Al 14-lea Campionat Mondial FINA (25 m) | |
---|---|
orașul gazdă | Hangzhou , China |
Țările participante | 178 |
Participanții | 960 |
medalii | 46 de seturi |
Deschidere | 11 decembrie 2018 |
închidere | 16 decembrie 2018 |
data | 2018 |
stadiu | |
Windsor 2016Abu Dhabi 2020 |
Al 14-lea Campionat Mondial FINA de înot ( 25 m) este cel de-al 14-lea Campionat Mondial FINA de înot la bazin de 25 m. A avut loc în perioada 11 decembrie - 16 decembrie 2018 în Hangzhou ( China ). 960 de sportivi din 178 de țări au concurat pentru 46 de seturi de premii.
P | preliminar | PF | semi finala | F | Finala |
sesiune de dimineata | 09:30 | Sesiune de seara | 19:00 |
|
|
|
* Țara gazdă
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
unu | STATELE UNITE ALE AMERICII | 17 | cincisprezece | patru | 36 |
2 | Rusia | 6 | 5 | 3 | paisprezece |
3 | Ungaria | patru | unu | 0 | 5 |
patru | Olanda | 3 | 6 | 2 | unsprezece |
5 | China * | 3 | 5 | 5 | 13 |
6 | Africa de Sud | 3 | 2 | 2 | 7 |
7 | Australia | 2 | 2 | opt | 12 |
opt | Japonia | 2 | unu | 5 | opt |
9 | Brazilia | 2 | 0 | 6 | opt |
zece | Jamaica | 2 | 0 | unu | 3 |
unsprezece | Lituania | unu | 2 | 0 | 3 |
12 | Ucraina | unu | 0 | 0 | unu |
13 | Italia | 0 | 3 | patru | 7 |
paisprezece | Bielorusia | 0 | 2 | 0 | 2 |
cincisprezece | Norvegia | 0 | unu | unu | 2 |
16 | Austria | 0 | unu | 0 | unu |
17 | Belgia | 0 | 0 | unu | unu |
Marea Britanie | 0 | 0 | unu | unu | |
Germania | 0 | 0 | unu | unu | |
Irlanda | 0 | 0 | unu | unu | |
Polonia | 0 | 0 | unu | unu | |
Trinidad și Tobago | 0 | 0 | unu | unu | |
Franţa | 0 | 0 | unu | unu | |
Total | 46 | 46 | 48 | 140 |
Distanţă | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Stilul liber | ||||||
50 m | Vladimir Morozov Rusia |
20.33 | Caleb Dressel SUA |
20.54 | Brad Tandy Africa de Sud |
20.94 |
100 m | Caleb Dressel SUA |
45,62 | Vladimir Morozov Rusia |
45,64 | Chad Le Clos Africa de Sud |
45,89 |
200 m | Blake Pironi SUA |
1:41,49 | Danas Rapshis Lituania |
1:41,78 | Alexander Graham Australia |
1:42,28 |
400 m | Danas Rapshis Lituania |
3:34,01 CR | Henrik Christiansen Norvegia |
3:36,64 | Gabriele Detti Italia |
3:37,54 |
1500 m | Mihail Romanciuk Ucraina |
14:09.14 CR | Gregorio Paltrinieri Italia |
14:09.87 | Henrik Christiansen Norvegia |
14:19.39 |
Înapoi | ||||||
50 m | Evgheni Rylov Rusia |
22.58 | Ryan Murphy SUA |
22.63 | Shane Ryan Irlanda |
22.76 |
100 m | Ryan Murphy SUA |
49,23 | Xu Jiayu China |
49,26 | Kliment Kolesnikov Rusia |
49,40 |
200 m | Evgheni Rylov Rusia |
1:47.02 | Ryan Murphy SUA |
1:47,34 | Radoslav Kaventsky Polonia Mitch Larkin Australia |
1:48,25 |
Brasa | ||||||
50 m | Cameron Van der Burgh Africa de Sud |
25,41 CR | Ilya Shimanovici Belarus |
25.77 | Felipe Lima Brazilia |
25.80 |
100 m | Cameron Van der Burgh Africa de Sud |
56,01 CR | Ilya Shimanovici Belarus |
56.10 | Yasuhiro Koseki Japonia |
56.13 |
200 m | Kirill Prigoda Rusia |
2:00.16 WR | Qin Haiyan China |
2:01.15 A.R. | Marco Koch Germania |
2:01.42 |
Fluture | ||||||
50 m | Nicholas Santos Brazilia |
21,81 CR | Chad Le Clos Africa de Sud |
21.97 | Dylan Carter Trinidad și Tobago |
22.38 |
100 m | Chad Le Clos Africa de Sud |
48,50 | Caleb Dressel SUA |
48,71 | Li Zhuhao China |
49,25 AR _ |
200 m | Daya Seto Japonia |
1: 48,24 WR | Chad Le Clos Africa de Sud |
1 : 48.32AR | Li Zhuhao China |
1:50.39 |
Înot integrat | ||||||
100 m | Kliment Kolesnikov Rusia |
50,63 CR , Model:WJ | Marco Orsi Italia |
51.03 | Hiromasa Fujimori Japonia |
51,53 |
200 m | Wang Shun China |
1:51.01 | Josh Preno SUA |
1:52,69 | Hiromasa Fujimori Japonia |
1:52,73 |
400 m | Daya Seto Japonia |
3:56,43 | Thomas Fraser-Holmes Australia |
4:02.74 | Brandonn Almeida Brazilia |
4:03.71 |
curse de ștafetă | ||||||
4×50 m/s | SUA Caleb Dressel(45,66) Ryan Geld(45,76) Jack Conger(45,86) Michael Chadwick(45,86) Kyle De Coursay Michael Jensen Matthew Grivers |
1:21.80 WR | Rusia Vladimir Morozov(20.39) Evgeny Sedov(20.82) Ivan Kuzmenko(20.64) Evgeny Rylov(20.37) Serghei Fesikov Kliment Kolesnikov |
1:22.22 | Italia Santo Condorelli(21.27) Andrea Vergani(20.44) Lorenzo Zazeri(20.57) Alessandro Miressi(20.62) |
1:22,90 |
4×100 m/s | SUA Caleb Dressel(20.43) Blake Pironi(20.25) Michael Chadwick(20.59) Ryan Geld(20.53) Kyle De Courcey Michael Jensen Michael Andreu |
03:03.03 WR | Rusia Vladislav Grinev(46,38) Serghei Fesikov(46,21) Vladimir Morozov(45,06) Kliment Kolesnikov(45,46) Evgeny Rylov Ivan Kuzmenko Mihail Vekovishchev Ivan Girev |
03:03.11 ER | Brazilia Matheus Santana(46,83) Marcelo Chierigini(46,37) Cesar Cielo(46,34) Breno Correia(45,61) |
3:05.15 A.R. |
4×200 m/s | Brazilia Luis Altamir Melu(1:42.03) Fernando Skeffer(1:40.99) Leonardo Coelho Santos(1:42.81) Breno Correia(1:40.98) Leonardi de Deus |
6:46.81 WR | Rusia Martin Malyutin(1:42.34) Mihail Vekovishchev(1:41.57) Ivan Girev(1:41.85) Alexander Krasnykh(1:41.08) Vladislav Grinev Mikhail Dovgalyuk |
6:46.84 E.R. | China Ji Xinjie(1:42.67) Xu Jiayu(1:41.68) Sun Yang(1:41.25) Wang Shun(1:41.93) Shang Keyuan Qian Zhiyong |
6:47.53 A.R. |
releu combinat 4×50 m |
Rusia Kliment Kolesnikov(22.87) Oleg Kostin(25.36) Mihail Vekovishchev(22.09) Evgeny Rylov(20.22) Kirill Prigoda Roman Shevlyakov Ivan Kuzmenko |
1:30.54 | SUA Ryan Murphy(22.73) Michael Andreu(26.16) Caleb Dressel(21.70) Ryan Geld(20.31) Matthew Grivers Andrew Wilson Jack Conger Michael Chadwick |
1:30.90 | Brazilia Guilherme Guido(22.97) Felipe Lima(25.48) Nicolas Santos(22.02) Cesar Cielu(21.02) Matheus Santana |
1:31.49 |
releu combinat 4 × 100 m |
SUA Ryan Murphy(49,63) Andrew Wilson(56,84) Caleb Dressel(48,28) Ryan Geld(45,23) Matthew Grivers Michael Andreu Jack Conger Blake Pironi |
3:19.98 CR AR | Rusia Kliment Kolesnikov(49,62) Kirill Prigoda(55,98) Mihail Vekovishchev(50,00) Vladimir Morozov(45,01) Andrey Shabasov Oleg Kostin Alexander Kharlanov Vladislav Grinev |
3:20,61 | Japonia | 03:21.07 A.R. |
Distanţă | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Stilul liber | ||||||
50 m | Ranomi Kromovideoyo Olanda |
23,19 CR | Femke Heemskerk Olanda |
23.67 | Estienne Medeiros Brazilia |
AR 23,76 |
100 m | Ranomi Kromovideoyo Olanda |
51.14CR _ | Femke Heemskerk Olanda |
51,60 | Mallory Comerford SUA |
51,63 AR _ |
200 m | Ariarne Titmus Australia |
1 : 51,38 AR | Mallory Comerford SUA |
1:51,81 | Femke Heemskerk Olanda |
1:52,36 |
400 m | Ariarne Titmus Australia |
3:53,92 WR | Wang Jianjiahe China |
3:54,56 | Li Bingjie China |
3:57,99 |
800 m | Wang Jianjiahe China |
8:04.35 | Simona Quadarella Italia |
8:08.03 | Leah Smith SUA |
8:08.75 |
Înapoi | ||||||
50 m | Olivia Smoliga SUA |
25,83NR _ | Karolina Pilach Austria |
NR 25,99 | Holly Barratt Australia |
26.04 |
100 m | Olivia Smoliga SUA |
56.19 | Katinka Hossu Ungaria |
56,26 | Georgia Davis Marea Britanie Minna Atherton Australia |
56,74 |
200 m | Lisa Bratton SUA |
2:00.71 | Caitlin Baker SUA |
2:00.79 | Emily Seabom Australia |
2:01.37 |
Brasa | ||||||
50 m | Alia Atkinson Jamaica |
29.05 | Ruta Meilutite Lituania |
29.38 | Martina Carraro Italia |
29.59 |
100 m | Alia Atkinson Jamaica |
1:03.05 | Cathy Meili SUA |
1:03.63 | Jessica Hansen Australia |
1:04.61 |
200 m | Annie Lazor SUA |
2:18.32 | Bethany Galat SUA |
2:18,62 | Fanny Lecluse Belgia |
2:18,85 |
Fluture | ||||||
50 m | Ranomi Kromovideoyo Olanda |
24.47CR _ | Holly Barratt Australia |
24.80 | Kelsey Worrell Dahlia SUA |
24.97 |
100 m | Kelsey Worrell Dahlia SUA |
55.01 | Kendyl Stewart SUA |
56.22 | Dayne Diaz Brazilia |
56.31 |
200 m | Katinka Hossu Ungaria |
2:01.60 | Kelsey Worrell Dahlia SUA |
2:01.73 A.R. | Suzuka Hasegawa Japonia |
2:04.04 |
Înot integrat | ||||||
100 m | Katinka Hossu Ungaria |
57,26 | Runa Imai Japonia |
57,85 | Alia Atkinson Jamaica |
58.11 |
200 m | Katinka Hossu Ungaria |
2:03.25 | Melanie Margalis SUA |
2:04,62 | Caitlin Baker SUA |
2:05.54 |
400 m | Katinka Hossu Ungaria |
4:21.40 | Melanie Margalis SUA |
4:25,84 | Fantin Lesaffre Franta |
4:27.31 |
curse de ștafetă | ||||||
4 x 50 m s.l.m. | SUA Madison Kennedy(24.05) Mallory Comerford(23.28) Kelsey Worrell Dahlia(23.37) Erica Brown(23.33) Leah Neal Veronica Burchill Olivia Smoliga |
1:34.03 CR AR | Olanda Ranomi Kromovidjojo(23.60) Femke Heemskerk(23.32) Kim Busch(23.84) Valeria van Roon(23.79) Maike de Waard |
1:34,55 | Australia Holly Barratt(24.04) Emily Seebom(24.10) Minna Atherton(24.02) Carla Buchanan(24.18) Ariarne Titmus |
1:36,34 |
4 x 100 m/s | SUA Olivia Smoliga(52,71) Leah Neal(52,58) Mallory Comerford(51,09) Kelsey Worrell Dahlia(51,40) Veronica BurchillErica Brown |
3:27,78 | Olanda Kim Busch(53,19) Femke Heemskerk(50,93) Maike de Waard(53,13) Ranomi Kromovidjoyo(50,77) Valeria van |
3:28.02 | China Zhu Menghui(52,58) Yang Junxuan(52,28) Liu Xiaohan(53,26) Wang Jingzhuo(52,80) |
3:30,92 |
4 x 200 m/s | China Li Bingjie(1:54.56) Yang Junxuan(1:53.06) Zhang Yuhan(1:53.94) Wang Jianjiahe(1:52.52) Ai Yanhan Liu Xiaohan |
7:34.08 A.R. | SUA Lea Smith(1:55.85) Mallory Comerford(1:53.00) Melony Margalis(1:53.59) Erica Brown(1:52.86) Veronica BurchillLeah Neal |
7:35.30 NR | Australia | 7:36.40 A.R. |
combinat 4×50 m |
SUA Olivia Smoliga(25.97) Cathy Maley(29.29) Kelsey Worrell Dahlia(24.02) Mallory Comerford(23.10) Caitlin Baker Kendyl Stewart Erica Brown |
1 : 42,38 WR | China Fu Yuanhui(26.20)(29.63)Wang Yichun(24.84) WuYue(23.64) |
1: 44.31AR | Olanda Maike de Waard(26.46) Kim Busch(30.73) Ranomi Kromovidjojo(24.21) Femke Heemskerk(23.17) |
1:44,57 |
combinat 4×100 m |
STATELE UNITE ALE AMERICII | 3:45,58 CR | China | 3:48,80 | Italia | 3:51,38 NR |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4×50 m/s | SUA Caleb Dressel(20.43) Ryan Geld(20.60) Mallory Comerford(23.44) Kelsey Worrell Dahlia(23.42) Michael Andreu Michael Chadwick Olivia Smoliga Madison Kennedy |
1 : 27,89 WR | Olanda Jesse Poots(21.17) Stan Peinenbürg(21.18) Ranomi Kromovidjoyo(23.09) Femke Heemskerk(23.07) Kim Bues Valerie van Ron |
1:28.51 | Rusia Vladimir Morozov(20.75) Evgeny Sedov(20.66) Maria Kameneva(23.66) Rosalia Nasretdinova(23.66) Evgeny Rylov Ivan Kuzmenko Arina Surkova |
1:28,73 |
4×50 m combinat |
SUA Olivia Smoliga(25.85) Michael Andreu(25.75) Kelsey Worrell Dahlia(24.71) Caleb Dressel(20.09) Michael Chadwick Ryan Murphy Cathy Maley Kendile Stewart |
1:36.40 WR | Olanda Jesse Poots(23,87) Thies Elzerman(26,01) Ranomi Kromovidjoyo(24,27) Femke Heemskerk(22,90) Kim Bues Maike de |
1:37.05 ER | Rusia Kliment Kolesnikov(22.97) Oleg Kostin(25.52) Rosalia Nasretdinova(25.23) Maria Kameneva(23.61) Evgeny Rylov Arina Surkova |
1:37,33 NR |
Campionatele Mondiale de înot pe curse scurte | |
---|---|