Mai jos este o listă cu toți medaliați la Jocurile Olimpice de vară din 1992 , desfășurate la Barcelona între 25 iulie și 9 august 1992. La competiție au participat 9356 de sportivi (6652 bărbați și 2704 femei), reprezentând 169 CNO . S-au jucat 257 de seturi de medalii în 25 de sporturi . Pentru prima dată în istoria jocurilor, s-au acordat medalii la baseball și badminton , precum și la judo feminin . Competiția de slalom cu canotaj a revenit în program după 20 de ani de absență. Pentru prima dată , jucătorii de baschet NBA au luat parte la turneul de baschet masculin , echipa SUA a adus o " echipă de vis " la turneu cu Magic Jones , Michael Jordan şi Larry Bird . Echipa națională a dominat pe parcursul tuturor meciurilor, devenind campioana jocurilor [1] . Gimnastul belarus Vitaly Shcherbo a încheiat jocurile cu un record la gimnastică artistică, sportivul a câștigat șase din cele opt medalii de aur posibile, patru dintre ele în aceeași zi [2] . Alergatorul spaniol Fermín Cacho a câștigat prima medalie de aur a Spaniei la alergare în finala de 1500 de metri , iar la următoarele Jocuri Olimpice de la Atlanta, sportivul a devenit din nou medaliat în jocuri, terminând pe locul al doilea [3] . Jucătorul german de hochei pe gazon Andreas Keller și-a urmat bunicul, Erwin Keller , și tatăl Carsten Keller , pentru a deveni medaliat olimpic, câștigând medalia de aur. Atletul american de atletism Carl Lewis , pe lângă cele șase medalii de aur de la Jocurile Olimpice trecute, a mai câștigat două, devenind de opt ori campion olimpic. Fu Mingxia , în vârstă de 13 ani, a câștigat evenimentul pe platformă de 10 m , devenind al doilea cel mai tânăr campion individual din istoria olimpică.
Jocurile Olimpice de vară din 1992 au fost una dintre primele competiții majore care au avut loc după o serie de schimbări geopolitice din lume. Așadar, după reunificarea Germaniei , pentru prima dată din 1960, sportivii țării au evoluat ca o singură echipă. Sportivii din CNO din Croația, Slovenia și Bosnia și Herțegovina au participat pentru prima dată în istorie la jocuri. Datorită sancțiunilor politice, sportivii iugoslavi au concurat la jocuri ca concurenți olimpici independenți . În plus, după prăbușirea URSS , țările care făceau parte anterior din aceasta au concurat la Jocuri ca o echipă unită . În sporturile de echipă, s-a înălțat steagul olimpic și a sunat imnul olimpic , dar în timpul decernării premiilor la discipline individuale s-a arborat steagul național al țării sportivului și s-a sunat imnul statului său. Sportivii din Estonia, Letonia și Lituania au fost reprezentați de echipe individuale.
Echipa combinată a câștigat cele mai multe medalii cu 112, urmată de Statele Unite cu 108 și Germania cu 82. Un total de 64 de CON-uri au câștigat jocurile.
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Single [4] | Thomas Lange ( GER ) | Vaclav Chalupa ( TCH ) | Kajetan Broniewski ( POL ) |
dublu dublu [5] | Australia Peter Anthony Stephen Hawkins |
Austria Arnold Jonke Christoph Zerbst |
Olanda Nico Rinks Henk-Jan Zwolle |
Coxswain dublu [6] | Regatul Unit Steve Redgrave Matthew Pinsent |
Germania Colin von Ettinghausen Peter Hölzenbein |
Slovenia Iztok Chop Denis Zvegel |
Coxswain dublu [7] | Marea Britanie Gregory Searle Johnny Searle Harry Herbert (timonier) |
Italia Carmine Abbanale Giuseppe Abbanale Giuseppe di Capua (timonier) |
Romania Dimitrie Popescu Nicolae Tzaga Dumitru Raducanu (timonier) |
Patru dublu [8] | Germania Andreas Hayek Michael Steinbach Stefan Volkert Andre Willms |
Norvegia Kjetil Undset Per Setersdal Lars Bjennes Rolf Thorsen |
Italia Alessandro Corona Gianluca Farina Rossano Galtarossa Filippo Soffici |
Coxswain fours [9] | Australia Andrew Cooper Nicholas Green Mike McKay James Tomkins |
Statele Unite ale Americii Jeffrey McLaughlin Doug Burden Thomas Borer Patrick Manning |
Slovenia Milan Jansa Sadik Mujkic Saso Mirjanic Janez Klemencic |
Coxswain fours [10] | Romania Julica Ruican Viorel Talapan Dimitrie Popescu Nicolae Tsaga Dumitru Raducanu (timonier) |
Germania Ralf Brudel Uwe Kellner Thoralf Peters Carsten Finger Hendrik Reicher (timonier) |
Polonia Wojciech Jankowski Maciej Lasicki Jacek Streich Tomasz Tomiak Michal Cieslak (timonier) |
Opts [11] | Canada Darren Barber Andrew Crosby Michael Forgeron Robert Marland Derek Porter Michael Rusher Bruce Robertson John Wallace Terrence Paul (timonier) |
România Julica Ruican Viorel Talapan Vasile Năstase Claudiu Marin Danutz Dobre Valentin Robu Vasile Mestecan Ioan Visitu Marin Gheorghe (coxswain) |
Germania Roland Bahr Armin Eicholz Detlef Kirchhoff Bane Rabe Frank Richter Hans Sennewald Torsten Streppelhoff Ansgar Wessling Manfred Klein (timonier) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
simplu masculin [18] | Alan Budicusuma ( INA ) | Ardi Veeranatha ( INA ) | Thomas Stür-Lauridsen ( DEN ) |
Hermawan Susanto ( INA ) | |||
dublu masculin [19] | Coreea de Sud Kim Moon Soo Park Choo Bong |
Indonezia Eddie Hartono Rudy Gunawan |
China Li Yongbo Tian Bingyi |
Malaezia Razif Sidek Jalani Sidek | |||
simplu feminin [20] | Susi Susanti ( INA ) | Bang Soo Hyun ( KOR ) | Huang Hua ( CHN ) |
Tang Jiuhong ( CHN ) | |||
dublu feminin [21] | Coreea de Sud Hwang Hye-young Chun So-yeon |
China Guan Weizhen Nong Qunhua |
Coreea de Sud Kil Young Ah Sim Eun Jung |
China Lin Yanfen Yao Fen |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Barbati [24] | Cuba Antonio Pacheco Masso Ermidelio Urrutia Luis Ulasia Alberto Hernandez Lazaro Vargas Omar Linares Germán Mesa Juan Padilla Lourdes Gurriel Jose Estrada Gonzalez Oswaldo Fernandez Orlando Hernandez Giorge Diaz Omar Ajete Victor Mesa Jorge Luis Valdez Jose Delgado Rolando Arrojo Orestes Kindelan |
TaiwanZhang Zhengxian Zhang Wenzong Zhang Yaoteng Chen Zhixin Chen Weicheng Jiang Taiquan Huang Zhongyi Huang Wenbo Zhong Yuzheng Gu Guoqian Gu Li Jianfu Liao Mingxiong Lin Zhaohuang Lin Kunhan Luo Zhenrong Luo Guozhang Bai Kunhong Cai Minghong Wang Guangxi Wu Sizhi |
Japonia Koichi Oshima Shigeki Wakabayashi Masafumi Nishi Koji Tokunaga Akihiro Togo Hirotami Kojima Hiroki Kokubo Hiroyuki Sakaguchi Yasunori Takami Yasuhiro Sato Kento Sugiyama Katsumi Watanabe Kazutaka Nishiyama Masahito Kohiyama Tomohito Kohiyama Tomohito Shin Takawashi Sugiura Shin Maskawashi Hiroyuki Ito Maskawashi |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Până la 48 kg [30] | Oleg Kucherenko ( EUN ) | Vincenzo Maenza ( ITA ) | Wilber Sanchez ( CUB ) |
Până la 52 kg [31] | Jon Rönningen ( NOR ) | Alfred Ter-Mkrtchyan ( EUN ) | Min Kyung Gap ( KOR ) |
Până la 57 kg [32] | Ahn Han Bong ( KOR ) | Rifat Yildiz ( GER ) | Sheng Zetian ( CHN ) |
Până la 62 kg [33] | Mehmet Akif Pirim ( TUR ) | Sergey Martynov ( EUN ) | Juan Maren ( CUB ) |
Până la 68 kg [34] | Attila Repka ( HUN ) | Islam Duguchiev ( EUN ) | Rodney Smith ( SUA ) |
Până la 74 kg [35] | Mnatsakan Iskandaryan ( EUN ) | Józef Trach ( POL ) | Thorbjorn Kornbakk ( SWE ) |
Până la 82 kg [36] | Peter Farkas ( HUN ) | Petr Stepin ( POL ) | Daulet Turlykhanov ( EUN ) |
Până la 90 kg [37] | Mike Bullman ( GER ) | Hakky Bashar ( TUR ) | Gogi Koguashvili ( EUN ) |
Până la 100 kg [38] | Hector Milian ( CUB ) | Dennis Kozlowski ( SUA ) | Serghei Demyashkevich ( EUN ) |
Până la 130 kg [39] | Alexander Karelin ( EUN ) | Thomas Johansson ( SWE ) | Ioan Grigorash ( ROM ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Până la 48 kg [40] | Kim Il-young ( PRK ) | Kim Jong-shin ( KOR ) | Vugar Orujov ( EUN ) |
Până la 52 kg [41] | Lee Hak-seon ( PRK ) | Zeke Jones ( SUA ) | Valentin Yordanov ( BUL ) |
Până la 57 kg [42] | Alejandro Puerto ( CUB ) | Serghei Smal ( EUN ) | Kim Yong-sik ( PRK ) |
Până la 62 kg [43] | John Smith ( SUA ) | Askari Mohammadian ( IRI ) | Lazaro Reynoso ( CUB ) |
Până la 68 kg [44] | Arsen Fadzaev ( EUN ) | Valentin Getsov ( BUL ) | Kosei Akaishi ( JPN ) |
Până la 74 kg [45] | Park Jang-soon ( KOR ) | Kenny Monday ( SUA ) | Amir Reza Khadem ( IRI ) |
Până la 82 kg [46] | Kevin Jackson ( SUA ) | Elmadi Zhabrailov ( EUN ) | Rasool Khadem ( IRI ) |
Până la 90 kg [47] | Maharbek Khadartsev ( EUN ) | Kenan Shimshek ( TUR ) | Christopher Campbell ( SUA ) |
Până la 100 kg [48] | Leri Khabelov ( EUN ) | Heiko Balz ( GER ) | Ali Kayaly ( TUR ) |
Până la 130 kg [49] | Bruce Baumgartner ( SUA ) | Geoffrey Thue ( CAN ) | David Gobejishvili ( EUN ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Curse de grupe, bărbați [50] | Fabio Casartelli ( ITA ) | Eric Dekker ( NED ) | Dainis Ozols ( LAT ) |
Masculin contra cronometru pe echipe [51] | Germania Bernd Dittert Christian Mayer Michael Rich Uwe Peschel |
Italia Andrea Peron Flavio Anastasia Luca Colombo Gianfranco Contri |
Franța Jean-Louis Harel Herve Boussard Didier Favre-Pierre Philippe Gaumont |
Curse de grup, femei [52] | Kati Watt ( AUS ) | Jeannie Longo ( FRA ) | Monique Knoll ( NED ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Urmarire [53] | Christopher Boardman ( GBR ) | Jens Lehmann ( GER ) | Gary Anderson ( NZL ) |
Urmărire în echipă [54] | Germania Stefan Steinweg Andreas Walzer Guido Fulst Michael Glöckner Jens Lehmann |
Australia Stuart O'Grady Brett Aitken Stephen McGlad Sean O'Brien |
Danemarca Jan Petersen Mikael Sandstöd Ken Frost Jimmy Madsen Klaus Nielsen |
Sprint [55] | Jens Fiedler ( GER ) | Gary Neivand ( AUS ) | Kurt Harnett ( CAN ) |
Git [56] | José Manuel Moreno ( ESP ) | Shane Kelly ( AUS ) | Erin Hartwell ( SUA ) |
Cursa de puncte [57] | Giovanni Lombardi ( ITA ) | Leon van Bon ( NED ) | Cedric Mathy ( BEL ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Urmarire [58] | Petra Rossner ( GER ) | Kati Watt ( AUS ) | Rebecca Tuigg ( SUA ) |
Sprint [59] | Erika Salumäe ( EST ) | Annette Neumann ( GER ) | Ingrid Haringa ( NED ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Barbati [60] | ItaliaFrancesco Attolico Allesandro Bovo Allesandro Campagna Paolo Caldarella Massimiliano Ferretti Giuseppe Porzio Marco D'Altrui Mario Fiorillo Ferdinando Gandolfi Amedeo Pomilio Francesco Porzio Carlo Silipo Gianni Averaimo |
SpaniaDaniel Ballart Jesús Rollan Jordi Sanz Josep Pico Manuel Estiarte Manel Silvestre Marco Antonio Gonzalez Miguel Angel Oca Pedro Garcia Ricardo Sanchez Ruben Michavila Salvador Gomez Sergio Pedrerol |
Echipa UnitedSergey Naumov Alexander Ogorodnikov Alexander Chigir Dmitri Apanasenko Andrey Belofastov Evgeny Sharonov Dmitri Gorshkov Vladimir Karabutov Alexander Kolotov Andrey Kovalenko Nikolay Kozlov Serghei Markoch Alexey Vdovin |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Barbati [61] | BraziliaAmauri Carlan Douglas Giovane Janelson Jorge Edson Mauricio Marcelo Negrao Paulo Silva Pampa Talmo Tande |
OlandaEdwin Benne Peter Blange Ron Boudry Henk-Jan Held Martin van der Horst Marco Klok Olof van der Meulen Jan Postuma Avital Selinger Martin Teffer Ronald Soundsma Ron Zwerver |
STATELE UNITE ALE AMERICIINick Becker Carlos Briceno Bob Ktvrtlike Scott Fortune Dan Greenbaum Brent Hilliard Brian Ivey Douglas Partee Samuelson Bob Erik Sato Jeff Stork Steve Timmons |
Femei [62] | CubaRegla Bell Mercedes Calderon Magalis Carvajal Marlenis Costa Idalmis Gato Lilia Izquierdo Mink Latumblet Mireya Luis Tanya Ortiz Raisa O'Farrill Regla Torres |
Echipa UnitedValentina Ogienko Natalya Morozova Marina Pankova Elena Tyurina Irina Ilchenko Tatyana Sidorenko Tatyana Menshova Evgenia Estes Galina Lebedeva Svetlana Vasilevskaya Elena Chebukina Svetlana Korytova |
STATELE UNITE ALE AMERICIILiana Sato Paula Weishoff Yoko Setterlund Elaina Oden Kim Oden Tonya Sanders Karen Kemner Ruth Lavanson Tammy Liley Janet Cobs Tara Cross-Battle Laurie Endicott |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Barbati [63] | Echipa UnitedAndrei Barbashinsky Serghei Bebeshko Igor Chumak Talent Duishebaev Yuri Gavrilov Valery Gopin Oleg Grebnev Oleg Kiselyov Vasily Kudinov Andrey Lavrov Igor Vasiliev Mihail Iakimovich |
SuediaMagnus Andersson Robert Andersson Anders Bekegren Per Karlen Magnus Kato Erik Hadjas Robert Hedin Patrick Liljestrand Ola Lindgren Mats Olsson Steffan Olsson Axel Sjöblad Tommy Souraniemi Thomas Svensson Pierre Thorsson Magnus Wieslander |
FranţaPhilippe Deburau Philippe Garden Denis Lato Pascal Mahé Philippe Medar Gael Montourelle Laurent Munier Frédéric Pérez Alain Portes Thierry Pereux Eric Quenten Jackson Richardson Stefan Stöcklin Jean-Luc Thiebaud Denis Tristan Frédéric Fol |
Femei [64] | Coreea de SudCha Jae Kyung Han Hyun Suk Han Sun Hee Hong Jong Ho Jang Ri Ra Kim Hwa Sook Lee Ho Yoon Lee Mi Young Lim Oh Kyung Min Hye Suk Moon Hyang Ja Nam Yoon Young Oh Song Ok Park Jeong Lim Pak Kap Suk |
NorvegiaHege Froset Tonje Sagstuen Hannah Hogness Heidi Sundal Susanne Goksør Björkrheim Catherine Roll-Matthiesen Mona Dale Eftedal Siri Henrietta Henriksen Ingrid Steen Karin Pettersen Annette Scotwall Kristine Duvhol Heidi Tjugum |
Echipa UnitedMarina Bazanova Natalya Deryugina Svetlana Bogdanova Natalya Anisimova Tatyana Gorb Galina Borzenkova Lyudmila Gudz Elina Guseva Tatyana Dzhandzhgava Larisa Kiseleva Galina Onoprienko Natalya Morskova Svetlana Pryakhina |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Individual complet [68] | Tatiana Gutsu ( EUN ) | Shannon Miller ( SUA ) | Lavinia Milosovici ( ROM ) |
Echipa completă [69] | Echipa comună Svetlana Boginskaya Oksana Chusovitina Rozalia Galieva Elena Grudneva Tatiana Gutsu Tatiana Lysenko |
Romania Cristina Bontas Gina Gojan Wanda Hadarian Lavinia Milosovici Maria Neculita Mirela Pasca |
Statele Unite ale Americii Wendy Bruce Dominic Doz Shannon Miller Betty Okino Kerry Strug Kim Zmeskal |
Seif [70] | Lavinia Milosovici ( ROM ) | Nu este premiat | Tatyana Lysenko ( EUN ) |
Henrietta Onodi ( HUN ) | |||
Exerciții pentru podea [70] | Lavinia Milosovici ( ROM ) | Henrietta Onodi ( HUN ) | Christina Bontas ( ROM ) |
Shannon Miller ( SUA ) | |||
Tatiana Gutsu ( EUN ) | |||
Bare neuniforme [70] | Lu Li ( CHN ) | Tatiana Gutsu ( EUN ) | Shannon Miller ( SUA ) |
Jurnal [70] | Tatyana Lysenko ( EUN ) | Lu Li ( CHN ) | Nu este premiat |
Shannon Miller ( SUA ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Individual complet [71] | Alexandra Timoshenko ( EUN ) | Carolina Pascual ( ESP ) | Oksana Skaldina ( EUN ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Caiace simple, 500 de metri [81] | Birgit Schmidt ( GER ) | Rita Kyoban ( HUN ) | Isabela Dylevska ( POL ) |
Caiac-doi, 500 de metri [82] | Germania Anke von Zeck Ramona Portwich |
Suedia Agnetha Andersson Suzanne Gunnarsson |
Ungaria Rita Köban Eva Donus |
Caiac-patru, 500 de metri [83] | Ungaria Rita Köban Eva Donus Erika Meszaros Kinga Cigan |
Germania Catherine Borchert Ramona Portwich Birgit Schmidt Fnke von Seck |
Suedia Anna Ulsson Agnetha Andersson Maria Haglund Susanna Rosenqvist |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Caiace singure, bărbați [84] | Pierpaolo Ferrazzi ( ITA ) | Sylvain Curinier ( FRA ) | Jochen Lettmann ( GER ) |
Canoe singure, bărbați [85] | Lukasz Pollert ( TCH ) | Gareth Marriott ( GBR ) | Jacques Avril ( FRA ) |
Canoe deuces, men [86] | Statele Unite ale Americii Bennet Jacobi Scott Strausbaugh |
Cehoslovacia Jiri Rogan Miroslav Simek |
Franța Frank Addison Wilfried Forgh |
Caiace singure, femei [87] | Elizabeth Micheler-Jones ( GER ) | Daniel Woodward ( AUS ) | Dana Hladek ( SUA ) |
Categoria de greutate | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Până la 60 kg [88] | Nazim Huseynov ( EUN ) | Yoon Hyun ( KOR ) | Tadanori Koshino ( JPN ) |
Richard Trautmann ( GER ) | |||
Până la 65 kg [89] | Rogerio Sampaio ( BRA ) | Josef Chak ( HUN ) | Udo Quellmalz ( GER ) |
Israel Hernandez ( CUB ) | |||
Până la 71 kg [90] | Toshihiko Koga ( JPN ) | Bertalan Haytosh ( HUN ) | Jeong Hoon ( KOR ) |
Shai-Oren Smadja ( ISR ) | |||
Până la 78 kg [91] | Hidehiko Yoshida ( JPN ) | Jason Morris ( SUA ) | Bertrand Damezin ( FRA ) |
Kim Byeongju ( KOR ) | |||
Până la 86 kg [92] | Waldemar Legen ( POL ) | Pascal Tayo ( FRA ) | Hirotaka Okada ( JPN ) |
Nicolas Gilles ( CAN ) | |||
Până la 95 kg [93] | Antal Kovacs ( HUN ) | Raymond Stevens ( GBR ) | Theo Meyer ( NED ) |
Dmitri Sergeev ( EUN ) | |||
Peste 95 kg [94] | David Khakhaleishvili ( EUN ) | Naoya Ogawa ( JPN ) | Imre Chos ( HUN ) |
David Douillet ( FRA ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Până la 48 kg [95] | Cecile Novak ( FRA ) | Ryoko Tamura ( JPN ) | Amarylis Savon ( CUB ) |
Hulya Senyurt ( TUR ) | |||
Până la 52 kg [96] | Almudena Muñoz ( ESP ) | Noriko Mizoguchi ( JPN ) | Li Zhongyun ( CHN ) |
Sharon Randle ( GBR ) | |||
Până la 56 kg [97] | Miriam Blasko ( ESP ) | Nicola Fairbrother ( GBR ) | Driulis Gonzalez ( CUB ) |
Chiyori Tateno ( JPN ) | |||
Până la 61 kg [98] | Catherine Fleury ( FRA ) | Yael Arad ( ISR ) | Elena Petrova ( EUN ) |
Zhang Di ( CHN ) | |||
Până la 66 kg [99] | Odalis Reve ( CUB ) | Emanuela Pierantozzi ( ITA ) | Keith Howey ( GBR ) |
Heidi Rakels ( BEL ) | |||
Până la 72 kg [100] | Kim Mi-jun ( KOR ) | Yoko Tanabe ( JPN ) | Irene de Cock ( NED ) |
Letitia Meignan ( FRA ) | |||
Peste 72 kg [101] | Zhuang Xiaoyan ( CHN ) | Estela Rodriguez ( CUB ) | Natalie Lupino ( FRA ) |
Yoko Sakaue ( JPN ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
dresaj personal [102] | Nicole Uphoff ( GER ) despre Rembrandt | Isabelle Werth ( GER ) pe Gigolo | Klaus Balkenhol ( GER ) pe Goldstern |
dresaj în echipă [103] | Germania Klaus Balkenhohl despre Goldstern Nicole Uphoff despre Rembrandt Isabelle Werth despre Gigolo Monica Teodorescu despre Grunox |
Olanda Tineke Bartels despre Courage Anki van Grunsven despre Bonfire Ellen Bontier despre Larius Annemarie Sanders despre Sanders-Keyzer |
SUA Robert Dover la Lectron Carol Lavell la Gifted Charlotte Bredal la Monsieur Michael Paulin la Graf George |
Eveniment individual [104] | Matthew Ryan ( AUS ) pe Kibah Tic Toc | Herbert Blöcker ( GER ) pe Feine Dame | Blythe Tate ( NZL ) despre Mesia |
Eveniment în echipă [102] | Australia David Green pe Duncan II Gillian Rolton pe Peppermint Grove Andrew Hoy pe Kiwi Matthew Ryan pe Kibah Tic Toc |
Noua Zeelandă Blythe Tate despre Messiah Andrew Nicholson despre Spinning Rhombus Mark Todd despre Welton Greylag Vicki Latta despre Chief |
Germania Herbert Bloecker pe Feine Dame Ralf Ehrenbrink pe Kildare II Cord Mizeges pe Ricardo Matthias Baumann pe Alabastr |
Sărituri personale [105] | Ludger Berbaum ( GER ) pe Classic Touch | Pete Rymakers ( NED ) pe Ratina Z | Norman Dello Gioio ( SUA ) despre irlandeză |
Sărituri în echipă [106] | Țările de Jos Piet Rymakers pe Ratina Z Bert Romp pe Waldo E Jan e pe Top Gun Jos Lansink pe Egano |
Austria Boris Boor la Love Me Tender Jörg Münzner la Graf Grande Hugo Simon la Apricot D Thomas Frumann la Genius |
Franța Hubert Bourdi la Razzina du Poncel Herve Gaudignon la Quidam de Revel Eric Nave la Quito de Baussy Michel Robert la Nonix |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Single [149] | Jan-Uwe Waldner ( SWE ) | Jean Philippe Gascien ( FRA ) | Ma Wenge ( CHN ) |
Kim Taek-soo ( KOR ) | |||
dublu [150] | China Lu Lin Wang Tao |
Germania Jörg Rosskopf Steffen Fetzner |
Coreea de Sud Kim Taek Soo Yu Nam Gyu |
Coreea de Sud Kang Hee Chan Lee Cheol Seung |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Single [151] | Deng Yaping ( CHN ) | Qiao Hong ( CHN ) | Hyun Jong Hwa ( KOR ) |
Lee Bun-hee ( PRK ) | |||
dublu [152] | China Deng Yaping Qiao Hong |
China Chen Zihe Gao Jun |
Coreea de Sud Hong Cha Ok Hyun Jong Hwa |
Coreea de Nord Lee Bun-hee Yoo Soon-bok |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Lechner A-390 [153] | Frank David ( FRA ) | Mike Gebhardt ( SUA ) | Lars Kleppich ( AUS ) |
finlandez [154] | José Van der Ploeg ( ESP ) | Brian Ledbetter ( SUA ) | Craig Monk ( NZL ) |
470 [155] | Spania Francisco Sanchez Jordi Calafat |
Statele Unite ale Americii Morgan Reaser Kevin Burnham |
Estonia Tõnu Tõniste Toomas Tõniste |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Lechner A-390 [156] | Barbara Kendall ( NZL ) | Zhang Xiaodong ( CHN ) | Doreen de Vries ( NED ) |
Europa [157] | Linda Andersen ( NOR ) | Natalia prin Dufresne ( ESP ) | Julia Trotman ( SUA ) |
470 [158] | Spania Teresa Sebel Patricia Guerra |
Noua Zeelandă Lesley Agnot Jan Shearer |
Statele Unite ale Americii JJ Isler Pamela Healy |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Olandez zburător [159] | Spania Luis Doreste Domingo Manrique |
Statele Unite ale Americii Stephen Burdow Paul Foerster |
Danemarca Jens Bosen-Möller Jørgen Bosen-Møller |
Tornadă [160] | Franța Yves Lode Nicolas Henard |
Statele Unite ale Americii Randy Smith Keith Notar |
Australia Mitch Booth John Forbes |
Înstelat [161] | Statele Unite ale Americii Mark Reynolds Hal Henel |
Noua Zeelandă Rod Davies Don Cowie |
Canada Ross McDonald Eric Jespersen |
Soling [162] | Danemarca Jesper Bank Steen Seher Jesper Zayer |
Statele Unite ale Americii Kevin Mahaney Jim Brady Doug Kern |
Regatul Unit Laurie Smith Robert Cruikshank Ossie Stewart |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
50 m liber [163] | Alexander Popov ( EUN ) | Matt Biondi ( SUA ) | Tom Jaeger ( SUA ) |
100 m liber [164] | Alexander Popov ( EUN ) | Gustavo Borges ( BRA ) | Stefan Caron ( FRA ) |
200 m liber [165] | Evgeny Sadovy ( EUN ) | Anders Holmertz ( SWE ) | Antti Kasvio ( FIN ) |
400 m liber [166] | Evgeny Sadovy ( EUN ) | Kieren Perkins ( AUS ) | Anders Holmertz ( SWE ) |
1500 m stil liber [167] | Kieren Perkins ( AUS ) | Glen Houseman ( AUS ) | Jörg Hofmann ( GER ) |
100 m fluture [168] | Pablo Morales ( SUA ) | Rafal Shukala ( POL ) | Anthony Nesti ( SUR ) |
200 m fluture [169] | Melvin Stewart ( SUA ) | Încărcător Danyon ( NZL ) | Frank Esposito ( FRA ) |
100 de metri spate [170] | Mark Tewksbury ( CAN ) | Jeff Rose ( SUA ) | David Berkoff ( SUA ) |
200 de metri spate [171] | Martin Lopez-Subero ( ESP ) | Vladimir Selkov ( EUN ) | Stefano Battistelli ( ITA ) |
100 m bras [172] | Nelson Diebel ( SUA ) | Norbert Roja ( HUN ) | Phil Rogers ( AUS ) |
200 m bras [173] | Mike Barrowman ( SUA ) | Norbert Roja ( HUN ) | Nick Gillingham ( GBR ) |
200 m mixt individual [174] | Tamas Darny ( HUN ) | Greg Burgess ( SUA ) | Prețul Attila ( HUN ) |
400 de metri mixt [175] | Tamas Darny ( HUN ) | Eric Namesnik ( SUA ) | Luca Sacchi ( ITA ) |
Stafeta 4 × 100 metri stil liber [176] | Statele Unite ale Americii Joe Hudepole Matt Biondi Tom Jaeger John Olsen Sean Jordan Joel Thomas |
Echipa comună Pavel Khnykin Gennady Prigoda Yuri Bashkatov Alexander Popov Vladimir Pyshnenko Veniamin Tayanovich |
Germania Dirk Richter Christian Tröger Steffen Zesner Mark Pinger Andreas Sigat Bengt Zikarski |
Stafeta 4 × 200 metri stil liber [177] | Echipa comună Dmitri Lepikov Vladimir Pyshnenko Veniamin Tayanovich Evgeny Sadovy Alexey Kudryavtsev Yury Mukhin |
Suedia Christer Wallin Anders Holmertz Tommy Werner Lars Froelander |
Statele Unite ale Americii Joe Hudepaul Melvin Stewart John Olsen Douglas Gjertsen Scott Jaff Dan Jorgensen |
ștafetă 4x100m mixt [178] | Statele Unite ale Americii Jeff Rose Nelson Dibel Pablo Morales John Olsen David Berkoff Hans Dersch Melvin Stewart Matt Biondi |
Echipa comună Vladimir Selkov Vasily Ivanov Pavel Khnykin Alexander Popov Vladimir Pyshnenko Vladislav Kulikov Dmitry Volkov |
Canada Mark Tewkesbury Jonathan Cleveland Marcel Gehry Stephen Clark Tom Ponting |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
50 m liber [179] | Yang Wenyi ( CHN ) | Zhuang Yong ( CHN ) | Angel Martino ( SUA ) |
100 m liber [180] | Zhuang Yong ( CHN ) | Jenny Thompson ( SUA ) | Franziska van Almsik ( GER ) |
200 m liber [181] | Nicole Hayslett ( SUA ) | Franziska van Almsik ( GER ) | Kerstin Kielgass ( GER ) |
400 m liber [182] | Dagmar Hase ( GER ) | Janet Evans ( SUA ) | Haley Lewis ( AUS ) |
800 m liber [183] | Janet Evans ( SUA ) | Haley Lewis ( AUS ) | Jana Henke ( GER ) |
100 m fluture [184] | Qian Hong ( CHN ) | Chrissy Amann-Leighton ( SUA ) | Catherine Plewinsky ( FRA ) |
200 m fluture [185] | Summer Sanders ( SUA ) | Wang Xiaohong ( CHN ) | Susan O'Neill ( AUS ) |
100 de metri spate [186] | Christina Egerszegi ( HUN ) | Tunde Sabo ( HUN ) | Lee Maurer ( SUA ) |
200 de metri spate [187] | Christina Egerszegi ( HUN ) | Dagmar Hase ( GER ) | Nicole Stevenson ( AUS ) |
100 m bras [188] | Elena Rudkovskaya ( EUN ) | Anita Knoll ( SUA ) | Samantha Riley ( AUS ) |
200 m bras [189] | Kyoko Iwasaki ( JPN ) | Lin Li ( CHN ) | Anita Knoll ( SUA ) |
200 m mixt individual [190] | Lin Li ( CHN ) | Summer Sanders ( SUA ) | Daniela Hanger ( GER ) |
400 de metri mixt [191] | Christina Egerszegi ( HUN ) | Lin Li ( CHN ) | Summer Sanders ( SUA ) |
Ștafeta 4x100m liber [192] | Statele Unite ale Americii Nicole Hayslett Angel Martino Jenny Thompson Dara Torres Ashley Tappin Chrissy Amann-Leighton |
China Le Jingyi Zhuang Yun Yang Wenyi Lu Bin |
Germania Daniela Hunger Simone Osigus Franziska van Almsik Manuela Stellmach |
ștafetă 4x100m mixt [193] | SUA Chrissy Amann-Leighton Lee Maurer Jenny Thompson Anita Knoll Janey Wagstaff Megan Kleine Summer Sanders Nicole Hayslett |
Germania Jana Dörries Dagmar Hase Daniela Hunger Franziska van Almsik Simone Osigus Daniela Brendel Bettina Ostrowski |
Echipa comună Nina Zhivanevskaya Olga Kirichenko Natalya Meshcheryakova Elena Rudkovskaya Elena Shubina |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Springboard, 3 metri [194] | Mark Lenzi ( SUA ) | Tan Liangde ( CHN ) | Dmitry Sautin ( EUN ) |
Turn, 10 metri [194] | Sun Shuwei ( CHN ) | Scott Doni ( SUA ) | Xiong Ni ( CHN ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Springboard, 3 metri [195] | Gao Ming ( CHN ) | Irina Lashko ( EUN ) | Brita Baldus ( GER ) |
Turn, 10 metri [195] | Fu Mingxia ( CHN ) | Elena Miroshina ( EUN ) | Mary Ellen Clark ( SUA ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Solo [196] | Kristen Babb-Sprague ( SUA ) | Nu este premiat | Fumiko Okuno ( JPN ) |
Sylvia Frechette ( CAN ) | |||
Duete [197] | Statele Unite ale Americii Karen Josephson Sarah Josephson |
Canada Penny Vilagos Vicky Vilagos |
Japonia Fumiko Okuno Aki Takayama |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Campionat individual [198] | Arkadiusz Skzipasek ( POL ) | Attila Mizher ( HUN ) | Eduard Zenovka ( EUN ) |
Campionatul pe echipe [198] | Polonia Arkadiusz Skrzypaszek Maciej Czyzowicz Dariusz Gozdziak |
Echipa mixtă Anatoly Starostin Dmitry Svatkovsky Eduard Zenovka |
Italia Roberto Bomprezzi Carlo Massullo Gianluca Tiberti |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Pușcă cu aer comprimat, 10 metri [199] | Yuri Fedkin ( EUN ) | Frank Badiou ( FRA ) | Johann Riederer ( GER ) |
Pușca înclinată, 50 de metri [200] | Lee Eun-chul ( KOR ) | Harald Stenvog ( NOR ) | Stevan Pletikosic ( IOP ) |
Pușcă din trei poziții, 50 de metri [201] | Hrachya Petikyan ( EUN ) | Robert Fot ( SUA ) | Ryohei Koba ( JPN ) |
Pistol cu aer comprimat, 10 metri [202] | Wang Yifu ( CHN ) | Sergey Pyzhyanov ( EUN ) | Sorin Babiy ( ROM ) |
Pistol cu foc rapid, 25 metri [203] | Ralf Schumann ( GER ) | Afanasy Kuzmin ( LAT ) | Vladimir Vokhmyanin ( EUN ) |
Pistol, 50 de metri [204] | Konstantin Lukashik ( EUN ) | Wang Yifu ( CHN ) | Ragnar Scanoker ( SWE ) |
Pușcă cu aer comprimat, țintă de alergare, 10 m [205] | Michael Jakositz ( GER ) | Anatoly Asrabaev ( EUN ) | Lubos Rachanski ( TCH ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Pușcă cu aer comprimat, 10 metri [206] | Yeo Gap Soon ( KOR ) | Vesela Lecheva ( BUL ) | Aranka Binder ( IOP ) |
Pușcă din trei poziții, 50 de metri [207] | Launi Meili ( SUA ) | Nonka Matova ( BUL ) | Małgorzata Książkiewicz ( POL ) |
Pistol cu aer comprimat, 10 metri [208] | Marina Logvinenko ( EUN ) | Jasna Shekarich ( IOP ) | Maria Grozdeva ( BUL ) |
Pistol, 25 de metri [209] | Marina Logvinenko ( EUN ) | Li Duihong ( CHN ) | Dorjsurengiin Munkhbayar ( MGL ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Pasarelă [210] | Petr Hrdlicka ( TCH ) | Kazumi Watanabe ( JPN ) | Marco Venturini ( ITA ) |
scenetă [211] | Zhang Shan ( CHN ) | Juan Hiha ( PER ) | Bruno Rossetti ( ITA ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Campionat individual [212] | Sebastien Flute ( FRA ) | Jeon Jae Hong ( KOR ) | Simon Terry ( GBR ) |
Campionatul pe echipe [213] | Spania Juan Olgado Alfonso Menendez Antonio Vasquez |
Finlanda Ismo Falk Jari Lipponen Tomi Poikolainen |
Regatul Unit Stephen Hallard Richard Priestman Simon Terry |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Campionat individual [214] | Cho Yoon Jung ( KOR ) | Kim Soo-nyeon ( KOR ) | Natalia Valeeva ( EUN ) |
Campionatul pe echipe [215] | Coreea de Sud Cho Yoon Jong Kim Soo Nyong Lee Eun Kyung |
China Ma Xiangjun Wang Hong Wang Xiaozhu |
Echipa comună Lyudmila Arzhannikova Khatuna Kvirishvili Natalya Valeeva |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Single [216] | Mark Rosse ( SUI ) | Jordi Arrese ( ESP ) | Andrey Cherkasov ( EUN ) |
Goran Ivanisevic ( CRO ) | |||
dublu [217] | Germania Boris Becker Michael Stich |
Africa de Sud Wayne Ferreira Pete Norval |
Croaţia Goran Ivanisevic Goran Prpic |
Argentina Javier Frana Cristian Miniussi |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Single [218] | Jennifer Capriati ( SUA ) | Steffi Graf ( GER ) | Mary-Jo Fernandez ( SUA ) |
Arancha Sanchez Vicario ( ESP ) | |||
dublu [219] | Statele Unite ale Americii Gigi Fernandez Mary-Jo Fernandez |
Spania Conchita Martinez Aranta Sanchez Vicario |
Echipa comună Leyla Meskhi Natalia Zvereva |
Australia Rachel McQuillan Nicole Provis |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Până la 52 kg [220] | Ivan Ivanov ( BUL ) | Lin Qisheng ( CHN ) | Traian Chiharean ( ROM ) |
Până la 56 kg [220] | Jeon Byung Gwan ( KOR ) | Liu Shoubin ( CHN ) | Luo Jianming ( CHN ) |
Până la 60 kg [221] | Naim Suleymanoglu ( TUR ) | Nikolay Peshalov ( BUL ) | He Yingqiang ( CHN ) |
Până la 67,5 kg [221] | Israel Militosyan ( EUN ) | Yoto Yotov ( BUL ) | Andreas Behm ( GER ) |
Până la 75 kg [222] | Fedor Kasapu ( EUN ) | Pablo Lara ( CUB ) | Kim Myung Nam ( PRK ) |
Până la 82,5 kg [223] | Pyrros Dimas ( GRE ) | Krzysztof Semion ( POL ) | Nu este premiat |
Până la 90 kg [224] | Kakhi Kakhiashvili ( EUN ) | Serghei Syrtsov ( EUN ) | Sergiusz Volchanetsky ( POL ) |
Până la 100 kg [225] | Viktor Tregubov ( EUN ) | Timur Taymazov ( EUN ) | Waldemar Malak ( POL ) |
Până la 110 kg [226] | Ronnie Weller ( GER ) | Artur Akoev ( EUN ) | Stefan Botev ( BUL ) |
Peste 110 kg [226] | Alexander Kurlovich ( EUN ) | Aleonid Taranenko ( EUN ) | Manfred Nerlinger ( GER ) |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Rapieră [233] | Giovanna Trillini ( ITA ) | Wang Huifeng ( CHN ) | Tatyana Sadovskaya ( EUN ) |
Comanda Comanda [234] | Italia Giovanna Trillini Margherita Zalaffi Francesca Bortolozzi Diana Bianchedi Dorina Vaccaroni |
Germania Zita-Eva Funkenhauser Sabine Bau Anja Fichtel-Mauritz Monika Weber Annette Dobmeier |
România Râul Szabo Claudia Grigorescu Elisabeth Guzganu Laura Badia Roxana Dumitrescu |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Barbati [235] | Spania Santiago Cañizares Albert Ferrer Mikel Laza Roberto Solozabal Juanma López David Villabona José Emilio Amavisca Luis Enrique Josep Guardiola Abelardo Javier Manjarin Paki Vesa Tony Jimenez Gabriel Vidal Paco Soler Miguel Hernandez Rafael Bergez Antonio Pinilla Kiko Alfonso |
Polonia Alexander Klak Marcin Jaloha Tomasz Lapiński Marek Kozmiński Tomasz Waldoch Dariusz Genser Piotr Swierczewski Dariusz Adamczuk Grzegorz Mielczarski Jerzy Brzeczek Andrzej Juskowiak Arkadiusz Onyshko Ryszard Stanek Stanek Marek Baorlazyczej Kozłozyczei Kozławń Wizgurės Kozńskij Kozławńskės Mielczarskij |
Ghana Anthony Mensah Frank Amankwa Isaac Asare Mohammed Gargo Joaquin Acheampong Alex Nyarko Oli Rahman Nii Lampty Kwame Ayu Shamo Kwaie Samuel Kuma Samuel Kuffour Sammy Ajay Mohammed Kalilu Bernard Aryee Simon Addo Maxwell Konadu Yau Preco Mamoud Amadou Ibrahim Dossi |
Disciplina | Aur | Argint | Bronz |
Barbati [236] | GermaniaMichael Knaut Christopher Reitz Carsten Fischer Jan-Peter Tewes Volker Fried Klaus Michler Andreas Keller Michael Metz Christian Blunk Sven Meinhardt Michael Hilgers Andreas Becker Stefan Saliger Stefan Tewes Christian Maierhöfer Oliver Kurz |
AustraliaJohn Bestall Warren Birmingham Lee Bodymead Ashley Carey Gregory Corbitt Stephen Davis Damon Diletti Lachlan Dreher Lachlan Elmer Dean Evans Paul Lewis Graham Reid Jay Stacy Michael York David Wanshbrugh Ken Wark |
PakistanSyed Anjum Akhlaq Ahmed Mansour Ahmed Shahbaz Ahmed Asif Bajwa Khalid Bashir Khawaja Junaid Tahir Zaman Qamar Ibrahim Shahid Ali Khan Farhat Hassan Khan Mujahid Ali Rana Muhammad Khalid Musaddik Hussain Wasim Feroz Muhammad Shahbaz |
Femei [237] | SpaniaAnna Maiquez Celia Corres Elisabeth Maragal Mas Rodriguez Maria Carmen Barea Marivi González Maider Telleria Maria Isabel Martinez Mercedes Cohen Nagore Gabellanes Natalia Dorado Nuria Olive Silvia Manrique Sonia Bario Teresa Motos Virginia Ramirez |
GermaniaBritta Becker Tanja Dickenscheid Nadine Ernsting-Krinke Christine Ferneck Eva Hagenbeumer Franziska Henschel Karen Jungjohann Kathrin Kauschke Irina Kunt Heike Letzsch Suzanne Müller Tina Peters Simone Tomashinsky Bianca Weiss Anke Wild Suzy Wollschlager |
Marea Britanie |
Tabelul de mai jos prezintă sportivii care au câștigat cel puțin trei premii. În mod implicit, tabelul este sortat în ordine descrescătoare după numărul de medalii de aur. Pentru a sorta după alt atribut, faceți clic lângă numele coloanei. Cel mai mare număr de premii din fiecare confesiune este scris cu caractere aldine .
Jocurilor Olimpice | Câștigătorii||
---|---|---|
Jocuri de vară | ||
Jocuri de iarnă |