Campionatele africane de atletism pentru juniori din 2013 au avut loc în perioada 29 august - 1 septembrie pe Stade Germain Comarmond din Bambus , Mauritius . La competiție au participat 223 de sportivi din 29 de țări [1] .
Vedere | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 de metri [2] | Harry Chukwudike ( NGR ) | 10.54 | Mamus Emuobonuvie ( NGR ) | 10.58 | Jonathan Permal ( RMN ) | 10.65 |
200 de metri | Divin Oduduru ( NGR ) | 21.19 | Jonathan Permal ( RMN ) | 21.26 | Fana Mokofeng ( RSA ) | 21.62 |
400 de metri [3] | Denis Opio ( UGA ) | 46,94 | Omeiza Akerele ( NGR ) | 47,32 | Mohamed Belbashir ( ALG ) | 47,40 |
800 de metri [4] | Berke Adhana ( ETH ) | 1:46,94 | Jonathan Kitilit ( KEN ) | 1:48.03 | Nadir Benhanbel ( MAR ) | 1:48.49 |
1500 de metri [5] | Matthew Kiptanui ( KEN ) | 3:39,91 | John Maina ( KEN ) | 3:42,31 | Hut Agafari ( ETH ) | 3:42,45 |
5000 de metri | Moses Mukono ( KEN ) | 13:54,36 | Abdallah Mande ( UGA ) | 13:55.10 | Martin Curong ( UGA ) | 13:56.39 |
10.000 de metri [6] | Martin Curong ( UGA ) | 28:31.80 | Elvis Cheboi ( KEN ) | 28:36.28 | Josephath Kiprop ( KEN ) | 28:37.09 |
110 metri s/b | Mohamed Coussy ( MAR ) | 14.14 | Tian Smith ( RSA ) | 14.30 | Behailu Lema ( ETH ) | 14.57 |
400 metri s/b | Constant Pretorius ( RSA ) | 51.08 | Kenneth Kurui ( KEN ) | 52,65 | Orvin Emilian ( RMN ) | 53.18 |
3000 metri s/n | Festus Kiprono ( KEN ) | 8:38.99 | Zewdu Worki ( ETH ) | 8:51,73 | Gigsa Nurgi ( ETH ) | 8:55.38 |
4×100 metri [7] | Nigeria Mamus Emuobonuvie Tega Odele Divine Oduduru Harry Chukwudike |
40,36 | Mauritius Jean Ian Degrace Jonathan Orwin Emilien Julien Meunier |
40,86 | Africa de Sud Keenan Michau Walter Ungerer Fana James Mokofeng Wesley Pinidele |
41.01 |
4×400 metri | Nigeria Adedamola Adenui Charles Okezie Ugochukwu Ottah Omeiza Akerele |
3:14.50 | Gambia Wandifa Sanneth Ebrahima Camara Omar Jammeh Tijan Keita |
3:14,76 | Etiopia Fikre Muluken Bekele Mohammed Gemechu Wada Alemayehu Abera Tesfaye Chala Abebe Robi |
3:15.08 |
10.000 m/s | Aymene Sabri ( ALG ) | 45:58,52 | Getamesai Teshome ( ETH ) | 46:07,94 | Abdessami Saidani ( ALG ) | 47:21.24 |
Saritura in inaltime [8] | Omar Kaseb ( EGIA ) | 2,11 m | Teddus Okpara ( NGR ) | 2,05 m | Hit Muchicva ( ZIM ) | 2,00 m |
saritura lunga | Duvaine Boer ( RSA ) | 7,58 m(l) | Babajide Okulaja ( NGR ) | 7,42 m (l) | Ruto Kiplagat ( KEN ) | 7,28 m |
Salt triplu [9] | Sabelo Ndlovu ( RSA ) | 15,92 m CR | Ruto Kiplagat ( KEN ) | 15,43 m | Duvaine Boer ( RSA ) | 15,13 m |
aruncarea loviturii [10] | Ahmed Hassan ( EGIA ) | 19,59 m CR | Mohamed Khalifa ( EGIA ) | 19,05 m | Ruan Combrinck ( RSA ) | 17,08 m |
Aruncarea discului | Gerard de Beir ( RSA ) | 55,58 m | Mohamed Khalifa ( EGIA ) | 50,98 m | Ahmed Elgobashi ( EGIA ) | 50,28 m |
Aruncarea ciocanului | Eslam Ibrahim ( EGIA ) | 74,49 m | Hisham El Wahab ( EGIA ) | 61,74 m | Dean William ( SEY ) | 52,29 m |
Aruncarea sulitei | Alex Kiprotich ( KEN ) | 71,43 m | Reinhard Wanzyl ( RSA ) | 69,73 m | Maged Mohsen ( EGIA ) | 69,40 m |
eveniment | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 de metri | Tebogo Mamatu ( RSA ) | 11.98 | Tegest Yuma ( ETH ) | 12.12 | Philippa Van Der Merwe ( RSA ) | 12.16 |
200 de metri (Vânt: -3,5 m/s) |
Nkiruka Uwakwe ( NGR ) | 24.21 | Tegest Yuma ( ETH ) | 24.27 | Loungo Matlhaku ( BOT ) | 24.62 |
400 de metri | Ada Benjamin ( NGR ) | 52,87 | Rita Ossai ( NGR ) | 53,84 | Selam Tareke ( ETH ) | 54,80 |
800 de metri | Alem Gebremariam ( ETH ) | 2:03.78 | Agata Kimaswai ( KEN ) | 2:04.91 | Tygist Tessema ( ETH ) | 2:05.65 |
1500 de metri | Davit Biratu ( ETH ) | 4:09.00 | Tigist Belay ( ETH ) | 4:12.38 | Sheila Chepnegetich ( KEN ) | 4:13.15 |
3000 de metri | Haftamnesh Hailu ( ETH ) | 9:32.33 | Sheila Chepnegetich ( KEN ) | 9:32,97 | Roman Berhe ( ETH ) | 9:36,41 |
5000 de metri [11] | Ruti Aga Sora ( ETH ) | 16:00.98 | Lina Cheruto ( KEN ) | 16:04.34 | Alemitu Heroye Banata ( ETH ) | 16:08.85 |
100 metri s/b (Vânt: -2,8 m/s) |
Marte Koala ( BUR ) | 14.09 | Favor Efe ( NGR ) | 14.53 | Mercia Ventea ( RSA ) | 15.04 |
400 metri s/b | Dihia Haddar ( ALG ) | 58,82 | Meaza Kebede Basha ( ETH ) | 1:01.21 | Daisy Akpofa ( NGR ) | 1:01.34 |
3000 metri s/n [12] | Weinshet Veldecadik ( ETH ) | 9:59,46 | Marion Cybor ( KEN ) | 10:02.46 | Lina Cheruto ( KEN ) | 10:03.74 |
4×100 de metri | Nigeria Nkiruka Uwakwe Ese Brume Margaret Bolufawi Nkem Ezealah |
46,28 | Africa de Sud Mercia Ventea Philippa Van Der Merve Stacey Welsch Thebogo Mamathu |
47,56 | Nepremiat † | |
4×400 metri | Nigeria Nkiruka Uwakwe Ada Benjamn Abike Egbeniyi Rita Ossai |
3:37,93 | Etiopia Selam Abrhaley Tareke Tigst Assefa Tessema Mahlet Mulugeta Alem Gereziher Gebremariam |
3:42.18 | Africa de Sud Lezaan Jordaan Philippa Van Der Merve Janet Seeliger Izelle Neuhoff |
3:57,78 |
5000 m | Askale Tiksa Benti ( ETH ) | 25:30.90 | Anel Opsthuizen ( RSA ) | 25:39.44 | Sarah Loveth Malagu ( NGR ) | 26:16.53 |
săritură mare | Rhizlane Siba ( MAR ) | 1,75 m | Megan Wilke ( RSA ) | 1,60 m | Anna Milizar ( M.R.I. ) | 1,60 m |
saritura lunga | Ese Brume ( NGR ) | 6,33 m (l) ‡ | Janet Seeliger ( RSA ) | 6,00 m | Marte Koala ( BUR ) | 5,60 m (l) |
Salt triplu | Lerato Sechele ( LES ) | 12,62 m (l) | Ese Brume ( NGR ) | 12,52 m (l) | Amira Bendrif ( MAR ) | 12,16 m (l) |
Aruncarea greutatii | Lezaan Jordaan ( RSA ) | 15,07 m | Geraldine Ann Duvenhage ( RSA ) | 13,47 m | Juditha Aniefuna ( NGR ) | 13,26 m |
Aruncarea discului | Fadya El Kasaby ( EGIA ) | 42,71 m | Geraldine Ann Duvenhage ( RSA ) | 42,00 m | Marie Helen Rose ( SEY ) | 28,03 m |
Aruncarea ciocanului | Aya Ebrahim Mohamed Adly ( EGIA ) | 53,88 m | Chene Margo Coetzee ( RSA ) | 49,66 m | Yasmine Talbi ( ALG ) | 48,95 m |
Aruncarea sulitei | Megan Wilke ( RSA ) | 47,42 m | Seba Bassem El Sehily ( EGIA ) | 47,29 m | Zandri Bailey ( RSA ) | 46,30 m |
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
unu | Nigeria | 9 | 7 | 3 | 19 |
2 | Africa de Sud | 7 | 9 | opt | 24 |
3 | Etiopia | 7 | 7 | opt | 22 |
patru | Egipt | 5 | patru | 2 | unsprezece |
5 | Kenya | patru | 9 | patru | 17 |
6 | Uganda | 2 | unu | unu | patru |
7 | Algeria | 2 | 0 | 3 | 5 |
opt | Maroc | 2 | 0 | 2 | patru |
9 | Burkina Faso | unu | 0 | unu | 2 |
zece | Lesotho | unu | 0 | 0 | unu |
unsprezece | Mauritius | 0 | 2 | 3 | 5 |
12 | Gambia | 0 | unu | 0 | unu |
13 | Seychelles | 0 | 0 | 2 | 2 |
14= | Botswana | 0 | 0 | unu | unu |
14= | Zimbabwe | 0 | 0 | unu | unu |
Total | 40 | 40 | 39 | 119 |
|
Campionatele africane de atletism | |
---|---|
Campionatul de seniori | |
Campionatul de juniori |
|
Campionatul Tineretului |
|
jumătate de maraton | |
Cruce | 1985 • 2011 • 2012 • 2014 • 2016 |