Al 22-lea campionat din Asia de atletism 2017 | |
---|---|
orașul gazdă | Bhubaneswar ( India ) |
medalii | 42 |
Deschidere | 6 iulie 2017 |
închidere | 9 iulie 2017 |
data | 2017 |
stadiu | |
| |
Fișiere media la Wikimedia Commons |
XXII -a Campionatul Asiatic de Atletism a avut loc la Bhubaneswar ( India ) în perioada 6-9 iulie 2017 .
Inițial, campionatul urma să se desfășoare în orașul Ranchi la începutul lunii iunie. Dar mai târziu locul și ora evenimentului au fost schimbate. Sunt așteptați peste 800 de participanți din 45 de țări. Evenimentul va avea loc pe stadionul Kalinga din Bhubaneswar , Orissa . Stadionul poate găzdui 15.000 de spectatori. Înainte de campionat, stadionul a fost reconstruit: a fost echipat cu o nouă pistă sintetică și proiectoare.
Țestoasa măsline Ollie a devenit mascota campionatului.
În total, la competiție au participat 655 de sportivi din 45 de țări
Discipline | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Hassan Taftian | 10.25 | Femi Ogunode | 10.26 | Yang Chun-Han | 10.31 |
200 m | Yang Chun-Han | 20.66 | Pak Bon Go | 20.76 | Femi Ogunode | 20.79 |
400 m | Mohammad Anas | 45,77 | Arokia Rajiv | 46.14 | Ahmed Mubarak Al Saadi | 46,39 |
800 m | Ibrahim Al-Zofairi | 1:49,47 | Jamal Khairane | 1:49,94 | Jeanson Johnson | 1:50.07 |
1500 m | Ajay Kumar Saroj | 3:45,85 | Jamal Khairane | 3:46,90 | Niadust musulman | 3:48,53 |
5000 m | Govindan Lakshmanan | 14:54,48 | Yasser Salem Bagharab | 14:55.89 | Tarikh Ahmed Al Amri | 14:56,83 |
10000 m | Govindan Lakshmanan | 29:55.87 | Gopi Thonakal | 29:58.89 | Adilet Kyshtakbekov | 30:06.65 |
110 m garduri | Abdulaziz Al Mandil | 13.50 | Yacoub Mohamed Al-Youha | 13.59 | Ahmed Hader Al-Muwallad | 13.61 |
400 m obstacole | Eric Cray | 49,57 | Chen Jie | 49,75 | Jabir M.P. | 50,22 |
3000 m obstacole | Hossein Keyhani | 8:43,82 | Yasser Salem Bagharab | 8:46.16 | Ali Ahmad Al-Amri | 8:52,64 |
Stafeta 4 × 100 m | China Tang Xingqiang Liang Jinsheng Be Ge Xu Haiyan Xu Zhouzheng* |
39,38 | Thailanda Kritsada Namsuwan Bandit Chuangchai Jirapong Meenapra Jaran Satoengram Sovan Ruttanapon* |
39,38 | Hong Kong So Chun Hong Ng Ka Fung Tan Ik Chun Cui Chi Ho Wan Hin Chun* |
39,53 |
Stafeta 4 × 400 m | India Kunhu Mohammed Amoj Jacob Arokia Rajiv Mohammad Anas Mohan Kumar* Sachin Robi* |
3:02.92 | Sri Lanka Tarusha Dananjaya Kalinga Kumarage Ajit Premakumara Dilip Ruwan |
3:04.80 | Thailanda Apisit Chamsri Nattapong Kongkrafan Jirayu Plinar Fitchai Suntontuam Witsanu Fosri* |
3:06.48 |
săritură mare | Woo a cantat hyuk | 2,30 m | Zhang Guowei | 2,28 m | Majid Ghazal | 2,24 m |
Săritura cu stâlp | Ding Banchao | 5,65 m | Masaki Ejima | 5,65 m | Ernest Obiena | 5,50 m |
saritura lunga | Huang Changzhou | 8,09 m | Chan Ming Tai | 8,03 m | Shataro Shiroyama | 7,97 m |
Salt triplu | Zhu Yaming | 16,82 m | Mark Harry Diones | 16,45 m | Xu Xiaolong | 16,45 m |
Nucleu | Ali Samari | 19,80 m | Tejinder Pal Singh | 19,77 m | Ivan Ivanov | 19,41 m |
Disc | Ehsan Haddadi | 64,54 m | Muhammad Irfan | 60,96 m | Vikas Govda | 60,81 m |
Ciocan | Dilshod Nazarov | 76,69 m | Wang Shizhu | 73,81 m | Lee Yoon-chul | 73,77 m |
O sulita | Neeraj Chopra | 85,23 m | Ahmed Bader Magur | 83,70 m | David Singh Kang | 83,29 m |
Decatlon | Suttisak Singkon | 7732 puncte | Kazuya Kawasaki | 7584 puncte | Guo Qi | 7495 puncte |
Discipline | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Victoria Zyabkina | 11.39 | Olga Safronova | 11.45 | Duty Chand | 11.52 |
200 m | Victoria Zyabkina | 23.10 | Rumeshika Rathnayake | 23.43 | Olga Safronova | 23.47 |
400 m | Nirmala Sheoran | 52.01 | Kuat Thi Lan | 52,78 | Jisna Matei | 53.32 |
800 m | Nimali Liyanarachchi | 2:05.23 | Gayantika Abeiratne | 2:05.27 | Fumika Omori | 2:06.50 |
1500 m | P. W. Chitra | 4:17,92 | Geng Ming | 4:19.15 | Ayako Jinnouchi | 4:19.90 |
5000 m | Daria Maslova | 15:57,95 | Alia a spus Mohammed | 15:59.95 | Sanjivani Jadhav | 16:00.24 |
10000 m | Daria Maslova | 32:21.21 | Yuka Hori | 32:23.26 | Mitsuki Matsuda | 32:46,61 |
100 m obstacole | Jung Hee Lim | 13.16 | Ayako Kimura | 13.30 | Van Doe | 13.36 |
400 m obstacole | Nguyen Thi Huyen | 56.14 | Anu Raghavan | 57,22 | Sayaka Aoki | 58.18 |
3000 m obstacole | Sudha Singh | 9:59,47 | Hyo Kyung | 10:13.94 | Nana Sato | 10:18.11 |
Stafeta 4 × 100 m | Kazahstan Rima Kashafutdinova Victoria Zyabkina Merjen Ishankulieva Olga Safronova |
43,53 | China Sun Fengyan Kong Lin Huijun Feng Lulu |
44,50 | India Merlin Yosef Himashri Roy Srabani Nanda Duti Chand |
44,57 |
Stafeta 4 × 400 m | India Debashri Mazumdar M. R. Puvamma Jisna Matthew Nirmala Sheoran |
3:31.34 | Vietnam Nguyen Thi Oanh Quat Thi Lan Hoang Thi Ngos Nguyen Thi Huyen |
3:33.22 | Japonia Sayaka Aoki Kana Ishikawa Seika Aoyama Manami Kira |
3:37,74 |
săritură mare | Nadia Dusanova | 1,84 m | Yeyun Man Wai Wang Xueyi Liu Gini | 1,80 m | Nu este premiat | |
Săritura cu stâlp | Cheng Xiaoling | 4,40 m | Lee Ling | 4,20 m | Chayanusa Chomchuendi | 4,10 m |
saritura lunga | Bui Thi Thu Thao | 6,54 m | Nellikal W. Nina | 6,54 m | Nayana James | 6,42 m |
Salt triplu | Maria Ovchinnikova | 13,72 m | Irina Ektova | 13,62 m | N. V. Sheena | 13,42 m |
Nucleu | Manpreet Kaur | 18,28 m | Guo Tianxian | 17,91 m | Aya Ota | 15,45 m |
Disc | Chen Yang | 60,41 m | Subenrath Insaeng | 56,82 m | Lu Xiaoxin | 55,27 m |
Ciocan | Luo Na | 69,92 m | Liu Tingting | 69,45 m | Hitomi Katsuyama | 60,22 m |
O sulita | Li Lingwei | 63,06 m | Dilhani Lekamage | 58,11 m | Anna Rani | 57,32 m |
heptatlon | Swapna Barman | 5942 puncte | Meg Hemphill | 5883 puncte | Purnima Hembram | 5798 puncte |
Țară gazdă
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
unu | India | 12 | 5 | 12 | 29 |
2 | China | opt | 9 | patru | 21 |
3 | Kazahstan | patru | 2 | 2 | opt |
patru | Iranul | patru | 0 | unu | 5 |
5 | Vietnam | 2 | 2 | 0 | patru |
6 | Republica Coreea | 2 | unu | unu | patru |
7 | Kuweit | 2 | unu | 0 | 3 |
opt | Kârgâzstan | 2 | 0 | unu | 3 |
9 | Sri Lanka | unu | patru | 0 | 5 |
zece | Tailanda | unu | 2 | 2 | 5 |
unsprezece | Filipine | unu | unu | unu | 3 |
Taipei-ul chinezesc | unu | unu | unu | 3 | |
13 | Tadjikistan | unu | 0 | 0 | unu |
Uzbekistan | unu | 0 | 0 | unu | |
cincisprezece | Qatar | 0 | 6 | unu | 7 |
16 | Japonia | 0 | 5 | 9 | paisprezece |
17 | Hong Kong | 0 | 2 | unu | 3 |
optsprezece | Emiratele Arabe Unite | 0 | unu | 0 | unu |
Malaezia | 0 | unu | 0 | unu | |
Coreea de Nord | 0 | unu | 0 | unu | |
21 | Arabia Saudită | 0 | 0 | 3 | 3 |
22 | Siria | 0 | 0 | unu | unu |
Oman | 0 | 0 | unu | unu | |
Total | 42 | 44 | 41 | 127 |
Campionatele asiatice de atletism | |
---|---|
Vară | |
In camera |