Campionatul de înot sincron al URSS este o competiție anuală a celor mai buni înotători sincron sovietici pentru titlul de campion al URSS. Realizat din 1982 până în 1991. Programul tuturor campionatelor a inclus seturi de premii la trei discipline: exerciții solo, duet și grup. În 1983 și 1991, aceste turnee s-au desfășurat parțial sau integral ca parte a Spartakiadei de vară a popoarelor URSS . În 1992, în legătură cu prăbușirea URSS , a avut loc Campionatul CSI la Harkov . Ulterior, în fostele republici sovietice devenite state independente, au început să aibă loc campionatele lor naționale.
An | Oraș | Solo | Duete | Grupuri |
---|---|---|---|---|
1982 | Tbilisi 16-19 iulie Citiți mai multe |
Irina Potemkina (Moscova) |
Irina Potemkina Elena Osipova (Moscova) |
Moscova—2 Olga Gerasimova Elena Gladkaya Vera Kretova Svetlana Podosinova Elena Sovetnikova Elena Frolova Elena Khudyakova Maria Chernyaeva |
1983 | Moscova 21-25 iulie Mai multe detalii |
Irina Potemkina (Moscova) |
Irina Potemkina Elena Osipova (Moscova) |
Moscova—1 Natalya Gorshkova Tatyana Guzeeva Elena Dashina Elena Osipova Irina Podmareva Irina Potemkina Svetlana Sidorova Larisa Khabibullina |
1984 | Moscova 27—29 iulie Mai mult |
Elena Osipova (Moscova) |
Irina Potemkina Elena Osipova (Moscova) |
Moscova—1 Tatyana Guzeeva Elena Dashina Elena Osipova Lyudmila Osipova Irina Podmareva Irina Potemkina Svetlana Sidorova Larisa Khabibullina |
1985 | Tbilisi 20-23 iunie Citește mai mult |
Irina Potemkina (Moscova) |
Irina Potemkina Elena Osipova (Moscova) |
Echipa națională Elena Gladkaya Elena Dashina Alfiya Zhamaletdinova Irina Zhukova Ekaterina Lavrik Tatyana Titova Elena Khudyakova Maria Chernyaeva |
1986 | Kiev 10-13 iulie Citiți mai multe |
Irina Potemkina (Moscova) |
Alfiya Zhamaletdinova Maria Chernyaeva (Moscova) |
Echipa națională Olga Belaya Elena Dashina Elena Dolzhenko Irina Zhukova Ekaterina Lavrik Anastasia Lifarenko Lyudmila Osipova Tatyana Titova |
1987 | Kiev 9-12 iulie Citiți mai multe |
Tatyana Titova (Moscova) |
Elena Dolzhenko Christina Falasinidi (Leningrad-Tbilisi) |
Echipa națională Vera Artyomova Elena Dolzhenko Alfiya Zhamaletdinova Irina Zhukova Tatyana Titova Khristina Falasinidi Elena Foshchevskaya Maria Chernyaeva |
1988 | Tbilisi 4-7 august Citiți mai multe |
Christina Falasinidi (Tbilisi) |
Tatyana Titova Maria Chernyaeva (Moscova) |
Moscova Alfiya Zhamaletdinova Ekaterina Lavrik Elena Luchina Gana Maksimova Daria Nedorezova Elena Nikashina Olga Osipova Anna Pulyashenko |
1989 | Kiev 14-16 iulie Citiți mai multe |
Christina Falasinidi (Tbilisi) |
Nino Maisuradze Christina Falasinidi (Tbilisi) |
Moscova Svetlana Volkova Tatiana Zhavoronkova Elena Luchina Daria Nedorezova Olga Novokshchenova Olga Osipova Anna Pulyashenko Tatiana Teplyakova |
1990 | Leningrad 24—27 mai Mai mult |
Christina Falasinidi (Tbilisi) |
Christina Falasinidi Elena Foshchevskaya (Tbilisi-Brovary) |
Moscova Elena Azarova Natalia Gruzdeva Elena Luchina Gana Maksimova Daria Nedorezova Olga Osipova Anna Pulyashenko Tatiana Sedakova |
1991 | Moscova 11-14 iulie Mai multe detalii |
Olga Sedakova (Moscova) |
Elena Dolzhenko Anna Kozlova (Leningrad) |
Moscova Elena Azarova Natalia Gruzdeva Elena Luchina Daria Nedorezova Olga Osipova Anna Pulyashenko Olga Sedakova Elizaveta Filatkina |
- turneele desfășurate în cadrul Spartakiadelor de vară ale popoarelor URSS , câștigătorii și premianții acestora au primit câte 2 medalii (campionat și Spartakiad)
Campionatul URSS | |
---|---|
|