Competițiile de schi fond au loc la Jocurile Asiatice de Iarnă din 1986 pentru bărbați și femei.
1986 | 1990 | 1996 | 1999 | 2003 | 2007 | 2011 | 2017 | ani | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
bărbații sprintează | X | X | X | 3 | |||||
Sprint pe echipe masculin | X | unu | |||||||
Barbati 10 km | X | X | X | X | 3 | ||||
Barbati 15 km | X | X | X | X | X | X | X | 7 | |
Barbati 30 km | X | X | X | X | X | X | X | 7 | |
stafeta barbatilor | X | X | X | X | X | X | X | X | opt |
femeile sprintează | X | X | X | 3 | |||||
Sprint pe echipe feminin | X | unu | |||||||
Femei 5 km | X | X | X | X | X | X | X | 7 | |
Femei 10 km | X | X | X | X | X | X | X | 7 | |
Femei 15 km | X | X | X | 3 | |||||
Ştafeta feminină | X | X | X | X | X | X | X | X | opt |
Total | patru | patru | patru | 6 | patru | patru | 6 | patru |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2011 | Kazahstan Alexey Poltoranin |
Kazahstan Nikolai Chebotko |
Japonia Yuichi Onda |
2017 | Republica Coreea Kim Magnus |
China Sun Qinghai |
Japonia Kashiwabara Nobuhito |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2007 | Japonia Yuichi Onda |
Kazahstan Alexey Poltoranin |
Kazahstan Evgeniy Koshevoy |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2011 | Kazahstan Alexey Poltoranin Nikolai Chebotko |
Japonia Masaya Kimura Nobu Naruse |
Republica Coreea Pak Byeongchu Jeon Euimyeon |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
1996 | Kazahstan Pavel Ryabinin |
Kazahstan Vladimir Borțov |
Parcul din Coreea de Sud Byung-chul |
2003 | Kazahstan Andrei Golovko |
Kazahstan Maxim Odnodvortsev |
Kazahstan Dmitri Yeriomenko |
2011 | Japonia Keishin Yoshida |
Kazahstan Nikolai Chebotko |
Kazahstan Alexey Poltoranin |
2017 | Japonia Akira Lenting |
Republica Coreea Kim Magnus |
Japonia Kouhei Shimizu |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
1986 | Japonia Kazunari Sasaki |
Japonia Yuji Yamaishi |
Republica Coreea Jun Yeung-hae |
1990 | Japonia Kazunari Sasaki |
Japonia Hirofumi Watanabe |
Japonia Hiroyuki Imai |
1999 | Kazahstan Vladimir Smirnov |
Kazahstan Pavel Ryabinin |
Kazahstan Andrei Nevzorov |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
1996 | Kazahstan Pavel Ryabinin |
China Qu Donghai |
Kazahstan Vladimir Borțov |
2003 | Kazahstan Maxim Odnodvortsev |
Japonia Masaaki Kozu |
China Zhang Chengye |
2011 | Japonia Keishin Yoshida |
Japonia Nobu Naruse |
Kazahstan Nikolai Chebotko |
2011 | Kazahstan Rinat Mukhin |
Japonia Naoto Baba |
Japonia Akira Lenting |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2011 | Kazahstan Alexey Poltoranin |
Kazahstan Serghei Cherepanov |
Japonia Keishin Yoshida |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
1986 | Japonia Taniyuki Yuki |
Japonia Kazunari Sasaki |
Republica Coreea Jun Yeung-hae |
1990 | Japonia Kazunari Sasaki |
Japonia Hiroyuki Imai |
Japonia Hirofumi Watanabe |
1999 | Kazahstan Andrei Nevzorov |
Kazahstan Vladimir Smirnov |
Japonia Mitsuo Horigome |
2003 | Kazahstan Maxim Odnodvortsev |
China Zhang Chengye |
Kazahstan Dmitri Yeriomenko |
2007 | Kazahstan Maxim Odnodvortsev |
Kazahstan Andrey Kondryshev |
Kazahstan Andrey Golovko Japonia Katsuhito Ebisawa |
2017 | Japonia Akira Lenting |
Kazahstan Serghei Cherepanov |
Kazahstan Nikolai Chebotko |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
1986 | Japonia Hirofumi Sokata Yuji Yamaishi Taniyuki Yuki Hidetsugu Sugawara |
Republica Coreea Cho Sung-hoon Hong Kun-pyo Park Ki-ho Jun Yeung-hae |
China Kang Henglin Zhu Dianfa |
1990 | Japonia Hiroyuki Kudo Hirofumi Watanabe Masaharu Yamazaki Kazunari Sasaki |
Republica Coreea Parcul Cho Sung-hoon Parcul Ki-ho Byung-chul Hong Kun-pyo |
Mongolia Chuluuny Batbold Ziitsagaany Ganbat Dambajantsagiin Battulga Gongoryn Myeryei |
1996 | Kazahstan Vladimir Bortsov Samat Musin Andrey Nevzorov Pavel Ryabinin |
Japonia | China |
1999 | Kazahstan Pavel Ryabinin Igor Zubrilin Andrey Nevzorov Vladimir Smirnov |
Japonia Katsuhito Ebisawa Takeshi Sato Mitsuo Horigome Hiroyuki Imai |
Parcul Coreea de Sud Parcul Byung-joo Byung-chul Shin Doo-sun Ahn Jin-soo |
2003 | Japonia Katsuhito Ebisawa Hiroyuki Imai Mitsuo Horigome Masaaki Kozu |
Kazahstan Andrey Golovko Nikolai Chebotko Dmitriy Yeremenko Maxim Odnodvortsev |
China Li Geliang Han Dawei Zhang Chengye Qu Donghai |
2007 | Kazahstan Sergey Cherepanov Andrey Kondryshev Maxim Odnodvortsev Nikolai Chebotko |
Japonia Yuichi Onda Katsuhito Ebisawa Nobu Naruse Shohei Honda |
China Li Geliang Xia Wan Bian Wenyou Wang Songtao |
2011 | Kazahstan Serghei Cherepanov Alexey Poltoranin Nikolay Chebotko Evgeny Velichko |
Japonia Kohei Shimizu Keishin Yoshida Masaya Kimura Nobu Naruse |
Republica Coreea Lim Uikyu Ha Taepok Lee Jung Gil Pak Pyeongchu |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2017 | Japonia Kashiwabara Nobuhito Kohei Shimizu Naoto Baba Akira Lenting |
Kazahstan Serghei Cherepanov Erdos Akhmadiev Nikolai Chebotko Rinat Mukhin |
Republica Coreea Hwang Joon Ho Park Song Bum Kim Min Kim Magnus |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2011 | Japonia Madoka Natsumi |
Kazahstan Elena Kolomina |
Kazahstan Oksana Yatskaya |
2017 | China Man Dandan |
Kazahstan Elena Kolomina |
Republica Coreea Yoo Hye Ri |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2007 | China Wang Chunli |
Kazahstan Elena Kolomina |
China Hou Yuxia |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2011 | Kazahstan Elena Kolomina Oksana Yatskaya |
China Man Dandan Li Hongxue |
Japonia Naoko Omori Yuuki Kobayashi |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
1986 | Japonia Kazuko Nakajima |
Japonia Mihoko Shimizume |
China Tang Yuqin |
1996 | Kazahstan Oksana Yatskaya |
Japonia Sumiko Yokoyama |
Kazahstan Yelena Chernetsova |
1999 | Japonia Sumiko Yokoyama |
Kazahstan Svetlana Shishkina |
China Luan Zhengrong |
2003 | Kazahstan Svetlana Malakhova-Shișkina |
Kazahstan Oksana Yatskaya |
Kazahstan Elena Antonova |
2007 | Kazahstan Oksana Yatskaya |
Kazahstan Svetlana Malakhova-Shișkina |
China Wang Chunli |
2011 | Japonia Masako Ishida |
Japonia Madoka Natsumi |
China Li Hongxue |
2017 | Japonia Yuki Kobayashi |
Kazahstan Elena Kolomina |
China Li Hongxue |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
1990 | Japonia Fumiko Aoki |
Japonia Yoshiko Mikami |
Coreea de Nord Ri Kyong-hui |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
1986 | Japonia Kazuko Nakajima |
Japonia Mihoko Shimizume |
China Song Shiji |
1996 | Japonia Sumiko Yokoyama |
China Yu Shumei |
China Guo Dongling |
1999 | Kazahstan Svetlana Shishkina |
Japonia Sumiko Yokoyama |
Japonia Fumiko Aoki |
2003 | Kazahstan Oksana Yatskaya |
Kazahstan Svetlana Malakhova-Shișkina |
China Hou Yuxia |
2011 | Republica Coreea Lee Chae Won |
Japonia Masako Ishida |
Japonia Yuki Kobayashi |
2017 | Japonia Yuki Kobayashi |
Republica Coreea Lee Chae Won |
Kazahstan Elena Kolomina |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2011 | Japonia Masako Ishida |
Kazahstan Elena Kolomina |
Kazahstan Svetlana Malakhova-Shișkina |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
1990 | Japonia Fumiko Aoki |
Japonia Naomi Hoshikawa |
China Wang Jinfen |
2017 | Japonia Yuki Kobayashi |
Republica Coreea Lee Chae Won |
China Li Hongxue |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
1986 | China Lu Fengmei Song Shiji Tang Yuqin Chang Dezhen |
Japonia Mayumi Ando Mika Ito Kazuko Nakajima Rumiko Yamamoto |
Coreea de Nord Ri Kyong-hui Kim Jong-hui |
1990 | Japonia Miwa Ota Fumiko Aoki Naomi Hoshikawa Yoshiko Mikami |
China Song Shiji Chi Xiumei Wang Jinfen Song Aiqin |
Coreea de Nord Han Ok-sil Ri Kyong-hui Lim Gun-fiul Choi Yong-hwa |
1996 | China Guo Dongling Luan Zhengrong Wang Jinfen Yu Shumei |
Kazahstan Yelena Chernetsova Svetlana Shishkina Oksana Yatskaya |
Japonia |
1999 | Kazahstan Svetlana Deshevykh Elena Kolomina Olga Selezneva Svetlana Shishkina |
Japonia Yukino Sato Sumiko Yokoyama Kumiko Yokoyama Fumiko Aoki |
China Liu Hongxia Luan Zhengrong Shi Donghong Guo Dongling |
2003 | Kazahstan Elena Antonova Oksana Yatskaya Darya Starostina Svetlana Malakhova-Shishkina |
Japonia Madoka Natsumi Nobuko Fukuda Sumiko Yokoyama Chizuru Soneta |
China Luan Zhengrong Hou Yuxia Li Hongxue Liu Hongyan |
2007 | Kazahstan Elena Kolomina Elena Antonova Oksana Yatskaya Svetlana Malakhova-Shishkina |
China Wang Chunli Li Hongxue Liu Yuanyuan Hou Yuxia |
Japonia Madoka Natsumi Masako Ishida Sumiko Yokoyama Nobuko Fukuda |
2011 | Kazahstan Elena Kolomina Oksana Yatskaya Anastasia Slonova Svetlana Malakhova-Shishkina |
Japonia Madoka Natsumi Masako Ishida Yuki Kobayashi Michiko Kashiwabara |
China Man Dandan Li Hongxue Li Xin Liu Yuanyuan |
2017 | Japonia Hikari Miyazaki Kozue Takizawa Yuki Kobayashi Chisa Obayashi |
China Man Dandan Li Xin Chi Chunxue Li Hongxue |
Republica Coreea Je Sang-mi Han Dasom Yoo Hye Ri Lee Chae Won |
total de medalii pentru ţară la toate tipurile de competiţii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
unu | Japonia | 27 | 24 | paisprezece | 65 |
2 | Kazahstan | 26 | 22 | paisprezece | 62 |
3 | China | patru | opt | 19 | 31 |
patru | Republica Coreea | 2 | 5 | 9 | 16 |
5 | Coreea de Nord | 0 | 0 | 3 | 3 |
6 | Mongolia | 0 | 0 | unu | unu |
Total țări: 6 | 59 | 59 | 60 | 178 |