Scrimă la Jocurile Olimpice de vară din 2016 | ||||
---|---|---|---|---|
Sabie | bărbați | femei | ||
Sabie de comandă | bărbați | femei | ||
Spadă | bărbați | femei | ||
Folie de comandă | bărbați | |||
Sabre | bărbați | femei | ||
Comanda Sabre | femei | |||
Calificare | ||||
← 2012 2020 → |
212 sportivi (106 bărbați și 106 femei) vor putea participa la competițiile de scrimă de la Jocurile Olimpice de vară din 2016 , care vor concura pentru 10 seturi de premii. Fiecare țară poate fi reprezentată de cel mult 16 sportivi (8 bărbați și 8 femei).
Cele mai bune patru echipe din clasamentul oficial pe echipe FIE din 4 aprilie 2016, precum și cele mai puternice patru echipe de pe continentele lor (Asia/Oceania, America, Africa și Europa) se califică în competiția pe echipe, cu condiția ca acestea să ocupe cel puțin Locul 16 în clasamentul pe echipe. Dacă dintre cele 16 echipe nu a existat niciun reprezentant al niciunui continent, atunci biletul merge către următoarea cea mai bună echipă din clasament, indiferent de continent. În competițiile individuale (cu excepția disciplinelor în care nu există un turneu pe echipe), trei sportivi pot concura dintr-o țară care a primit licență pentru a participa la campionatul pe echipe. Locurile rămase sunt acordate celor mai puternici reprezentanți ai continentelor pe baza clasamentului mondial și a câștigătorilor sau finaliștilor campionatelor continentale.
La probele individuale la sabie masculin și floretă feminină, cotele vor fi alocate pe baza clasamentului mondial și a campionatelor continentale, însă cota pentru țări este limitată la doi sportivi. Gazdele Jocurilor din Brazilia au 8 locuri garantate, pe care le pot folosi la orice disciplina aleasa.
Concurs de calificareCompetiție | Perioadă | Locație |
---|---|---|
clasamentul mondial | 4 aprilie 2016 | — |
Calificare Olimpică - Asia și Oceania | 11 – 12 aprilie | wuxi |
Calificări Olimpice - Africa | 14 – 15 aprilie | Algeria |
Calificări Olimpice - Americi | 16 – 17 aprilie | San Jose |
Calificare Olimpică - Europa | 16 – 17 aprilie | Praga |
Țară | Bărbați | femei | Total | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sabie | Spadă | Sabre | Sabie | Spadă | Sabre | ||||||
Ind. | Com. | Ind. | Com. | Ind. | Ind. | Com. | Ind. | Ind. | Com. | ||
Austria | unu | unu | |||||||||
Azerbaidjan | unu | unu | |||||||||
Algeria | unu | unu | 2 | ||||||||
Argentina | unu | unu | |||||||||
Belgia | unu | unu | |||||||||
Bulgaria | unu | unu | |||||||||
Brazilia | 3 | × | 3 | × | unu | 3 | × | 2 | unu | 13 | |
Bielorusia | unu | unu | |||||||||
Benin | unu | unu | |||||||||
Marea Britanie | 3 | × | 3 | ||||||||
Ungaria | 3 | × | 2 | unu | 2 | unu | 9 | ||||
Venezuela | 3 | × | unu | unu | unu | 6 | |||||
Vietnam | unu | unu | unu | unu | patru | ||||||
Germania | unu | 2 | unu | patru | |||||||
Hong Kong | unu | unu | unu | 3 | |||||||
Grecia | unu | unu | 2 | ||||||||
Georgia | unu | unu | |||||||||
Egipt | unu | 3 | × | unu | unu | unu | 7 | ||||
Iranul | 2 | 2 | |||||||||
Italia | 3 | × | 3 | × | 2 | unu | 2 | 3 | × | paisprezece | |
Kazahstan | unu | unu | |||||||||
Canada | unu | unu | unu | unu | unu | 5 | |||||
China | unu | 3 | × | unu | 3 | × | 2 | unu | unsprezece | ||
Columbia | unu | unu | 2 | ||||||||
coasta de Fildes | unu | unu | |||||||||
Cuba | unu | unu | |||||||||
Liban | unu | unu | |||||||||
Sportivi olimpici independenți | unu | unu | |||||||||
Olanda | unu | unu | |||||||||
Maroc | unu | unu | |||||||||
Mexic | unu | unu | unu | unu | 3 | × | 7 | ||||
Panama | unu | unu | |||||||||
Polonia | unu | 3 | × | patru | |||||||
Rusia | 3 | × | 3 | × | 2 | 3 | × | 2 | 3 | × | 16 |
România | unu | 3 | × | unu | 5 | ||||||
Arabia Saudită | unu | unu | |||||||||
Senegal | unu | unu | |||||||||
STATELE UNITE ALE AMERICII | unu | 3 | × | 2 | 3 | × | 2 | 3 | × | paisprezece | |
Tunisia | unu | unu | unu | unu | unu | 5 | |||||
Curcan | unu | unu | |||||||||
Ucraina | 3 | × | unu | 3 | × | unu | 3 | × | unsprezece | ||
Franţa | 3 | × | 3 | × | unu | 3 | × | 2 | 3 | × | cincisprezece |
ceh | unu | unu | 2 | ||||||||
Elveţia | 3 | × | unu | patru | |||||||
Estonia | unu | 3 | × | patru | |||||||
Coreea de Sud | 3 | × | unu | 2 | 3 | × | 2 | 3 | × | paisprezece | |
Japonia | unu | unu | unu | unu | unu | unu | 6 |
Număr | Competiție | Țară | Sportivii |
---|---|---|---|
unu | Clasamentul mondial pe echipe | Franţa | Yannick Borel Gautier Grumier Daniel Géran Jean-Michel Lucenet (înlocuitor) |
2 | Ucraina | Anatoly Gerey Dmitry Karyuchenko Bogdan Nikishin Maxim Khvorost (înlocuitor) | |
3 | Italia | Enrico Garozzo Paolo Pizzo Marco Fichera Andrea Santarelli (înlocuitor) | |
patru | Elveţia | Fabian Kauter Max Heinzer Benjamin Steffen Per Borsky (înlocuitor) | |
5 | Clasamentul mondial pe echipe (Asia/Oceania) | Coreea de Sud | Park Kyung Doo Park Sang Yong Jung Jin Sung Jung Seung Hwa (înlocuitor) |
6 | Clasamentul mondial pe echipe (Americi) | Venezuela | Silvio Fernandez Ruben Limardo Francisco Limardo Kelvin Kahn (înlocuitor) |
- [1] | Clasamentul mondial pe echipe (Africa) | — | — |
7 | Clasamentul mondial pe echipe (Europa) | Rusia | Anton Avdeev Vadim Anokhin Pavel Sukhov Serghei Khodos (înlocuitor) |
opt | Redistribuirea | Ungaria | Gabor Botzko Geza Imre Andras Redley Peter Szomfai (înlocuitor) |
9 | gazde | Brazilia | Guilherme Melaragno Nicholas Ferreira Athos Schwantes |
Număr | Competiție | Sportivii | Țară |
---|---|---|---|
unu | Participanții la competiția pe echipe | Yannick Borel | Franţa |
2 | Gaultier Grumier | ||
3 | Daniel Geran | ||
patru | Anatoly Gerey | Ucraina | |
5 | Dmitri Kariucenko | ||
6 | Bogdan Nikishin | ||
7 | Enrico Garozzo | Italia | |
opt | Paolo Pizzo | ||
9 | Marco Fichera | ||
zece | Fabian Kauter | Elveţia | |
unsprezece | Max Heinzer | ||
12 | Benjamin Steffen | ||
13 | Anton Avdeev | Rusia | |
paisprezece | Vadim Anokhin | ||
cincisprezece | Pavel Suhov | ||
16 | Gabor Botsko | Ungaria | |
17 | Geza Imre | ||
optsprezece | Andras Redli | ||
19 | Parcul Kyung Doo | Coreea de Sud | |
douăzeci | Park Sun Young | ||
21 | Jeon Jin Sung | ||
22 | Silvio Fernandez | Venezuela | |
23 | Francisco Limardo | ||
24 | Ruben Limardo | ||
25 | Evaluare individuală (Asia/Oceania) | Kazuyasu Minobe | Japonia |
26 | Jiao Yanlong | China | |
27 | Clasament individual (Americi) | Jason Prior | STATELE UNITE ALE AMERICII |
28 | Maxim Brink-Kroto | Canada | |
29 | Clasament individual (Africa) | Alexandru Buse | Senegal |
treizeci | Clasament individual (Europa) | Bas Verweilen | Olanda |
31 | Nikolai Novoselov | Estonia | |
32 | Calificare Olimpică - Asia și Oceania | Abdulaziz Al Shatti | Sportivi olimpici independenți |
33 | Calificări Olimpice - Africa | Ayman Fayez | Egipt |
34 | Calificări Olimpice - Americi | John Edison Rodriguez | Columbia |
35 | Calificare Olimpică - Europa | Jiri Beran | ceh |
36 | Participanții la competiția pe echipe | Guilherme Melaragno | Brazilia |
37 | Nicolae Ferreira | ||
38 | Athos Schwantes |
Număr | Competiție | Țară | Sportivii |
---|---|---|---|
unu | Clasamentul mondial pe echipe | Rusia | Artur Akhmatkhuzin Timur Safin Alexey Cheremisinov Dmitry Rigin (înlocuitor) |
2 | Italia | Giorgio Avola Andrea Cassara Daniele Garozzo | |
3 | Franţa | Jeremy Kado Ervann Le Pechou Enzo Lefort | |
patru | STATELE UNITE ALE AMERICII | Alexander Massialas Gierek Meinhardt Miles Chemley-Watson Reis Imboden (înlocuitor) | |
5 | Clasamentul mondial pe echipe (Asia/Oceania) | China | Ma Jianfei Chen Haiwei Lei Sheng |
6 | Clasamentul mondial pe echipe (Americi) | Brazilia | Enrique Marquez Ghislain Perrier Guilherme Toldo |
7 | Clasamentul mondial pe echipe (Africa) | Egipt | Alaeldin Abuelkassem Tarek Ayad Mohammed Essam |
opt | Clasamentul mondial pe echipe (Europa) | Marea Britanie | James Davis Richard Cruz Lawrence Halstead Marcus Mepsteed (înlocuitor) |
Număr | Competiție | Sportivii | Țară |
---|---|---|---|
unu | Participanții la competiția pe echipe | Artur Akhmatkhuzin | Rusia |
2 | Timur Safin | ||
3 | Alexey Cheremisinov | ||
patru | Giorgio Avola | Italia | |
5 | Andrea Cassara | ||
6 | Daniele Garozzo | ||
7 | Jeremy Kado | Franţa | |
opt | Erwan Le Pechou | ||
9 | Enzo Lefort | ||
zece | Alexandru Massialas | STATELE UNITE ALE AMERICII | |
unsprezece | Gierek Meinhardt | ||
12 | Miles Chamley-Watson | ||
13 | Ma Jianfei | China | |
paisprezece | Chen Haiwei | ||
cincisprezece | Lei Sheng | ||
16 | James Davis | Marea Britanie | |
17 | Richard Cruz | ||
optsprezece | Laurence Halstead | ||
19 | Alaeldin Abuelkassem | Egipt | |
douăzeci | Tarek Ayad | ||
21 | Mohammed Essam | ||
22 | Enrique Marquez | Brazilia | |
23 | Ghislain Perrier | ||
24 | Guilherme Toldo | ||
25 | Evaluare individuală (Asia/Oceania) | Yuki Ota | Japonia |
26 | Ho Jun | Coreea de Sud | |
27 | Clasament individual (Americi) | Max van Huster | Canada |
28 | Daniel Gomez | Mexic | |
29 | Clasament individual (Africa) | Mohammed Ferzhani | Tunisia |
treizeci | Clasament individual (Europa) | Peter Joppich | Germania |
31 | Alexandru Şupenici | ceh | |
32 | Calificare Olimpică - Asia și Oceania | Edgar Chen | Hong Kong |
33 | Calificări Olimpice - Africa | Victor Sintes | Algeria |
34 | Calificări Olimpice - Americi | Antonio Leal | Venezuela |
35 | Calificare Olimpică - Europa | Rene Prantz | Austria |
Număr | Competiție | Sportivii | Țară |
---|---|---|---|
unu | Evaluare individuală | Alexey Yakimenko | Rusia |
2 | Ku Bong Gil | Coreea de Sud | |
3 | Aaron Siladii | Ungaria | |
patru | Tiberio Dolniceanu | România | |
5 | Kim Jung Hwan | Coreea de Sud | |
6 | Max Hartung | Germania | |
7 | Aldo Montano | Italia | |
opt | Eli Derschwitz | STATELE UNITE ALE AMERICII | |
9 | Nikolai Kovalev | Rusia | |
zece | Daryl Homer | STATELE UNITE ALE AMERICII | |
unsprezece | Mojtaba Abedini | Iranul | |
12 | Diego Occuzzi | Italia | |
13 | Matthias Szabo | Germania | |
paisprezece | Alexandru Buikevici | Bielorusia | |
cincisprezece | Evaluare individuală (Asia/Oceania) | Ali Pakdaman | Iranul |
16 | Sun Wei | China | |
17 | Clasament individual (Americi) | Renzo Agresta | Brazilia |
optsprezece | Joseph Polossifakis | Canada | |
19 | Clasament individual (Africa) | Mohamed Amer | Egipt |
douăzeci | Yemi Joffrey Apiti | Benin | |
21 | Clasament individual (Europa) | Vincent Anstette | Franţa |
22 | Tamas Deci | Ungaria | |
23 | Calificare Olimpică - Asia și Oceania | Wu Thanh An | Vietnam |
24 | Ilya Mokretsov | Kazahstan | |
25 | Kenta Tokunan | Japonia | |
26 | Calificări Olimpice - Africa | Fares Ferjani | Tunisia |
27 | Calificări Olimpice - Americi | Julian Ayala | Mexic |
28 | Yoandri Iriarte Galvez | Cuba | |
29 | Calificare Olimpică - Europa | Andrei Yagodka | Ucraina |
treizeci | Seppe van Holsbeke | Belgia | |
31 | Sandro Bazadze | Georgia | |
32 | Pancho Paskov | Bulgaria |
Număr | Competiție | Țară | Sportivii |
---|---|---|---|
unu | Clasamentul mondial pe echipe | România | Simona German Simona Pop Ana Maria Popescu Loredana Dinu (inlocuitor) |
2 | China | Xu Anqi Sun Yiwen Sun Yujie Hao Jialu (înlocuitor) | |
3 | Rusia | Violetta Kolobova Tatyana Logunova Lyubov Shutova Olga Kochneva (înlocuitor) | |
patru | Estonia | Yulia Belyaeva Erika Kirpu Irina Embrich Kristina Kuusk (înlocuitor) | |
5 | Clasamentul mondial pe echipe (Asia/Oceania) | Coreea de Sud | Kang Young Mi Choi în Jong Shin Ah Ram Choi Eun Sook (înlocuitor) |
6 | Clasamentul mondial pe echipe (Americi) | STATELE UNITE ALE AMERICII | Kelly Hurley Courtney Hurley Katherine Holmes |
- [2] | Clasamentul mondial pe echipe (Africa) | — | — |
7 | Clasamentul mondial pe echipe (Europa) | Ucraina | Elena Krivitskaya Ksenia Panteleeva Yana Shemyakina Anfisa Pochkalova (înlocuitor) |
opt | Redistribuirea | Franţa | Marie-Florence Candassami Oryan Mallo Laurent Rembi |
9 | gazde | Brazilia | Reissa Costa Natalie Möhlhausen Emese Takacs |
Număr | Competiție | Sportivii | Țară |
---|---|---|---|
unu | Participanții la competiția pe echipe | Simone Herman | România |
2 | Simone Pop | ||
3 | Ana Maria Popescu | ||
patru | Sun Yiwen | China | |
5 | Sun Yujie | ||
6 | Xu Anqi | ||
7 | Violetta Kolobova | Rusia | |
opt | Tatyana Logunova | ||
9 | Lyubov Shutova | ||
zece | Julia Belyaeva | Estonia | |
unsprezece | Erika Kirpu | ||
12 | Irina Embrich | ||
13 | Kang Young Mi | Coreea de Sud | |
paisprezece | Shin Ah Ram | ||
cincisprezece | Choi In Jung | ||
16 | Kelly Hurley | STATELE UNITE ALE AMERICII | |
17 | Courtney Hurley | ||
optsprezece | Katherine Holmes | ||
19 | Elena Krivitskaya | Ucraina | |
douăzeci | Ksenia Panteleeva | ||
21 | Yana Shemyakina | ||
22 | Marie Florence Candassami | Franţa | |
23 | Oryan Mallo | ||
24 | Laurent Rembi | ||
25 | Evaluare individuală (Asia/Oceania) | Nozomi Sato | Japonia |
26 | Vivian Kuhn | Hong Kong | |
27 | Clasament individual (Americi) | Natalie Möhlhausen | Brazilia |
28 | Leonora McKinnon | Canada | |
29 | Clasament individual (Africa) | Sarah Besbes | Tunisia |
treizeci | Clasament individual (Europa) | Rossella Fiamingo | Italia |
31 | Emese Sas | Ungaria | |
32 | Calificare Olimpică - Asia și Oceania | Nguyen Thi Nu Hoa | Vietnam |
— | Calificări Olimpice - Africa | Juliana Barrett | Africa de Sud [3] |
33 | Gbahi Gwladys Sakoa | coasta de Fildes | |
34 | Calificări Olimpice - Americi | Alejandra Teran | Mexic |
35 | Calificare Olimpică - Europa | Tiffany Zherudet | Elveţia |
36 | gazde | Raissa Costa | Brazilia |
37 | Amanda Simean |
Număr | Competiție | Sportivii | Țară |
---|---|---|---|
unu | Evaluare individuală | Arianna Errigo | Italia |
2 | Inna Deriglazova | Rusia | |
3 | Elisa Di Francisca | Italia | |
patru | Lee Kiefer | STATELE UNITE ALE AMERICII | |
5 | Aida Shanaeva | Rusia | |
6 | Isaora Tibus | Franţa | |
7 | Ines Boubacry | Tunisia | |
opt | Nzinga Prescod | STATELE UNITE ALE AMERICII | |
9 | jung hee sook | Coreea de Sud | |
zece | Nam Hyun Hee | Coreea de Sud | |
unsprezece | Astrid Guyard | Franţa | |
12 | Aida Mohamed | Ungaria | |
13 | Le Huilin | China | |
paisprezece | Carolyn Golubitsky | Germania | |
cincisprezece | Evaluare individuală (Asia/Oceania) | Liu Yongshi | China |
16 | Mona Chaito | Liban | |
17 | Clasament individual (Americi) | Eleanor Harvey | Canada |
optsprezece | Saskia Garcia | Columbia | |
19 | Clasament individual (Africa) | Noura Mohamed | Egipt |
douăzeci | Anissa Helfawy | Algeria | |
21 | Clasament individual (Europa) | Edina Knapek | Ungaria |
22 | Hanna Lichbinskaya | Polonia | |
— | Calificare Olimpică - Asia și Oceania | Yuan Ping | Noua Zeelanda |
23 | Shiho Nishioka | Japonia | |
24 | lin pohyun | Hong Kong | |
25 | Do Thi Anh | Vietnam | |
26 | Calificări Olimpice - Africa | Yussra Zakarani | Maroc |
27 | Calificări Olimpice - Americi | Isis Jimenez | Venezuela |
28 | Natalie Michel | Mexic | |
29 | Calificare Olimpică - Europa | Irem Karamete | Curcan |
treizeci | Malina Calugareanu | România | |
— | Delilah Hatuel | Israel | |
31 | Aikaterini Kontochristopoulou | Grecia | |
32 | Olga Leleiko | Ucraina | |
33 | gazde | Biya Bulkan | Brazilia |
34 | Thais Rochel | Brazilia | |
35 | Invitație specială | Lubna al-Omair | Arabia Saudită |
Număr | Competiție | Țară | Sportivii |
---|---|---|---|
unu | Clasamentul mondial pe echipe | Rusia | Sofia Velikaya Ekaterina Dyachenko Yana Egoryan Yulia Gavrilova (rezervă) |
2 | Ucraina | Olga Kharlan Alina Komashchuk Elena Kravatskaya Elena Voronina (înlocuitor) | |
3 | Franţa | Cecilia Berder Manon Brunet Charlotte Lembach | |
patru | STATELE UNITE ALE AMERICII | Dagmara Wozniak Mariel Zagounis Ibtihaj Muhammad | |
5 | Clasamentul mondial pe echipe (Asia/Oceania) | Coreea de Sud | Kim Ji Young So Ji Young Hwang Song Ah |
6 | Clasamentul mondial pe echipe (Americi) | Mexic | Tanya Arraiales Ursula Gonzalez Julieta Toledo |
- [4] | Clasamentul mondial pe echipe (Africa) | — | — |
7 | Clasamentul mondial pe echipe (Europa) | Italia | Irene Vecchi Rossella Gregorio Loretta Gulotta |
opt | Redistribuirea | Polonia | Alexandra Socha Bogna Yuzwiak Malgorzata Kozachuk |
Număr | Competiție | Sportivii | Țară |
---|---|---|---|
unu | Participanții la competiția pe echipe | Sofia cea Mare | Rusia |
2 | Ekaterina Dyachenko | ||
3 | Yana Egoryan | ||
patru | Olga Harlan | Ucraina | |
5 | Alina Komashchuk | ||
6 | Elena Kravatskaya | ||
7 | Cecilia Berder | Franţa | |
opt | Manon Brunet | ||
9 | Charlotte Lembach | ||
zece | Dagmar Wozniak | STATELE UNITE ALE AMERICII | |
unsprezece | Mariel Zagunis | ||
12 | Ibtihaj Muhammad | ||
13 | Kim Ji Young | Coreea de Sud | |
paisprezece | Deci Ji Young | ||
cincisprezece | Hwang Song Ah | ||
16 | Irene Vecchi | Italia | |
17 | Rossella Gregorio | ||
optsprezece | Loretta Gulotta | ||
19 | Alexandra Sokha | Polonia | |
douăzeci | Bogna Yuzwiak | ||
21 | Malgorzata Kozachuk | ||
22 | Tanya Arrayales | Mexic | |
23 | Ursula Gonzalez | ||
24 | Julieta Toledo | ||
25 | Evaluare individuală (Asia/Oceania) | Shen Chen | China |
26 | Aoki Chika | Japonia | |
27 | Clasament individual (Americi) | Alejandra Benitez | Venezuela |
28 | Maria Belen Perez | Argentina | |
29 | Clasament individual (Africa) | Azza Besbes | Tunisia |
treizeci | Clasament individual (Europa) | Anna Marton | Ungaria |
31 | Vasiliki Vuyuka | Grecia | |
32 | Calificare Olimpică - Asia și Oceania | Nguyen Thi Le Dung | Vietnam |
33 | Calificări Olimpice - Africa | Nada Hafez | Egipt |
— | Calificări Olimpice - Americi | Rossi Felix | Republica Dominicană |
34 | Eileen Grench | Panama | |
35 | Calificare Olimpică - Europa | Sabina Mikina | Azerbaidjan |
36 | gazde | Martha Baeza | Brazilia |