Campionatul Mondial de haltere 1986 | |
---|---|
orașul gazdă |
Sofia ( Bulgaria ) |
medalii | 10 seturi |
Deschidere | 8 noiembrie |
închidere | 15 noiembrie |
data | 1986 |
stadiu | |
Södertelier 1985Ostrava / Daytona Beach 1987 |
Al 60-lea Campionat Mondial de haltere a avut loc în perioada 8-15 noiembrie 1986 la Sofia ( Bulgaria ). Competițiile se țineau doar între bărbați.
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
unu | NRB | 7 | 2 | 0 | 9 |
2 | URSS | 2 | patru | 2 | opt |
3 | SR România | unu | unu | unu | 3 |
patru | Polonia | 0 | unu | 2 | 3 |
5 | China | 0 | unu | 0 | unu |
Germania | 0 | unu | 0 | unu | |
6 | Ungaria | 0 | 0 | patru | patru |
7 | RDG | 0 | 0 | unu | unu |
Total | zece | zece | zece | treizeci |
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
unu | NRB | optsprezece | opt | unu | 27 |
2 | URSS | 6 | 13 | patru | 23 |
3 | SR România | 3 | 2 | 3 | opt |
patru | China | unu | 2 | patru | 7 |
5 | Polonia | unu | unu | 6 | opt |
6 | Germania | unu | unu | 0 | 2 |
7 | Ungaria | 0 | unu | 9 | zece |
opt | RDG | 0 | unu | 2 | 3 |
9 | Cuba | 0 | unu | 0 | unu |
zece | Coreea de Nord | 0 | 0 | 2 | 2 |
Total | treizeci | treizeci | 31 | 91 |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Până la 52 kg | ||||||
liniuță | Jacek Gutowski ( Polonia ) | 115,0 kg | He Zhoqiang ( China ) | 112,5 kg | Ryu Jun Sik ( RPDC ) | 112,5 kg |
Apăsaţi | Sevdalin Marinov ( Bulgaria ) | 145,0 kg | Alexey Kolokoltsev ( URSS ) | 140,0 kg | Jacek Gutowski ( Polonia ) | 137,5 kg |
Sumă | Sevdalin Marinov ( Bulgaria ) | 257,5 kg | Jacek Gutowski ( Polonia ) | 252,5 kg | Alexey Kolokoltsev ( URSS ) | 250,0 kg |
Până la 56 kg | ||||||
liniuță | He Yingqiang ( China ) | 127,5 kg | Mitko Grablev ( Bulgaria ) | 127,5 kg | Lai Junming ( China ) | 127,5 kg |
Apăsaţi | Mitko Grablev ( Bulgaria ) | 162,5 kg | Oksen Mirzoyan ( URSS ) | 160,0 kg | He Yingqiang ( China ) | 160,0 kg |
Sumă | Mitko Grablev ( Bulgaria ) | 290,0 kg | He Yingqiang ( China ) | 287,5 kg | Oksen Mirzoyan ( URSS ) | 285,0 kg |
Până la 60 kg | ||||||
liniuță | Naim Shalamanov ( Bulgaria ) | 147,5 kg MR |
Attila Tzanka ( România ) | 130,0 kg | Ye Huanming ( China ) | 127,5 kg |
Apăsaţi | Naim Shalamanov ( Bulgaria ) | 187,5 kg | Andreas Letz ( RDG ) | 160,0 kg | Kim Young-soo ( RPDC ) | 160,0 kg |
Sumă | Naim Shalamanov ( Bulgaria ) | 335,0 kg MP |
Attila Tzanka ( România ) | 290,0 kg | Andreas Letz ( RDG ) | 285,0 kg |
Până la 67,5 kg | ||||||
liniuță | Mihail Petrov ( Bulgaria ) | 155,0 kg | Stefan Topurov ( Bulgaria ) | 152,5 kg | Andreas Behm ( RDG ) | 150,0 kg |
Apăsaţi | Mihail Petrov ( Bulgaria ) | 187,5 kg | Stefan Topurov ( Bulgaria ) | 185,0 kg | Xiao Minglin ( China ) | 180,0 kg |
Sumă | Mihail Petrov ( Bulgaria ) | 342,5 kg | Stefan Topurov ( Bulgaria ) | 337,5 kg | Marek Severyn ( Polonia ) | 322,5 kg |
Până la 75 kg | ||||||
liniuță | Borislav Gidikov ( Bulgaria ) | 167,5 kg | Alexander Vyrbanov ( Bulgaria ) | 165,0 kg | Andrei Socachi ( România ) | 157,5 kg |
Apăsaţi | Alexander Vyrbanov ( Bulgaria ) | 212,5 kg | Borislav Gidikov ( Bulgaria ) | 205,0 kg | Andrei Socachi ( România ) | 192,5 kg |
Sumă | Alexander Vyrbanov ( Bulgaria ) | 377,5 kg MR |
Borislav Gidikov ( Bulgaria ) | 372,5 kg | Andrei Socachi ( România ) | 350,0 kg |
Până la 82,5 kg | ||||||
liniuță | Asen Zlatev ( Bulgaria ) | 180,0 kg | Israil Arsamakov ( URSS ) | 177,5 kg | Laszlo Barshi ( Ungaria ) | 175,0 kg |
Apăsaţi | Asen Zlatev ( Bulgaria ) | 225,0 kg MP |
Enrique Sabari ( Cuba ) | 215,0 kg | Zdravko Stoichkov ( Bulgaria ) | 212,5 kg |
Israil Arsamakov ( URSS ) | ||||||
Sumă | Asen Zlatev ( Bulgaria ) | 405,0 kg | Israil Arsamakov ( URSS ) | 390,0 kg | Laszlo Barshi ( Ungaria ) | 385,0 kg |
Până la 90 kg | ||||||
liniuță | Anatoly Khrapaty ( URSS ) | 185,0 kg | Zoltan Balažfi ( Ungaria ) | 185,0 kg | Viktor Solodov ( URSS ) | 180,0 kg |
Apăsaţi | Anatoly Khrapaty ( URSS ) | 227,5 kg | Viktor Solodov ( URSS ) | 227,5 kg | Slawomir Zawada ( Polonia ) | 210,0 kg |
Sumă | Anatoly Khrapaty ( URSS ) | 412,5 kg | Viktor Solodov ( URSS ) | 407,5 kg | Zoltan Balažfi ( Ungaria ) | 392,5 kg |
Până la 100 kg | ||||||
liniuță | Nicolae Vlad ( România ) | 200,0 kg | Boris Seregin ( URSS ) | 192,5 kg | Andor Sanyi ( Ungaria ) | 187,5 kg |
Apăsaţi | Nicolae Vlad ( România ) | 237,5 kg | Boris Seregin ( URSS ) | 237,5 kg | Andor Sanyi ( Ungaria ) | 225,0 kg |
Sumă | Nicolae Vlad ( România ) | 437,5 kg | Boris Seregin ( URSS ) | 430,0 kg | Andor Sanyi ( Ungaria ) | 412,5 kg |
Până la 110 kg | ||||||
liniuță | Yuri Zakharevich ( URSS ) | 200,0 kg | Serghei Nagirny ( URSS ) | 192,5 kg | Jozsef Jacho ( Ungaria ) | 182,5 kg |
Apăsaţi | Yuri Zakharevich ( URSS ) | 247,5 kg | Serghei Nagirny ( URSS ) | 235,0 kg | Jozsef Jacho ( Ungaria ) | 232,5 kg |
Sumă | Yuri Zakharevich ( URSS ) | 447,5 kg MR |
Serghei Nagirny ( URSS ) | 427,5 kg | Jozsef Jacho ( Ungaria ) | 415,0 kg |
Peste 110 kg | ||||||
liniuță | Antonio Krastev ( Bulgaria ) | 215,0 kg MP |
Leonid Taranenko ( URSS ) | 200,0 kg | Robert Skolimowski ( Polonia ) | 187,5 kg |
Apăsaţi | Manfred Nerlinger ( Germania de Vest ) | 245,0 kg | Antonio Krastev ( Bulgaria ) | 245,0 kg | Robert Skolimowski ( Polonia ) | 222,5 kg |
Sumă | Antonio Krastev ( Bulgaria ) | 460,0 kg | Manfred Nerlinger ( Germania de Vest ) | 430,0 kg | Robert Skolimowski ( Polonia ) | 410,0 kg |