Concursul internațional al tinerilor pianiști în memoria lui Volodymyr Horowitz ( ukr. Concursul internațional al tinerilor pianiști în memoria lui Volodymyr Horowitz ) este un concurs de pianiști care interpretează muzică academică , desfășurat la Kiev în memoria remarcabilului pianist de origine ucraineană Volodymyr Horowitz .
A avut loc pentru prima dată în 1995 . Concursul se desfășoară pe trei grupe de vârstă: juniori, mijlocii și seniori. Există și un grup Horowitz-Debut. Competiţia a VIII-a la grupa de juniori a avut loc în octombrie 2008 , la grupele mijlocii şi seniori era programată pentru aprilie 2009 , dar a fost anulată şi amânată pentru 2010 .
Juriul competiţiei în diferiţi ani a fost condus de celebrii muzicieni ucraineni Ivan Karabits , Roman Kofman , Miroslav Skorik . Printre membrii juriului străini se numără Dmitri Bashkirov și Vladimir Viardot (Rusia), Emmanuel Krasovsky (Israel), Jerome Rose și Jerome Lowenthal (SUA), Fanny Waterman (Marea Britanie), Sergio Perticaroli și Hubert Stupner (Italia), Warren Thomson (Australia).
Tinerii interpreți ucraineni se impun printre câștigătorii competiției. Unii dintre ei - printre care Alexander Gavrilyuk , Alexei Yemtsov , Alexei Grinyuk , Alexander Pirozhenko , Dmitry Onishchenko , Maria Kim , Alexei Gorlach , Vadim Kholodenko - au reușit să obțină o oarecare faimă internațională după ce au câștigat alte competiții internaționale majore ( Hamamatsu , Maria Callas , la Leeds , Arthur Rubinstein și alții). Competiția în memoria lui V. Horowitz a câștigat faimă și datorită unor astfel de evenimente muzicale organizate de Direcția sa, precum festivalurile „Serile muzicale de vară de la Kiev”, „Virtuosii planetei”, „Academia de muzică de vară”. Din 2002 competiția este membră a Asociației Europene a Concursurilor de Muzică pentru Tineret (EMCY), din 2004 este membră a Federației Mondiale a Concursurilor Internaționale de Muzică (WFIMC).
Competiție | An | grup | Primul premiu | Locul doi | Premiul III | Premiul al patrulea | Premiul al cincilea | Premiul al șaselea |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
eu | 1995 | 1 grup | Alexey Emtsov Ucraina | Elena Ivanenko Ucraina Artem Lyakhovici Ucraina |
Denis Bogomol Ucraina Yuliya Shved Ucraina |
|||
2 grupa | Shan Coen Israel | Alexey Koltakov Ucraina | Antonio Gomez SUA Koyo Kumagai Australia Anna Celin Barrere Franța |
|||||
II | 1997 | 1 grup | Risa Hinoue Japonia | Alexander Gavrilyuk Ucraina | Alexander Grinyuk Ucraina | |||
2 grupa | Brian Vallick SUA | Denis Proshaev Ucraina | Kazumasa Matsumoto Japonia Long Ying China |
|||||
3 grupa | Premiul nu a fost acordat | Viaceslav Zubkov Ucraina | Yuji Kitano China Haruko Uchiyama Japonia |
|||||
III | 1999 | Grupa de juniori | Irina Arbatskaya Ucraina | Vadim Kholodenko Ucraina Dina Pisarenko Ucraina |
Anastasia Dranchuk Kazahstan | |||
grupa mijlocie | Alexander Gavrilyuk Ucraina - Australia | Oleksiy Yemtsov Ucraina - Australia | Daniil Shleenkov Belarus Wang Ewei China Elmar Gasanov Ucraina Jian Liu SUA |
|||||
Grup de seniori | Alexey Grinyuk Ucraina | Marina Radyushina Ucraina Alexander Yakovlev Rusia Seiko Tsukamoto Japonia |
Inna Soldatenko Ucraina | |||||
IV | 2001 | Grupa de juniori | Valeria Mirosh Ucraina | Kirill Keduk Belarus | Alexander Chugay Ucraina | |||
grupa mijlocie | Dmitri Onishcenko Ucraina | Robert Umansky Ucraina Pavel Dombrovsky Rusia |
Alexander Grinyuk Ucraina Wu Tsun China Sergey Shkolyarenko Ucraina |
|||||
Grup de seniori | Maria Kim Ucraina | Alexander Pirozhenko Rusia Pavel Yeletsky Belarus |
Wang Ewei China Natalia Sukhina Ucraina |
|||||
V | 2003 | Grupa de juniori | Chun Wang Chin Rechel China | Sanya Bizyak Iugoslavia Picioare Nariya Japonia |
El Qizhen China Lev Terskov Rusia |
Alexey Gorlach Ucraina | Mihail Yeletsky Belarus | |
grupa mijlocie | Dina Pisarenko Ucraina | Zhang Haiou China Oleksandr Chugai Ucraina |
Cheng Qian China Vladimir Lavrinenko Ucraina |
Lukas Opacic Australia Alina Novik Ucraina |
||||
Grup de seniori | Premiul nu a fost acordat | Timur Shcherbakov Belarus | Artyom Lyakhovici Ucraina | Kenichiro Suzuki Japonia Alexey Komarov Rusia |
||||
VI | 2005 | Grupa de juniori | Ryoma Takagi Japonia | Pavel Netuk Belarus | Viktor Krasovsky ( Ucraina ) | Xi Qianli China | ||
grupa mijlocie | Wang Jue China | Anthony Baryshevsky Ucraina Valeriya Kucherenko Ucraina |
Vladimir Guryanov Rusia | |||||
Grup de seniori | Lorenzo Di Bella Italia | Alexey Kurbatov Rusia | Maria Pukhlyanko Ucraina | Pavel Kashcheva Belarus | Miao Huang Germania Ekaterina Kulikova Ucraina Andrey Vasin Ucraina |
|||
VII | 2006 | Grupa de juniori | Premiul nu a fost acordat | Valeria Shushkevich Ucraina Huang Nansong China [1] |
Roman Lopatinsky Ucraina Maria Petrova Ucraina |
Irina Burgan Ucraina Oleksandr Cherniy Ucraina |
||
2007 | grupa mijlocie | Won Weiying China | Arsenii Aristov Rusia | Maria Kalugina Ucraina | Augustin Vogelet Franța | Michal Szymanowski Polonia | Artyom Yasinsky Ucraina | |
Grup de seniori | Premiul nu a fost acordat | Liu Yuntian China | Magda Amara Rusia Alexander Polyakov Ucraina |
Artyom Kanke Belarus | Maxim Bandurin Rusia | Anastasia Naplekova Ucraina | ||
VIII | 2008 | Grupa de juniori | Ilya Zuiko Ucraina | Alexandra Kasman SUA - Rusia | Anatoly Khara Ucraina Robert Sippola Visa Finlanda |
Ekaterina Garanich Ucraina | Vladimir Kochnev Ucraina | |
2010 | grupa mijlocie | Roman Lopatinsky Ucraina | Song Yutong China | Remy Genier Franța Polina Sasko Ucraina |
Andrei Gologan România | Antoinette Mishchenko Ucraina | ||
Grup de seniori | Kim Go Won Republica Coreea | Vasily Kotis Ucraina | Alexey Kovalenko Ucraina | Luka Okrostsvaridze Georgia - Rusia | Alexander Koryakin Rusia | Anna Ulaeva Ucraina | ||
IX | 2011 | Grupa de juniori | Cao Bolai China | Tian Yuanliu China | Wang Yinyo China Canon Matsuda Japonia | Katerina Khomyakova Ucraina | Alexey Kanke Ucraina | |
2012 | grupa mijlocie | Alexander Kutuzov Rusia | Konstantin Emelyanov Rusia | Katerina Khomyakova Ucraina | Victor Maslov Rusia | Maria Kustas Rusia | Chun Manshan China | |
2012 | Grup de seniori | Alexander Sinchuk Rusia | Nikolay Medvedev Rusia | Ketevan Chkhartishvili Georgia | Tatiana Shafran Ucraina | Pavel Kachnov Ucraina | Daniil Saenko Ucraina | |
X | 2013 | Grupa de juniori | Chen Suehun China | Yun Tony Siqi Canada Maria Klymenko Ucraina | Lu Xingyu China | Alexander Malofeev Rusia | Evgeny Motorenko Ucraina | |
XI | 2016 | Junior
grup |
Lao Ruixi China | Roman Fedyurko Ucraina | Dmitri Semikras Ucraina | Mykola Miroshnichenko Ucraina | Alisa Zaika Ucraina | Maria Macievska Ucraina |
2016 | Mediu
grup |
Alexey Kanke Ucraina | George Radevski Serbia | Chen Wanchuan China | Ilya Ovcharenko
Pavle Krstic Maria-Desislava Stoycheva | |||
2017 | senior
grup |
Kim Junhee
Coreea de Sud |
Choni Dmitri
Ucraina |
Leonov Alexandru
Ucraina |
Lan Baichao
China |
Linnik Denis Belarus | Guminyuk Stanislav
Ucraina | |
XII | 2018 | Junior
grup |
Terletsky Bogdan
Ucraina |
Nebaba Anna
Ucraina |
Shadrina Iris
Bielorusia |
Pleshakova Maria-Louise
Ucraina |
Zholobova Sofia
Ucraina |
Poon Rai Yu
Australia |
2019 | Mediu
grup |
Ovcharenko Ilya
Ucraina |
Semikras Dmitri
Ucraina |
Zhou Noa
Marea Britanie |
Rinaldi Kaitlan
Australia |
Xu Shangjun
China |
Matsievskaia Maria
Ucraina |