Liga Campionilor AFC 2016 | |
---|---|
Detalii turneu | |
Cheltuirea timpului | 27 ianuarie — 26 noiembrie 2016 |
Numărul de participanți |
45 (total)
|
Site-ul web | the-afc.com |
Locuri de top | |
Câştigător | Jeonbuk Hyundai Motors |
Finalist | Al Ain |
Statistica turneului | |
Meciuri jucate | 139 |
Goluri marcate | 357 ( 2,57 pe joc) |
Marcator(i) | Adriano (13 goluri) |
Cel mai bun jucător | Omar Abdulrahman |
20152017 |
Liga Campionilor AFC 2016 este cel de-al 35-lea turneu de fotbal al cluburilor din Confederația Asiatică de Fotbal (AFC) și al 14-lea sub denumirea de Liga Campionilor AFC .
La extragerea turneului participă 45 de echipe din 17 țări:
Convenții |
---|
Echipe începând din faza grupelor |
Echipe care încep din runda de play-off |
Echipe incepand din turul 2 de calificare |
Echipe care încep din primul tur de calificare |
Țară | Club | Baza calificarii |
---|---|---|
Asia de Vest | ||
Arabia Saudită 4 participanți |
Al Nasr (club de fotbal, Riyadh) ( Riyadh ) | Campion saudit 2014/15 |
Al Hilal ( Riad ) | Câștigătorul Cupei Regelui 2015 Al treilea campionat al Arabiei Saudite 2014/15 | |
Al Ahly ( Jeddah ) | Locul 2 Campionatul Arabiei Saudite 2014/15 | |
Al-Ittihad ( Jeddah ) | Locul 4 Campionatul Arabiei Saudite 2014/15 | |
Iranul 4 participanți |
Sepahan ( Isfahan ) | Campion iranian 2014/15 |
Zob Ahan ( Isfahan ) | Câștigător al Cupei Iranului (Cupa Hazfi) 2014/15 | |
Tractor Sazi ( Tabriz ) | Locul 2 la Campionatul Iranului 2014/15 | |
Naft Teheran ( Teheran ) | Locul 3 la Campionatul Iranului 2014/15 | |
Uzbekistan 4 participanți |
Pakhtakor ( Tașkent ) | Campion al Uzbekistanului 2015 |
Nasaf ( Karshi ) | Câștigător al Cupei Uzbekistanului 2015 Locul 3 al Campionatului Uzbekistanului 2015 | |
Lokomotiv ( Tașkent ) | Locul 2 în campionatul Uzbekistanului 2015 | |
Bunyodkor ( Tașkent ) | Locul 4 al campionatului Uzbekistanului 2015 | |
Emiratele Arabe Unite 4 participanți |
Al Ain ( El Ain ) | Campion Emiratele Arabe Unite 2014/15 |
Al Nasr ( Dubai ) | Câștigător al Cupei Emiratelor Arabe Unite 2014/15 | |
Al Jazeera ( Abu Dhabi ) | Locul 2 Campionatul Emiratelor Arabe Unite 2014/15 | |
Al Shabab ( Dubai ) | Locul 3 Campionatul Emiratelor Arabe Unite 2014/15 | |
Qatar 3 membri |
Lehwiya ( Doha ) | Campion al Qatarului 2014/15 |
Al-Sadd ( Doha ) | Câștigător al Cupei Emir din Qatar 2015 Locul 2 al Campionatului Qatar 2014/15 | |
Al Jaish ( Ar Rayyan ) | Locul 3 la Campionatul Qatar 2014/15 | |
Iordania 1 membru |
Al Wehda ( Amman ) | Campioana Iordaniei 2014/15 |
Asia de Est | ||
Republica Coreea 4 participanți |
Jeonbuk Hyundai Motors ( Jeongju ) | Campion al Republicii Coreea 2015 |
Seul ( Seul ) | Câștigătorul Cupei Republicii Coreea 2015 | |
Suwon Samsung Bluewings | Locul 2 în campionatul Republicii Coreea 2015 | |
Pohang Steelers ( Pohang ) | Locul 3 în campionatul Republicii Coreea 2015 | |
Japonia 4 participanți |
Sanfrecce Hiroshima ( Hiroshima ) | Campion al Japoniei 2015 |
Gamba Osaka ( Osaka ) | Câștigătorul Cupei Împăratului Japoniei 2015 2015 Campionatul Japoniei Locul 2 | |
Urawa Red Diamonds ( Saitama ) | Locul 3 la Campionatul Japoniei 2015 | |
Tokyo ( Tokio ) | Locul 4 la Campionatul Japoniei 2015 | |
Australia 3 membri |
Victoria Melbourne ( Melbourne ) | Campionul Australiei 2014/15 Câștigătorul Marii Finale Australiei 2015 |
Sydney ( Sydney ) | Locul 2 Campionatul Australian 2014/15 | |
Adelaide United ( Adelaide ) | Locul 3 Campionatul Australian 2014/15 | |
China 4 participanți |
Guangzhou Evergrande ( Guangzhou ) | Campioana Chinei 2015 |
Jiangsu Sainty ( Nanjing ) | Câștigătorul Cupei Asociației de Fotbal din China 2015 | |
Shanghai Telais ( Shanghai ) | Locul 2 la Campionatul Chinez 2015 | |
Shandong Luneng ( Jinan ) | Locul 3 la Campionatul Chinez 2015 | |
Tailanda 3 membri |
Buriram United ( Buriram ) | Campionul Thailandei 2015 Câștigătorul Cupei Thailandei 2015 |
Muangthong United ( Pakkret ) | Locul 2 la Campionatul Thailandei 2015 | |
Chonburi ( Chonburi ) | Locul 4 în Campionatul Thailandei 2015 TAI | |
Vietnam 2 membri |
Binh Duong ( Thuzaumot ) | Campionul Vietnamului 2015 Câștigătorul Cupei Vietnamului 2015 |
T&T ( Hanoi ) | Locul 2 Campionatul Vietnamului 2015 | |
Hong Kong 1 membru |
Kitchi ( Hong Kong ) | Campion Hong Kong 2014/15 |
Myanmar 1 membru |
Yangon United ( Yangon ) | Campion Myanmar 2015 |
Malaezia 1 membru |
Johor Darul ( Johor Bahru ) | Campioana Malaeziei 2015 |
India 1 membru |
Mohun Bagan ( Colkata ) | Campioana Indiei 2014/15 |
Singapore 1 membru |
Tampines Rovers ( Singapore ) | Locul 2 în campionatul din Singapore 2015 BIN |
Echipa 1 | Verifica | Echipa 2 |
---|---|---|
Mohun Bagan | 3:1 | Tampines Rovers |
Rapoartele meciurilor
27 ianuarie 2016 |
|
Indian Youth Stadium , Kolkata Arbitru: Jared Gillett |
Echipa 1 | Verifica | Echipa 2 |
---|---|---|
Shandong Luneng | 6:0 | Mohun Bagan |
T&T | 1:0 | kitsch |
Chonburi | 3:2 ( a.m. ) | Yangon United |
Muangthong United | 0:0 ( pag. 3:0) | Johor Darul |
Rapoartele meciurilor
2 februarie 2016 |
|
Centrul Sportiv Olimpic , Jinan Arbitru: Mohanad Qasim |
2 februarie 2016 |
|
Stadionul City , Hanoi Arbitru: Yudai Yamamoto |
2 februarie 2016 |
|
Stadionul Municipal , Chonburi Arbitru: Abdulrahman Abdu |
2 februarie 2016 |
|
SCG , Pakkret Arbitru: Kim Sang-woo |
Echipa 1 | Verifica | Echipa 2 |
---|---|---|
Pohang Steelers | 3:0 | T&T |
Tokyo | 9:0 | Chonburi |
Adelaide United | 1:2 | Shandong Luneng |
Shanghai Tellace | 3:0 | Muangthong United |
Rapoartele meciurilor
9 februarie 2016 |
|
Pohang Steel Yard , Pohang Arbitru: Muhammad Tagi Aljafari |
9 februarie 2016 |
|
Hindmarsh , Adelaide Arbitru: Minoru Toyo |
9 februarie 2016 |
|
Ajinomoto , Chofu Arbitru: Kim Yong-hyuk |
9 februarie 2016 |
|
Stadionul City , Shanghai Arbitru: Peter Green |
Echipa 1 | Verifica | Echipa 2 |
---|---|---|
Al Ittihad | 2:1 | Al Wehda |
Naft Teheran | 0:2 | Al Jaish |
Bunyodkor | 2:0 | Al Shabab |
Al Jazeera | 2:2 (pentru 5:4) | Al Sadd |
Rapoartele meciurilor
9 februarie 2016 |
|
Bunyodkor , Tașkent Arbitru: Kim Dong Jin |
9 februarie 2016 |
|
Azadi , Teheran Arbitru: Mohd Amirul Izvan |
9 februarie 2016 |
|
Mohammed bin Zayed , Abu Dhabi Arbitru: Ravshan Irmatov |
9 februarie 2016 |
|
Regele Abdullah , Jeddah Arbitru: Nawaf Shukrallah |
Tragerea la sorți a grupelor a avut loc pe 10 decembrie 2015 . 32 de echipe au fost împărțite în opt grupe. Două echipe din aceeași țară nu au putut intra în aceeași grupă.
La tragere la sorți au participat 32 de echipe (16 fiecare din zonele de vest și de est), 24 dintre ele fiind determinate automat și 8 adăugate ca câștigătoare ale fazei playoff.
Zona Asiei de Vest
|
Zona Asiei de Est
|
În fiecare grupă s-a desfășurat un turneu în două runde, ai cărui doi câștigători au avansat în playoff.
Din cauza refuzului cluburilor din Arabia Saudită de a juca pe teritoriul Iranului (după atacul asupra misiunilor diplomatice saudite din Iran și ruptura ulterioară a relațiilor diplomatice saudit-iraniene), AFC a amânat întâlnirile cluburilor din Arabia Saudită și Iran în toate cele patru grupe din zona Asiei de Vest până în ultimele zile de joc din faza grupelor (19-20 aprilie și 3-4 mai 2016). S-a decis că, dacă relațiile dintre Arabia Saudită și Iran nu vor reveni la normal până pe 15 martie 2016, atunci toate întâlnirile dintre cluburile saudite și iraniene se vor juca pe terenuri neutre. Întrucât relațiile saudit-iraniene nu s-au normalizat până la data specificată, întâlniri între cluburile saudite și iraniene au avut loc pe stadioanele din Qatar, Oman și Emiratele Arabe Unite.
Convenții de culoare |
---|
Echipele care ocupă primele două locuri merg în playoff |
|
|
Rapoartele meciurilor
23 februarie 2016 |
|
Lokomotiv , Tașkent Arbitru: Benjamin Williams |
23 februarie 2016 |
|
Foolad Shehr , Isfahan Arbitru: Hettikamkanamge Perera |
1 martie 2016 |
|
Al Makhtoum , Dubai Arbitru: Ko Hyun Jin |
1 martie 2016 |
|
Regele Abdullah , Jeddah Arbitru: Kim Dong Jin |
15 martie 2016 |
|
Foolad Shehr , Isfahan Arbitru: Ryuichi Sato |
15 martie 2016 |
|
Regele Abdullah , Jeddah Arbitru: Minoru Toyo |
6 aprilie 2016 |
|
Lokomotiv , Tașkent Arbitru: Ali Hassan Ibrahim Abdulnabi |
6 aprilie 2016 |
|
Al Makhtoum , Dubai Arbitru: Chris Beet |
20 aprilie 2016 |
|
Al Makhtoum , Dubai Arbitru: Lew Quoc Man |
20 aprilie 2016 |
|
Jassim bin Hamad , Doha , Qatar Arbitru: Kim Yong Hyuk |
4 mai 2016 |
|
Sultan Qaboos , Muscat , Oman Arbitru: Mohd Amirul Izwan Yacoub |
4 mai 2016 |
|
Bunyodkor , Tașkent Arbitru: Abdulrahman al-Yasim |
|
|
Rapoartele meciurilor
23 februarie 2016 |
|
Abdullah bin Khalifa , Doha Arbitru: Kim Yong Hyuk |
23 februarie 2016 |
|
Regele Fahd , Riad Arbitru: Ko Hyun Jin |
1 martie 2016 |
|
Bunyodkor , Tașkent Arbitru: Mohd Amirul Izvan |
1 martie 2016 |
|
Foolad Shehr , Isfahan Arbitru: Yudai Yamamoto |
16 martie 2016 |
|
Bunyodkor , Tașkent Arbitru: Peter Green |
16 martie 2016 |
|
Regele Fahd , Riad Arbitru: Ali Hassan Abdulnabi |
5 aprilie 2016 |
|
Foolad Shehr , Isfahan Arbitru: Ma Ning |
5 aprilie 2016 |
|
Abdullah bin Khalifa , Doha Arbitru: Ahmed Al Kaf |
20 aprilie 2016 |
|
Bunyodkor , Tașkent Arbitru: Hettikamkanamge Perera |
20 aprilie 2016 |
|
Sultan Qaboos , Muscat , Qatar Arbitru: Ryuichi Sato |
4 mai 2016 |
|
Al Rasheed , Dubai , Emiratele Arabe Unite Arbitru: Muhammad Taqi |
4 mai 2016 |
|
Abdullah bin Khalifa , Doha Arbitru: Kim Dong Jin |
|
|
Rapoartele meciurilor
24 februarie 2016 |
|
Pakhtakor , Tașkent Arbitru: Chris Beet |
24 februarie 2016 |
|
Sahand , Tabriz Arbitru: Muhammad Taqi Jahari |
2 martie 2016 |
|
Mohammed bin Zayed , Abu Dhabi Arbitru: Hettikamkanamge Perera |
2 martie 2016 |
|
Prințul Faisal , Riad Arbitru: Nawaf Shukrallah |
15 martie 2016 |
|
Pakhtakor , Tașkent Arbitru: Kim Dong Jin |
15 martie 2016 |
|
Mohammed bin Zayed , Abu Dhabi Arbitru: Ko Hyun Jin |
6 aprilie 2016 |
|
Sahand , Tabriz Arbitru: Yudai Yamamoto |
6 aprilie 2016 |
|
Prințul Faisal , Riyadh Arbitru: Mohd Amirul Izwan Yacoub |
19 aprilie 2016 |
|
Suheim bin Hamad , Doha , Qatar Arbitru: Peter Green |
19 aprilie 2016 |
|
Mohammed bin Zayed , Abu Dhabi Arbitru: Jarred Gillet |
3 mai 2016 |
|
Pakhtakor , Tașkent Arbitru: Ma Ning |
3 mai 2016 |
|
Sahand , Tabriz Arbitru: Kim Jong Hyuk |
|
|
Rapoartele meciurilor
24 februarie 2016 |
|
Hazza bin Zayed , El Ain Arbitru: Minoru Toyo |
24 februarie 2016 |
|
Regele Abdullah Sports City , Jeddah Arbitru: Riuchi Sato |
2 martie 2016 |
|
Central , Karshi Arbitru: Ma Ning |
2 martie 2016 |
|
Abdullah bin Khalifa , Doha Arbitru: Kim Sang-woo |
16 martie 2016 |
|
Hazza bin Zayed , Al Ain Arbitru: Adham Mahmadmeh |
16 martie 2016 |
|
Abdullah bin Khalifa , Doha Arbitru: Ahmed Al Kaf |
5 aprilie 2016 |
|
Central , Karshi Arbitru: Lew Quoc Man |
5 aprilie 2016 |
|
Regele Abdullah Sports City , Jeddah Arbitru: Hettikamkanamge Perera |
19 aprilie 2016 |
|
Central , Karshi Arbitru: Kim Dong Jin |
19 aprilie 2016 |
|
Abdullah bin Khalifa , Doha Arbitru: Ben Williams |
3 mai 2016 |
|
Hazza bin Zayed , El Ain Arbitru: Minoru Toyo |
3 mai 2016 |
|
Regele Abdullah Sports City , Jeddah Arbitru: Mohanad Qasim |
|
|
Rapoartele meciurilor
23 februarie 2016 |
|
Cupa Mondială Jeonju , Jeonju Arbitru: Mohd Amirul Izwan |
23 februarie 2016 |
|
Go Dau , Thuzamot Arbitru: Alireza Fagani |
1 martie 2016 |
|
Ajinomoto , Tokyo Arbitru: Ilgiz Tantashev |
1 martie 2016 |
|
Centrul Olimpic , Nanjing Arbitru: Ravshan Irmatov |
15 martie 2016 |
|
Cupa Mondială Jeonju , Jeonju Arbitru: Abdulrahman Abdu |
15 martie 2016 |
|
Ajinomoto , Tokyo Arbitru: Abdulrahman al-Yasim |
6 aprilie 2016 |
|
Go Dau , Thuzaumot Arbitru: Dmitri Mashentsev |
6 aprilie 2016 |
|
Centrul Olimpic , Nanjing Arbitru: Ben Williams |
20 aprilie 2016 |
|
Ajinomoto , Tokyo Arbitru: Mohanad Kasim |
20 aprilie 2016 |
|
Centrul Olimpic , Nanjing Arbitru: Ali Sabah |
4 mai 2016 |
|
Cupa Mondială Jeonju , Jeonju Arbitru: Ahmed Al Kaf |
4 mai 2016 |
|
Go Dau , Thuzamot Arbitru: Adham Mahmadmeh |
|
|
Rapoartele meciurilor
23 februarie 2016 |
|
Hiroshima Big Arch , Hiroshima Arbitru: Nawaf Shukralla |
23 februarie 2016 |
|
New Eye Mobile , Buriram Arbitru: Mohammed Abdullah |
1 martie 2016 |
|
Cupa Mondială de la Seul , Seul Arbitru: Adham Mahadmeh |
1 martie 2016 |
|
Centrul Olimpic , Jinan Arbitru: Fahad al-Marri |
16 martie 2016 |
|
Centrul Olimpic , Jinan Arbitru: Ali Sabah |
16 martie 2016 |
|
Hiroshima Big Arch , Hiroshima Arbitru: Nawaf Shukralla |
5 aprilie 2016 |
|
Cupa Mondială de la Seul , Seul Arbitru: Ravshan Irmatov |
5 aprilie 2016 |
|
New Eye Mobile , Buriram Arbitru: Fahad al Mirdasi |
20 aprilie 2016 |
|
Cupa Mondială de la Seul , Seul Arbitru: Abdulrahman Abdu |
20 aprilie 2016 |
|
Centrul Olimpic , Jinan Arbitru: Ammar al-Jeneibi |
4 mai 2016 |
|
Hiroshima Big Arch , Hiroshima Arbitru: Hettikamkanamga Perera |
4 mai 2016 |
|
New Eye Mobile , Buriram Arbitru: Ali Hasan Abdulnabi |
|
|
Rapoartele meciurilor
24 februarie 2016 |
|
Stadionul dreptunghiular , Melbourne Arbitru: Abdulrahman Al-Yasim |
24 februarie 2016 |
|
Cupa Mondială Suwon , Suwon Arbitru: Abdulrahman Abdu |
2 martie 2016 |
|
Stadionul City , Suita Arbitru: Ahmed Al Kaf |
2 martie 2016 |
|
Stadionul din Shanghai , Shanghai Arbitru: Dmitry Mashentsev |
15 martie 2016 |
|
Stadionul dreptunghiular , Melbourne Arbitru: Muhammad Taqi Aljafari |
15 martie 2016 |
|
Stadionul Shanghai , Shanghai Arbitru: Mohanad Qasim |
6 aprilie 2016 |
|
Stadionul City , Suita Arbitru: Alireza Fagani |
6 aprilie 2016 |
|
Cupa Mondială Suwon , Suwon Arbitru: Adham Mahmadmeh |
19 aprilie 2016 |
|
Stadionul City , Suita Arbitru: Ali Hassan Ibrahim Abdulnabi |
19 aprilie 2016 |
|
Stadionul Shanghai , Shanghai Arbitru: Fahad Al Marri |
3 mai 2016 |
|
Stadionul dreptunghiular , Melbourne Arbitru: Ravshan Irmatov |
3 mai 2016 |
|
Cupa Mondială Suwon , Suwon Arbitru: Ilgiz Tantashev |
|
|
Rapoartele meciurilor
24 februarie 2016 |
|
Saitama 2002 , Saitama Arbitru: Ali Sabah |
24 februarie 2016 |
|
Tianhe , Guangzhou Arbitru: Mohanad Qasim |
2 martie 2016 |
|
Urban , Sydney Arbitru: Alireza Fagani |
2 martie 2016 |
|
Steel Yard , Pohang Arbitru: Abdulrahman Abdu |
16 martie 2016 |
|
Steel Yard , Pohang Arbitru: Fahad al Mirdasi |
16 martie 2016 |
|
Tianhe , Guangzhou Arbitru: Mohammed Abdullah Hassan Mohamed |
5 aprilie 2016 |
|
Urban , Sydney Arbitru: Mohsen Torquay |
5 aprilie 2016 |
|
Saitama 2002 , Saitama Arbitru: Abdulrahman al-Yasim |
19 aprilie 2016 |
|
Steel Yard , Pohang Arbitru: Ilgiz Tantashev |
20 aprilie 2016 |
|
Urban , Sydney Arbitru: Mohammad Taki |
3 mai 2016 |
|
Tianhe , Guangzhou Arbitru: Nawaf Shukralla |
3 mai 2016 |
|
Saitama 2002 , Saitama Arbitru: Fahad al Mirdasi |
În această etapă, câștigătorul a fost determinat de rezultatele a două meciuri.
grup | locul 1 | locul 2 | |
---|---|---|---|
Zona Asia de Vest (grupuri AD) | |||
A | Locomotivă | Al Nasr | |
B | Zob Ahan | Lehwiya | |
DIN | Tractor Sazi | Al Hilal | |
D | Al Jaish | Al Ain | |
Zona Asiei de Est (grupuri EH) | |||
E | Jeonbuk Hyundai Motors | Tokyo | |
F | Seul | Shandong Luneng | |
G | Shanghai Tellace | Victoria Melbourne | |
H | Sydney | Urawa Red Diamonds |
Cei 16 participanți la playoff au fost împărțiți după cum urmează:
Zona Asiei de Vest
|
Zona Asiei de Est
|
Astfel, au fost create următoarele perechi:
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 | primul meci | al 2-lea meci |
---|---|---|---|---|
Zona Asiei de Vest | ||||
Al Hilal | 1−2 | Locomotivă | 0−0 | 1−2 |
Al Nasr | 5−4 | Tractor Sazi | 4−1 | 1−3 |
Al Ain | 3−1 | Zob Ahan | 1−1 | 2−0 |
Lehwiya | 4−6 | Al Jaish | 0−4 | 4−2 |
Zona Asiei de Est | ||||
Victoria Melbourne | 2−3 | Jeonbuk Hyundai Motors | 1−1 | 1−2 |
Tokyo | 2−2 ( gw ) | Shanghai Tellace | 2−1 | 0−1 |
Urawa Red Diamonds | 3-3 (6-7 stilouri ) | Seul | 1−0 | 2−3 ( d.v. ) |
Shandong Luneng | 3−3 ( gw ) | Sydney | 1−1 | 2−2 |
17 mai 2016 |
|
Regele Fahd , Riad Arbitru: Ko Hyun Jin |
24 mai 2016 |
|
Lokomotiv , Tașkent Arbitru: Ben Williams |
Lokomotiv ( Tașkent ) a câștigat cu 2:1 la general.
17 mai 2016 |
|
Al Makhtoum , Dubai Arbitru: Ryuichi Sato |
24 mai 2016 |
|
Sahand , Tabriz Arbitru: Muhammad Taqi |
Al-Nasr a câștigat cu 5-4 la general.
18 mai 2016 |
|
Hazza bin Zayed , Al Ain Arbitru: Kim Sang-woo |
25 mai 2016 |
|
Foolad Shehr , Isfahan Arbitru: Kim Jong Hyuk |
Al Ain a câștigat cu 3-1 la general.
17 mai 2016 |
|
Abdullah bin Khalifa , Doha Arbitru: Mohd Amirul Izwan Yacoub |
25 mai 2016 |
|
Abdullah bin Khalifa , Doha Arbitru: Ahmed Al Kaf |
Al Jaish a câștigat cu 6-4 la general.
Zona Asiei de Est17 mai 2016 |
|
Stadionul dreptunghiular , Melbourne Arbitru: Alireza Fagani |
24 mai 2016 |
|
Cupa Mondială Jeonju , Jeonju Arbitru: Hettikamkanamge Perera |
Jeonbuk Hyundai Motors a câștigat cu 3-2 la general.
17 mai 2016 |
|
Ajinomoto , Tokyo Arbitru: Mohammed Abdullah Hasan |
24 mai 2016 |
|
Stadionul Shanghai , Shanghai Arbitru: Mohanad Qasim |
Scorul total este 2:2. Shanghai Tellace a câștigat prin gol în deplasare
18 mai 2016 |
|
Saitama 2002 , Saitama Arbitru: Ravshan Irmatov |
25 mai 2016 |
|
Cupa Mondială de la Seul , Seul Arbitru: Adham Mahmadmeh |
Scorul total este 3:3. Seul a câștigat cu 7-6 la penalty-uri .
18 mai 2016 |
|
Centrul Olimpic , Jinan Arbitru: Abdulrahman al-Yasim |
25 mai 2016 |
|
Stadionul de fotbal din Sydney , Sydney Arbitru: Ilgiz Tantashev |
Scorul total este 3:3. Shandong Luneng a câștigat cu golul în deplasare
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 | primul meci | al 2-lea meci |
---|---|---|---|---|
Zona Asiei de Vest | ||||
Al Ain | 1−0 | Locomotivă | 0−0 | 1−0 |
Al Jaish | 4−0 | Al Nasr | 3−0 1 | 1−0 |
Zona Asiei de Est | ||||
Shanghai Tellace | 0−5 | Jeonbuk Hyundai Motors | 0−0 | 0−5 |
Seul | 4−2 | Shandong Luneng | 3−1 | 1−1 |
23 august 2016 |
|
Hazza bin Zayed , Al Ain Arbitru: Adham Mahmadmeh |
13 septembrie 2016 |
|
Bunyodkor , Tașkent Arbitru: Muhammad Taqi |
Al Ain a câștigat cu 1-0 la general.
24 august 2016 |
|
Abdullah bin Khalifa , Doha Arbitru: Youmpei Iida |
14 septembrie 2016 |
|
Al Makhtoum , Dubai Arbitru: Kim Jong Hyuk |
Al Jaish a câștigat cu 4-0 la general.
Zona Asiei de Est23 august 2016 |
|
Stadionul Shanghai , Shanghai Arbitru: Ben Williams |
13 septembrie 2016 |
|
Cupa Mondială Jeonju , Jeonju Arbitru: Abdulrahman al-Yasim |
Jeonbuk Hyundai Motors a câștigat cu 5-0 la general.
24 august 2016 |
|
Cupa Mondială de la Seul , Seul Arbitru: Ravshan Irmatov |
14 septembrie 2016 |
|
Centrul Olimpic , Jinan Arbitru: Mohd Amirul Izwan Yacoub |
Seul a câștigat cu 4:2 la general .
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 | primul meci | al 2-lea meci |
---|---|---|---|---|
Zona Asiei de Vest | ||||
Al Ain | 5−3 | Al Jaish | 3−1 | 2−2 |
Zona Asiei de Est | ||||
Jeonbuk Hyundai Motors | 5−3 | Seul | 4−1 | 1−2 |
27 septembrie 2016 |
|
Hazza bin Zayed , Al Ain Public : 15067 Arbitru: Peter Green |
18 octombrie 2016 |
|
Abdullah bin Khalifa , Doha Arbitru: Fahad al Mirdasi |
Al Ain a câștigat cu 5:3 la total.
28 septembrie 2016 |
|
Stadionul Cupei Mondiale Jeonju , Jeonju Public : 23481 Arbitru: Nawaf Shukralla |
24 august 2016 |
|
Cupa Mondială de la Seul , Seul Arbitru: Alireza Fagani |
Jeonbuk Hyundai Motors a câștigat cu 5-3 la general .
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 | primul meci | al 2-lea meci |
---|---|---|---|---|
Jeonbuk Hyundai Motors | 3:2 | Al Ain | 2:1 | 1:1 |
19 noiembrie 2016 |
|
Stadionul Cupei Mondiale Jeonju , Jeonju Public : 36158 Arbitru: Ahmed Al Kaf |
26 noiembrie 2016 |
|
Hazza bin Zayed , Al Ain Public : 23239 Arbitru: Ryuichi Sato |
Jeonbuk Hyundai Motors a câștigat cu 3-2 la general .
Câștigător al Ligii Campionilor AFC 2016 | Jeonbuk Hyundai Motors al doilea titlu |
---|
Liga Campionilor AFC | |||
---|---|---|---|
| |||
| |||
|