Patinaj de viteză la Jocurile Olimpice de iarnă din 2010 | ||||
---|---|---|---|---|
500 m | bărbați | femei | ||
1000 m | bărbați | femei | ||
1500 m | bărbați | femei | ||
3000 m | femei | |||
5000 m | bărbați | femei | ||
10000 m | bărbați | |||
cursa pe echipe | bărbați | femei | ||
Calificare | ||||
2014 → |
Urmărirea pe echipe de patinaj viteză cu opt ture masculin la Jocurile Olimpice de iarnă din 2010 a avut loc pe 26 și 27 februarie .
Cursele au avut loc la Ovalul Olimpic Richmond de la 12:30 până la 15:00, ora locală ( UTC-8 ), în prima zi și de la 12:30 până la 14:30 următoarea.
Record mondial | Olanda Sven Kramer,Carl Verheijen,Erben Vennemars |
3:37,80 | Salt Lake City , SUA | 11 martie 2007 |
Record olimpic | Italia Matteo Anesi , Enrico Fabris , Ippolito Sanfratello |
3:43,64 | Torino , Italia | 15 februarie 2006 |
Sfert de finala | semi finala | Finala | ||||||||||||||||||||||||||||||||
unu | Olanda | 3.44.25 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Suedia | 3.46.40 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
unu | Olanda | 3.43.11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
patru | STATELE UNITE ALE AMERICII | 3.42.71 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Japonia | 3.48.15 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
patru | STATELE UNITE ALE AMERICII | 3.44.25 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
patru | STATELE UNITE ALE AMERICII | 3.41.58 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Canada | 3.41.37 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Canada | 3.42.38 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Italia | 3.46.35 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Canada | 3.42.22 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Norvegia | 3.43.44 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
opt | Coreea de Sud | 3:43,69 | Meci pentru locul 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Norvegia | 3.43.66 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
unu | Olanda | 3.39.95 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Norvegia | 3.40.50 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Câștigătorii trec în semifinale, cele două echipe cel mai bine cronometrate dintre învinși avansează în finala C, restul în finala D.
Loc | Echipă | Timp | |||
---|---|---|---|---|---|
Sferturi de finală 1 | |||||
unu | Canada | 3.42.38OR _ | |||
2 | Italia | 3.46.35 | |||
Sferturile de finală 2 | |||||
unu | Norvegia
Howard Boekko , Mikael Flyugin Larsen , Fredrik van der Horst |
3.43.66 | |||
2 | Coreea de Sud
Ha Hong Sun , Lee Jong Woo , Lee Seung Hoon |
3.43.69 | |||
Sferturile de finală 3 | |||||
unu | STATELE UNITE ALE AMERICII | 3.44.25 | |||
2 | Japonia
Shigeyuki Dejima , Hiroki Hirako , Teruhiro Sugimori |
3.48.15 | |||
Sferturile de finală 4 | |||||
unu | Olanda | 3.44.25 | |||
2 | Suedia | 3.46.40 |
Loc | Echipă | Timp | |||
---|---|---|---|---|---|
Semifinala 1 | |||||
unu | Canada | 3.42.22 SAU | |||
2 | Norvegia
Howard Bökko , Henrik Christiansen , Fredrik van der Horst |
3.43.44 | |||
Semifinala 2 | |||||
unu | STATELE UNITE ALE AMERICII | 3.42.71 | |||
2 | Olanda | 3.43.11 |
Loc | Echipă | Timp | |||
---|---|---|---|---|---|
Finala A | |||||
unu | Canada | 3.41.37 | |||
2 | STATELE UNITE ALE AMERICII | 3.41.58 | |||
Finala B | |||||
3 | Olanda | 3.39.95OR _ | |||
patru | Norvegia
Howard Bökko , Henrik Christiansen , Fredrik van der Horst |
3.40.50 | |||
Finala C | |||||
5 | Coreea de Sud
Ha Hong Sun , Lee Jong Woo , Lee Seung Hoon |
3.48.60 | |||
6 | Italia | 3.54.39 | |||
Finala D | |||||
7 | Suedia | 3.46.18 | |||
opt | Japonia
Shigeyuki Dejima , Hiroki Hirako , Teruhiro Sugimori |
3.49.11 |