Franța la Jocurile Olimpice | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
cod IOC | FRA | ||||||||
NOC |
Site-ul oficial al Comitetului Național Olimpic și Sportiv al Franței |
||||||||
Jocurile Olimpice de la Sydney | |||||||||
Sportivii | 336 în 28 de sporturi | ||||||||
purtător de stindard | David Douyet | ||||||||
Medalii Locul 6 |
|
||||||||
Participarea la Jocurile Olimpice de vară | |||||||||
Participarea la Jocurile Olimpice de iarnă | |||||||||
Franța la Jocurile Olimpice de vară din 2000 a fost reprezentată de 336 de sportivi. Echipa Franței a primit 38 de medalii, cu una mai mult decât în jocurile anterioare.
Aur | ||
Nu. | Sportivii | Tip de sport (disciplină) |
unu | Michel Andre Jean-Christophe Rolland |
Canotaj (două rânduri) |
2 | Jean-Christophe Bette Xavier Dorfman Yves Hockd Lauren Porsche |
Canotaj (coxed four) |
3 | Brahim Aslum | Box (pana la 48 kg) |
patru | Felicia Ballanger | Ciclism (sprint) |
5 | Felicia Ballanger | Ciclism (turn, 500 m) |
6 | Florian Russo | Ciclism (keirin) |
7 | Lauren Ganet Arnaud Tournan Florian Rousseau |
Ciclism (sprint olimpic) |
opt | Miguel Martinez | Ciclism (bicicletă de munte) |
9 | Tony Estangue | Canoe Slalom (Canoe simplă) |
zece | David Douyet | Judo (peste 100 kg) |
unsprezece | Severin Vandenhende | Judo (până la 63 kg) |
12 | Frank Dumoulin | Tragere (pistol cu aer comprimat) |
13 | Jean-Noel Ferrari Brice Guillard Patrice Lotelier Lionel Plumenay |
Scrimă (floretă de echipă) |
Argint | ||
Nu. | Sportivii | Tip de sport (disciplină) |
unu | Jim Bilba , Yann Bonato , Macan Diumassi , Lauren Foiret , Thierry Gadou , Cyril Julien , Crawford Palmer , Antoine Rigaudeau , Stéphane Risacher , Lauren Schiarra , Mustafa Sonko , Frederic Weiss | baschet (bărbați) |
2 | Florian Russo | Ciclism (sprint) |
3 | Marion Klinier | Ciclism (urmărire) |
patru | Brigitte Gibal | Slalom cu vâsle (caiac simplu) |
5 | Larbi Benbudaud | Judo (până la 66 kg) |
6 | Celine Lebrun | Judo (până la 78 kg) |
7 | Roxana Marasino | Înot (200 m spate) |
opt | Eric Puid | Gimnastica artistica (cal) |
9 | Benjamin Varonyan | Gimnastica artistica (bara transversala) |
zece | Delfinul Racine | Tragere (stand) |
unsprezece | South Aubrey | Scrimă (spadă) |
12 | Mathieu Gourdin | Scrimă (sabia) |
13 | Jean-Francois Di Martino Robert Leroux Hugues Aubrey Eric Sreki |
Scrimă (sabie de echipă) |
paisprezece | Mathieu Gourdin Julien Pilet Cedric Seguin Damien Tuya |
Scrimă (sabie de comandă) |
Bronz | ||
Nu. | Sportivii | Tip de sport (disciplină) |
unu | Thibault Chapelle Pascal Touron |
Canotaj (două scule) |
2 | Jerome Thomas | Box (până la 51 kg) |
3 | Jeannie Longo | Ciclism (cursă individuală) |
patru | Ann-Lise Bardet | Slalom cu vâsle (caiac simplu) |
5 | Frederic Demonfaucon | Judo (până la 90 kg) |
6 | Stephan Treno | Judo (până la 100 kg) |
7 | Patrick Chila Jean-Philippe Gatien |
tenis de masa (dublu) |
opt | Virginie Didier Miriam Ligno |
Înot sincron (duet) |
9 | Arno Di Pasquale | tenis (single) |
zece | Pascal Gentil | Taekwondo (peste 80 kg) |
unsprezece | Laura Flessel-Kolovitz | Scrimă (spadă) |
Câteva dintre cele mai bune echipaje din fiecare cursă au avansat în runda următoare (în funcție de disciplină). Cele mai puternice 6 echipaje au avansat în finala A, restul s-au întrecut pentru locuri în finala de repechaj BD.
BărbațiCompetiție | Sportivii | Verifica | cursa de calificare | semi finala | Finala | Locul final | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
verifica | Timp | Loc | verifica | Timp | Loc | verifica | Timp | Loc | Timp | Loc | |||
deuces | Michel Andrieu Jean-Christophe Rolland |
unu | 6:44,80 | 1 Î | nu a participat | unu | 6:30.96 | 1 Î | Finala A | ||||
6:32,97 | unu | ||||||||||||
deuces duble | Frederic Koval Adrian Ardy |
unu | 6:32,69 | 3 | 3 | 6:31.28 | 2Q _ | 2 | 6:32.09 | 4 QB-uri | Finala B | 7 | |
6:20,72 | unu |
Competiție | Sportivii | cursa de calificare | Plimbare de consolare | semi finala | Finala | Locul final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Loc | |||
deuces duble | Celine Garcia Gael Bunye |
7:15.39 | 3 | 7:10.98 | 3 | nu a participat | Finala B | opt | ||
7:04.73 | 2 |
După calificare, cei mai buni sportivi din timp au mers în runda eliminatorie, unde au concurat în același timp cu adversarul lor. Cei mai buni sportivi din timp au trecut în runda următoare.
BărbațiSportiv | Competiție | Calificare | 1/4 de finală | 1\2 finală | Meciul final pentru locul 3 |
Loc | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Loc | Timpul adversarului |
Timpul adversarului |
Timpul adversarului |
Loc | ||
Philippe Gaumont | Urmărire individuală |
4:22.142 | 5 | Am esuat | 5 | ||
Florian Rousseau Arnaud Tournand Laurent Ganet |
sprintul pe echipe | 44.425 | unu | Germania 44.302 bp |
Marea Britanie 44.233 bpm |
Câștigătorii au fost stabiliți de rezultatele unei zile de competiție. În rundă, câștigătorii au fost determinați de cel mai bun timp afișat la o anumită distanță, iar în cursă pe puncte și Madison după numărul de puncte marcate.
BărbațiSportiv | Competiție | Rezultat | Loc |
---|---|---|---|
Puncte de timp | |||
Arno Tournan | Git de la fața locului | 1:03.023 (+1.414) | 5 |
Sportiv | Competiție | Rezultat | Loc |
---|---|---|---|
Puncte de timp | |||
Felicia Ballanger | Git de la fața locului | 34.140 ( SAU ) | |
Magali Foret-Hambert | 35.766 (+1.626) | unsprezece |
Competițiile de judo s-au desfășurat conform sistemului knockout. Sportivii care au pierdut în fața semifinaliștilor turneului au intrat în rundele de consolare. Cei doi sportivi care au câștigat runda de repeșare s-au luptat cu învinșii în semifinale în meciul pentru medalia de bronz.
BărbațiCompetiție | Sportivii | Prima runda | Runda a doua | 1/8 de finală | Sfert de finala | semi finala | Finala | Loc |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului | |||
pana la 60 kg | Eric Despecelle | Nu a participat | A. Chorfi ( MAR ) La 0200 - 0000
|
G. Kurdgelashvili ( MDA ) P 0000 - 0000 |
A finalizat spectacolul | — | ||
până la 66 kg | Larbi Benbudaud | Han Ji Hwan ( KOR ) La 1000 - 0000
|
Jorge Quintanal ( GUA ) La 1000 - 0000
|
D. Sommerville ( GBR ) B 0040 - 0001
|
K. Uematsu ( ESP ) B 1010 - 0000
|
D. Giovinazzo ( ITA ) La 1000 - 0000
|
H. Ezkan ( TUR ) P 0002 - 1000 |
|
pana la 73 kg | Ferryd Heder | Nu a participat | A. Laryukov ( BLR ) P 0010 - 1000 |
Turneu de consolare | A finalizat spectacolul | 7 | ||
German Velasco ( PER ) B 0001 - 0001
|
G. Bilodid ( UKR ) B 1011 - 0110
|
B. Verde ( LAT ) P 0100 - 1110 | ||||||
până la 81 kg | Jamel Buras | Nu a participat | M. Ahrens ( NED ) B 1001 - 0001
|
G. Arteaga ( CUB ) B 1001 - 0001
|
Kwak Ok-cheol ( PRK ) B 1000 - 0001
|
M. Takimoto ( JPN ) P 0001 - 0100
|
Turneu de consolare | 5 |
A. Budylin ( EST ) P 0010 - 0013 |
Sportiv | Categorie | 1/16 | 1/8 | Sferturi de finala | Semifinale | Primul extra. rundă |
Sferturi de consolare |
Semifinala de consolare |
Locul 3 finala |
Loc |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului | |||
Sara Nishilo-Rosso | pana la 48 kg | Cha Hyun Hyang ( PRK ) 0000 - 1000
|
Nu a trecut | Galina Atayeva ( TKM ) vs. 1000 - 0000 |
Vanesa Arenas ( ESP ) vs. 1001 - 0000 |
Zhao Shunxin ( CHN ) 0100 - 1000
|
Nu a trecut | 7 |
Competiție | Sportivii | Prima runda | 1/8 de finală | Sfert de finala | semi finala | Finala | Loc |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului | |||
pana la 52 kg | Letizia Tignola | Judith Esseng Abollo ( CMR ) La 1000 - 0000
|
Rebecca Sullivan ( AUS ) P 0010 - 0010 |
A finalizat spectacolul | — | ||
până la 57 kg | Barbara Harel | L. Pace ( MLT ) B 1000 - 0001
|
D. Gonzalez ( CUB ) P 0000 - 1000 |
Turneu de consolare | A finalizat spectacolul | 7 | |
M. Lomba ( BEL ) B 1001 - 0110
|
C. Kawazutti ( ITA ) P 0001 - 0011 | ||||||
până la 63 kg | Severin Vandenende | Jung Sung-suk ( KOR ) B 1001 - 0011
|
S. Roberge ( CAN ) B 1001 - 0011
|
C. Schutz ( SUA ) B 1011 - 0000
|
A. von Rekowski ( GER ) B 0201 - 0000
|
Li Shufang ( CHN ) B 0010 - 0001
|
Clasă | Sportivii | Curse lină | Ochelari | Loc | Curse de meciuri | Loc | |||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Prima runda | Loc | Runda a doua | Loc | 1/2 finală | Loc | Finala | |||||||||||||||||||||||||||
unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | unu | 2 | 3 | patru | 5 | unu | 2 | 3 | patru | 5 | unu | 2 | 3 | patru | 5 | |||||||||||||
Soling | Philippe Presti Pascal Rambaud Jean-Marie Doris |
9 | 13 | unsprezece | 9 | 3 | 7 | 39 | 9 | victorie | de cand. | victorie | de cand. | de cand. | patru | A finalizat spectacolul | zece |
Cei mai buni sportivi din timp au trecut în runda următoare la fiecare distanță, indiferent de locul ocupat în înot.
BărbațiSportiv | Competiție | Serii preliminare | Semifinale | Finala | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Loc | Rezultat | Loc | Rezultat | Loc | ||
Nicolae Rostucher | 400 m liber | 3:51,80 | 12 | Am esuat | |||
Simon Dufour | 100 m spate | 56.01 | cincisprezece | 55,79 | 12 | Am esuat | |
South Dubosque | 100 m bras | 1:02.40 | paisprezece | 1:02.89 | 16 | Am esuat | |
Joanne Le Bian | complex de 400 m | 4:20,96 | paisprezece | Am esuat | |||
Frederic Bousquet Romain Barnier Hugo Wiart Nicolas Quint |
4x100m stil liber | 3:20.19 | opt | 3:21.00 | 7 |
Sportiva | Competiție | Serii preliminare | Semifinale | Finala | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultat | Loc | Rezultat | Loc | Rezultat | Loc | ||
Lauetitya Shu | 400 m liber | 4:13.09 | paisprezece | Nu a trecut | |||
Cecile Janson | 100 m fluture | 59,96 | 17 | 59,80 | paisprezece | Nu a trecut | |
Roxana Marasinonu | 100 m spate | 1:01.66 | 3 | 1:01.61 | 5 | 1:01.10 | patru |
La săriturile individuale din rundele preliminare s-au adunat rezultatele din săriturile de calificare și semifinale. Conform rezultatelor lor, în finală au trecut 12 sportivi. În finală au început cu rezultatele sărituri în semifinale.
În săriturile sincronizate, sportivii au plecat imediat de la săriturile finale
BărbațiSportiv | Competiție | Calificare | semi finala | Total | Finala | Total | Loc | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puncte | Loc | Puncte | Loc | Puncte | Loc | |||||
Frederic Pierre | trambulină | 310,74 | 40 | Am esuat | 310,74 | 40 | ||||
Gilles Emptoz-Lakote | turn | 377,70 | douăzeci | Am esuat | 377,70 | douăzeci | ||||
Frédéric Pierre Gilles Emptose-Lakote |
trambulina sincronizata | 310.08 | 6 | |||||||
Frédéric Pierre Gilles Emptose-Lakote |
turn sincron | 314,94 | opt |
Sportiv | Competiție | Calificare | semi finala | Total | Finala | Total | Loc | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puncte | Loc | Puncte | Loc | Puncte | Loc | |||||
Sandra Pontus | trambulină | 242,79 | 23 | Nu a trecut | 242,79 | 23 | ||||
Julie Dano | 219,87 | 36 | Nu a trecut | 219,87 | 36 | |||||
Odile Arbole-Suchon | turn | 260,25 | 23 | Nu a trecut | 260,25 | 23 | ||||
Claire Febway | 222,81 | 35 | Nu a trecut | 222,81 | 35 | |||||
Odile Arbole- Suchon Claire Febway |
turn sincron | 277,14 | 7 |
După calificare, cei mai buni sportivi la puncte au mers în finală, unde au continuat cu punctele înscrise în calificare. La unele discipline nu s-a efectuat calificarea. Acolo, sportivii i-au dezvăluit pe cei mai puternici într-o singură rundă.
BărbațiSportiv | Competiție | Calificare | Loc | Finala | Loc | Total | Loc |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Frank Dumoulin | Pistol, 10 m | 590 ( SAU ) | unu | 98,9 | 5 | 688,9( SAU ) | |
Stephane Gagne | 581 | 5 | 101,0 | unu | 682,0 | 5 | |
Christoph Vicard | Scară | 115 | 7 | Am esuat | 115 | 7 | |
Stephan Klamens | 107 | treizeci | Am esuat | 107 | treizeci |
Sportiv | Competiție | Calificare | Loc | Finala | Loc | Total | Loc |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Valerie Bellen | Pușcă, 10 m | 391 | douăzeci | Nu a trecut | 391 | douăzeci |
Triatlonul și-a făcut debutul în programul Jocurilor Olimpice de vară. Competiția a constat din 3 etape - înot (1,5 km), ciclism (40 km), alergare (10 km).
BărbațiSportiv | Competiție | Înot | Ciclism | Alerga | Timpul final | Loc | Restante |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Olivier Marceau | campionat individual | 18:11.69 | 58:12.40 | 32:53,94 | 1:49:18.03 | 7 | +00:54.01 |
Carl Blasco | 18:06.19 | 59:18,21 | 32:53,62 | 1:50:18.02 | 19 | +01:54.00 | |
Stéphane Bigne | 18:01.59 | 59:36.10 | 33:34,46 | 1:51:12.15 | 31 | +02:48.13 |
Sportiv | Competiție | Înot | Ciclism | Alerga | Timpul final | Loc | Restante |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Isabelle Mouton-Michellis | campionat individual | 19:48.98 | 1:05:28.50 | 37:35,93 | 2:02:53.41 | 7 | +02:12.89 |
Christine Nosk | 19:43.78 | 1:05:33.90 | 37:44.22 | 2:03:01.90 | opt | +02:21.38 | |
Beatrice Mouton | 21:15.48 | 1:09:03.90 | 40:48,70 | 2:11:08.08 | 35 | +10:27.56 |
În cadrul competițiilor de haltere, se efectuează două exerciții - o smulgere și o împingere. În fiecare dintre exerciții, sportivului i se dau 3 încercări, în care poate comanda orice greutate care este multiplu de 2,5 kg. Câștigătorul este determinat de suma a două exerciții.
BărbațiSportiv | Categorie | Greutatea | liniuță | Apăsaţi | Total | Loc | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | 2 | 3 | unu | 2 | 3 | |||||
Eric Bonnel | până la 56 kg | 55,70 | 112,5 | 117,5 | 117,5 | 140,0 | 147,5 | 147,5 | 252,5 | paisprezece |
Samson N'Dika-Matham | pana la 62 kg | 61,88 | 125,0 | 130,0 | 130,0 | 160,0 | 165,0 | 165,0 | 285,0 | 12 |
Sportiv | Categorie | Greutatea | liniuță | Apăsaţi | Total | Loc | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | 2 | 3 | unu | 2 | 3 | |||||
Sabrina Richard | pana la 48 kg | 46,88 | 70,0 | 72,5 | 75,0 | 87,5 | 92,5 | 92,5 | 157,5 | opt |
În competițiile individuale, sportivii se luptă în trei reprize de trei minute sau până când unul dintre sportivi face 15 injecții. În competițiile pe echipe, lupta durează 9 reprize a câte 4 minute sau până la 45 de injecții. Dacă la sfârșitul timpului în luptă este înregistrată o remiză, atunci este alocat un minut suplimentar înainte de injecția „de aur”.
BărbațiCompetiție | Sportivii | 1/32 de finală | 1/16 de finală | 1/8 de finală | Sferturi de finala | Semifinale | Meci final pentru locul 3 |
Loc |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului | |||
Sabie individuală | South Aubrey (22) | nu a participat | Jean-Francois di Martino ( FRA ) (11) învins. 15:12 |
Gerard Adams ( AUS ) (38) a învins. 15:5 |
Peter Wanki ( SWE ) (3) a învins. 15:12 |
Marcel Fischer ( SUI ) (18) învins. 15:13 |
Pavel Kolobkov ( RUS ) (1) por. 12:15 |
|
Eric Sreki (12) | nu a participat | Christoph Sreki ( AUT ) (21) învins. 15:10 |
Oleksandr Gorbachuk ( UKR ) (37) învins. 15:11 |
Lee Sang Ki ( KOR ) (20 ) 14:15 |
A finalizat spectacolul | 7 | ||
Jean-Francois di Martino (11) | nu a participat | South Aubrey ( FRA ) (22) por. 12:15 |
A finalizat spectacolul | 21 | ||||
Sabie de comandă | Jean-Francois di Martino South Aubrey Eric Sreki (1) |
Nu a participat | Ungaria (8) bate. 43:42 |
Cuba (4) bate. 45:36 |
Italia (3) por. 38:39 |
Competiție | Sportivii | 1/32 de finală | 1/16 de finală | 1/8 de finală | Sferturi de finala | Semifinale | Meci final pentru locul 3 |
Loc |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului |
Rezultatul adversarului | |||
Sabie individuală | Laura Flessel-Kolovitz (2) | nu a participat | Tamara Sotra ( YUG ) (31) vs. 15:9 |
Andrea Rentmeister ( AUT ) (18) învins. 15:12 |
Margherita Zalaffi ( ITA ) (10) vs. 15:11 |
Timea Nagy ( HUN ) (14) por. 14:15 |
Pentru locul 3 | |
Tatyana Logunova ( RUS ) (13) vs. 15:6 | ||||||||
Valerie Berlois-Leroux (5) | nu a participat | Katya Nass ( GER ) (28) vs. 15:12 |
Sanjita Tripathi ( FRA ) (21) vs. 15:8 |
Tatyana Logunova ( RUS ) ( 13) 10:15
|
A finalizat spectacolul | 5 | ||
Sanjita Tripathi (21) | nu a participat | Sherraine Shalm ( CAN ) (12) a învins. 15:13 |
Valerie Berlois-Leroux ( FRA ) (5) por. 8:15 |
A finalizat spectacolul | paisprezece | |||
Sabie de comandă | Valerie Berlois-Leroux Sanjita Tripathi Laura Flessel-Kolovitz (2) |
China (7) por. 42:45 |
Pentru locurile 5-8 | Pentru locul 7 | 5 | |||
Cuba (6) din moment ce. 45:39 |
Germania (5) bate. 45:33 |
Formația echipei la sport-reference.com Arhivată pe 2 martie 2012 la Wayback Machine