Competițiile de lupte greco -romane la categoria 68 kg au făcut parte din programul Jocurilor Olimpice de vară din 1972 de la München .
Câștigătorii au fost desemnați în funcție de sistemul de puncte de penalizare. Un luptător care a marcat 6 sau mai multe puncte de penalizare a fost eliminat din competiție. Când au mai rămas doi sau trei participanți, a avut loc o rundă finală specială pentru a stabili repartizarea medaliilor între ei.
TPP | MPP | Timp | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
3 | 3 | Veiko Lavonen ( fin ) | Stoyan Apostolov ( BUL ) | unu | unu | |
unu | unu | Mohammad Dilirian ( IRI ) | Sotirios Nakos ( GRE ) | 3 | 3 | |
patru | patru | Andrzej Supron ( POL ) | 5:58 | Simion Popescu ( ROU ) | patru | patru |
0 | 0 | Shamil Khisamutdinov ( URS ) | 6:29 | Gaber Mohamed ( EGIA ) | patru | patru |
0 | 0 | Seyit Khishirli ( TUR ) | 8:26 | Joseph Bretzner ( aut ) | patru | patru |
patru | patru | Robert Buzzard ( SUA ) | 7:19 | Gian Matteo Ranzi ( ITA ) | 0 | 0 |
0 | 0 | Heinz Rihn ( SUI ) | 7:37 | Ole Sorensen ( CAN ) | patru | patru |
0 | 0 | Takashi Tanoe ( JPN ) | 6:47 | Mohamed Bahmu ( MAR ) | patru | patru |
0 | 0 | Antal Steer ( HUN ) | 4:00 | Alberto Bremountz ( MEX ) | patru | patru |
2.5 | 2.5 | Sreten Damyanovich ( YUG ) | Manfred Schoendorfer ( FRG ) | 2.5 | 2.5 | |
3 | 3 | Jan-Aka Jan ( AFG ) | Tage Ul Weyrum ( DEN ) | unu | unu | |
0 | Klaus-Peter Goepfert ( RDG ) | ratat |
TPP | MPP | Timp | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
patru | patru | Klaus-Peter Goepfert ( RDG ) | 5:32 | Veiko Lavonen ( fin ) | patru | 7 |
unu | 0 | Stoyan Apostolov ( BUL ) | 2:32 | Mohammad Dilirian ( IRI ) | patru | 5 |
7 | patru | Sotirios Nakos ( GRE ) | 8:38 | Andrzej Supron ( POL ) | 0 | patru |
opt | patru | Simion Popescu ( ROU ) | 5:07 | Shamil Khisamutdinov ( URS ) | 0 | 0 |
0 | 0 | Seyit Khishirli ( TUR ) | 5:32 | Robert Buzzard ( SUA ) | patru | opt |
7.5 | 3.5 | Josef Brötzner ( AUT ) | Gian Matteo Ranzi ( ITA ) | 0,5 | 0,5 | |
patru | patru | Heinz Rihn ( SUI ) | 7:45 | Takashi Tanoe ( JPN ) | 0 | 0 |
opt | patru | Ole Sorensen ( CAN ) | 1:00 | Mohamed Bahmu ( MAR ) | 0 | patru |
3 | 3 | Antal Steer ( HUN ) | Sreten Damyanovich ( YUG ) | unu | 3.5 | |
opt | patru | Alberto Bremountz ( MEX ) | 5:17 | Jan-Aka Jan ( AFG ) | 0 | 3 |
2.5 | 0 | Manfred Schoendorfer ( FRG ) | 5:05 | Tage Ul Weyrum ( DEN ) | patru | 5 |
patru | Gaber Mohamed ( EGIA ) | ADN |
TPP | MPP | Timp | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
opt | patru | Klaus-Peter Goepfert ( RDG ) | 8:31 | Stoyan Apostolov ( BUL ) | 0 | unu |
9 | patru | Mohammad Dilirian ( IRI ) | 2:26 | Andrzej Supron ( POL ) | 0 | patru |
unu | unu | Shamil Khisamutdinov ( URS ) | Seyit Khishirli ( TUR ) | 3 | 3 | |
0,5 | 0 | Gian Matteo Ranzi ( ITA ) | 8:15 | Heinz Rihn ( SUI ) | patru | opt |
3 | 3 | Takashi Tanoe ( JPN ) | Antal Steer ( HUN ) | unu | patru | |
opt | patru | Mohamed Bahmu ( MAR ) | 6:50 | Sreten Damyanovich ( YUG ) | 0 | 3.5 |
2.5 | 0 | Manfred Schoendorfer ( FRG ) | 4:08 | Jan-Aka Jan ( AFG ) | patru | 7 |
5 | Tage Ul Weyrum ( DEN ) | ratat |
TPP | MPP | Timp | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
9 | patru | Tage Ul Weyrum ( DEN ) | 2:56 | Stoyan Apostolov ( BUL ) | 0 | unu |
opt | patru | Andrzej Supron ( POL ) | 8:10 | Shamil Khisamutdinov ( URS ) | 0 | unu |
6 | 3 | Seyit Khishirli ( TUR ) | Gian Matteo Ranzi ( ITA ) | unu | 1.5 | |
3 | 0 | Takashi Tanoe ( JPN ) | 8:28 | Sreten Damyanovich ( YUG ) | patru | 7.5 |
6 | 2 | Antal Steer ( HUN ) | Manfred Schoendorfer ( FRG ) | 2 | 4.5 |
TPP | MPP | Timp | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
patru | 3 | Stoyan Apostolov ( BUL ) | Shamil Khisamutdinov ( URS ) | unu | 2 | |
2.5 | unu | Gian Matteo Ranzi ( ITA ) | Takashi Tanoe ( JPN ) | 3 | 6 | |
4.5 | Manfred Schoendorfer ( FRG ) | ratat |
TPP | MPP | Timp | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
7.5 | 3 | Manfred Schoendorfer ( FRG ) | Stoyan Apostolov ( BUL ) | unu | 5 | |
2.5 | 0,5 | Shamil Khisamutdinov ( URS ) | Gian Matteo Ranzi ( ITA ) | 3.5 | 6 |
Rezultatele rundei preliminare sunt transferate în finală.
TPP | MPP | Timp | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
3 | 3 | Stoyan Apostolov ( BUL ) | Shamil Khisamutdinov ( URS ) | unu | unu |