Sezonul III al ligii a treia a campionatului rus de fotbal a avut loc în 1996, între 6 aprilie și 2 noiembrie.
În sezonul 1996, 102 echipe au fost înscrise în liga a treia. În extrasezonul 1995-1996, unele echipe și-au schimbat numele:
|
|
Echipa Anji-2 (Kaspiysk) a început să reprezinte Makhachkala.
Pe parcursul sezonului, echipa Torpedo-d (Moscova) și-a schimbat numele în Torpedo-Luzhniki-d, iar echipa Lokomotiv-Saturn-d (Sankt Petersburg) în Lokomotiv-d.
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O | Note |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Spartak (Anapa) | 34 | 26 | 2 | 6 | 105 - 24 | +81 | 80 | Promovare în Liga a II-a |
2 | Coroana (Gulkevichi) | 34 | 21 | patru | 9 | 62 - 33 | +29 | 67 | |
3 | Dynamo-d (Stavropol) | 34 | 19 | 6 | 9 | 56 - 44 | +12 | 63 | |
patru | Locomotivă (Mineralnye Vody) | 34 | optsprezece | 7 | 9 | 59 - 35 | +24 | 61 | |
5 | Nart (Cerkessk) | 34 | optsprezece | 5 | unsprezece | 49 - 34 | +15 | 59 | |
6 | Dinamo-Imamat (Makhachkala) | 34 | 17 | 7 | zece | 56-42 _ _ | +14 | 58 | |
7 | Kuban-d (Krasnodar) | 34 | optsprezece | 3 | 13 | 72 - 59 | +13 | 57 | |
opt | Anzhi-2 (Makhachkala) | 34 | 17 | 3 | paisprezece | 67 - 56 | +11 | 54 | |
9 | Mozdok | 34 | 16 | patru | paisprezece | 66-42 _ _ | +24 | 52 | |
zece | Astratex (Astrakhan) | 34 | cincisprezece | 7 | 12 | 55 - 51 | +4 | 52 | Desființat |
unsprezece | Nart (Nartkala) | 34 | paisprezece | 5 | cincisprezece | 51-43 _ _ | +8 | 47 | |
12 | Derbent | 34 | 13 | opt | 13 | 44 - 37 | +7 | 47 | Desființat |
13 | Kabardei-ZET (Nizhny Cherek) | 34 | unsprezece | 12 | unsprezece | 50 - 52 | −2 | 45 | Excluderea din PFL |
paisprezece | Kommunalnik-Druzhba-d (Maikop) | 34 | unsprezece | 3 | douăzeci | 49 - 53 | −4 | 36 | Desființat |
cincisprezece | Spartak-d (Nalchik) | 34 | 7 | 5 | 22 | 37 - 87 | −50 | 26 | |
16 | Beshtau (Lermontov) | 34 | 7 | 5 | 22 | 33 - 94 | −61 | 26 | |
17 | Uralan-d (Elista) * | 34 | 7 | 2 | 25 | 25 - 97 | −72 | 23 | S-a retras după runda 20 |
optsprezece | Ondulare (Digora) ** | 34 | 6 | 2 | 26 | 33-86 _ _ | −53 | douăzeci | S-a retras după runda a 33-a |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Cel mai bun marcator:
1. Gennady Korkin | Spartak (Anapa) | 23 |
2. Alexandru Kamentsev | Coroana (Gulkevichi) | 21 |
3. Narvik Sirkhaev | Dinamo-Imamat (Makhachkala) | douăzeci |
4. Timur Zakirov | Spartak (Anapa) | 19 |
5. Sultan Chochuev | Kabardei-ZET (Nizhny Cherek) | 19 |
6. Andranik Babayan | Locomotivă (Mineralnye Vody) | 17 |
7. Aliyar Ismailov | Anzhi-2 (Makhachkala) | 17 |
8. Yuri Takliev | Nart (Cerkessk) | 16 |
9. Eduard Khachaturian | Mozdok | 16 |
10. Andrei Podgurski | Spartak (Anapa) | cincisprezece |
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O | Note |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Salyut-Yukos (Belgorod) | 32 | 24 | 5 | 3 | 73 - 22 | +51 | 77 | Promovare în Liga a II-a |
2 | Dinamo-Zhemchuzhina-2 (Soci) | 32 | 23 | 3 | 6 | 90 - 42 | +48 | 72 | |
3 | Vanguard-Kolos (Taganrog) | 32 | optsprezece | 6 | opt | 53 - 29 | +24 | 60 | Excluderea din PFL |
patru | Spartak-Bratsky (Sud) | 32 | 17 | 5 | zece | 55 - 37 | +18 | 56 | |
5 | Kuban (Slavyansk-pe-Kuban) | 32 | 17 | 5 | zece | 56 - 44 | +12 | 56 | |
6 | Zvezda (Gorodishche) | 32 | cincisprezece | zece | 7 | 56 - 35 | +21 | 55 | Desființat |
7 | Lokomotiv (Yelets) | 32 | 16 | 5 | unsprezece | 68 - 36 | +32 | 53 | |
opt | Miner (Mine) | 32 | cincisprezece | 6 | unsprezece | 41-31 _ _ | +10 | 51 | |
9 | Niva (Slavânsk-pe-Kuban) | 32 | cincisprezece | patru | 13 | 53 - 43 | +10 | 49 | |
zece | Smarald (Timashevsk) | 32 | paisprezece | 3 | cincisprezece | 62-57 _ _ | +5 | 45 | Excluderea din PFL |
unsprezece | Metalurgist (Krasny Sulin) | 32 | 12 | 6 | paisprezece | 46 - 45 | +1 | 42 | |
12 | Zhemchuzhina-d (Soci) | 32 | unsprezece | patru | 17 | 55 - 64 | −9 | 37 | |
13 | Dinamo (Mikhailovka) | 32 | unsprezece | 3 | optsprezece | 41-57 _ _ | −16 | 36 | |
paisprezece | Rotor-d (Volgograd) | 32 | 7 | 7 | optsprezece | 37-71 _ _ | −34 | 28 | |
cincisprezece | APK (Morozovsk) | 32 | 7 | unu | 24 | 32-86 _ _ | −54 | 22 | Excluderea din PFL |
16 | Chernomorets-d (Novorossiysk) | 32 | 6 | 3 | 23 | 31 - 94 | −63 | 21 | Desființat |
17 | Rostselmash-d (Rostov-pe-Don) | 32 | 3 | 6 | 23 | 30-86 _ _ | −56 | cincisprezece | |
— | Sursa (Rostov-pe-Don) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 - 0 | 0 | 0 | S-a retras după runda a 15-a |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Cel mai bun marcator:
1. Stanislav Dubrovin | Dinamo-Zhemchuzhina-2 (Soci) | 32 |
2. Alexandru Bocharnikov | Kuban (Slavyansk-pe-Kuban) | douăzeci |
3. Igor Stasyuk | Smarald (Timashevsk) | douăzeci |
4. Oleg Akulov | Zhemchuzhina-d (Soci) | cincisprezece |
5. Eugen Kuzka | Lokomotiv (Yelets) | paisprezece |
6. Serghei Borodin | Zvezda (Gorodishche) | 13 |
7. Vladimir Grişcenko | Niva (Slavyansk-pe-Kuban) / Chernomorets-d (Novorossiysk) | 13 |
8. Manuk Kakosyan | Dinamo-Zhemchuzhina-2 (Soci) | 13 |
9. Serghei Sedov | Vanguard-Kolos (Taganrog) | 13 |
10. Yuri Veretin | Lokomotiv (Yelets) | 12 |
11. Tatul Mkhitaryan | Dinamo (Mikhailovka) | 12 |
12. Andrei Pakhtusov | Niva (Slavânsk-pe-Kuban) | 12 |
13. Andrei Fomichev | Salyut-Yukos (Belgorod) | 12 |
14. Alexander Shtyn | Zhemchuzhina-d (Soci) | 12 |
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O | Note |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Dynamo-d (Moscova) | 38 | 28 | 6 | patru | 87 - 27 | +60 | 90 | |
2 | Mosenergo (Moscova) | 38 | 27 | 6 | 5 | 84-21 _ _ | +63 | 87 | Promovare în Liga a II-a |
3 | Șofer (Noginsk) | 38 | 26 | 7 | 5 | 84 - 30 | +54 | 85 | |
patru | Spartak-d (Moscova) | 38 | 26 | 7 | 5 | 91 - 33 | +58 | 85 | |
5 | Torpedo-Luzhniki-d (Moscova) | 38 | 21 | 9 | opt | 70 - 37 | +33 | 72 | |
6 | Roda (Moscova) | 38 | 21 | 6 | unsprezece | 79 - 52 | +27 | 69 | |
7 | Avangard-Kortek (Kolomna) | 38 | optsprezece | patru | 16 | 49 - 47 | +2 | 58 | → Îmbinați |
opt | Fabus (Bronnitsy) | 38 | 16 | 7 | cincisprezece | 51 - 59 | −8 | 55 | |
9 | Constructor de mașini (Sergiev Posad) | 38 | cincisprezece | opt | cincisprezece | 53 - 63 | −10 | 53 | |
zece | CSKA-d (Moscova) | 38 | 12 | unsprezece | cincisprezece | 52 - 54 | −2 | 47 | |
unsprezece | Torgmash (Lyubertsy) | 38 | 12 | zece | 16 | 42-56 _ _ | −14 | 46 | |
12 | Monolit (Moscova) | 38 | 12 | zece | 16 | 39 - 44 | −5 | 46 | |
13 | Titan (Reutov) | 38 | 12 | opt | optsprezece | 44-59 _ _ | −15 | 44 | |
paisprezece | Krasnogvardeets (Moscova) | 38 | unsprezece | 9 | optsprezece | 43 - 53 | −10 | 42 | |
cincisprezece | Dinamo-2 (Moscova) | 38 | zece | opt | douăzeci | 40-58 _ _ | −18 | 38 | |
16 | Oka (Kolomna) | 38 | 9 | 9 | douăzeci | 33-73 _ _ | −40 | 36 | → Îmbinați |
17 | Obninsk | 38 | 6 | unsprezece | 21 | 34 - 86 | −52 | 29 | Desființat |
optsprezece | Chertanovo (Moscova) | 38 | 6 | 9 | 23 | 23-67 _ _ | −44 | 27 | |
19 | Smena (Moscova) | 38 | 5 | unsprezece | 22 | 27 - 69 | −42 | 26 | Excluderea din PFL |
douăzeci | Lokomotiv-d (Moscova) | 38 | 5 | opt | 25 | 32 - 69 | −37 | 23 | |
— | TRASCO (Moscova) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 - 0 | 0 | 0 | S-a retras după runda 21* |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Notă. Rezultatele echipei TRASCO înainte de retragere 19:+2=1-16, 11-7
„Motoristul” în clasamentul final este mai mare decât dublul „Spartak” moscovit din cauza întâlnirilor personale - (3:1) și (2:2).
Cel mai bun marcator:
1. Serghei Artyomov | Dynamo-d (Moscova) | 25 |
2. Serghei Bespalykh | Avangard-Kortek (Kolomna) | 25 |
3. Igor Reutov | Șofer (Noginsk) | 19 |
4. Anatoly Balaluev | Șofer (Noginsk) | optsprezece |
5. Alexandru Samorodov | Mosenergo (Moscova) | 17 |
6. Nikolay Klikin | Dinamo-2 (Moscova) | 16 |
7. Alexandru Kuptsov | Fabus (Bronnitsy) | cincisprezece |
8. Serghei Burtsev | Torgmash (Lyubertsy) | paisprezece |
9. Andrey Demkin | Dynamo-d (Moscova) | paisprezece |
10. Konstantin Kainov | Fabus (Bronnitsy) | paisprezece |
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O | Note |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Orekhovo (Orekhovo-Zuevo) * | treizeci | 19 | 6 | 5 | 58 - 25 | +33 | 63 | Promovare în Liga a II-a |
2 | Volga (Tver) | treizeci | optsprezece | 9 | 3 | 42-21 _ _ | +21 | 63 | |
3 | Vultur | treizeci | 17 | unsprezece | 2 | 48 - 15 | +33 | 62 | |
patru | Torpilă (Vladimir) | treizeci | 17 | patru | 9 | 47 - 35 | +12 | 55 | |
5 | Dinamo (Bryansk) | treizeci | paisprezece | zece | 6 | 52-27 _ _ | +25 | 52 | |
6 | Mashinostroitel (Pskov) | treizeci | paisprezece | 6 | zece | 38 - 32 | +6 | 48 | |
7 | Petrolier (Iaroslavl) | treizeci | 13 | opt | 9 | 44 - 29 | +15 | 47 | |
opt | Zenit-d (Sankt Petersburg) | treizeci | unsprezece | 7 | 12 | 29 - 28 | +1 | 40 | |
9 | Luch (Tula) | treizeci | zece | opt | 12 | 40 - 29 | +11 | 38 | |
zece | Lokomotiv -d ( Sankt Petersburg ) | treizeci | zece | 7 | 13 | 32-44 _ _ | −12 | 37 | |
unsprezece | Spartak (Bryansk) | treizeci | 7 | zece | 13 | 43 - 52 | −9 | 31 | |
12 | Cristal (Dyatkovo) | treizeci | 6 | 9 | cincisprezece | 23-44 _ _ | −21 | 27 | Desființat |
13 | Bulat (Cherepovets) | treizeci | 6 | opt | 16 | 22-40 _ _ | −18 | 26 | Desființat |
paisprezece | Karelia-Erzi (Petrozavodsk) ** | treizeci | 5 | 9 | 16 | 24-49 _ _ | −25 | 24 | S-a retras după runda 25 |
cincisprezece | Spartak (Kostroma) | treizeci | 5 | opt | 17 | 20-52 _ _ | −32 | 23 | |
16 | Volochanin (Vyshny Volochyok) | treizeci | 6 | patru | douăzeci | 19 - 59 | −40 | 22 |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Cel mai bun marcator:
1. Vladislav Khahalev | Torpilă (Vladimir) | optsprezece |
2. Ruslan Usikov | Dinamo (Bryansk) | cincisprezece |
3. Igor Aksenov | Petrolier (Iaroslavl) | paisprezece |
4. Valery Korneev | Spartak (Bryansk) | paisprezece |
5. Serghei Ulezlo | Volga (Tver) | 13 |
6. Alexei Barikov | Vultur | unsprezece |
7. Pavel Suhov | Orekhovo (Orekhovo-Zuevo) | unsprezece |
8. Igor Varakin | Orekhovo (Orekhovo-Zuevo) | zece |
9. Stanislav Borisov | Vultur | 9 |
10. Evgheni Leonov | Karelia-Erzi (Petrozavodsk) | opt |
11. Andrei Semin | Vultur | opt |
12. Konstantin Taptov | Spartak (Bryansk) | opt |
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O | Note |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Spartak (Tambov) | treizeci | douăzeci | opt | 2 | 74 - 17 | +57 | 68 | Promovare în Liga a II-a |
2 | Volga (Ulyanovsk) | treizeci | douăzeci | 7 | 3 | 63 - 14 | +49 | 67 | |
3 | Salut (Saratov) | treizeci | 16 | 9 | 5 | 45 - 25 | +20 | 57 | |
patru | Energetik (Uren) | treizeci | cincisprezece | 7 | opt | 41-32 _ _ | +9 | 52 | |
5 | Cristal (Sergach) | treizeci | paisprezece | 5 | unsprezece | 50 - 32 | +18 | 47 | Excluderea din PFL |
6 | Metalurg (Vyksa) | treizeci | 12 | 9 | 9 | 36-31 _ _ | +5 | 45 | |
7 | Biochimist-Mordovia (Saransk) | treizeci | 12 | 7 | unsprezece | 40 - 32 | +8 | 43 | |
opt | Constructor (Morshansk) | treizeci | unsprezece | opt | unsprezece | 38 - 38 | 0 | 41 | |
9 | Iskra (engleză) | treizeci | unsprezece | 6 | 13 | 44-47 _ _ | −3 | 39 | |
zece | Progres (Zelenodolsk) | treizeci | zece | opt | 12 | 42-44 _ _ | −2 | 38 | |
unsprezece | Chimist (Dzerjinsk) | treizeci | 9 | unsprezece | zece | 24 - 31 | −7 | 38 | |
12 | Volga (Balakovo) | treizeci | zece | 6 | paisprezece | 31-49 _ _ | −18 | 36 | |
13 | Petrolier (Pokhvistnevo) | treizeci | opt | 9 | 13 | 36-48 _ _ | −12 | 33 | |
paisprezece | Prietenie (Yoshkar-Ola) | treizeci | 7 | 9 | paisprezece | 28-48 _ _ | −20 | treizeci | |
cincisprezece | Kraneks (Ivanovo) | treizeci | 2 | opt | douăzeci | 21-75 _ _ | −54 | paisprezece | Desființat |
16 | Lokomotiv-d (Nijni Novgorod) | treizeci | 2 | 5 | 23 | 15 - 65 | −50 | unsprezece |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Cel mai bun marcator:
1. Alexandru Khalzov | Spartak (Tambov) | 25 |
2. Serghei Pervushin | Spartak (Tambov) | 19 |
3. Vladimir Nosov | Cristal (Sergach) | cincisprezece |
4. Dmitri Borisko | Volga (Ulyanovsk) | paisprezece |
5. Andrei Eskov | Iskra (engleză) | paisprezece |
6. Boris Goncharov | Spartak (Tambov) | 12 |
7. Vladimir Kopylov | Prietenie (Yoshkar-Ola) | 12 |
8. Alexandru Fedorov | Progres (Zelenodolsk) | unsprezece |
9. Eduard Bazarov | Volga (Balakovo) | zece |
10. Serghei Glazunov | Salut (Saratov) | zece |
11. Iuri Plyaskevici | Constructor (Morshansk) | zece |
12. Vladimir Rokunov | Biochimist-Mordovia (Saransk) | zece |
M | Echipă | Și | LA | H | P | bile | ± | O | Note |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Sodovik (Sterlitamak) | 24 | optsprezece | unu | 5 | 49 - 16 | +33 | 55 | Promovare în Liga a II-a |
2 | Uraleți (Nijni Tagil) | 24 | 17 | 3 | patru | 51-17 _ _ | +34 | 54 | |
3 | Metiznik (Magnitogorsk) | 24 | 16 | 3 | 5 | 54 - 23 | +31 | 51 | |
patru | Dinamo (Perm) | 24 | cincisprezece | 6 | 3 | 56 - 16 | +40 | 51 | |
5 | Gazovik (Orenburg) | 24 | 12 | 2 | zece | 32-29 _ _ | +3 | 38 | |
6 | Oilman (Bugulma) | 24 | zece | patru | zece | 38-27 _ _ | +11 | 34 | |
7 | Trubnik (Kamensk-Uralsky) | 24 | 9 | 7 | opt | 33 - 39 | −6 | 34 | |
opt | Electron (Vyatskiye Polyany) | 24 | opt | 7 | 9 | 28 - 30 | −2 | 31 | |
9 | Dynamo-Gazovik-d (Tyumen) | 24 | opt | 3 | 13 | 24-46 _ _ | −22 | 27 | Desființat |
zece | Miner (Kushva) | 24 | 7 | patru | 13 | 19 - 37 | −18 | 25 | Desființat |
unsprezece | Miner (Kachkanar) * | 24 | 7 | unu | 16 | 23-48 _ _ | −25 | 22 | S-a retras după runda a 14-a |
12 | Uralmash-d (Ekaterinburg) | 24 | patru | 3 | 17 | 27 - 58 | −31 | cincisprezece | Desființat |
13 | KAMAZ-Chally-d (Naberezhnye Chelny) | 24 | 2 | 2 | douăzeci | 10 - 66 | −56 | opt |
I - jocuri, B - victorii, N - egaluri, P - înfrângeri, Goluri - goluri marcate și primite, ± - golaveraj, O - puncte
Cel mai bun marcator:
1. Konstantin Ilinykh | Dinamo (Perm) | 13 |
2. Alexey Alekseev | Uraleți (Nijni Tagil) | 12 |
3. Iuri Petrov | Dinamo (Perm) | 12 |
4. Serghei Balandin | Metiznik (Magnitogorsk) | unsprezece |
5. Serghei Afanasiev | Metiznik (Magnitogorsk) | 9 |
6. Albert Gubaidulin | Sodovik (Sterlitamak) | 9 |
7. Igor Degtyarev | Gazovik (Orenburg) | 9 |
8. Dmitri Zaharov | Miner (Kachkanar) | 9 |
9. Yuri Vetlugaev | Uraleți (Nijni Tagil) | opt |
10. Yuri Panov | Sodovik (Sterlitamak) | opt |
11. Andrei Sviridov | Metiznik (Magnitogorsk) | opt |
12. Viaceslav Hovanski | Trubnik (Kamensk-Uralsky) | opt |
Sezoane din liga a treia PFL fotbal | |
---|---|
Sezonul 1996 în fotbalul rusesc | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
« 1995 1997 " | ||||||
| ||||||
|