Campionatul European de Volei pentru Tineret 2018 | |
---|---|
Campionatul European de volei feminin U19 2018 | |
Detalii campionat | |
Locație | Albania |
Orase | Tirana , Durres |
Stadioane | 2 |
Datele turneelor de calificare | 11 ianuarie - 1 iulie |
Datele finale ale turneului | 1-9 septembrie |
Numărul de participanți | 35 |
în etapa finală | 12 |
Locuri de top | |
Campion | Italia (a șaptea oară) |
Locul doi | Rusia |
Locul al treilea | Polonia |
Statisticile campionatului | |
Prezența | 3879 (102 per joc) |
Meciuri jucate | 38 |
Cel mai bun jucător | Valeria Battista |
20162020 |
Al XXVI -lea Campionat European de Volei pentru Tineret Feminin a avut loc în 2018 cu participarea echipelor formate din jucătoare născute în 2000 sau mai mici. Meciurile turneului final s-au disputat între 1 și 9 septembrie în două orașe din Albania - Tirana și Durres . Echipa Italiei a devenit câștigătoarea turneului.
La jocurile de calificare au participat 34 de echipe. Cei șapte câștigători de grupă ai etapei a doua au câștigat bilete la turneul final al campionatului, iar echipele care au ajuns pe locul secund în grupe, împreună cu naționala României, care a terminat pe locul trei cu cei mai buni indicatori suplimentari, au avansat în etapa finală a calificare, unde s-au mai jucat patru bilete la turneul final. Echipa albaneză, în calitate de organizator, a fost scutită de procedura de calificare.
Tragerea la sorți pentru turneul final a avut loc pe 9 mai 2018 la Tirana [1] .
Loc | Grupa 1 ( Cherkasy ) | Grupa 2 ( Herceg Novi ) |
---|---|---|
unu | Ucraina | Bielorusia |
2 | Suedia | Muntenegru |
3 | Cipru | Israel |
patru | Islanda | Georgia |
Loc | Grupa A ( Zrenjanin ) | Grupa B ( Vityazevo ) | Grupa C ( Concorezzo ) | Grupa D ( Volos ) |
---|---|---|---|---|
unu | Serbia | Rusia | Italia | Bulgaria |
2 | Olanda | Slovenia | Norvegia | Grecia |
3 | Danemarca | Finlanda | ceh | Elveţia |
patru | Ungaria | Ucraina (respingere) | Austria | Estonia |
Loc | Grupa E ( Humenne ) | Grupa F ( Ploiesti ) | Grupa G ( Vilsbiburg ) |
---|---|---|---|
unu | Curcan | Franţa | Polonia |
2 | Slovacia | Bielorusia | Germania |
3 | Croaţia | România | Letonia |
patru | Spania | Belgia | Portugalia |
Loc | Grupa H ( Ploiesti ) | Grupa I ( Samos ) |
---|---|---|
unu | Bielorusia | Slovacia |
2 | Germania | Olanda |
3 | România | Slovenia |
patru | Norvegia | Grecia |
Chibrituri | Ochelari | Seturi | bile | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
B (3:2) | P (2:3) | LA | P | Q:P | LA | P | Q:P | ||
1. Italia | cincizeci) | 0 (0) | cincisprezece | cincisprezece | 2 | 7.500 | 420 | 327 | 1.284 |
2. Polonia | 4 (0) | zece) | 12 | 12 | 3 | 4.000 | 360 | 271 | 1.328 |
3. Belarus | treizeci) | douăzeci) | 9 | zece | 7 | 1.429 | 385 | 357 | 1.078 |
4. Olanda | douăzeci) | treizeci) | 6 | 6 | zece | 0,600 | 343 | 353 | 0,972 |
5. Bulgaria | zece) | 4 (0) | 3 | 6 | 12 | 0,500 | 376 | 421 | 0,893 |
6. Albania | 0 (0) | cincizeci) | 0 | 0 | cincisprezece | 0.000 | 220 | 375 | 0,587 |
data | Meci | Verifica | Seturi | Raport | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | 2 | 3 | patru | 5 | ||||
1.09 | Albania - Olanda | 0:3 | 11:25 | 13:25 | 15:25 | Raport | ||
Polonia - Bulgaria | 3:0 | 25:23 | 25:18 | 25:22 | Raport | |||
Belarus - Italia | 1:3 | 17:25 | 20:25 | 25:20 | 18:25 | Raport | ||
2.09 | Olanda - Bulgaria | 3:1 | 25:16 | 25:22 | 22:25 | 25:23 | Raport | |
Albania - Belarus | 0:3 | 15:25 | 21:25 | 13:25 | Raport | |||
Italia - Polonia | 3:0 | 25:21 | 29:27 | 25:12 | Raport | |||
3.09 | Belarus - Țările de Jos | 3:0 | 25:16 | 25:22 | 26:24 | Raport | ||
Polonia - Albania | 3:0 | 25:13 | 25:6 | 25:9 | Raport | |||
Bulgaria - Italia | 1:3 | 11:25 | 25:19 | 20:25 | 20:25 | Raport | ||
5.09 | Belarus - Polonia | 0:3 | 23:25 | 15:25 | 19:25 | Raport | ||
Albania - Bulgaria | 0:3 | 19:25 | 18:25 | 21:25 | Raport | |||
Olanda - Italia | 0:3 | 21:25 | 19:25 | 25:27 | Raport | |||
6.09 | Bulgaria - Belarus | 1:3 | 20:25 | 16:25 | 25:22 | 15:25 | Raport | |
Italia - Albania | 3:0 | 25:13 | 25:14 | 25:19 | Raport | |||
Polonia - Olanda | 3:0 | 25:14 | 25:12 | 25:18 | Raport |
Chibrituri | Ochelari | Seturi | bile | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
B (3:2) | P (2:3) | LA | P | Q:P | LA | P | Q:P | ||
1. Rusia | cincizeci) | 0 (0) | cincisprezece | cincisprezece | 2 | 7.500 | 415 | 312 | 1.330 |
2. Turcia | treizeci) | 2(1) | zece | 12 | 7 | 1.714 | 433 | 394 | 1.099 |
3. Serbia | treizeci) | douăzeci) | 9 | zece | 7 | 1.429 | 387 | 367 | 1.054 |
4. Germania | 3(2) | douăzeci) | 7 | zece | zece | 1.000 | 421 | 407 | 1.034 |
5. Slovacia | zece) | 4 (0) | 3 | 3 | 13 | 0,231 | 289 | 377 | 0,767 |
6. Franţa | 0 (0) | 5(1) | unu | patru | cincisprezece | 0,267 | 351 | 439 | 0,800 |
data | Meci | Verifica | Seturi | Raport | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | 2 | 3 | patru | 5 | ||||
1.09 | Turcia - Germania | 2:3 | 22:25 | 21:25 | 25:22 | 25:23 | 10:15 | Raport |
Rusia - Serbia | 3:0 | 26:24 | 25:21 | 25:17 | Raport | |||
Slovacia - Franța | 3:1 | 25:12 | 25:14 | 12:25 | 25:21 | Raport | ||
2.09 | Germania - Serbia | 1:3 | 16:25 | 25:14 | 19:25 | 23:25 | Raport | |
Turcia - Slovacia | 3:0 | 25:11 | 25:17 | 28:26 | Raport | |||
Franța - Rusia | 1:3 | 25:23 | 20:25 | 21:25 | 12:25 | Raport | ||
3.09 | Slovacia - Germania | 0:3 | 14:25 | 17:25 | 14:25 | Raport | ||
Rusia - Turcia | 3:1 | 25:23 | 25:12 | 16:25 | 25:20 | Raport | ||
Serbia - Franta | 3:0 | 25:20 | 25:11 | 25:20 | Raport | |||
5.09 | Slovacia - Rusia | 0:3 | 19:25 | 12:25 | 12:25 | Raport | ||
Turcia - Serbia | 3:1 | 22:25 | 25:17 | 25:21 | 25:21 | Raport | ||
Germania - Franta | 3:2 | 25:19 | 20:25 | 25:14 | 19:25 | 15:12 | Raport | |
6.09 | Serbia - Slovacia | 3:0 | 25:16 | 25:19 | 27:25 | Raport | ||
Franța - Turcia | 0:3 | 20:25 | 18:25 | 17:25 | Raport | |||
Rusia - Germania | 3:0 | 25:16 | 25:19 | 25:14 | Raport |
Etapă | data | Meci | Verifica | Seturi | Raport | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | 2 | 3 | patru | 5 | |||||
1/2 finală | 8.09 | Belarus - Germania | 1:3 | 18:25 | 19:25 | 25:16 | 20:25 | Raport | |
Olanda - Serbia | 1:3 | 19:25 | 18:25 | 26:24 | 14:25 | Raport | |||
Meci pentru locul 7 | 9.09 | Belarus - Țările de Jos | 2:3 | 17:25 | 25:18 | 25:20 | 16:25 | 8:15 | Raport |
Meci pentru locul 5 | Germania - Serbia | 1:3 | 23:25 | 25:18 | 22:25 | 16:25 | Raport |
data | Meci | Verifica | Seturi | Raport | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | 2 | 3 | patru | 5 | ||||
8.09 | Italia - Turcia | 3:1 | 25:15 | 10:25 | 25:22 | 25:22 | Raport | |
Rusia - Polonia | 3:2 | 19:25 | 25:19 | 25:22 | 19:25 | 17:15 | Raport |
data | Meci | Verifica | Seturi | Raport | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | 2 | 3 | patru | 5 | ||||
9.09 | Turcia - Polonia | 2:3 | 21:25 | 25:17 | 25:15 | 20:25 | 12:15 | Raport |
Italia | 3:2 (24:26, 18:25, 26:24, 25:22, 15:9) | Rusia |
Arbitri: Alexandra Balanjic (Serbia), Vanya Parvanova (Bulgaria).
|
MVP | Liant | Diagonală | Back-gamers | Blocante | Libero |
---|---|---|---|---|---|
Valeria Battista [2] | Polina Matveeva | Magdalena Stysiak | Olivia Baluk Derya Cebecioglu |
Victoria Pushina Sarah Louise Far |
Sarah Panetoni |
|
|
Echipele naționale ale Italiei și Rusiei și-au garantat participarea la Campionatul Mondial 2019 printre echipele de tineret.
Campionatele europene de volei pentru tineret | |
---|---|
Bărbați | |
femei |