Campionatul Mondial de Tineret FIFA 2011 | |
---|---|
Cupa Mondială FIFA U-20 Spaniolă 2011 Copa Mundial Sub-20 de la FIFA Columbia 2011 | |
Detalii campionat | |
Locație | Columbia |
Orase | opt |
Numărul de participanți | 62 |
în etapa finală | 24 |
Locuri de top | |
Campion | Brazilia (a cincea oară) |
Locul doi | Portugalia |
Locul al treilea | Mexic |
Locul patru | Franţa |
Statisticile campionatului | |
Prezența | 1.309.929 (25.191 per joc) |
Meciuri jucate | 52 |
Goluri marcate | 132 (2,54 per joc) |
Marcator(i) |
Alvaro Vazquez Enrique Alexandre Lacazette (toate - 5 goluri) |
Cel mai bun jucător | Enrique |
20092013 |
Cupa Mondială pentru Tineret FIFA 2011 ( în spaniolă: Copa Mundial Sub-20 de la FIFA Columbia 2011 ) a fost cea de-a 18-a ediție a Campionatului Mondial de Tineret FIFA . Turneul a avut loc în perioada 29 iulie - 20 august 2011 în Columbia . Victoria a fost câștigată de naționala Braziliei , care a învins naționala Portugaliei în prelungiri cu scorul de 3-2 [1] [2] .
Armenia | Barranquilla | Bogota | Kali |
---|---|---|---|
"Centenar" | „Mitropolitul Roberto Melendez” | „Nemesio Camacho” | "Pascual Guerrero" |
Capacitate: 20.716 | Capacitate: 44.569 [3] | Capacitate: 36.343 | Capacitate: 33.130 |
Cartagena | Manizales | ||
"Jaime Moron Leon" | "Palogrande" | ||
Capacitate: 16.068 | Capacitate: 28.678 | ||
Medellin | pereira | ||
„Athanasio Girardot” | „Hernan Ramirez Villegas” | ||
Capacitate: 40.943 | Capacitate: 30.297 | ||
Confederaţie | Turneu de calificare | Echipa(e) |
---|---|---|
AFC (Asia) |
Campionatul asiatic de fotbal 2010 (sub 19 ani) | Coreea de Nord Australia Coreea de Sud Arabia Saudită |
CAF (Africa) |
Campionatul Africii de fotbal pentru tineret 2011 | Egipt Camerun Mali Nigeria |
CONCACAF (America de Nord, Centrală și Caraibe) |
Campionatul de fotbal pentru tineret CONCACAF 2011 | Guatemala 1 Costa Rica Mexic Panama |
CONMEBOL (America de Sud) |
Campionatul sud-american de fotbal pentru tineret 2011 | Argentina |
OFC (Oceania) |
Campionatul de fotbal pentru tineret din Oceania 2011 | Noua Zeelanda |
UEFA (Europa) |
Campionatul European de fotbal Under-19 UEFA 2010 | Austria |
țară gazdă | Columbia |
Tragerea la sorți a grupelor a avut loc pe 27 aprilie 2011 la Cartagena [4] [5] [6] .
Compoziția coșurilor de tragere a fost următoarea:
Coșul A | Coșul B | Coșul C | Coșul D |
---|---|---|---|
Argentina Brazilia Spania Columbia Nigeria Portugalia |
Australia Coreea de Nord Noua Zeelandă Panama Arabia Saudită Coreea de Sud |
Câștigătorii de grupă și locul secund, precum și primele patru echipe de pe locul trei, avansează în 1/16 de finală.
Determinarea poziției echipelor în caz de egalitate de puncte
Când două sau mai multe echipe au același număr de puncte, poziția lor este determinată de următoarele criterii:
Poziția celor de-a treia echipe este determinată de următoarele criterii, primele patru avansând în 1/8 de finală:
Convenții de culoare |
---|
Echipele ajung în 1/8 de finală |
Orele de începere a meciului sunt date în ora locală, UTC−5
Echipă | Și | LA | H | P | GZ | GP | WG | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Columbia | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | unu | +6 | 9 |
Franţa | 3 | 2 | 0 | unu | 6 | 5 | +1 | 6 |
Coreea de Sud | 3 | unu | 0 | 2 | 3 | patru | −1 | 3 |
Mali | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 | −6 | 0 |
Mali | 0:2(0:1) | Coreea de Sud |
---|---|---|
Raport | Kim Kyung-jun 50′ Jang Hyun-seo 80′ ( pen. ) |
Columbia | 4:1 (1:1) | Franţa |
---|---|---|
Rodriguez 30′ ( pen. ) Muriel 48′ , Arias 66′ 64′ |
Raport | Sunu 21′ |
Franţa | 3:1(1:0) | Coreea de Sud |
---|---|---|
Sunu 27′ Fofana 81′ Lacazette 90+1′ |
Raport | Kim Yun-wook 59′ |
Columbia | 2:0(1:0) | Mali |
---|---|---|
Valencia 23′ Rodriguez 90+1′ |
Raport |
Franţa | 2:0(0:0) | Mali |
---|---|---|
Bakambu 70′ Lacazette 77′ |
Raport |
Columbia | 1:0(1:0) | Coreea de Sud |
---|---|---|
Muriel 37′ | Raport |
Echipă | Și | LA | H | P | GZ | GP | WG | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Portugalia | 3 | 2 | unu | 0 | 2 | 0 | +2 | 7 |
Camerun | 3 | unu | unu | unu | 2 | 2 | 0 | patru |
Noua Zeelanda | 3 | 0 | 2 | unu | 2 | 3 | −1 | 2 |
Uruguay | 3 | 0 | 2 | unu | unu | 2 | −1 | 2 |
Camerun | 1:1 (1:1) | Noua Zeelanda |
---|---|---|
Mbondi 33′ | Raport | Chakha 40′ ( autor ) |
Portugalia | 0:0(0:0) | Uruguay |
---|---|---|
Raport |
Uruguay | 1:1(0:0) | Noua Zeelanda |
---|---|---|
Luna 74′ | Raport | Bevin 57′ |
Portugalia | 1:0(1:0) | Camerun |
---|---|---|
N. Oliveira 18′ | Raport |
Portugalia | 1:0(1:0) | Noua Zeelanda |
---|---|---|
Rui 31′ | Raport |
Uruguay | 0:1(0:1) | Camerun |
---|---|---|
Raport | Mbongo 28′ |
Echipă | Și | LA | H | P | GZ | GP | WG | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Spania | 3 | 3 | 0 | 0 | unsprezece | 2 | +9 | 9 |
Ecuador | 3 | unu | unu | unu | patru | 3 | +1 | patru |
Costa Rica | 3 | unu | 0 | 2 | patru | 9 | −5 | 3 |
Australia | 3 | 0 | unu | 2 | patru | 9 | −5 | unu |
Costa Rica | 1:4(0:1) | Spania |
---|---|---|
Ruiz 65′ | Raport | Rodrigo 14′ , 58′ Koke 81′ Isco 90+4′ ( pen. ) |
Australia | 1:1 (0:1) | Ecuador |
---|---|---|
sau 89′ | Raport | Govea 24′ |
Ecuador | 0:2(0:0) | Spania |
---|---|---|
Raport | Canales 67′ Vasquez 85′ |
Australia | 2:3(1:2) | Costa Rica |
---|---|---|
Sau 26′ Calvo 64′ ( autobuz ) |
Raport | Campbell 22′ , 27′ Ruiz 72′ |
Ecuador | 3:0(2:0) | Costa Rica |
---|---|---|
Montaño 2′ De Jesus 13′ , 69′ |
Raport |
Australia | 1:5(0:5) | Spania |
---|---|---|
Bulut 67′ | Raport | Roberto 1′ Vasquez 6′ , 13′ , 18′ Canales 31′ ( pen. ) |
Echipă | Și | LA | H | P | GZ | GP | WG | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nigeria | 3 | 3 | 0 | 0 | 12 | 2 | +10 | 9 |
Arabia Saudită | 3 | 2 | 0 | unu | opt | 2 | +6 | 6 |
Guatemala | 3 | unu | 0 | 2 | unu | unsprezece | −10 | 3 |
Croaţia | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | opt | −6 | 0 |
Nigeria | 5:0(2:0) | Guatemala |
---|---|---|
Egbedi 8′ , 39′ Ajagun 47′ Kayode 53′ Musa 76′ |
Raport |
Croaţia | 0:2(0:0) | Arabia Saudită |
---|---|---|
Raport | Al-Fahmy 54′ Al-Muwallad 69′ |
Arabia Saudită | 6:0(2:0) | Guatemala |
---|---|---|
Dagriri 17′ Al-Fahmi 27′ Al-Fatil 58′ Al-Shahrani 66′ Al-Ibrahim 83′ Al-Dawsari 89′ |
Raport |
Croaţia | 2:5 (1:2) | Nigeria |
---|---|---|
Lendric 42′ Kramaric 66′ |
Raport | Kayode 25′ Suswam 30′ Musa 62′ Nwofor 69′ , 73′ |
Arabia Saudită | 0:2(0:1) | Nigeria |
---|---|---|
Raport | Musa 45+2′ Kayode 85′ |
Croaţia | 0:1(0:0) | Guatemala |
---|---|---|
Raport | Ceballos 81′ |
Echipă | Și | LA | H | P | GZ | GP | WG | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Brazilia | 3 | 2 | unu | 0 | opt | unu | +7 | 7 |
Egipt | 3 | 2 | unu | 0 | 6 | unu | +5 | 7 |
Panama | 3 | 0 | unu | 2 | 0 | 5 | −5 | unu |
Austria | 3 | 0 | unu | 2 | 0 | 7 | −7 | unu |
Austria | 0:0(0:0) | Panama |
---|---|---|
Raport |
Brazilia | 1:1 (1:1) | Egipt |
---|---|---|
Danilo 12′ | Raport | Gaber 26′ |
Egipt | 1:0(0:0) | Panama |
---|---|---|
Hegazy 67′ | Raport |
Brazilia | 3:0(2:0) | Austria |
---|---|---|
Enrique 37′ Coutinho 52′ Willian Jose 63′ |
Raport |
Brazilia | 4:0(2:0) | Panama |
---|---|---|
Enrique 40′ Coutinho 45+1′ , 52′ Dudu 89′ |
Raport |
Egipt | 4:0(1:0) | Austria |
---|---|---|
Sobkhi 31′ Ibrahim 60′ , 62′ , 82′ |
Raport |
Echipă | Și | LA | H | P | GZ | GP | WG | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Argentina | 3 | 2 | unu | 0 | patru | 0 | +4 | 7 |
Mexic | 3 | unu | unu | unu | 3 | unu | +2 | patru |
Anglia | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Coreea de Nord | 3 | 0 | unu | 2 | 0 | 6 | −6 | unu |
Anglia | 0:0(0:0) | Coreea de Nord |
---|---|---|
Raport |
Argentina | 1:0(1:0) | Mexic |
---|---|---|
Lamela 31′ | Raport |
Mexic | 3:0(1:0) | Coreea de Nord |
---|---|---|
Ri Yong-cheol 45+1′ ( aut. ) Guarch 54′ De Buen 90+4′ |
Raport |
Argentina | 0:0(0:0) | Anglia |
---|---|---|
Raport |
Mexic | 0:0(0:0) | Anglia |
---|---|---|
Raport |
Argentina | 3:0(1:0) | Coreea de Nord |
---|---|---|
Ferreira 36′ Villafañes 84′ Cirigliano 90+5′ |
Raport |
grup | Echipă | Și | LA | H | P | GZ | GP | WG | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
F | Anglia | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
DAR | Coreea de Sud | 3 | unu | 0 | 2 | 3 | patru | −1 | 3 |
C | Costa Rica | 3 | unu | 0 | 2 | patru | 9 | −5 | 3 |
D | Guatemala | 3 | unu | 0 | 2 | unu | unsprezece | −10 | 3 |
B | Noua Zeelanda | 3 | 0 | 2 | unu | 2 | 3 | −1 | 2 |
E | Panama | 3 | 0 | unu | 2 | 0 | 5 | −5 | unu |
Ora de începere a meciului - Locală ( UTC−5 )
1/8 de finală | Sferturi de finala | Semifinale | Finala | |||||||||||
10 august - 20:00 - Barranquilla | ||||||||||||||
Brazilia | 3 | |||||||||||||
14 august - ora 18:00 - Pereira | ||||||||||||||
Arabia Saudită | 0 | |||||||||||||
Brazilia ( pix ) | 2(4) | |||||||||||||
10 august - 17:00 - Manizales | ||||||||||||||
Spania | 2(2) | |||||||||||||
Spania ( pix ) | 0 (7) | |||||||||||||
17 august - ora 20:00 - Pereira | ||||||||||||||
Republica Coreea | 0 (6) | |||||||||||||
Brazilia | 2 | |||||||||||||
9 august - ora 20:00 - Pereira | ||||||||||||||
Mexic | 0 | |||||||||||||
Camerun | zece) | |||||||||||||
13 august - 20:00 - Bogotá | ||||||||||||||
Mexic ( pix ) | 13) | |||||||||||||
Mexic | 3 | |||||||||||||
9 august - 20:00 - Bogota | ||||||||||||||
Columbia | unu | |||||||||||||
Columbia | 3 | |||||||||||||
20 august - 20:00 - Bogota | ||||||||||||||
Costa Rica | 2 | |||||||||||||
Brazilia ( p.a.l. ) | 3 | |||||||||||||
10 august - 20:00 - Cartagena | ||||||||||||||
Portugalia | 2 | |||||||||||||
Franţa | unu | |||||||||||||
14 august - ora 15:00 - Cali | ||||||||||||||
Ecuador | 0 | |||||||||||||
Franța ( p.a.d. ) | 3 | |||||||||||||
10 august - 17:00 - Armenia | ||||||||||||||
Nigeria | 2 | |||||||||||||
Nigeria | unu | |||||||||||||
17 august - ora 17:00 - Medellin | ||||||||||||||
Anglia | 0 | |||||||||||||
Franţa | 0 | |||||||||||||
9 august - 17:00 - Cali | ||||||||||||||
Portugalia | 2 | Locul al treilea | ||||||||||||
Portugalia | unu | |||||||||||||
13 august - 17:00 - Cartagena | 20 august - 17:00 - Bogota | |||||||||||||
Guatemala | 0 | |||||||||||||
Portugalia ( pix ) | 0 (5) | Mexic | 3 | |||||||||||
9 august - ora 17:00 - Medellin | ||||||||||||||
Argentina | 0 (4) | Franţa | unu | |||||||||||
Argentina | 2 | |||||||||||||
Egipt | unu | |||||||||||||
Portugalia | 1:0 | Guatemala |
---|---|---|
N. Oliveira 7′ ( pen. ) | Raport |
Argentina | 2:1 | Egipt |
---|---|---|
Lamela 42′ ( pen. ) , 64′ ( pen. ) | Raport | Sala 70′ ( pen. ) |
Camerun | 1:1 ( p.d.v. ) | Mexic |
---|---|---|
Oandza 79′ | Raport | Orrantia 81′ |
Penalizare | ||
Oanza Ngessi Mbondi |
0:3 | Torres Davila Piñon |
Columbia | 3:2 | Costa Rica |
---|---|---|
Muriel 56′ Franco 79′ Rodriguez 90+3′ ( pen. ) |
Raport | Ruiz 63′ Escoe 65′ |
Nigeria | 1:0 | Anglia |
---|---|---|
Egbedi 63′ | Raport |
Spania | 0:0 ( p.d.v. ) | Coreea de Sud |
---|---|---|
Raport | ||
Penalizare | ||
Tello Recio Coque Vazquez Isco Bartra Amat Romeu |
7:6 | Jun Seung-Yong Nam Seong-Wo Lee Ki-Jae Kim Jin-Soo Jang Hyun-Seo Min Sang-Gi Bak Soon-Dong Kim Kyung-Jung |
Brazilia | 3:0 | Arabia Saudită |
---|---|---|
Enrique 46′ Gabriel Silva 69′ Dudu 86′ |
Raport |
Franţa | 1:0 | Ecuador |
---|---|---|
Griezmann 79′ | Raport |
Portugalia | 0:0 ( p.d.v. ) | Argentina |
---|---|---|
Raport |
lovituri de departajare: | ||
Reish Danilou Roderick Rafa N. Oliveira Tiago S. Oliveira |
5:4 | Lamela Iturbe Nervo Pires Ruiz Vuletic Tagliafico |
Mexic | 3:1 | Columbia |
---|---|---|
Torres 37′ ( pen. ) Rivera 69′ , 88′ |
Raport | Zapata 60′ |
Franţa | 3:2 ( p.a.d. ) | Nigeria |
---|---|---|
Lacazette 50′ , 104′ Fofana 102′ |
Raport | Ecike 90+3′ , 111′ |
Brazilia | 2:2 ( p.a.d. ) | Spania |
---|---|---|
Willian Jose 35′ Dudu 100′ |
Raport | Rodrigo 57′ Vasquez 102′ |
lovituri de departajare: | ||
Casimiro Danilo Enrique dudu |
4:2 | Amat Roberto Bartra Vasquez |
Franţa | 0:2 | Portugalia |
---|---|---|
Raport | Danilo 9′ N. Oliveira 40′ ( pen. ) |
Brazilia | 2:0 | Mexic |
---|---|---|
Enrique 80′ , 84′ | Raport |
Mexic | 3:1 | Franţa |
---|---|---|
Davila 12′ Henriques 49′ Rivera 71′ |
Raport | Lacazette 8′ |
Brazilia | 3:2 ( p.a.d. ) | Portugalia |
---|---|---|
Oscar 5′ , 78′ , 111′ | Raport | Alex 9′ N. Oliveira 59′ |
|
|
Campion |
---|
Brazilia |
locul 2 | locul 3 | locul 4 |
---|---|---|
Portugalia |
Mexic |
Franţa |
Echipa națională a Braziliei - Cupa Mondială 2011 (sub 20 ani) - campioană | ||
---|---|---|
|