Calificarea pentru Campionatul Mondial de handbal masculin din 2011 a avut loc în perioada 15 ianuarie 2010 - 26 iunie 2010 . La campionat au participat 24 de echipe de pe cinci continente.
Cupa Mondială va găzdui 24 de echipe. Dintre acestea, un loc este acordat țării gazdă, unul campionului în exercițiu, câte trei pentru cele mai bune echipe din Asia, America, Africa și Europa și unul pentru Oceania în funcție de ultimele lor campionate înainte de campionat. Restul de nouă locuri sunt acordate continentului ale cărui echipe au terminat pe locul 1-9 în campionatul precedent. Toți au reprezentat Europa și, prin urmare, un turneu suplimentar de calificare va avea loc printre reprezentanții acesteia.
turneu | data | Locație | Locuri | Echipe |
---|---|---|---|---|
Țară gazdă | — | — | unu | Suedia |
Campionatul Mondial 2009 | 16 ianuarie - 1 februarie 2009 | Croaţia | unu | Franţa |
Campionatul asiatic de handbal masculin 2010 | 6 februarie - 18 februarie 2010 | Liban | 3 | Republica Coreea Bahrain Japonia |
Campionatul american de handbal masculin din 2010 | 22 iunie - 26 iunie 2010 | Chile | 3 | Argentina Brazilia Chile |
Campionatul African de handbal masculin 2010 | 11 februarie - 20 februarie 2010 | Egipt | 3 | Tunisia Egipt Algeria |
Campionatul European de handbal masculin 2010 | 19 ianuarie - 13 ianuarie 2010 | Austria | 3 | Polonia Croația Islanda |
Campionatul de handbal masculin din Oceania 2010 | 8 mai — 10 mai | Noua Zeelanda | unu | Australia |
Reprezentanți ai continentului, ale cărui țări au ocupat locuri 1-9 la Cupa Mondială din 2009 | 15 ianuarie - 20 iunie 2010 | 9 | Austria Norvegia Ungaria Germania Slovacia Serbia România Danemarca Spania | |
Total | 24 |
Calificat în prealabil | |
Calificat |
Loc | Campionatul Mondial | Asia | America | Africa | Europa | Oceania |
---|---|---|---|---|---|---|
unu | Franţa | Republica Coreea | Argentina | Tunisia | Franţa | Australia |
2 | Croaţia | Bahrain | Brazilia | Egipt | Croaţia | Noua Zeelanda |
3 | Polonia | Japonia | Chile | Algeria | Islanda | Insulele Cook |
patru | Danemarca | Arabia Saudită | Cuba | RD Congo | Polonia | |
5 | Germania | Qatar | Uruguay | Angola | Danemarca | |
6 | Ungaria | Siria | Groenlanda | Maroc | Spania | |
7 | Suedia | Iranul | Canada | Nigeria | Norvegia | |
opt | Serbia | Liban | Republica Dominicană | Republica Congo | ceh | |
9 | Norvegia | China | Gabon | Austria | ||
zece | Slovacia | Irak | Camerun | Germania | ||
unsprezece | Macedonia | Emiratele Arabe Unite | Libia | Slovenia | ||
12 | Republica Coreea | Iordania | coasta de Fildes | Rusia | ||
13 | Spania | Serbia | ||||
paisprezece | Egipt | Ungaria | ||||
cincisprezece | România | Suedia | ||||
16 | Rusia | Ucraina | ||||
17 | Tunisia | |||||
optsprezece | Argentina | |||||
19 | Algeria | |||||
douăzeci | Cuba | |||||
21 | Brazilia | |||||
22 | Kuweit | |||||
23 | Arabia Saudită | |||||
24 | Australia |
34 de echipe au participat la stabilirea celor nouă locuri rămase între echipele europene. Cei 23 dintre ei, care nu participau la Campionatul European din 2010 , au concurat pentru prima dată în faza grupelor, împărțiți în șapte grupe. Câștigătorii acestor grupe au jucat play-off cu celelalte 11 echipe care au participat la Campionatul European, iar câștigătorii lor vor participa deja la Cupa Mondială.
Coșul 1 | Coșul 2 | Coșul 3 | Coșul 4 |
---|---|---|---|
Bielorusia | Estonia | Belgia | Insulele Feroe |
Bosnia si Hertegovina | Grecia | Bulgaria | Marea Britanie |
Macedonia de Nord | Israel | Republica Cipru | |
Muntenegru | Letonia | Finlanda | |
Olanda | Lituania | Italia | |
Portugalia | România | Luxemburg | |
Slovacia | Elveţia | Curcan |
Loc | Echipă | LA | H | P | GZ | GP | +/- | Ochelari |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Elveţia | 3 | 0 | 0 | 106 | 56 | +50 | 6 |
2 | Republica Cipru | 2 | 0 | unu | 81 | 93 | −12 | patru |
3 | Bielorusia | unu | 0 | 2 | 92 | 89 | +3 | 2 |
patru | Insulele Feroe | 0 | 0 | 3 | 76 | 117 | −41 | 0 |
15 ianuarie 2009 17:00 ( UTC+2 ) |
Raport | Elveţia | 44:17 | Insulele Feroe | Colegiul din Cipru , Nicosia Audiență : 100 de judecători: Matia Gubica , Boris Milosevic |
Număr de jumătate: 21:7, 23:10 | |||||
Andre Schmid - 8 | obiective | Hans Aki Dahl-Christiansen - 6 |
15 ianuarie 2009 19:30 ( UTC+2 ) |
Raport | Bielorusia | 30:31 | Republica Cipru | Colegiul din Cipru , Nicosia Audiență : 600 de judecători: Peter Horvath , Balazs Marton |
Număr de jumătate : 14:16, 16:15 | |||||
Yuri Gromyko - 9 | obiective | Giorgos Papakiprianu - 8 |
16 ianuarie 2009 15:00 ( UTC+2 ) |
Raport | Insulele Feroe | 32:39 | Bielorusia | Colegiul din Cipru , Nicosia Audiență : 100 |
Număr de jumătate : 15:22, 17:17 | |||||
Heini Khanusarson - 10 | obiective | Boris Pukhovsky , Dmitri Kamyshik - 9 |
16 ianuarie 2009 17:30 ( UTC+2 ) |
Raport | Elveţia | 36:16 | Republica Cipru | Colegiul din Cipru , Nicosia Audiență : 800 |
Număr de jumătate: 17:8, 19:8 | |||||
Andre Schmid - 9 | obiective | Andreas Miltos Markides - 7 |
17 ianuarie 2009 11:30 ( UTC+2 ) |
Raport | Bielorusia | 23:26 | Elveţia | Colegiul din Cipru , Nicosia Audiență : 200 |
Număr de jumătate: 13:9, 10:17 | |||||
Yuri Gromyko , Alexei Usik - 5 | obiective | Marco Kurt - 10 |
17 ianuarie 2009 14:00 ( UTC+2 ) |
Raport | Republica Cipru | 34:27 | Insulele Feroe | Colegiul din Cipru , Nicosia Audiență : 500 |
Număr de jumătate : 14:15, 20:22 | |||||
Marios Efstatiadis - 9 | obiective | Heini Khanusarson - 9 |
Loc | Echipă | LA | H | P | GZ | GP | +/- | Ochelari |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | România | 3 | 0 | 0 | 97 | 76 | +21 | 6 |
2 | Bosnia si Hertegovina | 2 | 0 | unu | 100 | 76 | +24 | patru |
3 | Finlanda | unu | 0 | 2 | 86 | 83 | +3 | 2 |
patru | Marea Britanie | 0 | 0 | 3 | 67 | 115 | −48 | 0 |
15 ianuarie 2009 17:30 ( UTC+2 ) |
Raport | România | 36:27 | Marea Britanie | Energy Areena , Vantaa Spectatori : 200 Arbitri : Antonio Martin Franco , José Ignacio Monroy Rodriguez |
Număr de jumătate : 23:11, 13:16 | |||||
Julian Stamate - 6 | obiective | Sebastian Prieto - 6 |
15 ianuarie 2009 20:00 ( UTC+2 ) |
Raport | Bosnia si Hertegovina | 30:28 | Finlanda | Energia Areena , Vantaa Spectatori : 700 de judecători: Evgeny Zotin , Nikolay Volodkov |
Număr de jumătate : 17:13, 13:15 | |||||
Tirsad Terzic - 7 | obiective | Jak Karlsson - 7 |
16 ianuarie 2009 17:30 ( UTC+2 ) |
Raport | Marea Britanie | 19:44 | Bosnia si Hertegovina | Energia Areena , Vantaa Spectatori : 400 de judecători: Evgeny Zotin , Nikolay Volodkov |
Număr de jumătate : 12:17, 7:27 | |||||
Stephen Larsson - 6 | obiective | Mukhamed Toromanovici - 9 |
16 ianuarie 2009 20:00 ( UTC+2 ) |
Raport | România | 32:23 | Finlanda | Energy Areena , Vantaa Spectatori : 700 Arbitri : Antonio Martin Franco , José Ignacio Monroy Rodriguez |
Număr de jumătate : 15:11, 17:12 | |||||
Alexandru Xepreghi - 7 | obiective | Ville Kangas , Patrick Grönberg , Andreas Rönnberg , Johan Skogberg - 4 |
17 ianuarie 2009 14:30 ( UTC+2 ) |
Raport | Finlanda | 35:21 | Marea Britanie | Energy Areena , Vantaa Audiență : 700 |
Număr de jumătate : 17:13, 18:8 | |||||
Johan Skogberg - 11 | obiective | Stephen Larsson - 12 |
17 ianuarie 2009 17:00 ( UTC+2 ) |
Raport | Bosnia si Hertegovina | 26:29 | România | Energy Areena , Vantaa Audiență : 450 |
Număr de jumătate : 13:15, 13:14 | |||||
Nikola Prche - 6 | obiective | Alexandru Gheorghe Sabou - 5 |
Loc | Echipă | LA | H | P | GZ | GP | +/- | Ochelari |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Slovacia | 2 | 0 | 0 | 77 | 44 | +33 | patru |
2 | Israel | unu | 0 | unu | 62 | cincizeci | +12 | 2 |
3 | Bulgaria | 0 | 0 | 2 | 44 | 89 | −45 | 0 |
15 ianuarie 2009 17:00 ( UTC+1 ) |
Raport | Slovacia | 49:22 | Bulgaria | Gala Shportova , Hlohovec Spectatori : 1000 de judecători: Slave Nikolov , George Nachevsky |
Număr de jumătate: 24:8, 25:14 | |||||
Radoslav Antl - 8 | obiective | Todor Georgiev Ruskov - 6 |
16 ianuarie 2009 17:00 ( UTC+1 ) |
Raport | Israel | 40:22 | Bulgaria | Gala Shportova , Hlohovec Audiență : 200 de judecători: Slave Nikolov , George Nachevsky |
Număr de jumătate: 22:6, 18:16 | |||||
Chen Pomeranz - 8 | obiective | Nikolay Milenov Nikolov , Borislav Borisov - 5 |
15 ianuarie 2009 11:00 ( UTC+1 ) |
Raport | Slovacia | 28:22 | Israel | Gala Shportova , Hlohovec Audiență : 1500 de judecători: Slave Nikolov , George Nachevsky |
Număr de jumătate: 17:10, 11:12 | |||||
Daniel Valo , Radoslav Antl - 7 | obiective | Avishai Smoler - 6 |
Loc | Echipă | LA | H | P | GZ | GP | +/- | Ochelari |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Olanda | 2 | 0 | 0 | 51 | 38 | +13 | patru |
2 | Estonia | unu | 0 | unu | 51 | 42 | +9 | 2 |
3 | Belgia | 0 | 0 | 2 | 37 | 59 | −22 | 0 |
15 ianuarie 2009 20:00 ( UTC+2 ) |
Raport | Estonia | 30:20 | Belgia | Sporthalt Alverberg , Hasselt Public : 1200 Arbitri: Henrik Mekinen , Göran Jonsson |
Număr de jumătate: 16:7, 14:13 | |||||
Dener Jaanemaa , Mait Patrail - 7 | obiective | Bram Devit - 5 |
16 ianuarie 2009 17:00 ( UTC+2 ) |
Raport | Olanda | 22:21 | Estonia | Sporthalt Alverberg , Hasselt Public : 800 Arbitri: Henrik Mekinen , Göran Jonsson |
Număr de jumătate: 11:9, 11:12 | |||||
Bartosz Konic - 5 | obiective | Mite Patil - 5 |
17 ianuarie 2009 15:00 ( UTC+2 ) |
Raport | Olanda | 29:17 | Belgia | Sporthalt Alverberg , Hasselt Public : 1800 Arbitri: Henrik Mekinen , Göran Jonsson |
Număr de jumătate : 12:10, 17:7 | |||||
Bartosz Konic - 8 | obiective | Ivan Koplyar - 5 |
Loc | Echipă | LA | H | P | GZ | GP | +/- | Ochelari |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Grecia | 2 | 0 | 0 | 63 | 48 | +15 | patru |
2 | Muntenegru | unu | 0 | unu | 54 | 55 | −1 | 2 |
3 | Italia | 0 | 0 | 2 | 48 | 62 | −14 | 0 |
15 ianuarie 2009 20:00 ( UTC+1 ) |
Raport | Grecia | 34:22 | Italia | Palo D'Angelo , Alcamo Public : 1200 Arbitri: Jens Carl Nielsen , Peter Lorenzen |
Număr de jumătate : 17:12, 17:10 | |||||
Dimitrios Tzimurtos , Grigorios Sanikis - 8 | obiective | Giancarlo Costanzo - 4 |
16 ianuarie 2009 18:45 ( UTC+1 ) |
Raport | Muntenegru | 26:29 | Grecia | Palo D'Angelo , Alcamo Public : 500 Arbitri: Jens Carl Nielsen , Peter Lorenzen |
Număr de jumătate: 10:12, 16:17 | |||||
Vladimir Osmaici - 6 | obiective | Alexandros Vasilakis - 9 |
17 ianuarie 2009 20:00 ( UTC+1 ) |
Raport | Muntenegru | 28:26 | Italia | Palo D'Angelo , Alcamo Public : 1300 Arbitri: Jens Carl Nielsen , Peter Lorenzen |
Număr de jumătate : 15:11, 13:15 | |||||
Zarko Makrovici - 6 | obiective | Pascal Mayon - 7 |
Loc | Echipă | LA | H | P | GZ | GP | +/- | Ochelari |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Portugalia | 2 | 0 | 0 | 64 | 51 | +13 | patru |
2 | Luxemburg | unu | 0 | unu | 55 | 64 | −9 | 2 |
3 | Letonia | 0 | 0 | 2 | 61 | 65 | −4 | 0 |
15 ianuarie 2009 19:00 ( UTC+1 ) |
Raport | Letonia | 31:34 | Luxemburg | National Sports Centre d'Cock , Luxemburg Spectatori : 600 Arbitri : Ivan Kostov , Milen Kostov |
Număr de jumătate : 17:15, 14:19 | |||||
Arnolds Straume - 8 | obiective | Martin Muller - 12 |
16 ianuarie 2009 15:30 ( UTC+1 ) |
Raport | Portugalia | 31:30 | Letonia | National Sports Centre d'Cock , Luxemburg Spectatori : 300 Arbitri : Ivan Kostov , Milen Kostov |
Număr de jumătate : 14:14, 17:16 | |||||
Pedro Alberto Silva Osoriu Solla , Carlos Carneiro - 8 | obiective | Maris Versakovs - 7 |
17 ianuarie 2009 19:00 ( UTC+1 ) |
Raport | Portugalia | 33:21 | Luxemburg | National Sports Centre d'Cock , Luxemburg Spectatori : 1300 Arbitri : Ivan Kostov , Milen Kostov |
Număr de jumătate : 18:13, 15:8 | |||||
Carlos Carneiro - 7 | obiective | Alain Poeke - 6 |
Loc | Echipă | LA | H | P | GZ | GP | +/- | Ochelari |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Lituania | 2 | unu | 0 | 61 | 48 | +13 | 3 |
2 | Macedonia de Nord | 2 | unu | 0 | 59 | cincizeci | +9 | 3 |
3 | Curcan | 0 | 0 | 2 | cincizeci | 72 | −22 | 0 |
15 ianuarie 2009 16:00 ( UTC+2 ) |
Raport | Macedonia de Nord | 24:24 | Lituania | Salonul Ureyir Serinevler Spor , Amada Public : 600 de judecători: Holger Fleisch , Jurgen Rieber |
Număr de jumătate: 15:10, 9:14 | |||||
Kiril Lazarov - 11 | obiective | Valdas Novickis - 7 |
16 ianuarie 2009 16:00 ( UTC+2 ) |
Raport | Macedonia de Nord | 35:26 | Curcan | Salonul Ureyir Serinevler Spor , Amada Public : 1400 Judecători: Holger Fleisch , Jurgen Rieber |
Număr de jumătate : 15:13, 20:13 | |||||
Naumche Moisovsky - 11 | obiective | Ramadan Dayne - 9 |
17 ianuarie 2009 16:00 ( UTC+2 ) |
Raport | Lituania | 37:24 | Curcan | Salonul Ureyir Serinevler Spor , Amada Public : 500 de judecători: Holger Fleisch , Jurgen Rieber |
Număr de jumătate : 19:13, 18:11 | |||||
Valdas Novickis - 8 | obiective | Tolga Yozbahar - 6 |
Extragerea a avut loc pe 31 ianuarie 2010 .
Coșul 1 | Coșul 2 | Coșul 3 |
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 | primul meci | al 2-lea meci |
---|---|---|---|---|
Austria | 59:49 | Olanda | 31:15 | 28:34 |
Norvegia | 51:40 | Lituania | 27:19 | 24:21 |
Slovenia | 52:53 | Ungaria | 27:25 | 25:28 |
Germania | 52:40 | Grecia | 25:20 | 27:20 |
Slovacia | 55:51 | Ucraina | 25:30 | 30:21 |
Serbia | 49:48 | ceh | 27:23 | 22:25 |
România | 65:64 | Rusia | 28:32 | 37:32 |
Danemarca | 66:56 | Elveţia | 32:27 | 34:29 |
Portugalia | 51:60 | Spania | 26:27 | 25:33 |
12 iunie 2010 20:20 ( UTC+2 ) |
Raport | Austria | 31:15 (15:10) | Olanda | Dornbirn Arbitri: Nenad Krstić , Peter Lubitsch |
Victor Shilagi - 7 | obiective | Bartosz Konic - 7 |
12 iunie 2010 19:10 ( UTC+2 ) |
Raport | Norvegia | 27:19 (13:9) | Lituania | Stavanger Idrettshall , Stavanger Spectatori : 5200 Arbitri: Alin-Sergiu Chirlijanu , Gheorghe Bejinario |
Erlen Mamelun - 10 | obiective | Valdas Novickis - 8 |
13 iunie 2010 18:00 ( UTC+2 ) |
Raport | Slovenia | 27:25 (12:12) | Ungaria | Ljubljana Spectatori : 1500 de judecători: Zigmars Stoljarovs , Lenars Licis |
Yure Vran - 6 | obiective | Gerge Ivancik - 10 |
12 iunie 2010 18:00 ( UTC+2 ) |
Raport | Germania | 25:20 (14:9) | Grecia | Dortmund Public : 6500 Arbitri: Oscar Raluy Lopez , Angel Sabroso Romirez |
Uwe Gensheimer - 8 | obiective | Savas Karipidis - 6 |
12 iunie 2010 18:00 ( UTC+2 ) |
Raport | Slovacia | 25:30 (16:16) | Ucraina | Primaria Sporturilor din Hlohovec , Hlohovec Judecatori: Hlünur Leifsson , Anton Palsson |
Daniel Valo , Martin Stranowski - 4 | obiective | Sergey Burka , Sergey Otsroushko - 8 |
12 iunie 2010 18:00 ( UTC+2 ) |
Raport | Serbia | 27:23 (16:9) | ceh | Cairo , Nish Arbitri: Kenneth Abrahamsen , Arne Christiansen |
Hot Sheshum - 8 | obiective | Philip Iha , Jan Philip - 4 |
13 iunie 2010 19:00 ( UTC+3 ) |
Raport | România | 28:32 (10:12) | Rusia | Sala Polivalentă , București Spectatori : 3000 Judecători: Vaclav Horacek , Jiri Novotny |
Alexandru Xepreghi , Valentin Gyunia - 5 | obiective | Samvel Aslanyan - 7 |
13 iunie 2010 20:15 ( UTC+2 ) |
Raport | Danemarca | 32:27 (17:11) | Elveţia | Sala Brönnby , Brönnby Audiență : 4600 Judecători: Sorin-Laurentiu Dinu , Konstantin Dean |
Mikkel Hansen - 8 | obiective | David Graubner , Manuel Liniger , Ivan Ursitz - 5 |
13 iunie 2010 18:00 ( UTC+0 ) |
Raport | Portugalia | 26:27 (14:14) | Spania | Benfica , Lisabona Spectatori : 1300 Arbitri : Kim Andersen , Per Morten Sodal |
Claudio Pedrosa - 6 | obiective | Juanin Garcia - 7 |
20 iunie 2010 14:00 ( UTC+2 ) |
Raport | Olanda | 34:28 (17:14) | Austria | Ben Kveit Arena , Emmen Public : 800 Arbitri: Nenad Nikolic , Dusan Stojkovic |
Bartosz Konic - 7 | obiective | Victor Silad - 6 |
20 iunie 2010 17:45 ( UTC+3 ) |
Raport | Lituania | 21:24 (9:10) | Norvegia | Siemens Arena , Vilnius Spectatori : 2300 Arbitri : Gerhard Reisinger , Christian Kaschutz |
Andrius Rackauskas - 6 | obiective | Harvard Tweten - 8 |
20 iunie 2010 18:00 ( UTC+2 ) |
Raport | Ungaria | 28:25 (13:14) | Slovenia | Veszprem Arena , Veszprem Spectatori : 5000 Arbitri : Bernd Mete , Rainer Mete |
Gerge Ivancik - 12 | obiective | Vedere Kavtichnik - 11 |
20 iunie 2010 19:00 ( UTC+3 ) |
Raport | Grecia | 20:27 (10:10) | Germania | Krachtidi , Drama Public : 2100 Judecători: Evgeny Zotin , Nikolai Volodkov |
Savvas Karipidis - 6 | obiective | Lars Kaufman - 6 |
20 iunie 2010 17:00 ( UTC+3 ) |
Raport | Ucraina | 21:30 (12:14) | Slovacia | Yunost , Zaporozhye Spectatori : 1500 de judecători: Rickard Canbro , Mikael Klesson |
Serghei Onfrienko - 6 | obiective | Martin Stranowski - 8 |
19 iunie 2010 15:00 ( UTC+2 ) |
Raport | ceh | 25:22 (11:10) | Serbia | Lokomotiv , Pilsen Spectatori : 1600 Arbitri : Martin Gjeding , Mads Hansen |
Philip Iha - 12 | obiective | Marco Vujin , Momir Rnich - 4 |
19 iunie 2010 17:00 ( UTC+4 ) |
Raport | Rusia | 32:37 (13:16) | România | Olimpiyskiy , Cehov Spectatori : 2500 Judecători: Slava Nikolov , Georgy Nachevsky |
Vasily Filippov - 9 | obiective | Alexandru Xepreghi - 8 |
20 iunie 2010 16:45 ( UTC+2 ) |
Raport | Elveţia | 29:34 (10:15) | Danemarca | Athletic Centrum St. Gallen , St. Gallen Spectatori : 3200 Arbitri : Nordine Lazar , Lauren Revere |
David Graubner - 6 | obiective | Lars Christiansen - 7 |
18 iunie 2010 20:30 ( UTC+2 ) |
Raport | Spania | 33:25 (15:11) | Portugalia | Guadalajara Spectatori : 4800 Arbitri: Chaba Kekes , Pal Kekes |
Juan Garcia Lorenzana - 12 | obiective | David Tavares - 9 |