Nu este premiat | Mitch Gaylord ( SUA ) |
Li Ning ( CHN ) | |||
Bare paralele | Bart Conner ( SUA ) | Nabuyuki Kajitani ( JPN ) | Mitch Gaylord ( SUA ) |
bară transversală | Shinji Morisue ( JPN ) | Tong Fei ( CHN ) | Koji Gushiken ( JPN ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Individual în întregime | Mary Lou Retton ( SUA ) | Catherine Sabo ( ROM ) | Simona Peuke ( ROM ) |
Echipa completă | Romania Lavinia Agache Laura Kutina Cristina Grigorash Simona Peuke Ekaterina Sabo Michaela Stanulec |
Statele Unite ale Americii Pamela Bilek Michelle Dasserre Kathy Johnson Julianne McNamara Mary Lou Retton Tracey Talavera |
China Chen Yongyan Huang Qun Ma Yanhong Wu Jian Zhou Ping Zhou Qiurui |
Seif | Catherine Sabo ( ROM ) | Mary Lou Retton ( SUA ) | Lavinia Agache ( ROM ) |
Exercițiu la podea | Catherine Sabo ( ROM ) | Julianne McNamara ( SUA ) | Mary Lou Retton ( SUA ) |
Bare neuniforme | Ma Yanhong ( CHN ) | Nu este premiat | Mary Lou Retton ( SUA ) |
Julianne McNamara ( SUA ) | |||
Buturuga | Simona Peuke ( ROM ) | Nu este premiat | Cathy Johnson ( SUA ) |
Catherine Sabo ( ROM ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Individual în întregime | Lori Fang ( CAN ) | Doina Staiculescu ( ROM ) | Regina Weber ( RFA ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Caiace simple, 500 de metri | Agnetha Andersson ( SWE ) | Barbara Schüttpelz ( RFA ) | Annemiek Derks ( NED ) |
Caiac-doi, 500 de metri | Suedia Agnetha Andersson Anna Olsson |
Canada Alexandra Barre Susan Holloway |
Germania Josef Edem Barbara Schüttpelz |
Caiac-patru, 500 de metri | Romania Agafia Constantin Nastasia Yonescu Tekla Marinescu Maria Stefan |
Suedia Agnetha Andersson Suzanne Wiberg Eva Karlsson Anna Olsson |
Canada Alexandra Barre Lucy Guay Susan Holloway Barbara Olmsted |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Până la 60 kg | Shinji Hosokawa ( JPN ) | Kim Jae-yup ( KOR ) | Neil Eckersley ( GBR ) |
Edward Liddy ( SUA ) | |||
Până la 65 kg | Yoshiyuki Matsuoka ( JPN ) | Hwang Jong Oh ( KOR ) | Mark Alexander ( FRA ) |
Josef Reiter ( AUT ) | |||
Până la 71 kg | Ahn Byung Geun ( KOR ) | Ezio Gamba ( ITA ) | Kerrit Brown ( GBR ) |
Louis Onmura ( BRA ) | |||
Până la 78 kg | Frank Wenecke ( RFA ) | Neil Adams ( GBR ) | Mircea Fracica ( ROU ) |
Michelle Novak ( FRA ) | |||
Până la 86 kg | Peter Seisenbacher ( AUT ) | Robert Burland ( SUA ) | Walter Carmona ( BRA ) |
Seiki Nose ( JPN ) | |||
Până la 95 kg | Ha Hyun Joo ( KOR ) | Douglas Vieira ( BRA ) | Bjarni Fridriksson ( ISL ) |
Gunther Neureuther ( RFA ) | |||
Peste 95 kg | Hitoshi Saito ( JPN ) | Angelo Parisi ( FRA ) | Mark Berger ( CAN ) |
Cho Young-cheol ( KOR ) | |||
Absolut | Yasuhiro Yamashita ( JPN ) | Mohamed Ali Rashwan ( EGIA ) | Mihai Chok ( ROU ) |
Arthur Schnabel ( RFA ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Dressage personal | Rainer Klimke despre Ahlerich ( RFG ) | Ann Gret Jensen-Thornblad și Marzog ( DEN ) | Otto Hofer na Limandus ( SUI ) |
Echipa de dresaj | Germania Rainer Klimke despre Alerich Uwe Sauer despre Montevideo Herbert Krug despre Mascaradă |
Elveția Otto Hofer pe Limandus Christine Stückelberger pe Tanzanite Ami de Bari pe Aintri |
Suedia Ola Hakansson despre Flamingo Louise Nathorst despre Inferno Ingamai Bylund despre Alex |
Triatlon individual | Mark Todd despre Charisma ( NZL ) | Karen Steves despre Ben Ortur ( SUA ) | Virginia Leng la Priceless ( GBR ) |
Triatlon pe echipe | SUA Michael Plumb despre Bluestone Karen Steves despre Ben Orthur Torrance Fleischmann despre Finvarra Bruce Davidson despre JJ Babu |
Marea Britanie Virginia Leng despre neprețuit Ian Stark pe Oxford Blue Diana Cloughham pe Windjammer Lucinda Green pe Regal Realm |
FRG Bettina Overasch la Pistime Burchard Tesdorpf la Freedom Klaus Ehrhorn la Târgul Lady Dietmar Hogref la Tome |
Sărituri personale | Joseph Fargis despre Touch of Class ( SUA ) | Konrad Homfeld na Abdullah ( SUA ) | Adelhyde Robbiani pe Jessica V ( SUI ) |
Sărituri în echipă | SUA Joseph Fargis despre Touch of Class Conrad Homfeld despre Abdullah Leslie Howard despre Albany Melanie Smith despre Calypso |
Marea Britanie Michael Whitaker în Overton Amanda Steven Smith în Shinning Exemplu John Whitaker în Ryas Son Timothy Grubb în Linky |
FRG Paul Schokkemöhle despre Deister Peter Luther despre Livius Franke Slothak despre Farmer Fritz Ligges despre Ramses |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
100 de metri | Carl Lewis ( SUA ) | Sam Graddy ( SUA ) | Ben Johnson ( CAN ) |
200 de metri | Carl Lewis ( SUA ) | Kirk Baptiste ( SUA ) | Thomas Jefferson ( SUA ) |
400 de metri | Alonso Babers ( SUA ) | Gabriel Tiako ( CIV ) | Antonio Mackay ( SUA ) |
800 de metri | Joaclyn Cruz ( BRA ) | Sebastian Coe ( GBR ) | Earl Jones ( SUA ) |
1500 de metri | Sebastian Coe ( GBR ) | Steve Cram ( GBR ) | José Manuel Abascal ( ESP ) |
5000 de metri | Said Aouita ( MAR ) | Markus Riffel ( SUI ) | Antonio Leitan ( POR ) |
10.000 de metri | Alberto Cova ( ITA ) | Mike McLeod ( GBR ) | Michael Musioki ( KEN ) |
110 metri obstacole | Roger Kingdom ( SUA ) | Greg Foster ( SUA ) | Arto Briggare ( FIN ) |
400 de metri obstacole | Edwin Moses ( SUA ) | Danny Harris ( SUA ) | Harald Schmidt ( RFA ) |
3000 de metri obstacole | Julius Korir ( KEN ) | Joseph Mahmoud ( FRA ) | Brian Diemer ( SUA ) |
Releu 4 × 100 metri | Statele Unite ale Americii Sam Graddy Ron Brown Calvin Smith Carl Lewis |
Jamaica Al Lawrence Greg Mew Don Quarrie Ray Stewart |
Canada Ben Johnson Tony Sharp Desai Williams Sterling Hinds |
Releu 4 × 400 metri | Statele Unite ale Americii Sander Nicks Ray Armstead Alonso Babers Antonio McKay |
Marea Britanie Criss Akabushi Harry Cooke Todd Bennett Phil Brown |
Nigeria Sunday Ooty Moses Ugbisien Rotimi Peters Inocent Egbunike |
Maraton | Carlos Lopes ( POR ) | John Treacy ( IRL ) | Charlie Spedding ( GBR ) |
Mers pe jos 20 km | Ernesto Canto ( MEX ) | Raul Gonzalez ( MEX ) | Maurizio Damilano ( ITA ) |
Mers pe jos 50 km | Raul Gonzalez ( MEX ) | Bo Gustafsson ( SWE ) | Sandro Bellucci ( ITA ) |
Saritura lunga | Carl Lewis ( SUA ) | Gary Honey ( AUS ) | Giovanni Evangelisti ( ITA ) |
Salt triplu | Al Joyner ( SUA ) | Mike Conley ( SUA ) | Keith Connor ( GBR ) |
Săritură mare | Dietmar Moegenburg ( RFA ) | Patrick Sjöberg ( SWE ) | Zhu Jianhua ( CHN ) |
Săritura cu stâlp | Pierre Quinon ( FRA ) | Mike Tully ( SUA ) | Earl Bell ( SUA ) |
Thierry Vigneron ( FRA ) | |||
Aruncarea greutatii | Alessandro Andrei ( ITA ) | Michael Carter ( SUA ) | Dave Lauth ( SUA ) |
Aruncarea discului | Rolf Danneberg ( RFA ) | Mac Wilkins ( SUA ) | John Powell ( SUA ) |
Aruncarea sulitei | Arto Härkönen ( FIN ) | David Ottley ( GBR ) | Kent Eldebrink ( SWE ) |
Aruncarea ciocanului | Juha Tiainen ( FIN ) | Karl-Hans Riem ( RFA ) | Klaus Ploghaus ( RFA ) |
Decatlon | Daley Thompson ( GBR ) | Jurgen Hingsen ( RFA ) | Siegfried Wentz ( RFA ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
100 de metri | Evelyn Ashford ( SUA ) | Alice Brown ( SUA ) | Merlin Otti ( JAM ) |
200 de metri | Valerie Briscoe-Hooks ( SUA ) | Florence Griffith ( SUA ) | Merlin Otti ( JAM ) |
400 de metri | Valerie Briscoe-Hooks ( SUA ) | Chandra Cheeseborough ( SUA ) | Kathy Smallwood-Cook ( GBR ) |
800 de metri | Doina Melinte ( ROM ) | Kim Gallagher ( SUA ) | Fita Lovin ( ROM ) |
1500 de metri | Gabriella Dorio ( ITA ) | Doina Melinte ( ROM ) | Marichika Puike ( ROM ) |
3000 de metri | Marichika Puike ( ROM ) | Wendy Smith-Slee ( GBR ) | Lynn Williams ( CAN ) |
100 de metri obstacole | Benita Fitzgerald ( SUA ) | Shirley Strong ( GBR ) | Michel Chardonnay ( FRA ) |
Kim Turner ( SUA ) | |||
Releu 4 × 100 metri | Statele Unite ale Americii Alice Brown Janet Bolden Chandra Cheeseborough Evelyn Ashford |
Canada Angela Bailey Marita Payne Angela Taylor-Isaenko Franta Garo |
Regatul Unit Simone Jacobs Katie Smallwood-Cook Beverly Goddard Heather Ochs |
Releu 4 × 400 metri | Statele Unite ale Americii Lilly Leatherwood Sherry Howard Chandra Cheeseborough Valerie Briscoe-Hooks |
Canada Charmaine Crooks Gillian Richardson Molly Killingback Marita Payne |
Germania Heike Schulte-Muttler Ute Timm Heidi-Elke Gogel Gabi Busmann |
Maraton | Joan Benoit ( SUA ) | Grete Waitz ( NOR ) | Rosa Mota ( POR ) |
Saritura lunga | Anishoara Kushmir-Stanchu ( ROM ) | Vali Ionescu ( ROM ) | Sue Hearnshaw ( GBR ) |
Săritură mare | Ulrike Meyfarth ( FRG ) | Sara Simeoni ( ITA ) | Joni Huntley ( SUA ) |
Aruncarea greutatii | Claudia Losch ( RFA ) | Michaela Conectare ( ROM ) | Gael Martin ( AUS ) |
Aruncarea discului | Ria Stalman ( NED ) | Leslie Denise ( SUA ) | Florenza Crăciunescu ( ROM ) |
Aruncarea sulitei | Teresa Sanderson ( GBR ) | Tiina Lillak ( FIN ) | Fatima Whitbread ( GBR ) |
Heptatlon | Glynis Nunn ( AUS ) | Jackie Joyner-Kersee ( SUA ) | Sabine Everts ( FRG ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Windglider | Stefan van den Berg ( NED ) | Scott Steel ( SUA ) | Bruce Kendall ( NZL ) |
Finn | Russell Coates ( NZL ) | John Bertrand ( SUA ) | Terence Neilson ( CAN ) |
470 | Spania Luis Doreste Roberto Molina |
Statele Unite ale Americii Steve Benjamin Chris Steinfeld |
Franța Thierry Peponnet Luc Pillot |
Olandezul zburător | Statele Unite ale Americii Jonathan McKee William Buchan |
Canada Terry McLaughlin Evert Bastet |
Regatul Unit Jonathan Richards Peter Allam |
Tornadă | Vanzatorii Rex din Noua Zeelandă Chris Timms |
Statele Unite ale Americii Randy Smith Jay Glazer |
Australia Christopher Cairns John Anderson |
Stea | Statele Unite ale Americii William Earl Buchan Stephen Erickson |
Germania Joachim Grise Michael Markur |
Italia Giorgio Gât Alfio Peraboni |
Soling | Statele Unite ale Americii Ed Trevelyan Rob Haynes Rod Davis |
Brazilia Torben Grael Daniel Adler Ronaldo Senfft |
Canada Hans Fogh Stephen Calder John Kerr |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
100 de metri stil liber | Rowdy Gaines ( SUA ) | Mark Stockwell ( AUS ) | Per Johansson ( SWE ) |
200 m liber | Michael Gross ( FRG ) | Mike Heath ( SUA ) | Thomas Farner ( RFA ) |
400 de metri stil liber | George DiCarlo ( SUA ) | John Mikkanen ( SUA ) | Justin Lemberg ( AUS ) |
1500 de metri stil liber | Mike O'Brien ( SUA ) | George DiCarlo ( SUA ) | Stefan Pfeiffer ( RFA ) |
100 de metri fluture | Michael Gross ( FRG ) | Pablo Morales ( SUA ) | Glenn Buchanan ( AUS ) |
200 de metri fluture | John Seaben ( AUS ) | Michael Gross ( FRG ) | Rafael Vidal ( VEN ) |
100 de metri spate | Rick Carey ( SUA ) | Dave Wilson ( SUA ) | Mike West ( CAN ) |
200 de metri spate | Rick Carey ( SUA ) | Frédéric Delcourt ( FRA ) | Cameron Henning ( CAN ) |
100 de metri bras | Steve Lundquist ( SUA ) | Victor Davis ( CAN ) | Peter Evans ( AUS ) |
200 de metri bras | Victor Davis ( CAN ) | Glenn Behringen ( AUS ) | Étienne Dagon ( SUI ) |
200 de metri mixt individual | Alex Bauman ( CAN ) | Pablo Morales ( SUA ) | Neil Cochran ( GBR ) |
400 de metri mixt | Alex Bauman ( CAN ) | Ricardo Prado ( BRA ) | Rob Woodhouse ( AUS ) |
Stafeta 4 × 100 metri stil liber | Statele Unite ale Americii Michael Heath Chris Cavanaugh Matt Biondi Rowdy Gaines |
Australia Greg Fasala Neil Brooks Michael Delaney Mark Stockwell |
Suedia Thomas Leidström Per Johansson Bengt Baron Michael Ern |
Stafeta 4 × 200 metri stil liber | Statele Unite ale Americii Mike Heath David Larson Jeff Float Bruce Hayes |
Germania Thomas Farner Dirk Korthals Alexander Shovtka Michael Gross |
Regatul Unit Neil Cochran Paul Easter Paul Howe Andrew Astbury |
Stafeta 4 × 100 metri combinata | Statele Unite ale Americii Rick Carey Steve Lundqvist Pablo Morales Rowdy Gaines |
Canada Mike West Victor Davis Tom Ponting Sandy Goss |
Australia |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
100 m liber | Carolyn Steinseifer SUA |
nepremiat | Annemarie Verstappen Olanda |
Nancy Hogshid SUA | |||
200 m liber | Mary Waite SUA |
Cynthia Woodhead SUA |
Annemarie Verstappen Olanda |
400 m liber | Tiffany Cohen SUA |
Sarah Hardcastle Marea Britanie |
June Croft Marea Britanie |
800 m liber | Tiffany Cohen SUA |
Michelle Richardson SUA |
Sarah Hardcastle Marea Britanie |
100 m spate | Teresa Andrews SUA |
Betsy Mitchell SUA |
Yolanda de Rover Olanda |
200 m spate | Yolanda de Rover Olanda |
Amy White SUA |
Anka Petrescoiu Romania |
100 m bras | Petra van Staveren Olanda |
Anne Ottenbriet Canada |
Catherine Poirot Franța |
200 m bras | Anne Ottenbriet Canada |
Susan Rapp SUA |
Ingrid Lempereur, Belgia |
100 m fluture | Mary Meagher SUA |
Jenna Johnson SUA |
Karin Zaik Germania |
200 m fluture | Mary Meagher SUA |
Karen Phillips Australia |
Ina Bayerman Germania |
200 m mixt individual | Tracey Caulkins SUA |
Nancy Hogshid SUA |
Michelle Pearson Australia |
400 m mixt individual | Tracey Caulkins SUA |
Susie Landells Australia |
Petra Zindler Germania |
Stafeta 4 × 100 m liber | Statele Unite ale Americii Nancy Hogshid Jenna Johnson Carolyn Steinseifer Dara Torres |
Olanda Connie van Bentum Deci Reyers Annemarie Verstappen Elles Voskes |
Germania Suzanne Schuster Christiane Pilke Karin Zaik Iris Zsherpe |
Stafeta 4 × 100 m combinata | Statele Unite ale Americii Teresa Andrews Tracey Caulkins Nancy Hogshid Mary Meagher |
Germania Ina Baiermann Ute Hasse Svenja Schlicht Karin Zaik |
Canada Rima Abdo Anne Ottenbrite Michelle MacPherson Pamela Rai |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Springboard, 3 metri | Greg Louganis ( SUA ) | Tan Liangde ( CHN ) | Ronald Merriott ( SUA ) |
Turn, 10 metri | Greg Louganis ( SUA ) | Bruce Kimball ( SUA ) | Li Kunzheng ( CHN ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Springboard, 3 metri | Sylvia Bernier ( CAN ) | Kelly McCormick ( SUA ) | Christine Seufert ( SUA ) |
Turn, 10 metri | Zhou Jihong ( CHN ) | Michelle Mitchell ( SUA ) | Wendy Wieland ( SUA ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Solo | Tracy Ruiz ( SUA ) | Carolyn Waldo ( CAN ) | Miwako Motoyoshi ( JPN ) |
Duete | Statele Unite ale Americii Candy Bones Tracey Ruiz |
Canada Sharon Hambrook Kelly Krychka |
Japonia Saeko Kimura Miwako Motoyoshi |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Campionatul individual | Daniele Masala ( ITA ) | Svante Rasmuson ( SWE ) | Carlo Massullo ( ITA ) |
Campionatul pe echipe | Italia Daniele Masala Pierpaolo Cristofori Carlo Massullo |
Statele Unite ale Americii Michael Storm Greg Losey Dean Glenesk |
Franța Paul Fou Didier Boubet Joel Bouzou |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Pușcă cu aer comprimat, 10 metri | Philipp Eberle ( FRA ) | Andreas Kronthaler ( AUT ) | Barry Dagger ( GBR ) |
Pușca înclinată, 50 de metri | Edward Etzel ( SUA ) | Michel Bury ( FRA ) | Michael Sullivan ( GBR ) |
Pușcă din trei poziții, 50 de metri | Malcolm Cooper ( GBR ) | Daniel Nipkow ( SUI ) | Alistair Allan ( GBR ) |
Pistol cu foc rapid, 25 metri | Takeo Kamachi ( JPN ) | Corneliu Ion ( ROU ) | Rauno Bies ( FIN ) |
Pistol, 50 de metri | Xu Haifeng ( CHN ) | Ragnar Scanoker ( SWE ) | Wang Yifu ( CHN ) |
Pușcă cu aer comprimat, țintă de alergare, 10 m | Li Yuwei ( CHN ) | Helmut Bellingrodt ( COL ) | Huang Shiping ( CHN ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Pușcă cu aer comprimat, 10 metri | Pat Spargin ( SUA ) | Edith Gufler ( ITA ) | Wu Xiaoxuan ( CHN ) |
Pușcă din trei poziții, 50 de metri | Wu Xiaoxuan ( CHN ) | Ulrike Holmer ( RFA ) | Wanda Jewell ( SUA ) |
Pistol, 25 de metri | Linda Tom ( CAN ) | Ruby Fox ( SUA ) | Patricia Dench ( AUS ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Scară | Luciano Giovannetti ( ITA ) | Francisco Bosa ( PER ) | Daniel Carlyle ( SUA ) |
Satiră | Matthew Drake ( SUA ) | Ole Riber Rasmussen ( DEN ) | Luca Scribani Rossi ( ITA ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Bărbați | Darrell Paice ( SUA ) | Richard McKinney ( SUA ) | Hiroshi Yamamoto ( JPN ) |
femei | Seo Hyang Soon ( KOR ) | Li Lingjuan ( CHN ) | Kim Jin-ho ( KOR ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Până la 52 kg | Zeng Guoqiang ( CHN ) | Zhou Peishun ( CHN ) | Kazuhito Manabe ( JPN ) |
Până la 56 kg | Wu Shude ( CHN ) | Lai Runming ( CHN ) | Masahiro Kataka ( JPN ) |
Până la 60 kg | Chen Weiqiang ( CHN ) | Gelu Radu ( ROU ) | Cai Wenyi ( TPE ) |
Până la 67,5 kg | Yao Jingyuan ( CHN ) | Andrey Sokach ( ROU ) | Youni Grönman ( FIN ) |
Până la 75 kg | Karl-Heinz Radschinski ( RFA ) | Jacques Demers ( CAN ) | Dragomir Choroslan ( ROU ) |
Până la 82,5 kg | Petre Becker ( ROU ) | Robert Cabbas ( AUS ) | Ryoji Isaoka ( JPN ) |
Până la 90 kg | Nicolae Vlad ( ROU ) | Dumitru Petre ( ROU ) | David Mercer ( GBR ) |
Până la 100 kg | Rolf Milser ( RFG ) | Vasile Groape ( ROU ) | Pekka Niemi ( FIN ) |
Până la 110 kg | Norberto Oberburger ( ITA ) | Stefan Tashnadi ( ROU ) | Guy Carlton ( SUA ) |
Peste 110 kg | Dean Lukin ( AUS ) | Mario Martinez ( SUA ) | Manfred Nerlinger ( RFA ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Sabie | Philippe Boisse ( FRA ) | Björne Weggo ( SWE ) | Philippe Riboud ( FRA ) |
Sabie de comandă | Germania Elmar Borrmann Volker Fischer Gerhard Heer Raphael Nickel Alexander Pusch |
Franța Philippe Boisse Jean-Michel Henri Olivier Lenglet Philippe Riboud Michel Vânzări |
Italia Roberto Manzi Angelo Mazzoni Stefano Bellone Sandro Cuomo Cosimo Ferro |
Spadă | Mauro Numa ( ITA ) | Matthias Behr ( RFA ) | Stefano Cerioni ( ITA ) |
Folie de comandă | Italia Mauro Numa Angelo Scuri Andrea Borella Stefano Cerioni Andrea Cipressa |
Germania Matthias Behr Matthias Gay Harald Hein Klaus Reichert |
Franța Marc Serboni Patrick Grock Pascal Joliot Philippe Omnes Frederic Petrushka |
Sabre | Jean-Francois Lamour ( FRA ) | Marco Marin ( ITA ) | Peter Westbrook ( SUA ) |
Comanda Sabre | Italia Giovanni Scalzo Angelo Arcidiacono Gianfranco Dalla Barba Marco Marin |
Franța Jean-Francois Lamour Franck Duchet Hervé Grange-Veyron Philippe Delrieu Pierre Guichot |
România Marin Mustață Ioan Pop Alexandru Chiculita Cornel Marin Vilmos Sabo |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Spadă | Luan Jujie ( CHN ) | Cornelia Hanisch ( RFA ) | Dorina Vaccaroni ( ITA ) |
Folie de comandă | Germania Sabina Bischoff Zita-Eva Funkenhauser Cornelia Hanisch Christiane Weber Ute Kircheis-Wessel |
România Aurora Dan Monica Weber-Costo Rosalia Oros Marchela Jacques Elisabeth Guzganu |
Franța Véronique Brouquier Brigitte Latrille-Gaudin Pascal Trencet Anne Maigret Laurence Moden-Sessac |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Bărbați | FranţaWilliam Ayash Michel Bensoussant Michel Bibar Dominique Bijota François Brisson Patrick Cubenet Patrice Garande Philippe Jehannol Guy Lacombe Jean-Claude Lemoul Jean-Philippe Rohr Albert Rust Didier Senac Jean-Christophe Touvenel José Touré Daniel Xuerebe Jean-Louis Zanon |
BraziliaPinga Davi Milton Cruz Luis Enrique Andre Luis Mauro Galván Toño Quita Gilmar Popoca Silvinho Gilmar Rinaldi Ademir Paulo Santos Ronaldo Dunga Chikan Vink |
IugoslaviaMirsad Balic Mehmed Baždarevich Vlado Čaplić Borislav Cvetkovic Stepan Deveric Milko Đurovsky Marko Elsner Nenad Gracan Tomislav Ivkovic Srečko Katanets Branko Milus Mitar Mrkela Jovica Nikolic Ivan Pudar Lubomir Radanovich Admir Smajtojić Dragan |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Bărbați | Pakistan | Germania | Marea Britanie |
femei | Olanda | Germania | STATELE UNITE ALE AMERICII |
Jocurilor Olimpice | Câștigătorii||
---|---|---|
Jocuri de vară | ||
Jocuri de iarnă |