Al 19 -lea Campionat Mondial de Taekwondo a avut loc în perioada 14-18 octombrie 2009 în capitala Danemarcei – Copenhaga . Înainte de aceasta, Copenhaga a găzduit deja campionatul din 1983 .
La campionat au participat 928 de sportivi reprezentând 142 de țări.
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
unu | Republica Coreea | 5 | 2 | 2 | 9 |
2 | Spania | 3 | unu | 3 | 7 |
3 | China | 2 | 2 | unu | 5 |
patru | STATELE UNITE ALE AMERICII | 2 | 0 | unu | 3 |
5 | Iranul | unu | unu | 3 | 5 |
6 | Curcan | unu | 0 | 3 | patru |
7 | Franţa | unu | 0 | unu | 2 |
opt | Mali | unu | 0 | 0 | unu |
9 | Italia | 0 | 2 | 0 | 2 |
Mexic | 0 | 2 | 0 | 2 | |
unsprezece | Tailanda | 0 | unu | 3 | patru |
12 | Canada | 0 | unu | 2 | 3 |
13 | Afganistan | 0 | unu | unu | 2 |
Rusia | 0 | unu | unu | 2 | |
cincisprezece | Cuba | 0 | unu | 0 | unu |
Puerto Rico | 0 | unu | 0 | unu | |
17 | Argentina | 0 | 0 | unu | unu |
Azerbaidjan | 0 | 0 | unu | unu | |
Brazilia | 0 | 0 | unu | unu | |
Taipei-ul chinezesc | 0 | 0 | unu | unu | |
Croaţia | 0 | 0 | unu | unu | |
Germania | 0 | 0 | unu | unu | |
Guatemala | 0 | 0 | unu | unu | |
Kazahstan | 0 | 0 | unu | unu | |
Norvegia | 0 | 0 | unu | unu | |
Senegal | 0 | 0 | unu | unu | |
Serbia | 0 | 0 | unu | unu | |
Total | 16 | 16 | 32 | 64 |
Categorie | Aur | Argint | Bronz |
Până la 54 kg | Jung Yong-ho Republica Coreea |
Mahmoud Haidari Afganistan |
Huthawal Hawlaor Thailanda |
Meisam Bagheri Iran | |||
Până la 58 kg | Joel Gonzalez Spania |
Damian Villa Mexic |
A spus Hassan Rezaee Afganistan |
Mauro Crismanich Argentina | |||
Până la 63 | Em Hyo Seob Republica Coreea |
Reza Naderian Iran |
Javier Marror Spania |
Zhem Ulunyan Turcia | |||
Până la 68 kg | Mohammad Bagheri Iran |
Idulo Islas Mexic |
Servet Tazegul Turcia |
Balla Deye Senegal | |||
Până la 74 | Kim Yong Tae Republica Coreea |
Maxim Potvin Canada |
Mark Lopez SUA |
Mokdad Wanis Germania | |||
Până la 80 kg | Stephen Lopez SUA |
Nicolas Garcia Spania |
Sebastien Michaud Canada |
Rashad Ahmadov Azerbaidjan | |||
Până la 87 kg | Bahri Tanrikulu Turcia |
Carlo Molfetta Italia |
Vanja Babić Serbia |
Yousef Karami Iran | |||
Peste 87 kg | Daba Modibo Keita Mali |
Nam Yoon Bai Republica Coreea |
Arman Chilmanov Kazahstan |
Hossein Tadjik Iran |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Până la 46 kg | Park Hyo Ji Republica Coreea |
Zoraida Santiago Puerto Rico |
Buttry Phiatphong Thailanda |
Yvette Young Canada | |||
Până la 49 kg | Brigitte Yage Spania |
Anna Soboleva Rusia |
Wu Jingyu China |
Yasmina Aziez Franta | |||
Până la 53 | Daniela Pelham SUA |
Sarita Phongsri Thailanda |
Kwon Yun Kyung Republica Coreea |
Euda Carias Guatemala | |||
Până la 57 kg | Hou Yuzhuo China |
Veronica Calabrese Italia |
Andrea Rica Spania |
Zheng Licheng Chinese Taipei | |||
Până la 62 kg | Lim Soo-jeong Republica Coreea |
Zhan Gua China |
Estefania Hernandez Spania |
Chonnapas Premwaev Thailanda | |||
Până la 67 kg | Gwladis Epang Franța |
Taimi Castellanos Cuba |
Sandra Saric Croația |
Nikolina Kulsar Norvegia | |||
Până la 73 kg |
Han Yingyin China |
Lee In-Young Republica Coreea |
Furkan Azena Aydin Turcia |
Anastasia Baryshnikova Rusia | |||
Peste 73 kg | Rosana Simon Spania |
Liu Ryu China |
Jo Seol Republica Coreea |
Natalia Falavinha Brazilia |