Competițiile de patinaj artistic de la Universiada de iarnă au avut loc încă de la prima competiție din 1960 , dar numai la simplu masculin și feminin . Primele concursuri de dans pe gheaţă au avut loc în 1964 , iar la patinaj în perechi abia în 1966 . În 2017 , competițiile de patinaj în perechi au fost anulate. În 2007 , 2009 şi 2011 au avut loc concursuri de patinaj sincron .
An | Locație | Aur | Argint | Bronz |
1960 | Chamonix | Nu s-au organizat concursuri de patinaj în perechi | ||
1962 | Villars-sur-Ollon | Gerda Yohner / Rudi Yohner | Maria Terlandai / Miklos Ratz | Maria Tyasha / Peter Pershin |
1964 | Spindleruv Mlyn | Nu s-au organizat concursuri de patinaj în perechi | ||
1966 | Sestriere | Tatyana Tarasova / Georgy Proskurin | Agnes Vlachowska / Peter Bartosiewicz | Tamara Moskvina / Alexei Mishin |
1968 | Innsbruck | Bohunka Shramkova / Jan Shramek | Tatyana Sharanova / Anatoly Evdokimov | Ludmila Suslina / Alexander Tihomirov |
1970 | Rovaniemi | Ludmila Smirnova / Andrey Suraikin | Galina Karelina / Georgy Proskurin | Evelyn Scharf / Wilhelm Bitak |
1972 | Lake Placid | Galina Karelina / Georgy Proskurin | Debbie Hughes / Phillip Grout | Niciun alt membru |
1981 | Jaca | Nu s-au organizat concursuri de patinaj în perechi | ||
1983 | Sofia | Nelli Chervotkina / Viktor Teslya | Anna Malgina / Serghei Korovin | Luan Bo / Yao Bin |
1985 | Belluno | Sandy Hartabize / Craig Maurici | Julia Bystrova / Alexander Tarasov | Svetlana Frantsuzova / Oleg Gorshkov |
1987 | Strbske Pleso | Elena Kvitchenko / Rashid Kadyrkaev | Elena Bechke / Valery Kornienko | Kailla Urbansky / Michael Blicharsky |
1989 | Sofia | Natalia Mishkutenok / Artur Dmitriev | Sharon Kartz / Douglas Williams | Marina Eltsova / Serghei Zaitsev |
1991 | Sapporo | Marina Eltsova / Andrey Bushkov | Evgenia Chernysheva / Dmitri Sukhanov | Don Goldstein / Troy Goldstein |
1993 | Zakopane | Don Piepenbrink / Nick Castaneda | Svetlana Titkova / Oleg Maksyutov | Don Goldstein / Troy Goldstein |
1995 | Jaca | Marina Khalturina / Andrey Kryukov | Dorota Zagurska / Mariusz Siudek | Aimee Offner / Douglas Cox |
1997 | Muju | Shen Xue / Zhao Hongbo | Maria Petrova / Teimuraz Pulin | Olga Semkina / Andrey Chuvilyaev |
1999 | Poprad | Victoria Maksyuta / Vladislav Zhovnirsky | Pang Qing / Tong Jian | Victoria Shlyakhova / Grigory Petrovsky |
2001 | Zakopane | Victoria Borzenkova / Andrey Chuvilyaev | Alena Maltseva / Oleg Popov | Victoria Shlyakhova / Grigory Petrovsky |
2003 | Tarvisio | Victoria Borzenkova / Andrey Chuvilyaev | Maria Mukhortova / Pavel Lebedev | Niciun alt membru |
2005 | Innsbruck | Zhang Dan / Zhang Hao | Tatiana Volosozhar / Stanislav Morozov | Maria Mukhortova / Maxim Trankov |
2007 | Torino | Zhang Dan / Zhang Hao | Tatiana Volosozhar / Stanislav Morozov | Arina Ushakova / Serghei Karev |
2009 | Harbin | Zhang Dan / Zhang Hao | Ksenia Ozerova / Alexander Enbert | Dong Huibo / Wu Yiming |
2011 | Erzurum | Lyubov Ilyushechkina / Nodari Maisuradze | Dong Huibo / Wu Yiming | Yue Zhang / Wang Lei |
2013 | Trento | Ksenia Stolbova / Fedor Klimov | Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov | Nicole Della Monica / Matteo Guarise |
2015 | Granada | Yu Xiaoyu / Jin Yang | Kristina Astakhova / Alexey Rogonov | Vanessa James / Morgan Sipre |
2017 | Alma-Ata | Nu s-au organizat concursuri de patinaj în perechi | ||
2019 | Krasnoyarsk | Alisa Efimova / Alexander Korovin | Anastasia Poluyanova / Dmitry Sopot | Zhansaya Adykhanova / Abish Baitkanov |
An | Locație | Aur | Argint | Bronz |
1960 | Chamonix | Nu s-au organizat concursuri de dans pe gheață | ||
1962 | Villars-sur-Ollon | Nu s-au organizat concursuri de dans pe gheață | ||
1964 | Spindleruv Mlyn | Pal Vasarhelyi / György Korda | Jutta Peters / Wolfgang Kunz | Irena Spatenkova / Michal Jiranek |
1966 | Sestriere | Edith Mato / Karoy Chanady | Christel Trebeziner / Herbert Rothkappel | Irena Spatenkova / Michal Jiranek |
1968 | Innsbruck | Heidi Metzger / Herbert Rothkappel | Diana Skotnitskaya / Martin Skotnitchy | Niciun alt membru |
1970 | Rovaniemi | Diana Skotnitskaya / Martin Skotnitchy | Svetlana Bakina / Boris Rublev | Niciun alt membru |
1972 | Lake Placid | Elena Zharkova / Ghenady Karponosov | Diana Skotnitskaya / Martin Skotnitchy | Debbie Gainson / Bradley Hyslop |
1981 | Jaca | Elena Garanina / Igor Zavozin | Natalia Karamysheva / Rostislav Sinitsyn | Jindra Gola / Karol Foltan |
1983 | Sofia | Natalia Annenko / Heinrich Sretensky | Jindra Gola / Karol Foltan | Isabella Micheli / Roberto Pelizzola |
1985 | Belluno | Maya Usova / Alexander Zhulin | Jindra Gola / Karol Foltan | Catherine Beck / Kristoff Beck |
1987 | Strbske Pleso | Catherine Beck / Kristoff Beck | Maya Usova / Alexander Zhulin | Svetlana Lyapina / Georgy Sur |
1989 | Sofia | Svetlana Lyapina / Georgy Sur | Ilona Melnichenko / Gennady Kaskov | Tracey Snyadak / Leif Erickson |
1991 | Sapporo | Ilona Melnichenko / Gennady Kaskov | Irina Romanova / Igor Yaroshenko | Ivana Strshondalova / Milan Brzy |
1993 | Zakopane | Kateryna Mrazova / Martin Simecek | Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas | Wendy Millett / Jason Tebo |
1995 | Jaca | Irina Lobacheva / Ilya Averbukh | Kateryna Mrazova / Martin Simecek | Elizaveta Stekolnikova / Dmitry Kazarlyga |
1997 | Muju | Olga Sharutenko / Dmitry Naumkin | Nina Ulanova / Mihail Stifunin | Akiko Kinoshita / Yosuke Moriwaki |
1999 | Poprad | Olga Sharutenko / Dmitry Naumkin | Nina Ulanova / Mihail Stifunin | Agata Blazowska / Marcin Kozubek |
2001 | Zakopane | Elena Grushina / Ruslan Goncharov | Silvia Nowak / Sebastian Kolasinski | Svetlana Kulikova / Arseniy Markov |
2003 | Tarvisio | Yana Khokhlova / Serghei Novitsky | Mariana Kozlova / Serghei Baranov | Nathalie Pechalat / Fabian Bourzat |
2005 | Innsbruck | Yana Khokhlova / Serghei Novitsky | Iulia Golovina / Oleg Voiko | Nathalie Pechalat / Fabian Bourzat |
2007 | Torino | Anna Cappellini / Luca Lanotte | Anastasia Platonova / Andrey Maksimishin | Pernel Carron / Mathieu Jos |
2009 | Harbin | Alexandra Zaretskaya / Roman Zaretsky | Ekaterina Rubleva / Ivan Shefer | Alla Beknazarova / Vladimir Zuev |
2011 | Erzurum | Kristina Gorshkova / Vitaly Butikov | Alisa Agafonova / Alper Uchar | Nadezhda Frolenkova / Mihail Kasalo |
2013 | Trento | Pernelle Carron / Lloyd Jones | Iulia Zlobina / Alexey Sitnikov | Victoria Sinitsina / Ruslan Zhiganshin |
2015 | Granada | Charlene Guignard / Marco Fabbri | Sara Hurtado / Adrian Diaz | Federica Testa / Lukas Ciollei |
2017 | Alma-Ata | Alexandra Nazarova / Maxim Nikitin | Sofia Evdokimova / Egor Bazin | Shari Koch / Christian Nychtern |
2019 | Krasnoyarsk | Betina Popova / Serghei Mozgov | Sofia Evdokimova / Egor Bazin | Adelina Galyavieva / Louis Touron |
Concursul de patinaj artistic sincronizat de la Universiada 2007 de la Torino a fost organizat ca sport demonstrativ .
An | Locație | Aur | Argint | Bronz |
2007 | Torino | Suedia | Finlanda | Rusia |
2009 | Harbin | Suedia | Finlanda | Rusia |
2011 | Erzurum | Rachete | Unitatea de gheață de gălbenele | Paradis |
2019 | Krasnoyarsk | Echipa Unică | Unitatea de gheață de gălbenele | Tatarstan |
Patinaj artistic la Universiada de iarnă | ||
---|---|---|