Campionatul Mondial de patinaj artistic pentru juniori 1991 | |
---|---|
Tipul competiției | turneu sub egida ISU |
data | 27 noiembrie—2 decembrie |
Sezon | 1990-1991 |
Locație | Budapesta , Ungaria |
Câștigători | |
Patinaj individual masculin | |
Vasili Eremenko | |
Simplu feminin | |
Surya Bonaly | |
Patinaj în pereche | |
Natalya Krestyaninova / Alexey Torchinsky | |
Dansând pe gheață | |
Aliki Stergiadu / Yuri Razgulyaev | |
Competiție | |
Anterior | Campionatele Mondiale de juniori 1990 |
Ulterior | Campionatele Mondiale de juniori 1992 |
Campionatul Mondial de Patinaj Artistic pentru juniori din 1991 este o competiție de patinaj artistic între tinerii sportivi mondiali în sezonul 1990-1991, organizată de Uniunea Internațională de Patinaj (ISU).
Campionatul a avut loc în perioada 27 noiembrie - 2 decembrie 1990 în capitala Ungariei, Budapesta .
A fost primul campionat mondial în care sportivii din fosta RFA și RDG au concurat sub același steag pentru Germania .
S-au desfășurat competiții la simplu masculin, feminin, patinaj artistic în perechi și dans sportiv pe gheață . Juniorii, conform regulilor ISU de atunci, erau considerați băieți și fete, la 1 iulie 1990, sub vârsta de 19 ani (cu excepția bărbaților care prestau perechi și dansul pe gheață, limita de vârstă a acestora este de 21 de ani).
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
unu | URSS | 3 | 2 | unu | 6 |
2 | Franţa | unu | unu | unu | 3 |
3 | STATELE UNITE ALE AMERICII | 0 | unu | unu | 2 |
3 | China | 0 | 0 | unu | unu |
Loc | Sportiv | Echipă | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Vasili Eremenko | URSS | ||||||
2 | Alexandru Abt | URSS | ||||||
3 | Nicolas Pétorin | Franţa | ||||||
patru | Scott Davies | STATELE UNITE ALE AMERICII | ||||||
5 | Philip Candeloro | Franţa | ||||||
6 | Evgheni Plyuta | URSS | ||||||
7 | Fumihiro Oikawa | Japonia | ||||||
opt | Jan Kannegiser | Germania | ||||||
9 | Rian Junka | STATELE UNITE ALE AMERICII | ||||||
zece | John Baldwin | STATELE UNITE ALE AMERICII | ||||||
unsprezece | Luis Mariano Taifas | România | ||||||
12 | Gaku Aiyoshi | Japonia | ||||||
13 | Matte Rovers | Canada | ||||||
paisprezece | Gilberto Viadana | Italia | ||||||
cincisprezece | Mirko Muller | Germania | ||||||
16 | Ahn Young Il | Coreea de Nord | ||||||
17 | Mikael Tillesen | Danemarca | ||||||
optsprezece | Lanke Vipond | Canada | ||||||
19 | Lee Xodon | China | ||||||
douăzeci | Eran Sragovish | Germania | ||||||
Nu s-a calificat pentru programul gratuit | ||||||||
21 | Clive Shorten | Marea Britanie | ||||||
22 | Robert Grzegorczyk | Polonia | ||||||
23 | Stuart Bell | Marea Britanie | ||||||
24 | Rastislav Vnutsko | Cehoslovacia | ||||||
25 | Markus Leminen | Finlanda | ||||||
26 | Adam Hart | Australia | ||||||
27 | Kim Se Ul | Republica Coreea | ||||||
28 | Luka Klasinc | Iugoslavia | ||||||
29 | Balats Grenser | Ungaria | ||||||
treizeci | Ivan Dinev | Bulgaria | ||||||
31 | Sergio Canovas | Spania |
Loc | Sportiv | Echipă | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Surya Bonaly | Franţa | |||||
2 | Lisa Ervin | STATELE UNITE ALE AMERICII | |||||
3 | Chen Lu | China | |||||
patru | Nicole Bobek | STATELE UNITE ALE AMERICII | |||||
5 | Lenka Kulovana | Cehoslovacia | |||||
6 | Leticia Hubert | Franţa | |||||
7 | Julia Potapova | URSS | |||||
opt | Susanna Mildenberger | Germania | |||||
9 | Sabrina Chudi | Elveţia | |||||
zece | Julia Vorobyova | URSS | |||||
unsprezece | Yukiko Kawasaki | Japonia | |||||
12 | Claudia Unger | Germania | |||||
13 | Katya Gunther | Germania | |||||
paisprezece | Rena Inoue | Japonia | |||||
cincisprezece | Zuzanna Shved | Polonia | |||||
16 | Marie-Angela Larmer-Wilson | Canada | |||||
17 | Sharon Coulson | Marea Britanie | |||||
optsprezece | Sandra Garde | Franţa | |||||
19 | Emilia Nagy | Ungaria | |||||
douăzeci | Lee Woo Hae | Republica Coreea | |||||
Nu s-a calificat pentru programul gratuit | |||||||
21 | Melita Yuratek | Iugoslavia | |||||
22 | Kaisa Kella | Finlanda | |||||
23 | Catherine Degler | Germania | |||||
24 | Miriam Manzano | Australia | |||||
25 | Tsvetelina Abrasheva | Bulgaria | |||||
26 | Mari Kobayashi | Japonia | |||||
27 | Melanie Friedreich | Austria | |||||
28 | Isabelle Balan | Belgia | |||||
29 | Linda Walmark | Suedia | |||||
treizeci | Monica van der Velden | Olanda | |||||
31 | Lee Gee Ok | Coreea de Nord | |||||
32 | Alexandra Stamataki | Grecia | |||||
33 | Sara Badiani | Italia | |||||
34 | Deddy Klestadt | Luxemburg | |||||
35 | Martha Senra | Spania | |||||
36 | Maida Navarro | Mexic |
Loc | Sportiv | Echipă |
---|---|---|
unu | Natalya Krestyaninova / Alexey Torchinsky | URSS |
2 | Svetlana Pristav / Vyacheslav Tkachenko | URSS |
3 | Jennifer Heurlin / John Frederiksen | STATELE UNITE ALE AMERICII |
patru | Oksana Kazakova / Andrey Mokhov | URSS |
5 | Aime Offner / Brian Helgenberg | STATELE UNITE ALE AMERICII |
6 | Nicole Schirrotta / Gregory Schirrotta | STATELE UNITE ALE AMERICII |
7 | Carolina Haddad / Jean-Sebastien Fecto | Canada |
opt | Allison Guylor / John Robinson | Canada |
9 | Patricia Cardozo / Jean-Francois Côte | Canada |
zece | Beata Scymlowska / Mariusz Siudek | Polonia |
unsprezece | Xi Maomao / Zhao Hongbo | China |
12 | Jasmine Schützenmeister / Jan Grueske-Weissenbach | Germania |
13 | Go Ok Ran / Kim Chwang Ho | Coreea de Nord |
paisprezece | Victoria Pearke / Clive Shorten | Marea Britanie |
cincisprezece | Leslie Monod / Cedric Monod | Elveţia |
16 | Silvia Martina / Claudio Fico | Italia |
Loc | Sportiv | Echipă |
---|---|---|
unu | Aliki Stergiadu / Yuri Razgulyaev | URSS |
2 | Marina Morel / Gwendal Peizerat | Franţa |
3 | Elena Kustarova / Serghei Romașkin | URSS |
patru | Marina Anisina / Ilya Averbukh | URSS |
5 | Marie-France Dubreuil / Bruno Ivars | Canada |
6 | Virginia Wuillemin / Remy Yakvkimard | Franţa |
7 | Martine Patenaude / Eric Masse | Canada |
opt | Amelie Dion / Alexandre Alain | Canada |
9 | Kimberley Callahan / Robert Paul | STATELE UNITE ALE AMERICII |
zece | Barbara Fusar-Poli / Matteo Bonfa | Italia |
unsprezece | Veira Porakov / Pavol Porac | Cehoslovacia |
12 | Agnieszka Domanska / Marcin Glowacki | Polonia |
13 | Noemi Vedres / Endre Szentirmai | Ungaria |
paisprezece | Laura Backer / David Kastan | STATELE UNITE ALE AMERICII |
cincisprezece | Kati Winkler / René Lohse | Germania |
16 | Daria-Larisa Maritzak / Igor-Andrey Maritzak | Austria |
17 | Lisa Sheihan / Lachlan Kumbe | Marea Britanie |
optsprezece | Silvia Rau / Alexander Dvorak | Germania |
19 | Sylvia Nowak / Sebastian Kolyasiński | Polonia |
douăzeci | Ryn Yoon-ye / Kim Young-ho | Coreea de Nord |
Campionatele Mondiale de patinaj artistic pentru juniori | |
---|---|