Aur
|
Nu.
|
Sportivii
|
Tip de sport (disciplină)
|
unu
|
Vytautas Guirnus
|
Atletism (aruncarea suliței, B1)
|
2
|
Vytautas Guirnus
|
Atletism (Pentatlon, B1)
|
3
|
Rima Batalova
|
Atletism (400 m., B2)
|
patru
|
Rima Batalova
|
Atletism (800 m., B2)
|
5
|
Oleg Shepel
|
Atletism (saritura in inaltime, B3)
|
6
|
Oleg Shepel
|
Atletism (săritură în lungime, B3)
|
7
|
Oleg Shepel
|
Atletism (Pentatlon, B3)
|
opt
|
Raisa Zhuravleva
|
Atletism (100m, B2)
|
9
|
Raisa Zhuravleva
|
Atletism (săritură în lungime, B2)
|
zece
|
Raisa Zhuravleva
|
Atletism (Pentatlon, B2)
|
unsprezece
|
Vadim Kalymkov
|
Atletism (săritură în înălțime, B2)
|
12
|
Vadim Kalymkov
|
Atletism (săritură în lungime, B2)
|
13
|
Vadim Kalymkov
|
Atletism (Pentatlon, B2)
|
paisprezece
|
Vadim Kalmykov
|
Atletism (salt triplu, B2)
|
cincisprezece
|
Alexandru Mohir
|
Atletism (aruncarea suliței, B2)
|
16
|
Alexandru Mohir
|
Atletism (100m, B2)
|
17
|
Tamara Pankova
|
Atletism (400 m., B1)
|
optsprezece
|
Tamara Pankova
|
Atletism (800 m., B1)
|
19
|
Tamara Pankova
|
Atletism (1500 m., B1)
|
douăzeci
|
Viktor Ryaboshtan
|
Atletism (100m, B2)
|
21
|
Viktor Ryaboshtan
|
Atletism (400 m., B2)
|
Argint
|
Nu.
|
Sportivii
|
Tip de sport (disciplină)
|
unu
|
Danute Schmidek
|
Atletism (800 m., B3)
|
2
|
Raisa Zhuravleva
|
Atletism (Aruncarea discului, B2)
|
3
|
Alexandru Mohir
|
Atletism (Pentatlon, B2)
|
patru
|
Alexei Pomykalov
|
Atletism (800 m., B2)
|
5
|
Serghei Sevastyanov
|
Atletism (100 m, B)
|
6
|
Serghei Sevastyanov
|
Atletism (salt triplu, B1)
|
7
|
Serghei Sevastyanov
|
Atletism (Pentatlon, B1)
|
opt
|
Farzat Timerbulatov
|
Atletism (800 m., B2)
|
9
|
Farzat Timerbulatov
|
Atletism (1500 m., B2)
|
zece
|
Oleg Sher
|
Înot (spate, 100 m, B1)
|
unsprezece
|
Oleg Sher
|
Înot (Freestyle, 100m, B1)
|
12
|
Oleg Sher
|
Înot (Freestyle, 50m, B1)
|
13
|
Oleg Sher
|
Înot (mixt mediu, 200 m, B1)
|
paisprezece
|
Tatiana Shipovalova
|
Înot (brasa, 50m, B2)
|
cincisprezece
|
Alexandru Gapon
|
Înot (brasa, 100m, B2)
|
16
|
Alexandru Gapon
|
Înot (brasa, 200m, B2)
|
17
|
Nadezhda Maksimova
|
Înot (Freestyle, 50m, B3)
|
optsprezece
|
Vladimir Sigidov
|
Înot (brasa, 200m, B1)
|
19
|
releu combinat
|
Înot (4×100 m., B1-B3)
|
douăzeci
|
Ștafetă
|
Înot (Freestyle, 4x100m, B1-B3)
|
Bronz
|
Nu.
|
Sportivii
|
Tip de sport (disciplină)
|
unu
|
Danute Schmidek
|
Atletism (400 m., B3)
|
2
|
Rima Batalova
|
Atletism (100m, B2)
|
3
|
Andrei Kolyvanov
|
Atletism (aruncarea suliței, B3)
|
patru
|
Alexei Pomykalov
|
Atletism (400 m., B2)
|
5
|
Alexei Pomykalov
|
Atletism (5000 m., B2)
|
6
|
Viktor Ryaboshtan
|
Atletism (săritură în lungime, B1)
|
7
|
Oleg Sher
|
Înot (Freestyle, 400m, B1)
|
opt
|
Tatiana Shipovalova
|
Înot (brasa, 100m, B2)
|
9
|
Tatiana Shipovalova
|
Înot (brasa, 200m, B2)
|
zece
|
Tatiana Shipovalova
|
Înot (Freestyle, 50m, B2)
|
unsprezece
|
Tatiana Shipovalova
|
Înot (Freestyle, 100m, B2)
|
12
|
Tatiana Shipovalova
|
Înot (mixt mediu, 400 m, B2)
|
13
|
Mihail Kapitonov
|
Înot (Freestyle, 50m, B2)
|
paisprezece
|
Nadezhda Maksimova
|
Înot (Freestyle, 100m, B3)
|
cincisprezece
|
Vladimir Sigidov
|
Înot (brasa, 100 m, B1)
|
Țări la Jocurile Paralimpice de vară din 1988 |
---|
Asia |
- Bahrain
- China
- Hong Kong
- India
- Indonezia
- Iranul
- Japonia
- Iordania
- Kuweit
- Macao
- Malaezia
- Oman
- Filipine
- Singapore
- Coreea de Sud
- Tailanda
|
---|
America |
- Argentina
- Bahamas
- Brazilia
- Canada
- Columbia
- Guatemala
- Jamaica
- Mexic
- Puerto Rico
- Trinidad și Tobago
- STATELE UNITE ALE AMERICII
|
---|
Africa |
- Egipt
- Kenya
- Maroc
- Tunisia
|
---|
Europa |
- Austria
- Belgia
- Bulgaria
- Cipru
- Cehoslovacia
- Danemarca
- Insulele Feroe
- Finlanda
- Franţa
- Marea Britanie
- Grecia
- Ungaria
- Islanda
- Irlanda
- Israel
- Italia
- Liechtenstein
- Olanda
- Norvegia
- Polonia
- Portugalia
- URSS
- Spania
- Suedia
- Elveţia
- Germania de vest
- Iugoslavia
|
---|
Oceania |
|
---|
|