Cea de-a 21- a ediție a Campionatului European de înot pe curse scurte a avut loc în perioada 12-15 decembrie 2013 în orașul danez Herning .
Au fost jucate 40 de seturi de premii (19 pentru bărbați și femei și în două curse de ștafetă mixte).
Înotătorii ruși au fost cei mai de succes, câștigând 22 de medalii (dintre care 13 de aur).
Vladimir Morozov a câștigat șapte medalii de aur ale campionatului, iar Yulia Efimova a câștigat patru medalii de aur și una de argint.
Pe viitor, toate rezultatele prezentate de Yulia Efimova au fost anulate din cauza unui rezultat pozitiv al testului antidoping, promovat în octombrie 2013. Un alt înotător rus, Vitaly Melnikov , a fost descalificat în mai 2015, ceea ce a dus la privarea de medalia de argint în competiția individuală și de două medalii de aur ale echipei ruse în selecțiile de ștafetă cu participarea sa. [unu]
Țară gazdă
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
unu | Rusia | opt | patru | 3 | cincisprezece |
2 | Ungaria | 5 | 3 | 2 | zece |
3 | Danemarca | patru | patru | unu | 9 |
patru | Spania | patru | 0 | 0 | patru |
5 | Franţa | 3 | 3 | 0 | 6 |
6 | Lituania | 3 | 0 | 0 | 3 |
7 | Italia | 2 | 5 | 7 | paisprezece |
opt | Germania | 2 | 5 | 3 | zece |
Suedia | 2 | 5 | 3 | zece | |
zece | Olanda | 2 | unu | 3 | 6 |
unsprezece | Ucraina | 2 | 0 | 2 | patru |
12 | ceh | unu | 3 | 0 | patru |
13 | Polonia | unu | 2 | 0 | 3 |
paisprezece | Serbia | unu | 0 | unu | 2 |
Slovenia | unu | 0 | unu | 2 | |
16 | Marea Britanie | 0 | patru | 5 | 9 |
17 | Insulele Feroe | 0 | unu | 0 | unu |
Israel | 0 | unu | 0 | unu | |
19 | Bielorusia | 0 | 0 | 5 | 5 |
douăzeci | Belgia | 0 | 0 | unu | unu |
Irlanda | 0 | 0 | unu | unu | |
Portugalia | 0 | 0 | unu | unu | |
Total | 41 | 41 | 39 | 121 |
Notă: Informația este dată ținând cont de descalificarea lui Efimova și Melnikov.
Distanţă | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m/s | Vladimir Morozov Rusia |
20.77 | Marco Orsi Italia |
21.00 | Andrei Govorov Ucraina |
21.17 NR |
100 m/s | Vladimir Morozov Rusia |
45,96 | Danila Izotov Rusia |
46,41 | Marco Orsi Italia |
46,49 |
200 m/s | Danila Izotov Rusia |
1:41,70 | Nikita Lobintsev Rusia |
1:42,33 | Dominic Cosma Ungaria Filippo Magnini Italia |
1:43,34 |
400 m/s | Nikita Lobintsev Rusia |
3:39,47 | Andrea D'Arrigo Italia |
3:40,54 | Velimir Stjepanovic Serbia |
3:40,91 NR |
1500 m/s | Gergely Dyurta Ungaria |
14:30.26 | Pal Johnsen Insulele Feroe |
14:35.99 | Gabriele Detti Italia |
14:36.43 |
50 m rotire | Jeremy Stravius Franța |
23.19 | Christian Diener Germania |
23.38 | Pavel Sankovich Belarus |
23.45 |
100 m rotire | Jeremy Stravius Franța |
49,74 | Camille Lacourt Franța Chris Walker-Hebborn Marea Britanie |
50,44 | ||
200 m rotire | Radoslav Kaventsky Polonia |
1:49,42 | Peter Bernek Ungaria |
1:50,43 | Christian Diener Germania |
1:51.40 |
50 m bras | Damir Dugonic Slovenia |
26.21 | Giacomo Perez-Dortona Franţa |
26.55 | Barry Murphy Irlanda |
26.56 |
100 m bras | Daniel Gyurta Ungaria |
57.08 | Marco Koch Germania |
57.14 | Damir Dugonic Slovenia |
57,24NR _ |
200 m bras | Daniel Gyurta Ungaria |
2:00.72 | Michael Jamison Marea Britanie |
2:01.43 NR |
Marco Koch Germania |
2:01.62 |
50 m fluture | Andrei Govorov Ucraina |
22.36 | Steffen Deibler Germania |
22.41 | Evgeny Tsurkin Belarus |
22,45 NR |
100 m fluture | Evgheni Korotișkin Rusia |
49,68 | Jeremy Stravius Franța |
50.09 | Steffen Deibler Germania |
50,23 |
200 m fluture | Velimir Stjepanovic Serbia |
1:51,27 NR |
Pavel Kozhenevsky Polonia |
1:51,36 | Nikolai Skvortsov Rusia |
1:51,62 |
complex de 100 m | Vladimir Morozov Rusia |
51.20 | Serghei Fesikov Rusia |
52.23 | Stefano Pizzamiglio Italia |
52,81 |
complex de 200 m | Philip Heinz Germania |
1:53,98 | Simon Schödin Suedia |
1:54,28 | Diogo Carvalho Portugalia |
1:54,89 |
complex de 400 m | David Verrasto Ungaria |
4:03.48 | Gal Nevo Israel |
4:03.50 | Federico Turrini Italia |
4:03.94 |
Releu 4 × 50 m viteza mare | Rusia Vladimir Morozov Serghei Fesikov Evgeny Lagunov Nikita Konovalov |
1:23.36 WR ER | Italia Luca Dotto Federico Bocchia Filippo Magnini Marco Orsi |
1:24,37 | Belgia Jasper Arents Peter Timmers Francois Hersbrandt Joris Grandjean |
1:24,86 NR |
Stafeta 4 × 50 m combinata | Italia Stefano Pizzamiglio Francesco Di Lecce Piero Codia Marco Orsi |
1:32,83 | Germania Christian Diner Hendrik Feldwehr Steffen Deibler Maximilian Oswald |
1:33.06 | Belarus Pavel Sankovich Yuri Klemparsky Evgeny Tsurkin Artyom Machekin |
WR - record mondial; ER - record european; CR - recordul Campionatelor Europene
Notă: Informația este dată ținând cont de descalificarea lui Efimova și Melnikov.
WR - record mondial; ER - record european; CR - recordul Campionatelor Europene
Notă: Informația este dată ținând cont de descalificarea lui Efimova și Melnikov.
Distanţă | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Releu 4 × 50 m viteza mare | Rusia Serghei Fesikov Vladimir Morozov Rozalia Nasretdinova Veronika Popova |
1:29.53 WR |
Italia Luca Dotto Marco Orsi Silvia Di Pietro Erica Ferraioli |
1:30.26 | Olanda Inge Dekker Jost Reins Sebastian Vershuren Ranomi Kromovideojo |
1:30,62 |
Stafeta 4 × 50 m combinata | Germania Christian Diner Caroline Ruhnau Steffan Deibler Dorothea Brandt |
1:39.32 | Cehia Simona Baumrtova Petr Bartunek Lucia Svecena Tomas Plevko |
1:39,54 NR |
Italia | 1:39,68 |
Notă: Informația este dată ținând cont de descalificarea lui Efimova și Melnikov.
La campionat au participat 577 de înotători din 39 de țări. [2]
Campionatele europene de înot pe curse scurte | |
---|---|
|