Suedia la Jocurile Olimpice | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
cod IOC | SWE | ||||||||
NOC |
Site-ul oficial al Comitetului Olimpic Suedez |
||||||||
Jocurile Olimpice de la Los Angeles | |||||||||
Sportivii | 81 în 12 sporturi | ||||||||
purtător de stindard | Bo Lindman | ||||||||
Medalii Locul 4 |
|
||||||||
Participarea la Jocurile Olimpice de vară | |||||||||
Participarea la Jocurile Olimpice de iarnă | |||||||||
Suedia a participat la Jocurile Olimpice de vară din 1932 de la Los Angeles ( SUA ) și a câștigat 23 de medalii, dintre care 9 de aur, 5 de argint și 9 de bronz. Echipa națională a fost reprezentată de 81 de sportivi (78 bărbați, 3 femei).
Medalie | Sportiv | Un fel de sport | Disciplina |
---|---|---|---|
Aur | Bertil Rönnmark | Filmare | Bărbați, pușcă de calibru mic, 50 m |
Aur | Johan Oxenstierna | Pentatlon modern | Campionatul individual masculin |
Aur | Eric Malmberg | Lupta | Lupte greco-romane masculine - 66 kg |
Aur | Ivar Johansson | Lupta | Lupte greco-romane masculine - 72 kg |
Aur | Rudolf Svensson | Lupta | Lupte greco-romane masculine - 87 kg |
Aur | Carl Westergren | Lupta | Lupte greco-romane masculine, peste 87 kg |
Aur | Ivar Johansson | Lupta | Bărbați, lupte libere, până la 79 kg |
Aur | Johan Richthoff | Lupta | Lupte libere masculine peste 87 kg |
Aur | Tore Holm Martin Hidorff Olle Åkerlund Oke Bergqvist |
Navigație | Clasa „6 metri” |
Argint | Eric Svensson | Atletism | Saritura triplă masculină |
Argint | Thure Alqvist | Box | Bărbați, până la 61,2 kg |
Argint | Bo Lindman | Pentatlon modern | Campionatul individual masculin |
Argint | Thure Sjöstedt | Lupta | Bărbați, lupte libere, până la 87 kg |
Argint | Bertil Sandström Thomas Byström Gustaf Adolf Boltenstern Jr. |
Călărie | Dressage, campionat pe echipe |
Bronz | Allan Karlsson | Box | Bărbați, până la 57,2 kg |
Bronz | Axel Kadier | Lupta | Lupte greco-romane masculine - 79 kg |
Bronz | Einar Karlsson | Lupta | Barbati, lupte libere, pana la 61 kg |
Bronz | Gustaf Claren | Lupta | Bărbați, lupte libere, până la 66 kg |
Bronz | Gunnar Aster Daniel Sunden-Kullberg |
Navigație | Clasa de vedete |
Bronz | Clarence von Rosen Jr. | Călărie | Triatlon ecvestru, campionat individual |
Bronz | Clarence von Rosen Jr. | Călărie | Sarituri, campionat individual |
Bronz | Bernhard Britz | Ciclism | Cursa individuală masculină |
Bronz | Bernhard Britz Arne Berg Sven Höglund |
Ciclism | Cursa pe echipe masculină |
Jocurile Olimpice de vară din 1932 | Țări la|
---|---|
Asia | |
America | |
Africa | |
Europa | |
Oceania |