Calificarea (turneul de selecție) a celui de-al 15-lea Campionat Mondial de volei masculin a avut loc între 28 ianuarie și 2 septembrie 2001 , cu participarea a 61 de echipe naționale. Au fost disputate 22 de excursii la turneul final al campionatului mondial (11 din Europa , 4 din Asia , 3 din America de Nord, Centrala si Caraibe , 2 din America de Sud , 2 din Africa ). Echipele Argentinei (țara gazdă) și Italiei (câștigătoarea Cupei Mondiale anterioare ) sunt exceptate de la calificare.
Echipe participante: Austria , Belgia , Bulgaria , Bosnia și Herțegovina , Ungaria , Grecia , Germania , Danemarca , Israel , Spania , Letonia , Moldova , Olanda , Norvegia , Polonia , Portugalia , Rusia , România , Slovacia , Slovenia , Turcia , Ucraina , Finlanda , Franţa , Croaţia , Cehia , Estonia , Iugoslavia .
12–14 iulie 2001. Sevilla ( Spania )
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Spania | 3:2 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:2 | 6 | |
2 | Croaţia | 2:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | unu | 8:3 | 5 | |
3 | Austria | 0:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | unu | 2 | 3:6 | patru | |
patru | Norvegia | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
24–26 iunie 2001. 's-Hertogenbosch ( Olanda )
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Olanda | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:1 | 6 | |
2 | Portugalia | 1:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | unu | 7:3 | 5 | |
3 | Danemarca | 0:3 | 0:3 | 3:1 | 3 | unu | 2 | 3:7 | patru | |
patru | Israel | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 3 | 0 | 3 | 1:9 | 3 |
22–24 iunie 2001. Ostrava ( Republica Cehă )
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | ceh | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:1 | 6 | |
2 | Ucraina | 1:3 | 3:1 | 3:0 | 3 | 2 | unu | 7:4 | 5 | |
3 | Ungaria | 0:3 | 1:3 | 3:1 | 3 | unu | 2 | 4:7 | patru | |
patru | Slovenia | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 3 | 0 | 3 | 1:9 | 3 |
31.08–2.09.2001. Lodz ( Polonia )
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Franţa | 3:0 | 3:1 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:1 | 6 | |
2 | Polonia | 0:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | unu | 6:3 | 5 | |
3 | Letonia | 1:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | unu | 2 | 4:6 | patru | |
patru | Moldova | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
24–26.08.2001. Presov ( Slovacia )
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Bulgaria | 3:0 | 1:3 | 3:0 | 3 | 2 | unu | 7:3 | 5 | |
2 | Slovacia | 0:3 | 3:1 | 3:0 | 3 | 2 | unu | 6:4 | 5 | |
3 | Belgia | 3:1 | 1:3 | 0:3 | 3 | unu | 2 | 4:7 | patru | |
patru | România | 0:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | unu | 2 | 3:6 | patru |
17–19 august 2001. Tampere ( Finlanda )
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Iugoslavia | 3:1 | 3:1 | 3:1 | 3 | 3 | 0 | 9:3 | 6 | |
2 | Finlanda | 1:3 | 3:1 | 3:0 | 3 | 2 | unu | 7:4 | 5 | |
3 | Germania | 1:3 | 1:3 | 3:0 | 3 | unu | 2 | 5:6 | patru | |
patru | Bosnia si Hertegovina | 1:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 1:9 | 3 |
6–8 iulie 2001. Bursa ( Turcia )
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Grecia | 3:1 | 3:2 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:3 | 6 | |
2 | Rusia | 1:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | unu | 7:3 | 5 | |
3 | Curcan | 2:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | unu | 2 | 5:6 | patru | |
patru | Estonia | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
Conform rezultatelor grupelor , câștigătorii grupelor - Spania , Țările de Jos , Cehia , Franța , Bulgaria , Iugoslavia , Grecia , precum și Croația , Rusia , Portugalia și Polonia , care au ocupat locurile secunde în grupe. , a primit vouchere pentru Cupa Mondială din 2002 .
Echipe participante: Australia , India , Indonezia , Kazahstan , Qatar , China , Arabia Saudită , Thailanda , Taiwan , Uzbekistan , Coreea de Sud , Japonia .
3–5.08.2001. Alma-Ata ( Kazahstan )
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Coreea de Sud | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:0 | 6 | |
2 | Kazahstan | 0:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | unu | 6:3 | 5 | |
3 | Indonezia | 0:3 | 0:3 | 3:1 | 3 | unu | 2 | 3:7 | patru | |
patru | Uzbekistan | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 3 | 0 | 3 | 1:9 | 3 |
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Japonia | 3:1 | 3:0 | 3:1 | 3 | 3 | 0 | 9:2 | 6 | |
2 | India | 1:3 | 3:1 | 3:1 | 3 | 2 | unu | 7:5 | 5 | |
3 | Taiwan | 0:3 | 1:3 | 3:0 | 3 | unu | 2 | 4:6 | patru | |
patru | Qatar | 1:3 | 1:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 2:9 | 3 |
28–30 august 2001. Macao ( China )
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | China | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:0 | 6 | |
2 | Australia | 0:3 | 3:1 | 3:0 | 3 | 2 | unu | 6:4 | 5 | |
3 | Tailanda | 0:3 | 1:3 | 3:0 | 3 | unu | 2 | 4:6 | patru | |
patru | Arabia Saudită | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
Conform rezultatelor grupelor , câștigătorii grupelor - Coreea de Sud , Japonia , China , precum și două echipe care au ocupat locurile secunde în grupele C și E - Kazahstan și Australia au primit bilete la Cupa Mondială din 2002 .
După refuzul echipei sud-coreene de a participa la campionat, locul vacant a fost transferat în Europa.
Echipe participante: Aruba , Barbados , Republica Dominicană , Canada , Cuba , Mexic , Antilele Olandeze , Puerto Rico , SUA , Jamaica .
13–17 iunie 2001. Oranjestad ( Aruba )
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Republica Dominicană | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:0 | 6 | |
2 | Antilele Olandeze | 0:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | unu | 6:3 | 5 | |
3 | Jamaica | 0:3 | 0:3 | 3:2 | 3 | unu | 2 | 3:8 | patru | |
3 | Aruba | 0:3 | 0:3 | 2:3 | 3 | 0 | 3 | 2:9 | 3 |
Republica Dominicană și Antilele Olandeze au avansat în faza grupelor, unde li s-au alăturat încă 6 echipe.
27–29 iulie 2001. Havana ( Cuba )
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Cuba | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:0 | 6 | |
2 | Mexic | 0:3 | 3:1 | 3:0 | 3 | 2 | unu | 6:4 | 5 | |
3 | Puerto Rico | 0:3 | 1:3 | 3:0 | 3 | unu | 2 | 4:6 | patru | |
patru | Antilele Olandeze | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
26–28 iulie 2001. Winnipeg ( Canada )
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Canada | 3:2 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:2 | 6 | |
2 | STATELE UNITE ALE AMERICII | 2:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | unu | 8:3 | 5 | |
3 | Republica Dominicană | 0:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | unu | 2 | 3:6 | patru | |
patru | Barbados | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
Conform rezultatelor grupelor , câștigătorii grupelor - Cuba și Canada , precum și una dintre cele două echipe care au ocupat locurile secunde în grupe - Statele Unite au primit bilete la Cupa Mondială din 2002 . O altă echipă din rândul celor care au ajuns a doua în grupe - Mexic - s-a întâlnit în meciurile din playoff cu a treia echipă din zona sud-americană a naționalei Venezuelei.
Echipe participante: Brazilia , Venezuela , Chile .
26–28 iulie 2001. Sao Caetano do Sul ( Brazilia )
M | Echipă | unu | 2 | 3 | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Brazilia | 3:0 | 3:0 | 2 | 2 | 0 | 6:0 | patru | |
2 | Venezuela | 0:3 | 3:0 | 2 | unu | unu | 3:3 | 3 | |
3 | Chile | 0:3 | 0:3 | 2 | 0 | 2 | 0:6 | 2 |
Conform rezultatelor rundei grupelor, câștigătoarea rundei grupelor, Brazilia , a primit bilete la Cupa Mondială din 2002 . Echipa venezueleană pe locul doi s-a întâlnit în play-off cu echipa a patra din zona nord-americană a naționalei mexicane.
1-2 septembrie 2001. Caracas ( Venezuela )
1 septembrie . Venezuela - Mexic 3:0 (25:22, 25:19, 25:18). 1 septembrie . Venezuela - Mexic 3:1 (25:18, 22:25, 25:16, 30:28).În urma rezultatelor playoff-urilor celor două zone ale continentului american , Venezuela a primit bilet la Cupa Mondială din 2002 .
Echipe participante: Algeria , Egipt , Camerun , Kenya , Maroc , Namibia , Nigeria , Tunisia .
28–30 ianuarie 2001. Benin City ( Nigeria )
M | Echipă | unu | 2 | 3 | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Nigeria | 3:1 | 3:0 | 2 | 2 | 0 | 6:1 | patru | |
2 | Kenya | 1:3 | 3:0 | 2 | unu | unu | 4:3 | 3 | |
3 | Namibia | 0:3 | 0:3 | 2 | 0 | 2 | 0:6 | 2 |
Nigeria și Kenya au avansat în faza grupelor, unde li s-au alăturat încă 5 echipe.
10–12.08.2001. Cairo ( Egipt )
M | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Egipt | 3:0 | 3:2 | 3:1 | 3 | 3 | 0 | 9:3 | 6 | |
2 | Camerun | 0:3 | 3:0 | 2:3 | 3 | unu | 2 | 5:6 | patru | |
3 | Nigeria | 2:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | unu | 2 | 5:6 | patru | |
patru | Maroc | 1:3 | 3:2 | 0:3 | 3 | unu | 2 | 4:8 | patru |
9–11 august 2001. Alger ( Alger )
M | Echipă | unu | 2 | 3 | Și | LA | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Tunisia | 3:0 | 3:0 | 2 | 2 | 0 | 6:0 | patru | |
2 | Algeria | 0:3 | 3:0 | 2 | unu | unu | 3:3 | 3 | |
3 | Kenya | 0:3 | 0:3 | 2 | 0 | 2 | 0:6 | 2 |
Conform rezultatelor rundei grupelor , câștigătorii grupelor, Egipt și Tunisia , au primit bilete la Cupa Mondială din 2002 .
Campionatele Mondiale de volei masculin | |
---|---|