Această listă include:
Partea a doua și a treia a listei pot fi incomplete din cauza lipsei de date privind locul nașterii și reședinței unui număr de eroi.
Tabelele afișează prenumele, numele și patronimul Eroilor, funcția și locul de muncă la momentul acordării titlului, data decretului Prezidiului Sovietului Suprem al URSS , ramură a economiei naționale, locul nașterii / reședința (regiunile care nu au legătură cu Kârgâzstan sunt marcate cu *), precum și un link către articolul biografic de pe site-ul „ Eroii țării ”. Formatul tabelului oferă posibilitatea de a sorta după parametrii specificați făcând clic pe săgeata din coloana dorită.
Pentru prima dată, titlul de Erou al Muncii Socialiste în RSS Kirghiz a fost acordat prin Decretul Prezidiului Sovietului Suprem al URSS la 26 martie 1948 unui număr de 41 de fermieri colectivi pentru obținerea unor randamente mari de grâu, bumbac și sfeclă de zahăr. .
Marea majoritate a Eroilor Muncii Socialiste din Kârgâzstan sunt muncitori agricoli - 220 de persoane. Industria ușoară este reprezentată de 8 persoane; construcții și administrație publică - câte 7; cultura - 5; nuclear, inginerie, industria cărbunelui, transport - câte 4; metalurgie și industria alimentară - câte 3; geologie, comunicații, știință, educație, sănătate - câte 2; energie, industria electrică și industria materialelor industriale de construcție - câte 1.
Nu. | Nume, nume, patronimic | Întâlniri de viață | Activitate | Data atribuirii | Industrie | Locul nașterii | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Akmatov Tashtanbek | gen. 09.1938 | Păstor senior al fermei colective numită după Congresul XXII al Partidului din districtul Ton din regiunea Issyk-Kul | 25.12 . 1976 20.06 . 1986 | agricol | cartierul Ton | [GS 1] |
2 | Anarov Allya | 1907 - 12/08/1979 | Ferma colectivă Link numită după Molotov, raionul Aravan , regiunea Osh | 26.03 . 1948 28.04 . 1951 | agricol | Regiunea Aravan | [GS 2] |
3 | Kainazarova Surakan | 18.06.1902 - 04.06.1982 | Ferma colectivă de legătură „Druzhba” din districtul Kaganovichi din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Sokuluk | [GS 3] |
patru | Tașirov Haytakhun | 15.03.1902 - 10.02.1963 | Președintele fermei colective „Kyzyl-Shark” din districtul Kara-Suu din regiunea Osh | 20.03 . 1951 mai 15 . 1957 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [GS 4] |
Nu. | Nume, nume, patronimic | Întâlniri de viață | Activitate | Data atribuirii | Industrie | Locul nasterii | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Abakirov Mamut | 1912-2003 | Șeful fermei de creștere a cailor a fermei colective „Leninchil-Zhash” din districtul sovietic din regiunea Osh | 15.09 . 1948 | agricol | districtul Kara-Kulja | [GS 5] |
2 | Abdzhaliev Pazyl | 1909-2002 | Ferma colectivă Link numită după Kaganovici, districtul Yangi-Naukat, regiunea Osh | 29.05 . 1950 | agricol | Kyzyl-Kiya | [GS 6] |
3 | Abdraev Kutubay | 1932 - 18.03.2014 | Păstor senior al fermei de stat Son-Kul, districtul Kochkor , regiunea Naryn | 25.12 . 1976 | agricol | Regiunea Kochkor | [GS 7] |
patru | Abdraimov Apsamat | gen. 1931 | Maistru al fermei colective numită după Kirov , districtul Kara-Suu, regiunea Osh | 30.04 . 1966 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [GS 8] |
5 | Abdraimov Kochkombai | 1914-1992 | Șeful fermei de creștere a cailor a fermei colective Almalu-Bulak, districtul Achinsk , regiunea Jalal-Abad | 15.09 . 1948 | agricol | districtul Suzak | [GS 9] |
6 | Abdraimov Kudaykul | 1917-1982 | Președinte al fermei colective numită după Engels , districtul Bazar-Kurgan , regiunea Jalal-Abad | 16.10 . 1958 | agricol | districtul Bazar-Korgon | [GS 10] |
7 | Abdraimov Matai | 1888-1954 | Fermă colectivă Link numită după Stalin, districtul Leninsky , regiunea Jalal-Abad | 26.03 . 1948 | agricol | Regiunea Nooken | [GS 11] |
opt | Abduvaliev Musa | 1929 - ???? | Maistru de lucrări miniere tuneliere ale minei Dzhin-Dzhigan din combinatul Kirgizugol al Ministerului Industriei Cărbunelui al URSS, regiunea Osh | 29.06 . 1966 | industria cărbunelui | Regiunea Nookat | [GS 12] |
9 | Abdukadirov Abdrashit | 1919-1978 | Președinte al fermei colective „Moscova” din districtul Suzak din regiunea Osh | 30.04 . 1966 | agricol | districtul Suzak | [GS 13] |
zece | Abdukarimov Abdumavlyan | 1922-2001 | Tractorist al Suzak MTS, regiunea Jalal-Abad | 15.02 . 1957 | agricol | districtul Suzak | [GS 14] |
unsprezece | Abdulaev Kurmankul | 1918 - ???? | Combinator al fermei de stat „Sukhoi Ridge” din districtul Przhevalsky din regiunea Issyk-Kul | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Ak-Suu | [GS 15] |
12 | Abdyldaev Mambet | 1924 - ???? | Păstor senior al fermei de stat numită după Toktogul, districtul Toktogul , regiunea Osh | 08.04 . 1971 | agricol | cartierul Toktogul | [GS 16] |
13 | Abdyldaeva Rasia | 1924 - 29.07.1998 | Păstor al fermei colective numită după districtul Lenin Kulanaksky din regiunea Tien-Shan | 16.10 . 1958 | agricol | Regiunea Ak-Tala | [GS 17] |
paisprezece | Abdyraimov Asanaly | 1906-1983 | Păstor senior al fermei colective Ak-Kiya, districtul Aktalinsky , regiunea Tien Shan | 15.09 . 1948 | agricol | Regiunea Ak-Tala | [GS 18] |
cincisprezece | Abdysheva Toktogul | 15.12.1923 - 03.10.2005 | Croitoreasa la Fabrica de Tricotat Frunze a Ministerului Industriei Ușoare din RSS Kirghiz | 05.04 . 1971 | industria ușoară | districtul Panfilovsky | [GS 19] |
16 | Adzhikeev Esenkan | 1924-1989 | Maistru de mineri al Departamentului de Mine nr. 11 al Combinatului Minier Kirghiz al Ministerului Construcțiilor de Mașini Medii al URSS, SSR Kirghiz | 29.07 . 1966 | atomprom | Regiunea Jumgal | [GS 20] |
17 | Azhikulov Ryshul | 1899-1982 | Maistru al fermei colective numită după Karl Marx , districtul Kara-Suu, regiunea Osh | 30.04 . 1966 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [HS 21] |
optsprezece | Aidarbekov Kurmankul | 1916-1974 | Maistru al fermei colective „Alga” districtul Kantsky din RSS Kirghiz | 31.12 . 1965 | agricol | districtul Issyk-Ata | [HS 22] |
19 | Aidarov Tashbai | 1919 - ???? | Păstor senior al fermei de stat Chatkal, raionul Ala-Buka, regiunea Osh | 08.04 . 1971 | agricol | Regiunea Chatkal | [HS 23] |
douăzeci | Aitbaev Bazylbek | 1926-1986 | Păstor senior al fermei colective „Beisheke” din districtul Kirovsky din RSS Kirghiz | 06.09 . 1973 | agricol | raionul Bakai-Ata | [GS 24] |
21 | Aitiev Gapar Aitievici | 28.09.1912 - 16.12.1984 | Membru corespondent al Academiei de Arte a URSS , Artist al Poporului din URSS, munți. Frunze | 27.09 . 1982 | cultură | Regiunea Kara-Suu | [GS 25] |
22 | Aitkulova Ainek | 1919-2001 | Stăpânul fabricii de confecții „40 de ani din octombrie” a Ministerului Industriei Ușoare al RSS Kirghiz, oraș. Frunze | 09.06 . 1966 | industria ușoară | districtul Zhaiyl | [HS 26] |
23 | Aitmatov Cingiz Torekulovich | 12/12/1928 - 06/10/2008 | Scriitor popular al RSS Kirghiz, academician al Academiei de Științe a RSS Kirghiz | 31.07 . 1978 | cultură | raionul Kara-Buura | [GS 27] |
24 | Aknazarov Korciubek | 1922 - 02.01.2019 | Prim-secretar al Comitetului Regional Ak-Tala al Partidului Comunist din Kârgâzstan | 22.03 . 1966 | administrație publică | Regiunea Talas | [GS 28] |
25 | Akchabaev Malik | 1932-2001 | Maistru al fermei colective numită după districtul Kalinin Leninsky din regiunea Osh | 12.04 . 1979 | agricol | Regiunea Nooken | [GS 29] |
26 | Aliakhunov Abdukadyr | 1902-1972 | Ferma colectivă de legătură „Kyzyl-Shark” districtul Karasu din regiunea Osh | 20.03 . 1951 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [HS 30] |
27 | Alibekova Karachach | 1894-1960 | Păstorul fermei colective „40 de ani din octombrie” districtul Petrovsky din regiunea Frunze | 16.10 . 1958 | agricol | districtul Moskovsky | [HS 31] |
28 | Alimbaev Pakhnidin | 1892-1986 | Ferma colectivă Link numită după Kaganovici, districtul Yangi-Naukat, regiunea Osh | 29.05 . 1950 | agricol | Regiunea Nookat | [HS 32] |
29 | Alimov Sali | 1900-1992 | Președinte al fermei colective numită după Kirov, districtul Suzak , regiunea Jalal-Abad | 15.02 . 1957 | agricol | districtul Suzak | [HS 33] |
treizeci | Alymbekov Nakaibek | gen. 08/12/1934 | Producător de scule al Uzinei de Inginerie Auto Kârgâză „Kirgizavtomash” a Ministerului Industriei Auto al URSS, oraș. Frunze | 03.01 . 1974 | inginerie mecanică | raionul Alamudun | [HS 34] |
31 | Amadaliyev Mamatkalyk | 1926-1997 | Maistru al brigăzii de cultivare a bumbacului fermei colective numită după Kalinin, districtul Leninsky , regiunea Osh | 14.12 . 1972 | agricol | Regiunea Nooken | [HS 35] |
32 | Amanbaev Aldabergen | 1927-1975 | Păstor senior al fermei colective Rossiya, raionul Kirovsky , SSR Kirghiz | 08.04 . 1971 | agricol | raionul Kara-Buura | [HS 36] |
33 | Amanbaev Tolobek | gen. 1942 | Ciobanesc senior al fermei colective Rossiya, raionul Kirovsky , regiunea Talas | 07.05 . 1991 | agricol | raionul Kara-Buura | [HS 37] |
34 | Ananiev Konstantin Nikolaevici | 1910 - ???? | Şeful Direcţiei Trunchiuri Radio Releu şi Televiziune al Ministerului Comunicaţiilor al RSS Kirghiz, oraş. Frunze | 18.07 . 1966 | conexiune | * Regiunea Ulyanovsk | [HS 38] |
35 | Anarov Khayitbay | 15.06.1904 - 31.01.1989 | Președinte al fermei colective numită după Molotov, raionul Aravan , regiunea Osh | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Aravan | [HS 39] |
36 | Andabekov Irnazar | 1900-1957 | Păstor senior al fermei colective „Partizan” din districtul Dzhangi-Jolsky din regiunea Jalal-Abad | 15.09 . 1948 | agricol | districtul Aksy | [HS 40] |
37 | Asanbekov Tolonbai | 1925-1998 | Șeful fermei de creștere a cailor a fermei colective Kon-Orchek, districtul Aktalinsky , regiunea Tien Shan | 15.09 . 1948 | agricol | Regiunea Ak-Tala | [HS 41] |
38 | Asanov Jamantai | 1918-1997 | Link fermă colectivă „Erkin-Too” districtul Uzgen din regiunea Osh | 16.05 . 1949 | agricol | Regiunea Uzgen | [HS 42] |
39 | Atabaev Toktobay | 1933-2004 | Maistru foraj al Partidului de Prospecție Geologică Uluutau al Expediției Geologice din Kirghiza de Sud a Ministerului Geologiei din RSS Kirghiz | 04.07 . 1966 | geologie | Regiunea Uzgen | [HS 43] |
40 | Atabekova Olmoskhan [1] | 1922-1987 | Președinte al fermei colective numită după Frunze , districtul Bazar-Kurgan , regiunea Jalal-Abad | 15.02 . 1957 | agricol | districtul Bazar-Korgon | [HS 44] |
41 | Atishev Boronbay | 1930 - 04/07/1984 | Maistru al fermei colective Rossiya, districtul Naukat , regiunea Osh | 30.04 . 1966 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [HS 45] |
42 | Babenko Potap Vasilievici | 1888-1951 | Președintele fermei colective „Pentru linia Comitetului Central al Partidului Comunist al Bolșevicilor din întreaga Uniune” din districtul Panfilovsky din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | agricol | * Regiunea Luhansk | [HS 46] |
43 | Bazarov Yymash | 1918-1977 | Șeful fermei de oi a fermei colective numită după Lenin, districtul Ton , regiunea Issyk-Kul | 16.10 . 1958 | agricol | cartierul Ton | [HS 47] |
44 | Baisobaeva Kulgaky | gen. 14.09.1930 | Bobinator la Fabrica de filare a bumbacului Frunze , numită după cea de-a 50-a aniversare a URSS a Ministerului Industriei Ușoare al RSS Kirghiz | 04.03 . 1976 | industria ușoară | Regiunea Talas | [HS 48] |
45 | Bekmurzaev Kadyr | 1913-2001 | Președinte al fermei colective Madanyat , districtul Kurshab, regiunea Osh | 26.03 . 1948 | agricol | Regiunea Uzgen | [HS 49] |
46 | Bektembaev Ibraim | 1896-1978 | Botari de la Ferma de Stat de Creștere a Produselor de Lactate Alamedin a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Voroșilovsky din regiunea Frunze | 27.07 . 1948 | agricol | raionul Alamudun | [HS 50] |
47 | Biriukov Petr Filippovici | 1912 - ???? | Maistru al brigăzii de tractoare a MTS Krasnorechenskaya din regiunea Frunze | 19.05 . 1948 | agricol | cartierul Chui | [HS 51] |
48 | Bochkareva Agrafena Terentievna | 1902-1974 | Link fermă colectivă „Giant” Voroshilovsky district din regiunea Frunze | 16.05 . 1949 | agricol | raionul Alamudun | [HS 52] |
49 | Vaniukov Semion Ivanovici | 24.05.1917 - 10.06.2006 | Comandantul aeronavei An-2 al Departamentului de Aviație Civilă din Kârgâz al Ministerului Aviației Civile al URSS, munți. Frunze | 15.06 . 1971 | transport | * Mari El | [HS 53] |
cincizeci | Vorobyova Natalya Illarionovna | 1918-1987 | Ferma colectivă Link numită după Krupskaya, districtul Kaganovichi , regiunea Frunze | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Sokuluk | [HS 54] |
51 | Gavsidinov Giyasidin | 1927-1978 | Maistru al fermei colective „Kyzyl-Shark” districtul Kara-Suu din regiunea Osh | 20.03 . 1951 | agricol | * Regiunea Andijan | [HS 55] |
52 | Glazenko Matryona Aksentievna | 1916-1990 | Ferma de creștere a vițeilor numită după districtul Ilici Keminsky din RSS Kirghiz | 22.03 . 1966 | agricol | * Regiunea Zhytomyr | [HS 56] |
53 | Grebeshcenko Dmitri Nikolaevici | 1905 - ???? | Maistru al fermei colective numită după Kalinin, raionul Kirovsky , regiunea Talas | 29.05 . 1950 | agricol | raionul Kara-Buura | [HS 57] |
54 | Greciuhina Maria Yakovlevna | 1909 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Krupskaya, districtul Kaganovichi , regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | agricol | Regiunea Sokuluk | [HS 58] |
55 | Dzhanybaeva Marusa | gen. 1934 | Păstorul fermei colective „Kyzyl-Dzhyldyz” districtul Toguz-Toro din regiunea Tien Shan | 07.03 . 1960 | agricol | raionul Toguz-Toro | [HS 59] |
56 | Jarkymbaev Akmat | 1887-1982 | Păstor senior al fermei colective numită după Lenin , districtul At-Bashinsky , regiunea Tien Shan | 15.02 . 1957 | agricol | cartierul At-Bashi | [HS 60] |
57 | Dzhulbaev Rustam | 1914 - ???? | Maistru de spargere în vrac la mina nr. 4 a administrației minei Sulyuktaugol a Trustului Kirgizugol al Ministerului Industriei Cărbunelui al URSS, regiunea Osh | 26.04 . 1957 | industria cărbunelui | Regiunea Leilek | [HS 61] |
58 | Dzhumabaev Alakhun | 16.02.1896 - 1976 | Maistru al fermei colective „Kyzyl-Shark” din districtul Karasu din regiunea Osh | 20.03 . 1951 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [HS 62] |
59 | Djumabaeva Anakyz | gen. 10/10/1929 | Maistru al fermei colective numită după Frunze, districtul Leninsky , regiunea Osh | 10.02 . 1975 | agricol | Regiunea Nooken | [HS 63] |
60 | Dzhumadylova Maria | 1927 - 03/07/2010 | Fermă colectivă Link numită după Kuibyshev, districtul Pokrovsky , regiunea Issyk-Kul | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Issyk-Kul | [HS 64] |
61 | Dzhusmambetov Kadyraly | 1882-1972 | Pastor senior al fermei colective Zhenish, districtul Aktalinsky , regiunea Tien Shan | 29.07 . 1949 | agricol | Regiunea Ak-Tala | [HS 65] |
62 | Dzhusubaliev Baltabay | 1875-1965 | Pastor senior al fermei colective „Dyurbeldzhin” districtul Aktalinsky din regiunea Tien Shan | 15.09 . 1948 | agricol | Regiunea Ak-Tala | [HS 66] |
63 | Dzhusupov Bilal | 1925 - ???? | Păstor al fermei colective numită după Stalin, districtul Kochkor , regiunea Tien Shan | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Kochkor | [HS 67] |
64 | Dovgal Tatyana Andreevna | gen. 1937 | Lăptatoarea fermei colective „1 mai” districtul Ak-Suu , regiunea Issyk-Kul | 16.03 . 1981 | agricol | Regiunea Ak-Suu | [HS 68] |
65 | Dolbaev Asanbek | 03/10/1928 - 1992 | Operator al Uzinei de prelucrare a cărnii Rybachinsky a Ministerului Industriei Cărnii și Lactatelor din RSS Kirghiz, Regiunea Issyk-Kul | 16.01 . 1974 | industria alimentară | Regiunea Kochkor | [HS 69] |
66 | Doroșenko Natalia Egorovna | 24.07.1927 - 08.01.1995 | Link ferma de sfeclă de zahăr numită după Frunze a Ministerului Industriei Alimentare al URSS, districtul Kantsky din regiunea Frunze | 08.05 . 1948 | agricol | * Regiunea Kazahstanului de Est | [HS 70] |
67 | Dosbergenov Tyulebek | 03.1906 - 15.12.2000 | Păstor senior al fermei de reproducție „Dzhuan-Tube” din regiunea Frunze | 15.02 . 1957 | agricol | * Regiunea Zhambyl | [HS 71] |
68 | Drobitko Elena Alekseevna | 1909-1995 | Ferma colectivă Link numită după Kalinin, districtul Kirovsky , regiunea Talas | 04.07 . 1949 | agricol | * Regiunea Rostov | [HS 72] |
69 | Dubinețki Zakhar Vasilievici | 1893-1985 | Maistru al fermei colective „Krasny Vostok” districtul Kalininsky din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | agricol | * Teritoriul Altai | [HS 73] |
70 | Dubinskaya (Lupina) Maria Fedorovna [2] | 1926 - ???? | Link ferma colectivă „Viața nouă” a districtului Kaganovichi din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | agricol | * Regiunea Kostanay | [HS 74] |
71 | Duysheeva Jamilya | 1919 - ???? | Operatorul combinat al MTS Taldy-Suu , regiunea Issyk-Kul | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Tyup | [HS 75] |
72 | Elikbaev Aaly | 1905-1970 | Președinte al fermei colective numită după Kirov, districtul Naryn , regiunea Tien Shan | 15.09 . 1948 | agricol | Regiunea Naryn | [HS 76] |
73 | Zhapyshev Rysbai | gen. 16/06/1933 | Păstor senior al fermei de stat numită după Lenin, districtul Alai , regiunea Osh | 07.07 . 1986 | agricol | Regiunea Alai | [HS 77] |
74 | Zhunushov Kasymbek | gen. 1936 | Păstor senior al fermei de stat Cholpon, districtul Kochkor , regiunea Naryn | 08.04 . 1971 | agricol | Regiunea Kochkor | [HS 78] |
75 | Zhusupov Eshenkul | 1915 - ???? | Președinte al fermei colective numită după Kalinin, districtul Leninsky , regiunea Jalal-Abad | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Nooken | [HS 79] |
76 | Zahariev Nikolai Ilici | 25.04.1902 - 1980 | Șef al Laboratorului de furaje pentru plante la Institutul de Botanică al Academiei de Științe a RSS Kirghiz, Academician al Academiei de Științe a RSS Kirghiz , oraș. Frunze | 13.03 . 1969 | știința | * Regiunea Oryol | [HS 80] |
77 | Zinabatdinov Dilyaver | 23.02.1933 - 12.09.1999 | Maistru al coloanei de izolație și pozare mecanizată a departamentului de construcții nr. 3 al trustului „Sredezneftegazstroy” al Ministerului Construcțiilor Întreprinderilor din Industria Petrolului și Gazelor din URSS, munți. Frunze din RSS Kirghiz | 30.12 . 1973 | constructie | * Crimeea | [HS 81] |
78 | Zubkov Dmitri Petrovici | 1911-2006 | Agronom senior al fermei de sfeclă de zahăr Frunze a Ministerului Industriei Alimentare al URSS, districtul Kantsky din regiunea Frunze | 08.05 . 1948 | agricol | * Regiunea Sumy | [HS 82] |
79 | Ivancenko Raisa Vasilievna | gen. 15.02.1940 | Lăptatoare la ferma de stat numită după Karl Marx, raionul Alamedin , RSS Kirghiz | 25.12 . 1976 | agricol | * Regiunea Poltava | [HS 83] |
80 | Ivashkevich Timofei Fedorovich [3] | 15.09.1908 - 1977 | Președinte al fermei colective numită după Kalinin, districtul Panfilovsky , regiunea Frunze | 15.02 . 1957 | agricol | * Regiunea Cherkasy | [HS 84] |
81 | Ilipbaev Ishembi | 09/03/1928 - ???? | Păstor senior al fermei de stat Orgochor, districtul Jeti-Oguz , regiunea Issyk-Kul | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Jeti-Oguz | [HS 85] |
82 | Imanov Kapar | 1920-1995 | Prim-secretar al Comitetului Districtual Kant al Partidului Comunist din Kârgâzstan, regiunea Frunze | 15.02 . 1957 | administrație publică | districtul Keminsky | [HS 86] |
83 | Isaev Bedelbay | 1911 - ???? | Președintele fermei colective „Leninchil-Zhash” din districtul sovietic din regiunea Osh | 15.09 . 1948 | agricol | districtul Kara-Kulja | [HS 87] |
84 | Isaev Sharshe | gen. 1938 | Păstor senior al fermei colective „Dzhany-Talap” din regiunea Tien Shan din RSS Kirghiz | 22.03 . 1966 | agricol | Regiunea Naryn | [HS 88] |
85 | Isakov Sra | 1926 - ???? | Păstor senior al fermei de stat Katta-Taldyk, districtul Kara-Suu, regiunea Osh | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [HS 89] |
86 | Ismailov Taten | 1929-1976 | Ciobanesc în vârstă al fermei de reproducție Katta-Taldyk, districtul Kara-Suu, regiunea Osh | 22.03 . 1966 | agricol | * Regiunea Turkestan | [HS 90] |
87 | Ismailov Tolesun | 1926-1984 | Păstorul fermei de stat „Ulahol” districtul Balykchy din regiunea Issyk-Kul | 16.10 . 1958 | agricol | cartierul Ton | [HS 91] |
88 | Ismailova Inakhon | 1921-1985 | Ferma colectivă de legătură „Kyzyl-Shark” districtul Karasu din regiunea Osh | 26.03 . 1948 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [HS 92] |
89 | Kadyraliev Kazakbai | 1881-1956 | Pastor senior al fermei colective „Kyzyl-Dyikan” din districtul At-Bashinsky din regiunea Tien Shan | 29.07 . 1949 | agricol | cartierul At-Bashi | [HS 93] |
90 | Kadyrov Abdulkhamit | 1930 - 06.12.2003 | Ferma colectivă Link numită după Molotov, raionul Aravan , regiunea Osh | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Aravan | [HS 94] |
91 | Kadyrov Kasym | 1925-1994 | Șofer al depozitului de marfă Przhevalsk al Ministerului Transporturilor Auto și Autostrăzilor din RSS Kirghiz | 05.10 . 1966 | transport | Regiunea Ak-Suu | [HS 95] |
92 | Kazakov Abdullazhan | 1906-1976 | Maistru al fermei colective numită după Karl Marx, districtul Leninsky , regiunea Jalal-Abad | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Nooken | [HS 96] |
93 | Kainazarov Tulvay | 1900 - ???? | Link fermă colectivă „Erkin” districtul Kurshabsky din regiunea Osh | 26.03 . 1948 | agricol | Regiunea Uzgen | [HS 97] |
94 | Kaiypov Oskonbay | 1911 - 09/06/1987 | Președinte al fermei colective numită după Karl Marx, districtul Leninsky , regiunea Jalal-Abad | 15.02 . 1957 | agricol | Mailuu-Suu | [HS 98] |
95 | Kaldashev Yusup Akhun | 1893 - 05/03/1991 | Lucrător în beton al departamentului de construcții și instalații nr. 1 al trustului Frunzegorstroy al Ministerului Construcțiilor din RSS Kirghiz, oraș. Frunze | 09.08 . 1958 | constructie | Regiunea Jumgal | [HS 99] |
96 | Kamalov Asam Kamalovich | 26.05.1929 - 17.11.1988 | Președinte al fermei colective Pobeda, regiunea Talas , RSS Kirghiz | 08.04 . 1971 | agricol | * Regiunea Turkestan | [GS 100] |
97 | Kamcibekov Aity | 1915 - ???? | Link fermă colectivă „Erkin” districtul Kurshabsky din regiunea Osh | 26.03 . 1948 | agricol | Regiunea Uzgen | [HS 101] |
98 | Karimov Dzhumaly | 1889-1950 | Șeful fermei de creștere a cailor a fermei colective Mantysh, districtul Cholpon , regiunea Tien Shan | 15.09 . 1948 | agricol | Regiunea Kochkor | [HS 102] |
99 | Karimov Iminzhan [4] | 1906-1978 | Fermă colectivă Link numită după Lenin, districtul Osh, regiunea Osh | 26.03 . 1948 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [HS 103] |
100 | Karimov Sait | 1896-1988 | Păstor senior al fermei colective „Almalu-Bulak” din districtul Achinsk din regiunea Jalal-Abad | 29.07 . 1949 | agricol | districtul Suzak | [HS 104] |
101 | Karymshagov Abdykadyr | 1895-1979 | Păstor senior al fermei colective „Almalu-Bulak” din districtul Achinsk din regiunea Jalal-Abad | 15.09 . 1948 | agricol | districtul Suzak | [HS 105] |
102 | Kasybaev Alimbai | 1896-1955 | Link fermă colectivă „Erkin-Too” districtul Uzgen din regiunea Osh | 16.05 . 1949 | agricol | Regiunea Ak-Tala | [HS 106] |
103 | Kachkimbaev Sankul | 1927-2002 | Maestru al fabricii de cărămidă Belovodsk a Ministerului Industriei Materialelor de Construcții din RSS Kirghiz | 28.07 . 1966 | materiale de constructii industriale | districtul Moskovsky | [HS 107] |
104 | Kiyizbaev Toobay [5] | 1900 - 13.03.1989 | Păstor senior al fermei colective „Beisheke” districtul Keminsky din regiunea Frunze | 15.09 . 1948 | agricol | districtul Keminsky | [HS 108] |
105 | Klimenko Mihail Dmitrievici | 1911 - ???? | Operator combinat al Tyup MTS, regiunea Issyk-Kul | 13.08 . 1951 | agricol | Regiunea Tyup | [HS 109] |
106 | Klimciuk Trofim Stepanovici | 17.02.1899 - 1972 | Președinte al fermei colective numită după Lenin din regiunea Kant din RSS Kirghiz | 31.12 . 1965 | agricol | * Regiunea Brest | [HS 110] |
107 | Kozhobekova Suyumkan | 1913-2001 | Păstor al fermei colective numită după Lenin, districtul Ton , regiunea Issyk-Kul | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Jeti-Oguz | [HS 111] |
108 | Kozhokanov Mukambet | 1906-1967 | Vivar al fermei colective „Comunismul” din districtul Naryn din regiunea Tien Shan | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Naryn | [HS 112] |
109 | Kozlov Ivan Yakovlevici | 1900-1989 | Maistru al fermei colective „Progres” districtul Stalinsky din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | agricol | * Regiunea Poltava | [HS 113] |
110 | Koichiev Mambet | 1892 - 13.04.1974 | Pastor senior al fermei colective „Kara-Oi” districtul Kulanaksky din regiunea Tien Shan | 15.09 . 1948 | agricol | Regiunea Ak-Tala | [HS 114] |
111 | Koichumanov Apysh | 01/02/1923 - 07/04/1984 | Profesor la școala secundară Kyzyl-Dyikan, districtul At-Bashinsky , regiunea Naryn | 27.06 . 1978 | educaţie | cartierul At-Bashi | [HS 115] |
112 | Kokobaev Bazaraly | 1935 - 12.10.2014 | Păstorul fermei colective „Manas” districtul Budyonnovsky din regiunea Frunze | 16.10 . 1958 | agricol | Regiunea Talas | [HS 116] |
113 | Kongaytiev Supai | 1885-1979 | Șeful fermei de creștere a cailor a fermei colective Kara-Oy, districtul Kulanak , regiunea Tien Shan | 15.09 . 1948 | agricol | Regiunea Ak-Tala | [HS 117] |
114 | Korneeva Alexandra Abramovna | 1921 - ???? | Link ferma de sfeclă de zahăr numită după Frunze a Ministerului Industriei Alimentare al URSS, districtul Kantsky din regiunea Frunze | 08.05 . 1948 | agricol | * Regiunea Akmola | [HS 118] |
115 | Kosivtseva Nadezhda Alekseevna | 1913-1986 | Link ferma de stat „Nijne-Chuysky” a Ministerului Agriculturii al URSS, districtul Kaganovichsky din regiunea Frunze | 10.07 . 1950 | agricol | * Regiunea Akmola | [HS 119] |
116 | Genii Kohanov Alekseevici | 10/10/1928 - ???? | Turner al fabricii Frunze de inginerie electrică grea „Tyazhelektromash” a Ministerului Industriei Electrice al URSS, Kirghiz SSR | 20.04 . 1971 | industria electrica | * Regiunea Novosibirsk | [GS 120] |
117 | Kochkarova Sarahon | 1928 - 20.10.2018 | Link fermă colectivă „Shark” districtul Osh din regiunea Osh | 26.03 . 1948 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [HS 121] |
118 | Kochkorbaev Izak | 1890 - 14.09.1965 | Președinte al fermei colective „Kenesh” din districtul Ivanovsky din regiunea Frunze | 15.02 . 1957 | agricol | raionul Alamudun | [HS 122] |
119 | Kociubaev Toychi Tagaevici | 12.03.1922 - 26.09.1981 | Președinte al fermei colective numită după Jdanov, raionul Aravan , regiunea Osh | 30.04 . 1966 | agricol | Regiunea Aravan | [HS 123] |
120 | Koshoev Omurzak | 1890 - 08/07/1971 | Păstor senior al Fermei de Stat de creștere a produselor lactate Ilyich a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, regiunea Frunze | 01.12 . 1949 | agricol | districtul Keminsky | [HS 124] |
121 | Kretinin Ivan Terentievici | gen. 1931 | Maistru de drifters la mina Kadamdzhai a Uzinei de Mine și Metalurgie de Sud numită după Frunze de la Ministerul Metalurgiei Neferoase al URSS, regiunea Osh | 20.05 . 1966 | metalurgie | * Teritoriul Altai | [HS 125] |
122 | Krikotin Stepan Pavlovici | 27.12.1910 - 09.04.1985 | Maistru de foraj al partidului de explorare geologică Khaidarkan al Departamentului de Geologie și Protecția Subsolului din cadrul Consiliului de Miniștri al RSS Kirghiz | 29.04 . 1963 | geologie | * Regiunea Orenburg | [HS 126] |
123 | Kulbaev Kambar | 1908-1986 | Păstor senior al fermei colective „Kyrgyz-Gava” din districtul Achinsk din regiunea Jalal-Abad | 15.09 . 1948 | agricol | Regiunea Jalal-Abad | [HS 127] |
124 | Kulmatova Satin | gen. 27.11.1942 | Bobinator la Fabrica de filare a bumbacului Frunze , numită după cea de-a 50-a aniversare a URSS a Ministerului Industriei Ușoare al RSS Kirghiz | 02.08 . 1983 | industria ușoară | districtul Moskovsky | [HS 128] |
125 | Kulov Beishenaly | 1900 - 18.02.1978 | Pastor senior al fermei colective „Calea către comunism” din districtul Kaganovichi din regiunea Frunze | 15.09 . 1948 | agricol | Regiunea Sokuluk | [HS 129] |
126 | Kulumbaev Dzhusubaly | 1892-1978 | Păstor senior al fermei colective Kulanak, districtul Kulanak , regiunea Tien Shan | 15.09 . 1948 | agricol | Regiunea Naryn | [HS 130] |
127 | Kurlienko Anna Akimovna | 1910 - ???? | Lăptăriță la Ferma Experimentală Frunze a Institutului de Cercetare a Zootehniei din Kârgâz | 16.10 . 1950 | agricol | * Regiunea Akmola | [HS 131] |
128 | Kurmanbaev Emilbek | 1912-1984 | Păstor senior al fermei colective Madaniyat, districtul Toktogul , regiunea Jalal-Abad | 15.09 . 1948 | agricol | cartierul Toktogul | [HS 132] |
129 | Kurmanbekov Zhumabek | 1929-1991 | Păstor senior al fermei de stat „Acha-Kaindy” districtul At-Bashinsky din RSS Kirghiz | 22.03 . 1966 | agricol | cartierul At-Bashi | [HS 133] |
130 | Kurmanov Karypbay | 1907-1995 | Președinte al fermei colective „Santash” raionul Chui din RSS Kirghiz | 22.03 . 1966 | agricol | districtul Issyk-Ata | [HS 134] |
131 | Kutukeev Kubataaly | 1882-1982 | Șeful fermei de creștere a cailor a fermei colective Ak-Kiya, districtul Aktalinsky , regiunea Tien Shan | 15.09 . 1948 | agricol | Regiunea Ak-Tala | [HS 135] |
132 | Kypchakov Abdulla | 01/08/1918 - 2011 | Ferma colectivă Link numită după Kaganovici, districtul Yangi-Naukat, regiunea Osh | 29.05 . 1950 | agricol | Regiunea Nookat | [HS 136] |
133 | Lazareva (Kolesnichenko) Maria Pavlovna [6] | 28.08.1928 - 27.01.1990 | Link ferma de stat „Nijne-Chuysky” a Ministerului Agriculturii al URSS, districtul Kaganovichsky din regiunea Frunze | 10.07 . 1950 | agricol | * Regiunea Odessa | [HS 137] |
134 | Levcenko Nikolai Ivanovici | 07.12.1913 - 19.05.1991 | Prim-secretar al Comitetului Districtual Kaganovichi al Partidului Comunist din Kârgâzstan, regiunea Frunze | 15.02 . 1957 | administrație publică | districtul Moskovsky | [HS 138] |
135 | Liholetov Georgy Antonovici | 1915 - ???? | Maistru al fermei colective „Viața nouă” din districtul Issyk-Kul din regiunea Issyk-Kul | 08.04 . 1971 | agricol | * Regiunea Orenburg | [HS 139] |
136 | Lozhenko Pelageya Makarovna | 1904-1988 | Maistru al Fermei de Stat Alamedin de creștere a produselor lactate a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Voroshilovsky din regiunea Frunze | 27.03 . 1948 | agricol | * Regiunea Kazahstanului de Est | [HS 140] |
137 | Lopuhova Pelageya Vasilievna | 10/05/1918 - 07/12/2002 | Ferma colectivă Link numită după Kalinin, districtul Kirovsky , regiunea Talas | 29.05 . 1950 | agricol | * Regiunea Zhambyl | [HS 141] |
138 | Lyalenko Konstantin Matveevici | 1907 - ???? | Maistru al fermei colective „Pentru linia Comitetului Central al Partidului Comunist al Bolșevicilor din întreaga Uniune” din districtul Panfilovsky din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | agricol | * Regiunea Harkiv | [HS 142] |
139 | Liakhovenko Andrei Pavlovici | 1895 - 30.11.1971 | Președinte al fermei colective „Giant” Voroshilovsky district din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | agricol | * Regiunea Poltava | [HS 143] |
140 | Madzhakipov Tadzhimbai | 1906-1986 | Maistru al fermei colective numită după districtul Kaganovich Yangi-Naukat din regiunea Osh | 29.05 . 1950 | agricol | Regiunea Nookat | [HS 144] |
141 | Madymarov Abdulla | 1919 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Budyonny , districtul Mirza-Akinsky , regiunea Osh | 26.03 . 1948 | agricol | Regiunea Uzgen | [HS 145] |
142 | Makanov Oruzbai | 1931-1983 | Atomizor al fabricii metalurgice a fabricii de mercur Khaidarkan a Ministerului metalurgiei neferoase al URSS, regiunea Osh | 30.03 . 1971 | metalurgie | districtul Kadamzhai | [HS 146] |
143 | Makishev Usenbek | 15/05/1929 - ???? | Sudor electric al Uzinei de Construcție de Mașini Agricole M.V. Frunze a Ministerului Construcției de Tractore și Mașini Agricole din URSS, munți. Frunze | 05.04 . 1971 | inginerie mecanică | districtul Zhaiyl | [HS 147] |
144 | Makov Konstantin Nikolaevici | 27.12.1905 - 17.04.1993 | Director al Combinatului nr. 11 al Ministerului Construcțiilor de Mașini Medii al URSS, munți. Kara-Balta din RSS Kirghiz | 07.03 . 1962 | atomprom | * Regiunea Penza | [HS 148] |
145 | Mamarasulov Sabytkul | 1911 - 25.05.1975 | Ferma colectivă Link numită după Lenin, districtul Suzak , regiunea Jalal-Abad | 26.03 . 1948 | agricol | districtul Suzak | [HS 149] |
146 | Mamasaliev Holdar | 11.1908 - 16.10.1976 | Fermă colectivă Link numită după Stalin, districtul Leninsky , regiunea Jalal-Abad | 26.03 . 1948 | agricol | Regiunea Nooken | [GS 150] |
147 | Mamaturdiev Ashirali | 16.05.1899 - 1985 | Ferma colectivă de legătură „Kyzyl-Shark” districtul Karasu din regiunea Osh | 20.03 . 1951 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [HS 151] |
148 | Mambetakunov Orozakun | gen. 10/05/1940 | Păstor înalt al fermei de stat numită după cea de-a 50-a aniversare a URSS, districtul At-Bashinsky, regiunea Naryn | 06.09 . 1973 | agricol | cartierul At-Bashi | [HS 152] |
149 | Mambetaliev Asan | 16.04.1924 - 1989 | Șofer al sucursalei Rybachinsky a Avtovneshtrans, SSR Kirghiz | 04.05 . 1971 | transport | Regiunea Issyk-Kul | [HS 153] |
150 | Mambetaliev Kokobay | 10.01.1913 - 16.06.1976 | Profesor al școlii de opt ani Tala-Bulak din regiunea Kochkor din RSS Kirghiz | 01.07 . 1968 | educaţie | Regiunea Kochkor | [HS 154] |
151 | Mambetov Myrzabek | 17.08.1929 - 14.02.2005 | Păstorul fermei de stat „40 de ani din octombrie” regiunea Talas din RSS Kârgâză | 10.03 . 1976 | agricol | Regiunea Talas | [HS 155] |
152 | Mamyrov Amankan | gen. 1944 | Link ferma de stat "Ketmen-Tube" districtul Toktogul din regiunea Talas | 16.03 . 1981 | agricol | cartierul Toktogul | [HS 156] |
153 | Masaitov Atajan | 23.03.1897 - 1972 | Ferma colectivă Link numită după Narimanov, districtul Osh, regiunea Osh | 26.03 . 1948 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [HS 157] |
154 | Matvienko Daria Antonovna | 03/08/1910 - 1985 | Sudor electric la Uzina de Construcții de Mașini Agricole Frunze a Consiliului Economiei Naționale al RSS Kirghiz, munți. Frunze | 07.03 . 1960 | inginerie mecanică | * Regiunea Kursk | [HS 158] |
155 | Matiev Azhimat | 1905 - 26.08.1991 | Președintele fermei colective „Almalu-Bulak” din districtul Achinsk din regiunea Jalal-Abad | 15.09 . 1948 | agricol | districtul Suzak | [HS 159] |
156 | Makhanko Vladimir Nikolaevici | 11/07/1938 - 08/08/2012 | Fermier colectiv al fermei colective numită după Congresul XXI al Partidului din regiunea Sokuluk din RSS Kirghiz | 10.12 . 1973 | agricol | * Teritoriul Krasnoyarsk | [HS 160] |
157 | Machirapova Turgun | gen. 1928 | Maistru al brigăzii de cultivare a bumbacului din stația experimentală kârgâză de cultivare a bumbacului, districtul Kara-Suu din regiunea Osh | 14.12 . 1972 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [HS 161] |
158 | Meshkov Nikolai Iosifovich | gen. 1930 | Director al fermei de stat „Kyzyl-Dzhar” districtul Dzhany-Dzholsky din regiunea Osh | 10.05 . 1988 | agricol | * Regiunea Voronezh | [HS 162] |
159 | Mirabdazizov Khalil | 1914 - 20.09.1977 | Prim-secretar al Comitetului Districtual Osh al Partidului Comunist din Kârgâzstan, Regiunea Osh | 15.02 . 1957 | administrație publică | Bishkek | [HS 163] |
160 | Mirrakhimov Mirsaid Mirkhamidovich | 27.03.1927 - 02.10.2008 | Șeful Institutului de Cercetare Cardiologie Kirghiz din subordinea Ministerului Sănătății al RSS Kirghiz, membru corespondent al Academiei de Științe Medicale a URSS , oraș. Frunze | 26.03 . 1987 | știința | Bishkek | [HS 164] |
161 | Mitalipov Miiman | gen. 1932 | Maistru al fermei colective numită după Congresul XXI al Partidului din districtul Frunzensky din regiunea Osh | 30.04 . 1966 | agricol | districtul Kadamzhai | [HS 165] |
162 | Moidunov Zhumakadyr | gen. 1938 | Link ferma de stat "Yasi" districtul Uzgen din regiunea Osh | 10.05 . 1988 | agricol | Regiunea Uzgen | [HS 166] |
163 | Moldobasanov Kaly Moldobasanovici | 28.09.1929 - 29.05.2006 | Șeful Departamentului Institutului de Arte de Stat Kârgâz, numit după B. Beishenalieva, Artista Poporului din URSS, munți. Bishkek | 28.11 . 1991 | cultură | Regiunea Ak-Tala | [HS 167] |
164 | Mombekov Yusup | 26.10.1926 - 1983 | Președinte al fermei colective numită după Kalinin, districtul Leninsky , regiunea Osh | 10.12 . 1973 | agricol | Regiunea Nooken | [HS 168] |
165 | Mokh Grigori Ivanovici | 03/08/1909 - 1989 | Maistru al fermei colective „Planul cincinal la 4 ani” din districtul Tyup din regiunea Issyk-Kul | 06.04 . 1951 | agricol | Regiunea Tyup | [HS 169] |
166 | Mukasheva Kaiyr | gen. 1938 | Păstor senior al fermei de stat „Ulahol” din districtul Tonsky din RSS Kirghiz | 22.03 . 1966 | agricol | cartierul Ton | [HS 170] |
167 | Munduspayeva Jergal | gen. 03/08/1935 | Lăptăriță la ferma de reproducție Strelnikova din regiunea Kant din RSS Kirghiz | 22.03 . 1966 | agricol | raionul Alamudun | [HS 171] |
168 | Murzakmatov Akun | 1912-1996 | Păstor al fermei colective numită după Lenin, districtul Dzhumgalsky , regiunea Tien Shan | 16.10 . 1958 | agricol | Regiunea Jumgal | [HS 172] |
169 | Musaev Tishivay | 10.01.1894 - 17.01.1990 | Fermier de câmp al fermei colective „Kyzyl-Shark” din districtul Karasu din regiunea Osh | 20.03 . 1951 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [HS 173] |
170 | Musuralieva Baky | 15.10.1922 - 1992 | Păstor al fermei colective numită după Jdanov , districtul Ak-Tala , regiunea Tien Shan | 16.10 . 1958 | agricol | Regiunea Ak-Tala | [HS 174] |
171 | Myrzakulov Boltabay | gen. 08/05/1928 | Păstor senior al fermei colective numită după Voroshilov, raionul Kirovsky , regiunea Frunze | 15.02 . 1957 | agricol | raionul Kara-Buura | [HS 175] |
172 | Nazaraliev Sharshen | 1915 - 10/11/1970 | Șef de creștere a cailor la ferma colectivă Engels, districtul Achinsk, regiunea Jalalabad | 29.07 . 1949 | agricol | raionul Bakai-Ata | [HS 176] |
173 | Namazbekov Kalys | gen. 05/09/1933 | Păstor senior al fermei colective „Comunism”, raionul Jety-Oguz , regiunea Issyk-Kul | 08.04 . 1971 | agricol | Regiunea Jeti-Oguz | [HS 177] |
174 | Narynbekov Askar | gen. 20.02.1927 | Producător de aluat al Brutăriei Frunze a Ministerului Industriei Alimentare al RSS Kirghiz | 21.07 . 1966 | industria alimentară | Bishkek | [HS 178] |
175 | Nigrilov Daniil Andreevici | 15.10.1908 - ???? | Maistru al fermei colective numită după Krupskaya, districtul Kaganovichsky , regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | agricol | Regiunea Sokuluk | [HS 179] |
176 | Nişanov Sabirjan | 1904-1969 | Maistru al fermei colective „Kyzyl-Shark” din districtul Karasu din regiunea Osh | 20.03 . 1951 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [GS 180] |
177 | Nogoeva Saadat | 1921-1994 | Șofer, maistru al fermei colective numită după Rakhmanzhan, districtul Leninsky , regiunea Osh | 30.04 . 1966 | agricol | Regiunea Nooken | [HS 181] |
178 | Nurakov Isak | 1903-1982 | Pastor senior al fermei colective Dodomel, raionul Toguz-Torouz , regiunea Jalal-Abad | 15.09 . 1948 | agricol | raionul Toguz-Toro | [HS 182] |
179 | Nurzhanov Akmatbek | 1922 - 11/12/1987 | Președinte al fermei colective numită după Lenin, regiunea Talas , RSS Kirghiz | 08.04 . 1971 | agricol | Regiunea Talas | [HS 183] |
180 | Oblivny Pavel Stepanovici | 17.12.1904 - 21.02.1981 | Director al MTS Petrovskaya din regiunea Frunze | 15.02 . 1957 | agricol | * Regiunea Akmola | [HS 184] |
181 | Ormonova Gulbara | gen. 1927 | Păstor senior al fermei de stat Alai, districtul Alai , regiunea Osh | 22.03 . 1966 | agricol | Regiunea Alai | [HS 185] |
182 | Osmonkulov Iskender | 15.08.1907 - 19.10.1992 | Ciobanul senior al hergheliei nr. 113 din regiunea Talas din RSS Kirghiz | 22.03 . 1966 | agricol | Regiunea Talas | [HS 186] |
183 | Perenko Petr Yakovlevici | 07.11.1921 - 18.10.1976 | Maistru al brigăzii de tractoare a MTS Kant din regiunea Frunze | 15.02 . 1957 | agricol | * Regiunea Saratov | [HS 187] |
184 | Petrenko Leon Filippovici | 1895-1952 | Lumberman-ul meu nr. 6 al trustului „Sredazshakhtostroy” al Ministerului Construcțiilor Întreprinderilor de Combustibil al URSS, munți. Sulukta din regiunea Osh | 28.08 . 1948 | constructie | * Regiunea Kursk | [HS 188] |
185 | Piont Denis Efremovici | 1903-1999 | Director al Suzak MTS din regiunea Jalal-Abad | 15.02 . 1957 | agricol | districtul Suzak | [HS 189] |
186 | Polotov Toychi | 1907 - 01/07/1965 | Păstorul fermei de stat Katta-Taldyk, districtul Osh, regiunea Osh | 16.10 . 1958 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [HS 190] |
187 | Polyntseva Nina Fedorovna | 1928 - ???? | Link ferma de sfeclă de zahăr numită după Frunze a Ministerului Industriei Alimentare al URSS, districtul Kantsky din regiunea Frunze | 08.05 . 1948 | agricol | * Regiunea Omsk | [HS 191] |
188 | Popova Uliana Grigorievna | 02/06/1911 - 1977 | Link fermă colectivă „Krasny Vostok” districtul Kalininsky din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | agricol | * Regiunea Saratov | [HS 192] |
189 | Poshivaylov Nikifor Makarovich | 14.01.1909 - 25.11.1958 | Maistru al fermei colective numită după Krupskaya, districtul Kaganovichsky , regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | agricol | * Regiunea Karaganda | [HS 193] |
190 | Pristavkin Nikolay Yakovlevici | 29.03.1922 - 1993 | Președintele fermei colective „Zarya” Tyupsky district al RSS Kirghiz | 22.03 . 1966 | agricol | * Regiunea Smolensk | [HS 194] |
191 | Prihodko Maria Fedorovna | 1909-1993 | Link ferma de stat „Nijne-Chuysky” a Ministerului Agriculturii al URSS, districtul Kaganovichsky din regiunea Frunze | 10.07 . 1950 | agricol | * Regiunea Harkiv | [HS 195] |
192 | Rakovets Stepan Semionovici | 1938 - 16.01.2000 | Operator mecanic al stației zonale de testare a mașinilor de stat din Kârgâz „Soyuzselkhoztehniki”, districtul Kantsky | 10.12 . 1973 | agricol | * Regiunea Minsk | [HS 196] |
193 | Rafikova Dilaram | gen. 03/08/1940 | Brigadier, șofer al fermei colective numită după Jdanov, raionul Aravan , regiunea Oș | 08.04 . 1971 | agricol | Regiunea Aravan | [HS 197] |
194 | Repetun Nina Ivanovna | 20.04.1927 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Engels din regiunea Moscova din RSS Kirghiz | 31.12 . 1965 | agricol | districtul Moskovsky | [HS 198] |
195 | Reutskaya Agrafena Pavlovna | 1918 - ???? | Lăptatoare la ferma de stat numită după Ilici, districtul Keminsky , regiunea Chui | 15.02 . 1957 | agricol | districtul Issyk-Ata | [HS 199] |
196 | Rogojin Mihail Petrovici | gen. 16/06/1933 | Inginer șef al Fermei Experimentale a Stației Zonale de Testare a Mașinilor de Stat Kirghiz din Regiunea Kant din RSS Kirghiz | 10.05 . 1988 | agricol | * Khakassia | [GS 200] |
197 | Roslova Alexandra Egorovna | gen. 08/05/1926 | Maistru al pictorilor departamentului de construcții și instalații nr. 2 al trustului de construcții și instalații nr. 2 al Ministerului Construcțiilor al URSS, munți. Frunze | 12.05 . 1977 | constructie | * Regiunea Kemerovo | [HS 201] |
198 | Rysmambetova Umutker Kalievna | gen. 1932 | Șeful secției Spitalului raional al districtului Tonsky al RSS Kirghiz | 04.02 . 1969 | sănătate | cartierul Ton | [HS 202] |
199 | Ryabko Claudia Alekseevna | 1918 - ???? | Link fermă colectivă „Progres” districtul Stalinsky din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | agricol | districtul Moskovsky | [HS 203] |
200 | Savkina Natalya Vasilievna | 1916 - ???? | Lucrător la Uzina de Ambalare a Cărnii Frunze a Ministerului Industriei Cărnii și Lactatelor din RSS Kirghiz | 14.06 . 1966 | industria alimentară | * Regiunea Ryazan | [HS 204] |
201 | Saginbayeva Kanyshbek | 07.08.1937 - 31.12.2019 | Maestru al fabricii de confecții Frunze „40 de ani din octombrie” a Ministerului Industriei Ușoare al RSS Kirghiz | 02.07 . 1984 | industria ușoară | Regiunea Issyk-Ata | [HS 205] |
202 | Sagymbaeva Telegey Almambetovna | 06/08/1902 - 1980 | Păstor senior al fermei de stat „Kochkorka” din regiunea Tien Shan | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Kochkor | [HS 206] |
203 | Sadikov Ibaydulla | 19.11.1902 - 1978 | Președinte al fermei colective numită după Kalinin, districtul Osh, regiunea Osh | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [HS 207] |
204 | Sadikov Turgunbay | gen. 11/04/1935 | Sculptor, președinte al Consiliului Fondului de cultură al Republicii Kârgâzstan, artist al poporului URSS, munți. Bishkek | 28.11 . 1991 | cultură | Regiunea Batken | [HS 208] |
205 | Sadykova Syinat Umarovna | 1917-1976 | Președinte al Comitetului Executiv al Districtului Kirov al Regiunii Frunze | 15.02 . 1957 | administrație publică | raionul Kara-Buura | [HS 209] |
206 | Sanzharov Sharap | gen. 1932 | Păstor senior al fermei de stat Alga, districtul Uzgen , regiunea Osh | 22.03 . 1966 | agricol | Regiunea Uzgen | [HS 210] |
207 | Sarmashaev Aidar | 08/10/1924 - ???? | Montator al distanței Tokmak a căii ferate Alma-Ata, RSS Kirghiz | 04.05 . 1971 | transport | cartierul Ton | [HS 211] |
208 | Sartbaev Rakmataly | gen. 1934 | Păstor senior al fermei colective „Chaek”, districtul Dzhumgalsky , regiunea Tien Shan | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Jumgal | [HS 212] |
209 | Satybaldiev Altymysh [7] | 1900 - ???? | Miner al minei Jal a combinatului Sredazugol al Ministerului Industriei Cărbunelui din Regiunile de Est ale URSS, munți. Kyzyl-Kiya, regiunea Osh | 28.08 . 1948 | industria cărbunelui | Regiunea Nookat | [HS 213] |
210 | Satybaldiev Narmanbet | 1881 - 24.07.1974 | Pastor senior al fermei colective „May” districtul Kulanaksky din regiunea Tien Shan | 29.07 . 1949 | agricol | Regiunea Ak-Tala | [HS 214] |
211 | Sakhibova Sanavbar | 06/02/1928 - 1983 | Fermă colectivă Link numită după Kalinin, districtul Osh, regiunea Osh | 26.03 . 1948 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [HS 215] |
212 | Sayakbaev Makish | 1936 - 01/10/1999 | Păstor senior al fermei de stat „Ulahol”, districtul Ton , regiunea Issyk-Kul | 08.04 . 1971 | agricol | cartierul Ton | [HS 216] |
213 | Seitbekova Asylbubu | 20.03.1917 - 1966 | Cowgirl de la ferma colectivă Stalin, districtul At-Bashinsky , regiunea Tien Shan | 15.02 . 1957 | agricol | cartierul At-Bashi | [HS 217] |
214 | Semenistova Anna Yakovlevna | 1907 - ???? | Link fermă colectivă „Giant” Voroshilovsky district din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | agricol | raionul Alamudun | [HS 218] |
215 | Senirbaev Turdukul | 1898 - 03.10.1978 | Președinte al fermei colective numită după Panfilov, raionul Petrovsky, regiunea Frunze | 15.02 . 1957 | agricol | districtul Zhaiyl | [HS 219] |
216 | Gray Zosim Lvovich | 30.11.1916 - 09.02.1977 | Șeful departamentului de construcții „Narynhydroenergostroy” al Ministerului Energiei și Electrificării al URSS, regiunea Osh | 18.03 . 1976 | energie | * Regiunea Odessa | [HS 220] |
217 | Sidorov Victor Ivanovici | gen. 1930 | Maistru al minerilor Uzinei Miniere Kirghiz a Ministerului Construcției de Mașini Medii al URSS, munți. Kara-Balta din RSS Kirghiz | 26.04 . 1971 | atomprom | * Regiunea Ulyanovsk | [HS 221] |
218 | Skvortsova Matryona Ermolaevna | 25.03.1898 - ???? | Link fermă colectivă „Krasny Vostok” districtul Kalininsky din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | agricol | districtul Zhaiyl | [HS 222] |
219 | Slinko (Bazavlyuk) Evdokia Sergeevna [8] | 1923 - ???? | Link ferma colectivă „Viața nouă” a districtului Kaganovichi din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | agricol | * Regiunea Kazahstanului de Nord | [HS 223] |
220 | Slyusarev Vasily Yakovlevich | 03/03/1912 - ???? | Maistru de mecanică la Uzina de Construcție de Mașini Agricole M.V.Frunze a Ministerului Construcției de Tractore și Mașini Agricole din URSS, munți. Frunze | 05.08 . 1966 | inginerie mecanică | Bishkek | [HS 224] |
221 | Slyusarenko Petr Timofeevici | 07/10/1928 - ???? | Maistru al instalatorilor coloanei mobile mecanizate Lenin a trustului „Oshoblselstroy” al Ministerului Construcțiilor Agricole al RSS Kîrgîză, regiunea Osh | 07.05 . 1971 | constructie | * Regiunea Kiev | [HS 225] |
222 | Smirnov Mihail Iakovlevici | 30.11.1917 - 30.07.1978 | Președintele fermei colective „New Way” din districtul Issyk-Kul din regiunea Issyk-Kul | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Issyk-Kul | [HS 226] |
223 | Sotnikova Anisya Markovna | 1911 - ???? | Link ferma de stat „Nijne-Chuysky” a Ministerului Agriculturii al URSS, districtul Kaganovichsky din regiunea Frunze | 10.07 . 1950 | agricol | * Teritoriul Altai | [HS 227] |
224 | Strelnikova Fedosia Afanasievna | 27.08.1900 - 23.03.1957 | Director al fermei de stat de reproducere „Alamedin” districtul Voroshilovsky din regiunea Frunze | 15.02 . 1957 | agricol | * Regiunea Akmola | [HS 228] |
225 | Suerkulov Shamshidin Suerkulovich | 05.12.1929 - 30.05.1992 | Șeful departamentului spitalului raional Leninsky din regiunea Osh din RSS Kârgâză | 23.10 . 1978 | sănătate | Regiunea Nooken | [HS 229] |
226 | Sulaymanova Kulsara | gen. 1930 | Ferma colectivă Link numită după Panfilov, districtul Kalininsky , SSR Kirghiz | 31.12 . 1965 | agricol | districtul Zhaiyl | [HS 230] |
227 | Suleymanov Tursunali | 1897 - 15.09.1971 | Președinte al fermei colective numită după Andreev, districtul Osh, regiunea Osh | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [HS 231] |
228 | Sultanov Kadyrmat | 1905 - 08.1957 | Prim-secretar al Comitetului districtual Leninsky al Partidului Comunist din Kârgâzstan, regiunea Jalal-Abad | 15.02 . 1957 | administrație publică | Regiunea Alai | [HS 232] |
229 | Sultanov Kamal | 1911 - ???? | Maistru al fermei colective „Comunismul” din districtul Leninsky din regiunea Osh | 08.04 . 1971 | agricol | Regiunea Nooken | [HS 233] |
230 | Sunchalieva Aliya Abdullaevna | 12.08.1926 - 04.2016 | Țesătoarea fabricii de mătase Osh , numită după Komsomolul Ministerului Industriei Ușoare din RSS Kârgâză | 05.04 . 1971 | industria ușoară | * Regiunea Saratov | [HS 234] |
231 | Sydykov Sharip | 1926 - ???? | Păstor senior al fermei de stat „Comunismul” din regiunea Kochkor din RSS Kirghiz | 22.03 . 1966 | agricol | Regiunea Kochkor | [HS 235] |
232 | Sydykova Muken | gen. 1933 | Croitoreasă-asigurătoare a Asociației de cusut de producție Frunze „1 mai” a Ministerului Industriei Ușoare din RSS Kârgâză | 17.03 . 1981 | industria ușoară | Regiunea Issyk-Kul | [HS 236] |
233 | Sichugov Andrei Grigorievici | 15.11.1912 - 1975 | Maistru al Fermei Experimentale Frunze a Institutului de Cercetare a Zootehniei din Kârgâz | 16.10 . 1950 | agricol | * Regiunea Akmola | [HS 237] |
234 | Tazabekov Mambetsaly | 1896-1955 | Păstor senior al fermei colective numită după Engels, districtul Budyonnovsky, regiunea Talas | 29.07 . 1949 | agricol | Regiunea Talas | [HS 238] |
235 | Tarakchiev Akun | 1903-1992 | Președintele fermei colective „Kyrgyz-Gava” din districtul Achinsk din regiunea Jalal-Abad | 15.09 . 1948 | agricol | districtul Bazar-Korgon | [HS 239] |
236 | Temirova Asipa | 1909-1981 | Păstor senior al fermei de stat „Kochkorka” din districtul Kochkor din regiunea Tien Shan | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Kochkor | [HS 240] |
237 | Teshebaev Gapar | 1928 - ???? | Maistru al fermei colective numită după Salieva, raionul Naukat , regiunea Osh | 08.04 . 1971 | agricol | Regiunea Nookat | [HS 241] |
238 | Teshebaev Faizula | 1925—2016 | Ferma colectivă de legătură „Kyzyl-Bayrak” din districtul Suzak din regiunea Jalal-Abad | 26.03 . 1948 | agricol | districtul Suzak | [HS 242] |
239 | Timkovsky Meer Iosifovich | 18.02.1909 - 03.09.1983 | Director al fermei de sfeclă de zahăr numită după Frunze din Ministerul Industriei Alimentare al URSS, districtul Kantsky din regiunea Frunze | 08.05 . 1948 | agricol | * Regiunea Kirovograd | [HS 244] |
240 | Titov Fedor Stepanovici | 1913 - 27.07.1962 | Maistru al fermei de stat „Alamedin” a Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Voroshilovsky din regiunea Frunze | 16.10 . 1953 | agricol | * Regiunea Voronezh | [HS 245] |
241 | Tisheev Saidulla | 1925 - 07/06/1985 | Topitoria Uzinei Metalurgice Kadamzhai a Uzinei Miniere și Metalurgice de Sud numită după Frunze al Consiliului de Economie Națională din Kârgâz, Regiunea Osh | 28.05 . 1960 | metalurgie | districtul Kadamzhai | [HS 243] |
242 | Toygonbaev Abduval | gen. 1931 | Maistru al fermei colective numită după Telman, districtul Naukat , regiunea Osh | 10.12 . 1973 | agricol | Regiunea Osh | [HS 246] |
243 | Tokoldoshev Kasymaly | 04.03.1918 - 29.09.1978 | Poștașul centrului de comunicații Kalinin al Ministerului Comunicațiilor al RSS Kirghiz | 04.05 . 1971 | conexiune | districtul Zhaiyl | [HS 247] |
244 | Tokombaev Aaly | 07.11.1904 - 18.06.1988 | Poet și scriitor, Academician al Academiei de Științe a RSS Kirghizei , Poet al Poporului RSS Kirghiz, munți. Frunze | 27.09 . 1974 | cultură | districtul Keminsky | [HS 248] |
245 | Tookeev Ormoke | 1886 - 28.07.1972 | Pastor senior al fermei colective Osoaviakhim, districtul Aktalinsky , regiunea Tien Shan | 29.07 . 1949 | agricol | Regiunea Ak-Tala | [HS 249] |
246 | Turgunov Yuldashbai | 1901-1978 | Maistru al fermei colective „Kyzyl-Shark” din districtul Karasu din regiunea Osh | 26.03 . 1948 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [GS 250] |
247 | Turdubayeva Burulbubu | gen. 1931 | Păstor senior al fermei colective „Birdik” districtul Ak-Tala din RSS Kirghiz | 22.03 . 1966 | agricol | raionul Toguz-Toro | [HS 251] |
248 | Turduev Keldibay | 10.03.1940 - 20.11.2020 | Maistru al fermei de stat Kok-Jar, districtul Naukat , regiunea Osh | 07.05 . 1991 | agricol | Regiunea Nookat | [HS 252] |
249 | Turduev Sultanazar | 1924 - ???? | Link fermă colectivă „Erkin-Too” districtul Uzgen din regiunea Osh | 16.05 . 1949 | agricol | Regiunea Uzgen | [HS 253] |
250 | Tynaev Jamak Mambetovici | gen. 1933 | Păstor senior al stației experimentale Orgochor pentru creșterea oilor, raionul Jety-Oguz , regiunea Issyk-Kul | 16.03 . 1981 | agricol | Regiunea Jety-Oguz | [HS 254] |
251 | Tyuleberdiev Okesh | 1904 - 03/05/1972 | Președinte al fermei colective Dzhany-Dzhyldyz, districtul Przhevalsky , regiunea Issyk-Kul | 15.02 . 1957 | agricol | cartierul Ton | [HS 255] |
252 | Tyumenov Namazals | 15.12.1927 - ???? | Maistru de dulgheri al Departamentului de Construcție și Instalare Balykchy al trustului „Chuypromstroy” al Ministerului Construcțiilor din RSS Kârgâză | 07.05 . 1971 | constructie | cartierul Ton | [HS 256] |
253 | Uzdenova Mariam | gen. 1929 | Lăptatoarea fermei colective numită după Lenin, districtul Suzak , regiunea Osh | 22.03 . 1966 | agricol | * Kabardino-Balkaria | [HS 257] |
254 | Ulizko Vasily Ivanovici | 1920-1980 | Președintele fermei colective „Talas” din districtul Kirovsky din RSS Kirghiz | 22.03 . 1966 | agricol | * Regiunea Donețk | [HS 258] |
255 | Umarova Mahbubu | 15.06.1930 - 21.01.2005 | Ferma colectivă Link numită după Jdanov, raionul Aravan , regiunea Osh | 07.03 . 1960 | agricol | Regiunea Aravan | [HS 259] |
256 | Hhoruzheva Anna Yakovlevna | 1919 - ???? | Lăptăriță la Ferma Experimentală Frunze a Institutului de Cercetare a Zootehniei din Kârgâz | 16.10 . 1950 | agricol | * Regiunea Chelyabinsk | [HS 260] |
257 | Khudaiberdiev Ahmadali | 04/10/1920 - 1985 | Maistru al fermei colective „Komsomol” districtul Leninsky din regiunea Osh | 08.04 . 1971 | agricol | districtul Bazar-Korgon | [HS 261] |
258 | Ceplakov Gavrila Tihonovici | 1913 - ???? | Maistru de scule de uzina nr. 11 al Ministerului Construcțiilor de Mașini Medii al URSS, munți. Kara-Balta din RSS Kirghiz | 07.03 . 1962 | atomprom | * Teritoriul Altai | [HS 262] |
259 | Chernetsova Akulina Fominichna | 1902 - ???? | Link fermă colectivă „Giant” Voroshilovsky district din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | agricol | raionul Alamudun | [HS 263] |
260 | Cernîșev Evgheni Fedorovich | 26/04/1929 - ???? | Maistru al brigadei complexe a departamentului de construcție a minei Kyzyl-Kiya al trustului „Kirgizshakhtostroy”, SSR Kârgâz. | 11.08 . 1966 | constructie | * Regiunea Fergana | [HS 264] |
261 | Chmyr Piotr Yakovlevici | 18.11.1925 - 17.09.1976 | Brigadier al Stației experimentale de creștere a sfeclei de zahăr din Kirghiz, raionul Sokuluk din RSS Kirghiz | 08.04 . 1971 | agricol | * Regiunea Kazahstanului de Est | [HS 265] |
262 | Chynybaev Kudaibergen | 05/10/1930 - 02/1997 | Tunnel minier la mina Severnaya a departamentului minier Tash-Kumyr al combinatului Sredazugol al Ministerului Industriei Cărbunelui al URSS, regiunea Osh | 30.03 . 1971 | industria cărbunelui | cartierul Toktogul | [HS 266] |
263 | Shevchenko (Kruglikova) Anna Nikolaevna [9] | 1923 - ???? | Link ferma de stat „Nijne-Chuysky” a Ministerului Agriculturii al URSS, districtul Kaganovichsky din regiunea Frunze | 10.07 . 1950 | agricol | districtul Moskovsky | [HS 267] |
264 | Sheraliev Zhoro | 08.1916 - 19.06.2017 | Maistru al fermei de stat „Kyzyl-Dzhar” districtul Leninsky din regiunea Osh | 10.12 . 1973 | agricol | Regiunea Leilek | [HS 268] |
265 | Sherkulov Asan | 1905-1954 | Președinte al fermei colective numită după Chkalov, districtul Achinsk , regiunea Jalal-Abad | 15.09 . 1948 | agricol | districtul Bazar-Korgon | [HS 269] |
266 | Şmelev Mihail Petrovici | 22.11.1900 - 1976 | Mecanic superior al fermei de sfeclă de zahăr numită după Frunze de la Ministerul Industriei Alimentare al URSS, districtul Kantsky din RSS Kirghiz | 08.05 . 1948 | agricol | Bishkek | [HS 270] |
267 | Shopokova Kerimbubu | 19.12.1917 - 23.12.2013 | Fermă colectivă Link numită după Shopokov, districtul Kaganovichi , regiunea Frunze | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Sokuluk | [HS 271] |
268 | Ştumm Elza Ivanovna | gen. 24.04.1932 | Lăptatoarea fermei colective „Min-Bulak” din raionul Talas din regiunea Talas | 07.03 . 1960 | agricol | raionul Bakai-Ata | [HS 272] |
269 | Shcherbakova Anastasia Konstantinovna | 1914 - ???? | Link fermă colectivă „Giant” Voroshilovsky district din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | agricol | raionul Alamudun | [HS 273] |
270 | Erkinbaev Toktonali | 1885-1976 | Păstor senior al fermei colective „Kulanak” din districtul Kulanak din regiunea Tien Shan | 15.09 . 1948 | agricol | Regiunea Naryn | [HS 274] |
271 | Ermatova Tadjikhan | 1940 - 29.04.1988 | Ferma colectivă Link numită după Molotov, raionul Aravan , regiunea Osh | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Aravan | [HS 275] |
272 | Eshenova Saly | 06/10/1921 - ???? | Maestru croitores al fabricii de confecții Przhevalsk a Consiliului Economic al RSS Kârgâz. | 07.03 . 1960 | industria ușoară | Regiunea Jeti-Oguz | [HS 276] |
273 | Yumatova Anna Tihonovna | 15.09.1924 - 18.10.1988 | Președinte al fermei colective „Comunism” raionul Jety-Oguz din RSS Kirghiz | 22.03 . 1966 | agricol | Regiunea Tyup | [HS 277] |
274 | Yunusaliyev Kushnazar | 1910 - ???? | Președinte al Comitetului executiv al districtului Leninsky al regiunii Jalal-Abad | 15.02 . 1957 | administrație publică | Regiunea Nooken | [HS 278] |
275 | Yunusov Topchubai | 1905-1982 | Președinte al fermei colective numită după Hrușciov, districtul Osh, regiunea Osh | 15.02 . 1957 | agricol | Regiunea Kara-Suu | [HS 279] |
276 | Iurcenko Alexandra Alekseevna | 26.12.1909 - ???? | Fermă colectivă de legătură „Pentru linia Comitetului Central al Partidului Comunist al Bolșevicilor din întreaga Uniune” din districtul Panfilovsky din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | agricol | districtul Panfilovsky | [GS 280] |
277 | Yusupov Rysbek | 20.06.1948 - 17.07.2021 | Operator de muls la mașină la Stația experimentală de reproducere din Kârgâz pentru creșterea plantelor , districtul Sokuluk , regiunea Chui | 07.05 . 1991 | agricol | * Regiunea Zhambyl | [HS 281] |
278 | Yusupova Santalatkhan | 07/05/1929 - 05/11/2003 | Șofer, maistru al fermei colective numită după Congresul al XXII-lea de partid din raionul Aravan din regiunea Osh | 30.04 . 1966 | agricol | Regiunea Aravan | [HS 282] |
Nu. | Nume, nume, patronimic | Întâlniri de viață | Activitate | Data atribuirii | Industrie | Districtul de naștere | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Karimova Saima Safievna | 31.10.1926 - 02.01.2013 | Geolog șef al expediției de explorare din Yakutsk de Sud a Administrației Geologice din Yakutsk a Ministerului Geologiei din RSFSR | 10.03 . 1976 | geologie | Bishkek | [GS 1] |
2 | Kashin Dmitri Vasilievici | 14.07.1926 - 01.03.2013 | Montator al Uzinei de Construcții de Mașini Alma-Ata numită după S. M. Kirov de la Ministerul Industriei Navale al URSS | 26.04 . 1971 | inginerie mecanică | Regiunea Ak-Suu | [GS 2] |
3 | Kulcev Victor Mihailovici | 10/08/1921 - 07/07/1997 | Tehnolog șef al Uzinei de Construcție de Mașini de Sud a Ministerului Ingineriei Mecanice Generale al URSS, munți. Dnepropetrovsk | 23.07 . 1969 | inginerie mecanică | Osh | [GS 3] |
patru | Musaev Sadyk | 1909 - ???? | Prim-secretar al Comitetului Districtual Yangi-Yul al Partidului Comunist din Uzbekistan, regiunea Tașkent | 11.01 . 1957 | administrație publică | Osh | [GS 4] |
5 | Musraliev Moldakhim | 1906 - 1976 | Președinte al fermei colective „Kzyl-Tu” din districtul Kegen din regiunea Alma-Ata | 23.07 . 1948 | agricol | districtul Rayymbek | [GS 5] |
6 | Rahmatulin Khalil Akhmedovich | 23.04.1909 - 10.01.1988 | Șeful Departamentului de Dinamica Gazelor și Valurilor , Universitatea de Stat din Moscova, numit după M.V. Lomonosov , Academician al Academiei de Științe a RSS Uzbekistan , oraș. Moscova | 23.04 . 1979 | știința | Tokmok | [GS 6] |
7 | Sivets Viktor Nikolaevici | 05/04/1919 - 12/09/1984 | Director al Uzinei de Aviație Tașkent, numită după V.P. Chkalov al Ministerului Industriei Aviației al URSS | 26.04 . 1971 | inginerie mecanică | Karakol | [GS 7] |
opt | Tishurov Viaceslav Alekseevici | gen. 02/08/1943 | Maistru al echipajului de foraj al combinatului minier și chimic Priargunsky al Ministerului Construcției de mașini medii al URSS, regiunea Chita | 28.11 . 1980 | atomprom | Bishkek | [GS 8] |
9 | Toktobaev Aziz | 1911 - 1993 | Secretar al Comitetului Districtual al Partidului Comunist (bolșevici) din Uzbekistan, districtul Yangi-Yulsky, regiunea Tașkent | 18.05 . 1949 | administrație publică | Regiunea Osh | |
zece | Chaplygin Dmitri Haritonovici | 23.10.1918 - 24.11.1999 | Comandantul Diviziei a 13-a de rachete Yasnenskaya a Armatei 31 de rachete a Forțelor strategice de rachete URSS, general-maior | 29.08 . 1969 | Ministerul Apararii | Bishkek | [GS 9] |
unsprezece | Yunusova Patysh | 1898 - ???? | Ferma colectivă de legătură „Octombrie” a districtului Dzhambul din regiunea Dzhambul | 28.03 . 1948 | agricol | raionul Bakai-Ata | [GS 10] |
Nu. | Nume, nume, patronimic | Întâlniri de viață | Activitate | Data atribuirii | Industrie | Locul de reședință | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Alemski Nikolai Ivanovici | 1914-1987 | Maistru al brigăzii de tractoare a MTS Krasnogorsk , regiunea Dzhambul | 28.03 . 1948 | agricol | [GS 1] | |
2 | Bevzyuk Vasily Iosifovich | 1930 - ???? | Maistru principal al trustului „Sredezneftegazstroy” al Ministerului Industriei Gazelor din URSS, munți. Taşkent | 01.07 . 1966 | gazprom | Bishkek | [GS 2] |
3 | Kadantsev Ivan Ivanovici | 1913 - ???? | Șeful departamentului fermei de stat de cereale „Gallia-Aral” al Ministerului Fermelor de Stat al URSS, districtul Gallia-Aral din regiunea Samarkand | 26.04 . 1948 | agricol | Bishkek | |
patru | Kang Sung-bong | 21.09.1914 - 25.02.2003 | Fermă colectivă Link numită după Engels , districtul Nijne-Chirchik, regiunea Tașkent | 17.07 . 1951 | agricol | Bishkek | [GS 3] |
5 | Cașnikov Vasili Ilici | 1920 - ???? | Operatorul combinat al Izmailovsky MTS din districtul Kizilsky din regiunea Chelyabinsk | 11.01 . 1957 | agricol | Bishkek | [GS 4] |
6 | Kim Hak-sen | 15/05/1923 - ???? | Ferma colectivă Link numită după Dimitrov , districtul Nijne-Chirchik, regiunea Tașkent | 17.07 . 1951 | agricol | raionul Alamudun | [GS 5] |
7 | Parcul Dihyun | 1901 - 08/07/1978 | Fermier colectiv al fermei colective „Gigant”, raionul Chiili , regiunea Kzyl-Orda | 21.06 . 1950 | agricol | Regiunea Sokuluk | [GS 6] |
opt | Pack Hope | 07.12.1920 - 03.03.1993 | Ferma colectivă de legătură „MOPR” districtul Karatal din regiunea Taldy-Kurgan | 28.03 . 1948 | agricol | Bishkek | [GS 7] |
9 | Tișcenko Vladimir Mihailovici | gen. 02/04/1929 | Lucrător în excavator al combinatului minier și chimic Priargunsky a Ministerului Construcției de mașini medii al URSS, regiunea Chita | 29.03 . 1976 | atomprom | [GS 8] | |
zece | Choi Diaim | 1906 - ???? | Maistru al brigăzii furajere a fermei colective Polar Star, districtul Sredne-Chirchik, regiunea Tașkent | 01.11 . 1951 | fermă | Bishkek | |
unsprezece | Tsoi Moses Andreevici | 1904 - ???? | Fermă colectivă Link numită după Gorki, districtul Karatal, regiunea Taldy-Kurgan | 28.03 . 1948 | agricol | Bishkek | [GS 9] |
Nu. | Nume, nume, patronimic | Întâlniri de viață | Activitate | Data atribuirii | Data privațiunii | Industrie | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Abdrakhmanov Turubay | 1913 - ???? | Maistru al fermei colective „Erkin” districtul Kurshabsky din regiunea Osh | 26.03 . 1948 | 19.07 . 1963 | Agricultură | [GS 1] |
2 | Abdubochanova Kulyai [1] | 1890 - ???? | Link fermă colectivă "Kairma" districtul Voroshilovsky din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | 23.02 . 1952 | Agricultură | [GS 2] |
3 | Baytursunov Sadykul | 1898 - ???? | Președinte al fermei colective „Kairma” districtul Voroshilovsky din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | 16.03 . 1950 | Agricultură | [GS 3] |
patru | Dorodny Nikolai Petrovici | 1902 - ???? | Președintele fermei colective „Krasny Vostok” districtul Kalininsky din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | 19.12 . 1952 | Agricultură | [GS 4] |
5 | Estebesova Shair | 1900 - ???? | Link fermă colectivă "Kairma" districtul Voroshilovsky din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | 23.02 . 1952 | Agricultură | [GS 5] |
6 | Kulbaev Maman | 17/07/1917 - ???? | Șeful fermei de creștere a cailor a fermei colective „Kyrgyz-Gava” din districtul Achinsk din regiunea Jalal-Abad | 15.09 . 1948 | 09.03 . 1988 | Agricultură | [GS 6] |
7 | Mambetova Sukesh | 1909 - ???? | Link fermă colectivă "Kairma" districtul Voroshilovsky din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | 23.02 . 1952 | Agricultură | [GS 7] |
opt | Sabirov Satar | 1923 - ???? | Maistru al fermei colective „Kairma” districtul Voroshilovsky din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | 16.03 . 1950 | Agricultură | [GS 8] |
9 | Sarinova Dzhumagul | 1915 - ???? | Link fermă colectivă "Kairma" districtul Voroshilovsky din regiunea Frunze | 26.03 . 1948 | 23.02 . 1952 | Agricultură | [GS 9] |
de eroi ai muncii socialiste | Liste||
---|---|---|
Regiunile Rusiei |
| |
Orașele Rusiei | ||
Bielorusia | Regiunea Brest (64) Regiunea Vitebsk (88) Regiunea Gomel (86) Regiunea Grodno Regiunea Minsk Regiunea Mogilev | |
Kazahstan | Regiunea Akmola (139) Regiunea Aktobe (105) regiunea Alma-Ata Regiunea Atyrau (68) Regiunea Kazahstanului de Est (161) Regiunea Zhambyl (252) Regiunea Vest-Kazahstan Regiunea Karaganda (143) Regiunea Kyzylorda Regiunea Kostanay (149) Regiunea Mangystau (23) Regiunea Pavlodar (66) Regiunea Kazahstanului de Nord (117) Regiunea Turkestan | |
Uzbekistan | regiunea Andijan Regiunea Bukhara Regiunea Jizzakh Karakalpakstan (36) Regiunea Kashkadarya Regiunea Navoi Regiunea Namangan Regiunea Samarkand Regiunea Surkhandarya regiunea Syrdarya Regiunea Tashkent Regiunea Fergana Regiunea Khorezm | |
Ucraina | Regiunea Vinnytsia regiunea Volyn Regiunea Dnipropetrovsk Regiunea Donețk Regiunea Zhytomyr Regiunea transcarpatică (45) Regiunea Zaporojie Regiunea Ivano-Frankivsk Regiunea Kiev Regiunea Kirovograd Regiunea Lugansk (211) Regiunea Lviv (95) Regiunea Mykolaiv (139) Regiunea Odesa (184) Regiunea Poltava Regiunea Rivne (39) Regiunea Sumy Regiunea Ternopil Regiunea Harkov Regiunea Herson Regiunea Hmelnițki Regiunea Cherkasy regiunea Cernihiv regiunea Cernăuți | |
Alte foste republici ale URSS |
| |
Profesii | ||
Naționalități |