Competițiile Dancesport au fost organizate la Jocurile de vară din Asia o dată - la Jocurile din 2010 ; au fost acordate premii în dansuri de sală europene ( quickstep , slow foxtrot , tango și vals ) și dansuri de sală din America Latină ( cha-cha-cha , jive , paso doble și samba ). Este planificată includerea competițiilor de dans sport (doar breakdance pentru bărbați și femei) în programul Jocurilor din 2022. La Jocurile din 1998, dansul sportiv (la disciplina „cinci dansuri”, engleză „cinci dansuri” ) a fost prezentat ca sport demonstrativ .
1998 | 2010 | 2022 | ani | |
---|---|---|---|---|
program european | ||||
Cinci dansuri | d | X | unu | |
Pas rapid | X | unu | ||
Foxtrot lent | X | unu | ||
Tango | X | unu | ||
Vals | X | unu | ||
program latino-american | ||||
Cinci dansuri | d | X | unu | |
Cha-cha-cha | X | unu | ||
Jive | X | unu | ||
paso doble | X | unu | ||
Samba | X | unu | ||
Frânare | ||||
Bărbați | X | unu | ||
femei | X | unu | ||
Total | 0 | zece | 2 |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2010 | China Yang Chao Tan Yiling |
Republica Coreea Jo Sang-hyo Lee Se-hee |
Kazahstan Timur Namazbayev Amanda Batkalova |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2010 | China Yang Chao Tan Yiling |
Japonia Masayuki Ishihara Ayami Kubo |
Republica Coreea Lee Sang-min Kim Hye-in |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2010 | China Wu Zhian Lei Ying |
Republica Coreea Nam Sang-wung Song Yi-na |
Japonia Tsuyoshi Nukina Mariko Shibahara |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2010 | China Shen Hong Liang Yujie |
Republica Coreea Nam Sang-wung Song Yi-na |
Japonia Minato Kojima Megumi Morita |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2010 | China Shen Hong Liang Yujie |
Japonia Masayuki Ishihara Ayami Kubo |
Republica Coreea Jo Sang-hyo Lee Se-hee |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2010 | China Shi Lei Zhang Baiyu |
Japonia Yumiya Kubota Rara Kubota |
Republica Coreea Kim Dae-dong Yoo Hae-sook |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2010 | China Shi Lei Zhang Baiyu |
Coreea de Sud Kim Do-hyeon Park Su-myo |
Filipine Ronnie Vergara Charlea Lagaras |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2010 | Fanul Chinei Wenbo Chen Shiyao |
Coreea de Sud Kim Do-hyeon Park Su-myo |
Japonia Yumiya Kubota Rara Kubota |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2010 | China Wang Wei Chen Jin |
Republica Coreea Jang Se-jin Lee Hae-in |
Filipine Ronnie Vergara Charlea Lagaras |
An | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
2010 | China Wang Wei Chen Jin |
Republica Coreea Jang Se-jin Lee Hae-in |
Japonia Tsuneki Masatani Megumi Saito |
total de medalii pentru ţară la toate tipurile de competiţii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
unu | China | zece | 0 | 0 | zece |
2 | Republica Coreea | 0 | 7 | 3 | zece |
3 | Japonia | 0 | 3 | patru | 7 |
patru | Filipine | 0 | 0 | 2 | 2 |
5 | Kazahstan | 0 | 0 | unu | unu |
Total țări: 5 | zece | zece | zece | treizeci |