1995 Campionatul Mondial de înot pe cursă scurtă - Al 2-lea Campionat Mondial de înot în bazinul de 25 de metri. A avut loc în perioada 30 noiembrie - 3 decembrie 1995 la Rio de Janeiro , Brazilia . Pentru prima dată în istorie, campionatul s-a desfășurat nu într-un complex de înot deja existent, ci într-o piscină temporară în aer liber construită special pe plaja Copacabana .
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
unu | Australia | 12 | 7 | 7 | 26 |
2 | China | 5 | 2 | 2 | 9 |
3 | Brazilia | 3 | 2 | unu | 6 |
patru | Canada | 2 | 5 | - | 5 |
=5 | Costa Rica | 2 | - | - | 2 |
=5 | Cuba | 2 | - | - | 2 |
7 | Germania | unu | patru | 5 | zece |
opt | Marea Britanie | unu | 2 | unu | patru |
9 | Noua Zeelanda | unu | 2 | - | 3 |
zece | Danemarca | unu | unu | 2 | patru |
unsprezece | STATELE UNITE ALE AMERICII | unu | - | 2 | 3 |
12 | Venezuela | unu | - | unu | 2 |
13 | Olanda | - | 3 | - | 3 |
paisprezece | Ucraina | - | 2 | - | 2 |
cincisprezece | Rusia | - | unu | 2 | 3 |
16 | Slovacia | - | unu | unu | 2 |
=17 | Polonia | - | - | 3 | 3 |
=17 | Suedia | - | - | 2 | 2 |
=19 | Franţa | - | - | unu | unu |
=19 | Ungaria | - | - | unu | unu |
=19 | România | - | - | unu | unu |
Total | 32 | 32 | 32 | 96 |
Distanţă | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m/s | Francisco Sanchez Venezuela |
21.80 | Fernando Scherer Brazilia |
22.08 | Jian Changzhi China |
22.17 |
100 m/s | Fernando Scherer Brazilia |
47,97 | Gustavo Borges Brazilia |
48.00 | Francisco Sanchez Venezuela |
48,46 |
200 m/s | Gustavo Borges Brazilia |
1:45,55 | Trent Bray Noua Zeelandă |
1:46.18 | Michael Klim Australia |
1:46,44 |
400 m/s | Daniel Kowalski Australia |
3:45.15 | Joerg Hoffmann Germania |
3:45,65 | Malcolm Allen Australia |
3:47.00 |
1500 m/s | Daniel Kowalski Australia |
14:48.51 | Ian Wilson Marea Britanie |
14:49,72 | Joerg Hoffmann Germania |
15:05.36 |
100 m rotire | Rodolfo Falcon Cuba |
53.12 | Neil Wiley Marea Britanie |
53.22 | Jirka Letzin Germania |
53,65 |
200 m rotire | Rodolfo Falcon Cuba |
1:55.16 | Chris Renaud Canada |
1:55,27 | Tamas Deutsch Ungaria |
1:56.18 |
100 m bras | Mark Warneke Germania |
59,89 | Paul Kent Noua Zeelandă |
1:00.14 | Stanislav Lopuhov Rusia |
1.00.33 |
200 m bras | Wang Yiwu China |
2:11.11 | Ryan Mitchell Australia |
2:11.46 | Jean-Lionel Rey Franța |
2.11.92 |
100 m fluture | Scott Miller Australia |
52,38 | Denis Pimankov Rusia |
52,64 | Michael Klim Australia |
52,80 |
200 m fluture | Scott Goodman Australia |
1:54,79 | Scott Miller Australia |
1:56,36 | Chris-Karl Bremer Germania |
1:57.30 |
complex de 200 m | Matthew Dunn Australia |
1:56,86 | Curtis Maiden Canada |
1:58,56 | Marcin Malinsky Polonia |
1:58,61 |
complex de 400 m | Matthew Dunn Australia |
04:08.02 | Curtis Maiden Canada |
4:09.39 | Marcin Malinsky Polonia |
4:10.37 |
4×100 m/s | Brazilia Fernando Scherer Alexander Massura Andre Cordeiro Gustavo Borges |
3:12.42 | Australia Brett Hawke Michael Klim Richard Upton Matthew Dunn |
3:17.27 | Romania Nicolae Ivan Razvan Petcu Alexandru Ioanovichi Nicolae Butaciu |
3:17.40 |
4×200 m/s | Australia Michael Klim Matthew Dunn Malcolm Allen Daniel Kowalski |
7:07.97 | Germania Chris-Karl Bremer Steffen Zesner Torsten Spanneberg Jörg Hoffmann |
7:13.42 | Brazilia Cassiano Leal Fernando Saez Teofilo Ferreira Gustavo Borges |
7:13.64 |
4×100 m combinat | Noua Zeelandă Jonathan Winter Paul Kent Guy Callahan Trent Bray |
3:35,69 | Australia Adrian Radley Robert van der Zant Scott Miller Michael Klim |
3:36,35 | Rusia Serghei Sudakov Alexander Tkachev Denis Pimankov Yuri Mukhin |
3:36,88 |
Distanţă | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m/s | Le Jingyi China |
24.62 | Angela Postma Olanda |
25.10 | Sandra Volker Germania |
25.21 |
100 m/s | Le Jingyi China |
53.23 | Na Chao China |
54,52 | Sandra Volker Germania |
54,69 |
200 m/s | Claudia Poll Costa Rica |
1:55.42 WR | Susie O'Neill Australia |
1:56,42 | Martina Moravcova Slovacia |
1:56,61 |
400 m/s | Claudia Poll Costa Rica |
4:05.18 | Carla Geurts Olanda |
4:06.20 | Sarah Hardcastle Marea Britanie |
4:07.20 |
800 m/s | Sarah Hardcastle Marea Britanie |
8:25.46 | Carla Geurts Olanda |
8:27.03 | Ping Lio China |
8:29,95 |
100 m rotire | Misty Hyman SUA |
1:00.21 | Mette Jacobsen Danemarca |
1:00.25 | Barbara Bedford SUA |
1:00.63 |
200 m rotire | Mette Jacobsen Danemarca |
2:08.18 | Dagmar Hase Germania |
2:09.00 | Lei Hubler Australia |
2:09.33 |
100 m bras | Samantha Riley Australia |
1:05.70 WR | Svetlana Bondarenko Ucraina |
1:07.78 | Linley Frame Australia |
1:08.61 |
200 m bras | Samantha Riley Australia |
2:20.85 WR | Svetlana Bondarenko Ucraina |
2:24,78 | Alicia Peschak Polonia |
2:25,65 |
100 m fluture | Liu Limin China |
58,68 WR | Susie O'Neill Australia |
58,69 | Angela Kennedy Australia |
58,74 |
200 m fluture | Susie O'Neill Australia |
2:06.18 | Liu Limin China |
2:06.51 | Mette Jacobsen Danemarca |
2:11.07 |
complex de 200 m | Ellie Overton Australia |
2:11,67 | Martina Moravcova Slovacia |
2:11.91 | Louise Karlsson Suedia |
2:12.38 |
complex de 400 m | Joanne Malar Canada |
4:36.40 | Nancy Sweetnam Canada |
4:37.04 | Britta Vestergaard Danemarca |
4:37.10 |
4×100 m/s | China Chao Na Shan Ying Han Xue Le Jingyi |
3:37.00 | Australia Melanie Dodd Sarah Ryan Anna Windsor Susie O'Neill |
3:38,72 | Suedia Johanna Sjoberg Louise Karlsson Linda Olofsson Louise Jonkke |
3:40,66 |
Ștafeta 4×200 m liber | Canada Marianne Limpert Shannon Shakespeare Sarah Evanetz Joanne Malar |
7:58.25 | Germania Dagmar Hase Kerstin Kielgass Julia Jung Franziska van Almsik |
8:01.11 | Australia Anna Windsor Samantha McKee Nicole Stevenson Susie O'Neill |
8:01.86 |
4×100 m combinat | Australia Ellie Overton Samantha Riley Angela Kennedy Susie O'Neill |
4:00.46 | Canada Julia Howard Lisa Flood Jessica Amey Shannon Shakespeare |
4:03.89 | Statele Unite ale Americii Barbara Bedford Kelly King-Bednar Misty Hyman Courtney Shealy |
4:04.34 |
Campionatele Mondiale de înot pe curse scurte | |
---|---|