Cupa Rusiei de curling feminin 2012 | |
---|---|
Oraș | Dmitrov |
data | 21 — 25 noiembrie 2012 |
Câştigător | Echipa Moscova-2 ( Lyudmila Privovkova ) |
Finalist | TsZVS Moscova Regiunea 1 ( Anastasia Moskaleva ) [1] |
locul 3 | Echipa Moscova-1 ( Kira Ezekh ) |
20112013 |
Cupa Rusiei de curling feminin 2012 a avut loc în perioada21-25 noiembrie 2012 în orașul Dmitrov ( regiunea Moscova ). Turneul a avut loc în a oară. [2]
La turneu au participat 16 echipe.
Câștigătorii Cupei au fost echipa Team Moscow-2 ( Moscova ; skip Lyudmila Privivkova ), care a învins în finală echipa TsZVS Moscow Region 1 [1] ( Dmitrov ; skip Anastasia Moskaleva ). Locul trei a fost ocupat de Team Moscow-1 ( Moscova ; skip Kira Ezekh ).
Echipele sunt împărțite în 2 grupe (A, B) de 8 echipe, unde se joacă între ele într-un sistem round robin într-o singură rundă. Echipele primesc puncte: pentru o victorie - 3 puncte, pentru o pierdere - 1 punct. Clasamentul final al echipelor se bazează pe numărul de puncte marcate. În cazul egalității de puncte între cele două echipe, echipa care a câștigat meciul cap la cap va ocupa locul cel mai înalt. În caz de egalitate de puncte pentru trei sau mai multe echipe, clasamentul se realizează în funcție de numărul de puncte marcate de echipe în întâlniri între ele; dacă indicatorul anterior este egal, se determină 2 echipe cele mai bune pe baza rezultatelor aruncărilor de probă în casă (TBD, English Draw Shot Challenge, DSC , în centimetri, echipa cu cel mai mic rezultat ocupă locul superior); locul cel mai înalt dintre ele este ocupat de echipa care a câștigat într-o întâlnire personală. Apoi 4 echipe care au ocupat locurile 1 și 2 în grupe merg în playoff , unde joacă conform sistemului olimpic . Mai întâi, echipele se întâlnesc în semifinale (locul 1 în grupa A cu locul 2 în grupa B și locul 1 în grupa B cu locul 2 în grupa A); Câștigătorii semifinalelor din finală joacă pe locurile 1 și 2, învinșii din semifinale joacă pe locurile 3 și 4. În clasamentul final, echipele care nu au ajuns în play-off sunt clasate după locul ocupat în grupă, iar între echipele care au ocupat aceleași locuri în grupă - după cea mai bună valoare DSC.
Echipă | Ocolire | Al treilea | Al doilea | Primul | De rezervă | |
---|---|---|---|---|---|---|
Grupa A | ||||||
A1 | Echipa Moscova -1 | Kira Ezeh | ||||
A2 | Echipa Moscova -3 | Victoria Makarshina | ||||
A3 | Adamant-1 ( Sankt Petersburg ) | Anna Efimova | ||||
A4 | Yunost-Metar ( Celiabinsk ) | Anna Kuntseva | ||||
A5 | TsZVS Moscova Regiunea 1 [1] ( Dmitrov ) |
Anastasia Moskaleva | ||||
A6 | Yantar ( Kaliningrad ) | Maria Voloshina | ||||
A7 | UOR nr. 2 ( Sankt Petersburg ) | Maria Rustamova | ||||
A8 | Echipa Moscova -6 | Ekaterina Vybornova | ||||
Grupa B | ||||||
B1 | Echipa Moscova -2 | Lyudmila Privovkova | ||||
B2 | Adamant-SKA ( Sankt Petersburg ) | Victoria Moiseeva | ||||
B3 | Echipa Moscova -4 | Evgenia Demkina | ||||
B4 | TsZVS Moscova Regiunea 2 [1] ( Dmitrov ) |
Tatiana Smirnova | ||||
B5 | ShVSM ZVS-SKA ( Sankt Petersburg ) | Yana Garshina | ||||
B6 | Adamant-2 ( Sankt Petersburg ) | Ksenia Shkulepa | ||||
B7 | Echipa Moscova -5 | Anastasia Prokofieva | ||||
B8 | UNION ( Moscova ) | Anastasia Borisova |
Grupa A
Echipă | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | A7 | A8 | LA | P | O | TBD , cantitate, în cm | Loc | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | Echipa Moscova-1 (Ezeh) | * | 8:4 | 8:5 | 7:1 | 6:8 | 9:2 | 4:3 | 10:6 | 6 | unu | 19 | 212,9 | 2 |
A2 | Echipa Moscova-3 (Makarshina) | 4:8 | * | 3:2 | 4:3 | 1:8 | 10:3 | 4:7 | 7:1 | patru | 3 | cincisprezece | 1047,1 | 5 |
A3 | Adamant-1 (Efimova) | 5:8 | 2:3 | * | 6:2 | 6:1 | 6:4 | 8:6 | 1:9 | patru | 3 | cincisprezece | 552,0 | patru |
A4 | Yunost-Metar (Kuntseva) | 1:7 | 3:4 | 2:6 | * | 2:5 | 8:5 | 2:10 | 4:5 | unu | 6 | 9 | 524,1 | 7 |
A5 | TsZVS Moscova Regiunea 1 (Moskaleva) | 8:6 | 8:1 | 1:6 | 5:2 | * | 10:2 | 6:3 | 7:3 | 6 | unu | 19 | 594,6 | unu |
A6 | Chihlimbar (Voloshin) | 2:9 | 3:10 | 4:6 | 5:8 | 2:10 | * | 4:5 | 6:2 | unu | 6 | 9 | 786,4 | opt |
A7 | UOR nr. 2 (Rustamova) | 3:4 | 7:4 | 6:8 | 10:2 | 3:6 | 5:4 | * | 6:2 | patru | 3 | cincisprezece | 590,4 | 3 |
A8 | Echipa Moscova-6 (Vybornova) | 6:10 | 1:7 | 9:1 | 5:4 | 3:7 | 2:6 | 2:6 | * | 2 | 5 | unsprezece | 590,4 | 6 |
Grupa B
Echipă | B1 | B2 | B3 | B4 | B5 | B6 | B7 | B8 | LA | P | O | TBD , cantitate, în cm | Loc | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
B1 | Echipa Moscova-2 (Privivkova) | * | 8:2 | 6:2 | 5:2 | 6:5 | 9:4 | 7:5 | 7:2 | 7 | 0 | 21 | 436,7 | unu |
B2 | Adamant-SKA (Moiseeva) | 2:8 | * | 5:3 | 7:3 | 6:4 | 7:3 | 3:5 | 10:1 | 5 | 2 | 17 | 614,2 | 3 |
B3 | Echipa Moscova-4 (Dyomkina) | 2:6 | 3:5 | * | 3:8 | 9:4 | 9:3 | 8:14 | 3:9 | 2 | 5 | unsprezece | 555,8 | 6 |
B4 | TsZVS Moscova Regiunea 2 (Smirnova) | 2:5 | 3:7 | 8:3 | * | 6:5 | 9:2 | 4:9 | 10:7 | patru | 3 | cincisprezece | 245,4 | patru |
B5 | ShVSM ZVS-SKA (Garshina) | 5:6 | 4:6 | 4:9 | 5:6 | * | 4:3 | 1:10 | 4:10 | unu | 6 | 9 | 713,9 | 7 |
B6 | Adamant-2 (Shkulepa) | 4:9 | 3:7 | 3:9 | 2:9 | 3:4 | * | 2:6 | 9:5 | unu | 6 | 9 | 813,8 | opt |
B7 | Echipa Moscova-5 (Prokofiev) | 5:7 | 5:3 | 14:8 | 9:4 | 10:1 | 6:2 | * | 7:8 | 5 | 2 | 17 | 492,5 | 2 |
B8 | UNIREA (Borisova) | 2:7 | 1:10 | 9:3 | 7:10 | 10:4 | 5:9 | 8:7 | * | 3 | patru | 13 | 664,5 | 5 |
Semifinale | Finala | |||||||||||||||||||||
A-1 | TsZVS Regiunea 1 Moscova (Anastasia Moskaleva) |
W [3] | ||||||||||||||||||||
B-2 | Echipa Moscova-5 (Anastasia Prokofieva) |
L | ||||||||||||||||||||
TsZVS Regiunea 1 Moscova (Anastasia Moskaleva) |
W [3] | |||||||||||||||||||||
Echipa Moscova-2 (Lyudmila Privovkova) |
L | |||||||||||||||||||||
B-1 | Echipa Moscova-2 (Lyudmila Privovkova) |
W | ||||||||||||||||||||
A-2 | Echipa Moscova-1 (Kira Ezekh) |
L | ||||||||||||||||||||
Meci pentru locul 3 | ||||||||||||||||||||||
Echipa Moscova-5 (Anastasia Prokofieva) |
L | |||||||||||||||||||||
Echipa Moscova-1 (Kira Ezekh) |
W | |||||||||||||||||||||
Loc | Echipă | Ocolire | Și | LA | P | MG | TBD , cantitate, în cm |
---|---|---|---|---|---|---|---|
TsZVS Moscova Regiunea 1 (Dmitrov) | Anastasia Moskaleva | 9 | opt | unu | unu | 594,6 | |
Echipa Moscova-2 | Lyudmila Privovkova | 9 | opt | unu | unu | 436,7 | |
Echipa Moscova-1 | Kira Ezeh | 9 | 7 | 2 | 2 | 212,9 | |
patru | Echipa Moscova-5 | Anastasia Prokofieva | 9 | 5 | patru | 2 | 492,5 |
5 | UOR nr. 2 (Sankt Petersburg) | Maria Rustamova | 7 | patru | 3 | 3 | 590,4 |
6 | Adamant-SKA (Sankt Petersburg) | Victoria Moiseeva | 7 | 5 | 2 | 3 | 614,2 |
7 | TsZVS Regiunea 2 Moscova (Dmitrov) | Tatiana Smirnova | 7 | patru | 3 | patru | 245,4 |
opt | Adamant-1 (Sankt Petersburg) | Anna Efimova | 7 | patru | 3 | patru | 552,0 |
9 | UNIUNEA (Moscova) | Anastasia Borisova | 7 | 3 | patru | 5 | 664,5 |
zece | Echipa Moscova-3 | Victoria Makarshina | 7 | patru | 3 | 5 | 1047,1 |
unsprezece | Echipa Moscova-4 | Evgenia Demkina | 7 | 2 | 5 | 6 | 555,8 |
12 | Echipa Moscova-6 | Ekaterina Vybornova | 7 | 2 | 5 | 6 | 590,4 |
13 | Yunost-Metar (Celiabinsk) | Anna Kuntseva | 7 | unu | 6 | 7 | 524,1 |
paisprezece | ShVSM ZVS-SKA (Sankt Petersburg) | Yana Garshina | 7 | unu | 6 | 7 | 713,9 |
cincisprezece | Yantar (Kaliningrad) | Maria Voloshina | 7 | unu | 6 | opt | 786,4 |
16 | Adamant-2 (Sankt Petersburg) | Ksenia Shkulepa | 7 | unu | 6 | opt | 813,8 |