Prima tragere la sorți a Ligii a treia a Campionatului Rusiei de fotbal a avut loc în 1994 .
În sezonul 1994, 105 echipe au fost înscrise în liga a treia:
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O | Note |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Piese auto (Baksan) | 32 | 22 | 5 | 5 | 81 - 31 | +50 | 49 | Promovare în Liga a II-a |
2 | Energie (Pyatigorsk) | 32 | douăzeci | opt | patru | 63 - 25 | +38 | 48 | |
3 | Niva (Slavânsk-pe-Kuban) | 32 | douăzeci | patru | opt | 67 - 31 | +36 | 44 | |
patru | Nart (Cerkessk) | 32 | 19 | 6 | 7 | 51 - 34 | +17 | 44 | Desființat |
5 | Kuban (Slavyansk-pe-Kuban) | 32 | 21 | unu | zece | 76 - 31 | +45 | 43 | |
6 | Olimp (Kislovodsk) | 32 | 17 | 9 | 6 | 59 - 27 | +32 | 43 | |
7 | Argo (Kaspiysk) | 32 | optsprezece | 2 | 12 | 54 - 45 | +9 | 38 | |
opt | Iriston (Mozdok) | 32 | 17 | 3 | 12 | 52-45 _ _ | +7 | 37 | |
9 | Dynamo-d (Stavropol) | 32 | cincisprezece | 6 | unsprezece | 53-27 _ _ | +26 | 36 | |
zece | Uralan-d (Elista) | 32 | 12 | 7 | 13 | 42 - 50 | −8 | 31 | |
unsprezece | Torpedo (Armavir) | 32 | 12 | patru | 16 | 44-49 _ _ | −5 | 28 | |
12 | Spartak (Alagir) | 32 | zece | 7 | cincisprezece | 46 - 63 | −17 | 27 | |
13 | Locomotivă (Mineralnye Vody) | 32 | 9 | opt | cincisprezece | 34-46 _ _ | −12 | 26 | |
paisprezece | Kolos-2 (Krasnodar) | 32 | 7 | unu | 24 | 31-76 _ _ | −45 | cincisprezece | |
cincisprezece | Beshtau (Lermontov) | 32 | 5 | patru | 23 | 31-70 _ _ | −39 | paisprezece | |
16 | Prietenie (Budyonnovsk) * | 32 | 2 | 6 | 24 | 11-75 _ _ | −64 | zece | S-a retras după primul tur |
17 | Uriaș (Grozny) ** | 32 | 3 | 3 | 26 | 13-89 _ _ | −76 | 9 | S-a retras după 19 jocuri |
— | Chimist (Belorechensk) *** | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 - 0 | 0 | 0 | S-a retras după 14 meciuri |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Cel mai bun marcator:
1. Nikolai Komlicenko | Niva (Slavânsk-pe-Kuban) | 22 |
2. Evgheni Lihaciov | Piese auto (Baksan) | 21 |
3. Arif Romanov | Olimp (Kislovodsk) | 17 |
4. Oleg Alyoshin | Kuban (Slavyansk-pe-Kuban) | paisprezece |
4. Vladimir Grişcenko | Niva (Slavânsk-pe-Kuban) | paisprezece |
4. Oleg Kozemov | Energie (Pyatigorsk) | paisprezece |
4. Abilfez Madanov | Energie (Pyatigorsk) | paisprezece |
8. Alexandru Durnev | Beshtau (Lermontov) | 13 |
9. Andrei Stepanov | Torpedo (Armavir) | 12 |
10. Alexei Kozlov | Dynamo-d (Stavropol) | unsprezece |
10. Gia Chokhonelidze | Kolos-2 (Krasnodar) | unsprezece |
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O | Note |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Volgar (Astrakhan) | 32 | 21 | patru | 7 | 61 - 20 | +41 | 46 | Promovare în Liga a II-a |
2 | SKA (Rostov-pe-Don) | 32 | douăzeci | patru | opt | 44 - 26 | +18 | 44 | |
3 | Sursa (Rostov-pe-Don) | 32 | 17 | zece | 5 | 54 - 31 | +23 | 44 | |
patru | Avangarda (Kursk) | 32 | 19 | patru | 9 | 51 - 39 | +12 | 42 | |
5 | Miner (Mine) | 32 | 17 | opt | 7 | 43 - 31 | +12 | 42 | |
6 | Chimist (Dankov) | 32 | 17 | 6 | 9 | 46-27 _ _ | +19 | 40 | Excluderea din PFL |
7 | Turboconstructor (Kaluga) | 32 | cincisprezece | 6 | unsprezece | 47 - 38 | +9 | 36 | |
opt | Ingușeția (Nazran) | 32 | cincisprezece | 5 | 12 | 57 - 32 | +25 | 35 | |
9 | Atommash (Volgodonsk) | 32 | paisprezece | 6 | 12 | 42-42 _ _ | 0 | 34 | → Îmbinați |
zece | Avangarda (Kamyshin) | 32 | paisprezece | patru | paisprezece | 44 - 50 | −6 | 32 | Desființat |
unsprezece | Vultur | 32 | 12 | 7 | 13 | 48 - 39 | +9 | 31 | |
12 | Dinamo (Bryansk) | 32 | unsprezece | 6 | cincisprezece | 38 - 40 | −2 | 28 | |
13 | Spartak-Bratsky (Sud) | 32 | unsprezece | 3 | optsprezece | 47-66 _ _ | −19 | 25 | |
paisprezece | Kolos ( Bykovo ) | 32 | 9 | patru | 19 | 37 - 60 | −23 | 22 | Desființat |
cincisprezece | Metalurgist (Krasny Sulin) | 32 | 6 | 6 | douăzeci | 30 - 60 | −30 | optsprezece | |
16 | Rotor-d (Volgograd) | 32 | 5 | 7 | douăzeci | 34 - 62 | −28 | 17 | |
17 | Cristal (Dyatkovo) * | 32 | patru | 0 | 28 | 15 - 75 | −60 | opt | S-a retras după 24 de jocuri |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Cel mai bun marcator:
1. Eugen Kuzka | Chimist (Dankov) | 23 |
2. Viktor Kontsevenko | Miner (Mine) | optsprezece |
3. Valery Klimov | Vultur | 17 |
4. Konstantin Boyko | Sursa (Rostov-pe-Don) | 16 |
5. Yuri Sirota | Atommash (Volgodonsk) | paisprezece |
6. Andrei Anisimov | Volgar (Astrakhan) | 13 |
7. Mihail Suhorukov | Avangarda (Kursk) | 12 |
8. Vitali Ivanov | Kolos ( Bykovo ) | unsprezece |
9. Iuri Aksenov | Rotor-d (Volgograd) | zece |
10. Serghei Dogunkov | Volgar (Astrakhan) | zece |
11. Oleg Popov | Avangarda (Kamyshin) | zece |
12. Otari Pruidze | Volgar (Astrakhan) | zece |
13. Kamil Ferhanov | Turboconstructor (Kaluga) | zece |
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O | Note |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Spartak-d (Moscova) | 46 | 37 | 6 | 3 | 165 - 30 | +135 | 80 | |
2 | Saturn (Ramenskoie) | 46 | 35 | opt | 3 | 115 - 32 | +83 | 78 | Promovare în Liga a II-a |
3 | Spartak (Schelkovo) | 46 | 36 | 5 | 5 | 129 - 30 | +99 | 77 | |
patru | Dynamo-d (Moscova) | 46 | 26 | 13 | 7 | 122 - 67 | +55 | 65 | |
5 | Don (Novomoskovsk) | 46 | 27 | zece | 9 | 70 - 31 | +39 | 64 | |
6 | Mosenergo (Moscova) | 46 | 26 | zece | zece | 81 - 62 | +19 | 62 | |
7 | Torgmash (Lyubertsy) | 46 | 23 | unsprezece | 12 | 70 - 57 | +13 | 57 | |
opt | Șofer (Noginsk) | 46 | 22 | unsprezece | 13 | 80 - 58 | +22 | 55 | |
9 | CSKA-d (Moscova) | 46 | 21 | 12 | 13 | 97 - 64 | +33 | 54 | |
zece | Rusia Moscova) | 46 | douăzeci | zece | 16 | 54 - 45 | +9 | cincizeci | |
unsprezece | Torpedo-MKB (Mytishchi) | 46 | 17 | 9 | douăzeci | 58 - 64 | −6 | 43 | |
12 | TRASCO (Moscova) | 46 | 16 | unsprezece | 19 | 76 - 70 | +6 | 43 | |
13 | Constructor de mașini (Sergiev Posad) | 46 | 16 | unsprezece | 19 | 67 - 76 | −9 | 43 | |
paisprezece | Cosmos (Dolgoprudny) | 46 | paisprezece | unsprezece | 21 | 66-78 _ _ | −12 | 39 | |
cincisprezece | Torpedo-d (Moscova) | 46 | 13 | 13 | douăzeci | 59 - 74 | −15 | 39 | |
16 | CSKA-2 (Moscova) | 46 | cincisprezece | opt | 23 | 73 - 87 | −14 | 38 | Desființat |
17 | Record (Aleksandrov) | 46 | unsprezece | 13 | 22 | 46 - 95 | −49 | 35 | Desființat |
optsprezece | Dinamo-2 (Moscova) | 46 | unsprezece | 13 | 22 | 40-78 _ _ | −38 | 35 | |
19 | Titan (Reutov) | 46 | 13 | 6 | 27 | 43-78 _ _ | −35 | 32 | |
douăzeci | Uriaș (Voskresensk) | 46 | 12 | 5 | 29 | 53 - 130 | −77 | 29 | Desființat |
21 | Chertanovo (Moscova) | 46 | unsprezece | patru | 31 | 53 - 98 | −45 | 26 | |
22 | Lokomotiv-d (Moscova) | 46 | zece | 6 | treizeci | 46-91 _ _ | −45 | 26 | |
23 | Oka (Kolomna) | 46 | 6 | 12 | 28 | 39 - 99 | −60 | 24 | |
24 | Asmaral-d (Moscova) * | 46 | patru | 2 | 40 | 25-133 _ _ | −108 | zece | S-a retras după 33 de jocuri |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Cel mai bun marcator:
1. Andrei Movsesyan | Spartak-d (Moscova) | treizeci |
2. Alexandru Antonov | Spartak (Schelkovo) | 28 |
3. Rashid Gallagberov | Saturn (Ramenskoie) | 26 |
4. Alexei Kutsenko | Dynamo-d (Moscova) | 24 |
5. Alexandru Drozdov | Torgmash (Lyubertsy) | 23 |
6. Andrei Tihonov | Spartak-d (Moscova) | 23 |
7. Serghei Gavrilin | Cosmos (Dolgoprudny) | 22 |
8. Andrei Bulanov | Torpedo-MKB (Mytishchi) | 21 |
9. Igor Voronin | Mosenergo (Moscova) | 21 |
10. Igor Reutov | Șofer (Noginsk) | 21 |
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O | Note |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Cristal (Smolensk) | 24 | 19 | 2 | 3 | 57 - 17 | +40 | 40 | Promovare în Liga a II-a |
2 | Gatchina | 24 | 17 | 5 | 2 | 50 - 14 | +36 | 39 | |
3 | Bulat (Cherepovets) | 24 | paisprezece | 3 | 7 | 37 - 25 | +12 | 31 | |
patru | Mashinostroitel (Pskov) | 24 | paisprezece | 3 | 7 | 45 - 25 | +20 | 31 | |
5 | Iskra (Smolensk) | 24 | 12 | 3 | 9 | 25-19 _ _ | +6 | 27 | A făcut echipă cu Krystal |
6 | Prometeu-Dinamo (Sankt Petersburg) | 24 | zece | 5 | 9 | 32-23 _ _ | +9 | 25 | |
7 | Volochanin (Vyshny Volochyok) | 24 | 9 | 7 | opt | 26 - 30 | −4 | 25 | |
opt | Chimist (Koryazhma) | 24 | 9 | 6 | 9 | 28 - 28 | 0 | 24 | Desființat |
9 | Baltika-d (Kaliningrad) | 24 | 6 | 5 | 13 | 21-45 _ _ | −24 | 17 | S-a retras în timpul rundei a 2-a [9] [10] . Desființat |
zece | Petrolier (Iaroslavl) | 24 | 6 | patru | paisprezece | 19 - 30 | −11 | 16 | |
unsprezece | Spartak (Kostroma) | 24 | 5 | patru | cincisprezece | 19-41 _ _ | −22 | paisprezece | |
12 | Kraneks (Ivanovo) | 24 | patru | patru | 16 | 17-53 _ _ | −36 | 12 | |
13 | Metalurgist (Pikalevo) | 24 | patru | 3 | 17 | 16-42 _ _ | −26 | unsprezece | |
— | Vest (Kaliningrad) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 - 0 | 0 | 0 | S-a retras în pauză [11] dintre prima și a doua rundă [12] (ultimul meci a fost în etapa a 14-a [13] ) |
— | Zenit-d (Sankt Petersburg) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 - 0 | 0 | 0 | S-a retras în pauză [11] dintre prima și a doua rundă [12] (ultimul meci a fost în etapa a 14-a [14] ) |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Note .
Cu puțin timp înainte de începerea campionatului, 3 echipe s-au retras din competiție, printre care Spartak (Arkhangelsk) , Akron ( Novgorod ). Liderii PFL au redesenat calendarul cu adăugarea Smolensk Iskra, care a fost inițial printre participanții la turneul din zona a 2-a [12] [11] . Turneul a constat din 32 de runde [15] [16] .
Retrase după runda 1, „Vest” și „Zenith”-d au fost prima dată creditate cu înfrângeri tehnice cu un scor de 0:3 în meciurile rămase (după cum prevede regulamentul, dacă echipele au jucat cel puțin 50% din meciuri). ), dar apoi în PFL s-au constatat încălcări ale regulamentului privind adoptarea acestei decizii (echipele nu au avut timp să joace jumătate din meciuri), iar rezultatele jocurilor cu participarea lor au fost anulate. Acest lucru a afectat clasamentul în repartizarea locurilor 1 și 2: în runda a 4-a, Zenit a câștigat împotriva lui Kristall (1: 0), prin urmare acesta din urmă a câștigat un avantaj (de vreme ce Gatchina și-a avut meciul cu „Zenith”-d a câștigat [14] ) și a ocupat locul 1 [12] [11] .
Cel mai bun marcator:
1. Valery Solyanik | Cristal (Smolensk) | 24 |
2. Vladimir Ivanov | Gatchina | paisprezece |
3. Serghei Rybakov | Gatchina | unsprezece |
4. Pavel Barankov | Cristal (Smolensk) | zece |
5. Vladimir Vasiliev | Mashinostroitel (Pskov) | zece |
6. Alexei Gudkov | Cristal (Smolensk) | zece |
7. Igor Aksenov | Petrolier (Iaroslavl) | opt |
8. Serghei Grabazdin | Volochanin (Vyshny Volochyok) | opt |
9. Maxim Olhovik | Iskra (Smolensk) | opt |
10. Iuri Sokolov | Mashinostroitel (Pskov) | opt |
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O | Note |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | SKD (Samara) | 32 | 23 | 5 | patru | 75 - 26 | +49 | 51 | Promovare în Liga a II-a |
2 | Sokol-d (Saratov) | 32 | 21 | 7 | patru | 66 - 33 | +33 | 49 | |
3 | Torpilă (Pavlovo) | 32 | douăzeci | 5 | 7 | 62 - 28 | +34 | 45 | Promovare în Liga a II-a |
patru | Eugene (Samara) | 32 | 12 | cincisprezece | 5 | 41-31 _ _ | +10 | 39 | Desființat |
5 | Chimist (Dzerjinsk) | 32 | cincisprezece | opt | 9 | 37-21 _ _ | +16 | 38 | |
6 | Astratex (Astrakhan) | 32 | cincisprezece | 7 | zece | 60 - 44 | +16 | 37 | |
7 | Zenith (Penza) | 32 | 13 | zece | 9 | 46-37 _ _ | +9 | 36 | |
opt | Cristal ( Sergach ) | 32 | cincisprezece | 5 | 12 | 39 - 33 | +6 | 35 | |
9 | Progres (Zelenodolsk) | 32 | unsprezece | 13 | opt | 35 - 32 | +3 | 35 | |
zece | Lucrător din domeniul textil (Isheevka) | 32 | zece | zece | 12 | 39 - 42 | −3 | treizeci | |
unsprezece | Salut (Saratov) | 32 | 9 | unsprezece | 12 | 47-51 _ _ | −4 | 29 | |
12 | Electron (Vyatskiye Polyany) | 32 | zece | 7 | cincisprezece | 31-42 _ _ | −11 | 27 | |
13 | Spartak (Tambov) | 32 | opt | 7 | 17 | 28-44 _ _ | −16 | 23 | |
paisprezece | Metalurg (Vyksa) | 32 | 7 | 9 | 16 | 27-47 _ _ | −20 | 23 | |
cincisprezece | Petrolier (Pokhvistnevo) | 32 | patru | opt | douăzeci | 29 - 62 | −33 | 16 | |
16 | Chimist ( Uvarovo ) | 32 | 3 | zece | 19 | 22-72 _ _ | −50 | 16 | Desființat |
17 | Volga (Balakovo) | 32 | 6 | 3 | 23 | 26 - 65 | −39 | cincisprezece |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Cel mai bun marcator:
1. Dmitri Emelyanov | SKD (Samara) | optsprezece |
2. Zurab Tsiklauri | SKD (Samara) | cincisprezece |
3. Dmitri Borisko | SKD (Samara) | paisprezece |
4. Iuri Teliușov | Zenith (Penza) | 13 |
5. Viaceslav Ulitin | Zenith (Penza) | 13 |
6. Vadim Jukovski | Eugene (Samara) | 12 |
7. Oleg Sofonov | Torpilă (Pavlovo) | 12 |
8. Vladimir Anisimov | Chimist (Dzerjinsk) | unsprezece |
9. Oleg Gordeev | Eugene (Samara) | unsprezece |
10. Valeri Makarov | Lucrător din domeniul textil (Isheevka) | unsprezece |
11. Serghei Hokhlov | Salut (Saratov) | unsprezece |
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O | Note |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Siberia (Kurgan) | 26 | optsprezece | 5 | 3 | 49 - 13 | +36 | 41 | Promovare în Liga a II-a |
2 | Metiznik ( Magnitogorsk ) | 26 | 13 | unsprezece | 2 | 33 - 13 | +20 | 37 | |
3 | Zenit (Ijevsk) | 26 | 16 | patru | 6 | 46-29 _ _ | +17 | 36 | Promovare în Liga a II-a |
patru | Estelle (Ufa) | 26 | paisprezece | 6 | 6 | 51 - 24 | +27 | 34 | |
5 | Uralmash-d (Ekaterinburg) | 26 | paisprezece | 5 | 7 | 49 - 29 | +20 | 33 | |
6 | Energie (Ceaikovski) | 26 | 13 | 7 | 6 | 35 - 20 | +15 | 33 | |
7 | Gazovik (Orenburg) | 26 | 13 | 6 | 7 | 44 - 23 | +21 | 32 | |
opt | Sodovik (Sterlitamak) | 26 | 9 | opt | 9 | 33 - 23 | +10 | 26 | |
9 | Miner (Kachkanar) | 26 | opt | 5 | 13 | 41-56 _ _ | −15 | 21 | |
zece | Trubnik (Kamensk-Uralsky) | 26 | opt | 5 | 13 | 34 - 38 | −4 | 21 | |
unsprezece | KamAZautocenter (Naberezhnye Chelny) | 26 | 9 | unu | 16 | 36-53 _ _ | −17 | 19 | Desființat |
12 | Dinamo (Perm) | 26 | 5 | 6 | cincisprezece | 23 - 32 | −9 | 16 | |
13 | KAMAZ-d (Naberezhnye Chelny) | 26 | 3 | 2 | 21 | 11-69 _ _ | −58 | opt | |
paisprezece | Chimist ( Meleuz ) | 26 | unu | 5 | douăzeci | 16-79 _ _ | −63 | 7 | Desființat |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Cel mai bun marcator:
1. Vladimir Naidanov | Siberia (Kurgan) | 19 |
2. Eduard Rakhmangulov | Estelle (Ufa) | 16 |
3. Albert Gubaidulin | Sodovik (Sterlitamak) | cincisprezece |
4. Vitali Lazin | Zenit (Ijevsk) | cincisprezece |
5. Oleg Eremin | Estelle (Ufa) | paisprezece |
6. Muzica Alexandru | Uralmash-d (Ekaterinburg) | paisprezece |
7. Serghei Sviridkin | Gazovik (Orenburg) | paisprezece |
8. Oleg Dudlya | Miner (Kachkanar) | 13 |
9. Viaceslav Suspitsin | Gazovik (Orenburg) | 12 |
10. Oleg Vladimirov | Energie (Ceaikovski) | zece |
Sezoane din liga a treia PFL fotbal | |
---|---|
Sezonul 1994 în fotbalul rusesc | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
« 1993 1995 " | ||||||
| ||||||
|