Campionatele Europene de Trambulina sunt organizate la fiecare doi ani de Uniunea Europeana de Gimnastica pentru Trambulina a Federatiilor Nationale Europene. De asemenea, în paralel se desfășoară și Campionatul European între juniori (14-17 ani). Sportivii performează în discipline precum trambulină, sărituri sincronizate, tumbling și sărituri pe o mini trambulină dublă.
Concursuri anulate din cauza pandemiei de COVID-19
An | Numărul Campionatului European | Locație | arena de sport |
---|---|---|---|
1969 | eu | Paris | |
1971 | II | Gent | |
1973 | III | Edinburgh | |
1975 | IV | Basel | |
1977 | V | Essen | |
1979 | VI | Paris | |
1981 | VII | Brighton | |
1983 | VIII | Burgos | |
1985 | IX | Groningen | |
1987 | X | Braga | |
1989 | XI | Copenhaga | |
1991 | XII | Poznan | |
1993 | XIII | Zursee | |
1995 | XIV | Antibes | |
1997 | XV | Eindhoven | |
1998 | XVI | Dessau | |
2000 | XVII | Eindhoven | |
2002 | XVIII | St.Petersburg | |
2004 | XIX | Sofia | |
2006 | XX | Metz | |
2008 | XXI | Odense | |
2010 | XXII | Varna | |
2012 | XXIII | St.Petersburg | SCC „Petersburg” |
2014 | XXIV | Guimarães | Pavilhão Multiusos de Guimaraes |
2016 | XXV | Valladolid | Pabellon Polideportivo Pisuerga |
2018 | XXVI | Baku | Arena Națională de Gimnastică |
2020 | XXVII | Göteborg | |
2021 | XXVII | Soci |
Bold indică cel mai mare număr de medalii din categoria sa stare defunctă
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
unu | Rusia | 84 | 42 | 24 | 150 |
2 | Marea Britanie | 28 | 32 | 40 | 100 |
3 | Franţa | 29 | 22 | 23 | 74 |
patru | Bielorusia | 21 | douăzeci | douăzeci | 61 |
Portugalia | 19 | 23 | 19 | 61 | |
5 | URSS | 37 | cincisprezece | 6 | 58 |
6 | Germania | 16 | optsprezece | douăzeci | 54 |
7 | Ucraina | unsprezece | 12 | 26 | 49 |
opt | Germania | 19 | opt | patru | 31 |
9 | Spania | 6 | 5 | paisprezece | 25 |
zece | Polonia | 7 | opt | 9 | 24 |
unsprezece | Bulgaria | patru | 3 | 5 | 12 |
Danemarca | 2 | 3 | 7 | 12 | |
12 | Belgia | patru | patru | 3 | unsprezece |
13 | Suedia | 2 | 2 | patru | opt |
paisprezece | Georgia | unu | 3 | unu | 5 |
Olanda | unu | 2 | 2 | 5 | |
cincisprezece | Elveţia | unu | unu | unu | 3 |
Azerbaidjan | unu | unu | unu | 3 | |
16 | Slovacia | unu | unu | 0 | 2 |
17 | Moldova | 0 | 0 | unu | unu |
Total | 294 | 225 | 230 | 749 |
An | Locație | Campion | locul 2 | locul 3 |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Hniciov german | David Martin | Vladimir Kakorko |
2002 | St.Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | |||
2012 | St.Petersburg | Dmitri Uşakov | Nikita Fedoreko | Yuri Nikitin |
2014 | Guimarães | Vladislav Goncharov | Dmitri Uşakov | Luke Strong |
2016 | Valladolid | Vladislav Goncharov | Dmitri Uşakov | Nathan Bailey |
2018 | Baku | Diego Gancino | Nikita Ilinykh | Alan Morate |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Soci | Oleg Ryabtsev | Vladislav Goncharov | Andrei Yudin |
An | Locație | Campion | locul 2 | locul 3 |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Irina Karavaeva | Anna Dogonadze | Oksana Tsyguleva |
2002 | St.Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | |||
2012 | St.Petersburg | Tatiana Petrenya | Victoria Voronina | Laura Gallagher |
2014 | Guimarães | Anna Garchonak | Katherine Driscoll | Marina Kiyko |
2016 | Valladolid | Yana Pavlova | Anna Garchonak | Katherine Driscoll |
2018 | Baku | Yana Pavlova | Anna Gancharova | Katherine Driscoll |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Soci | Yana Lebedeva | Lea Labrousse | Marine Yurbert |
An | Locație | Campion | locul 2 | locul 3 |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Alexander Moskalenko / German Hnychev | Michael Sert / Stefan Reithofer | Simon Milnes / Mark Alexander |
2002 | St.Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | |||
2012 | St.Petersburg | Vyacheslav Modzel / Nikolay Kazak | Luke Strong / Nathan Bailey | Diego Gancino / Nuno Merino |
2014 | Guimarães | Serghei Azaryan / Mihail Melnik | Lukas Tomaszewski / Bartlomiej Hes | Simon Progin / Nicolas Schori |
2016 | Valladolid | Vladislav Goncharov / Nikolai Kazak | Nikolai Prostorov / Dmitri Bedyaevkin | Diogo Abreu / Pedro Ferreira |
2018 | Baku | Vladislav Goncharov / Oleg Ryabtsev | Serghei Azaryan / Mihail Melnik | Pierre Gouzou / Joshua Faro |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Soci | Vladislav Goncharov / Oleg Ryabtsev | Diogo Abreu / Pedro Ferreira | Fabian Vogel / Kaio Lauxtermann |
An | Locație | Campion | locul 2 | locul 3 |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Galina Lebedeva / Natalia Karpenkova | Tina Ludwig / Anna Dogonadze | Claire Wright / Kirsten Lawton |
2002 | St.Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | |||
2012 | St.Petersburg | Tatyana Petrenya / Maria Makharinskaya | Katherine Driscoll / Amanda Parker | Anna Dogonadze / Jessica Simon |
2014 | Guimarães | Yana Pavlova / Victoria Voronina | Marina Kiyko / Natalia Moskvina | Marina Urbert / Joel Vallez |
2016 | Valladolid | Marina Urbert / Lea Labrousse | Anna Kornetskaya / Susana Kochesok | Anna Rent / Beatrice Martins Marina Kiiko / Natalia Moskvina |
2018 | Baku | Anna Goncharova / Maria Makharinskaya | Veronica Zemlyanaya / Svetlana Makshtareva | Natalia Moskvina / Svetlana Malikova |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Soci | Anna Kornetskaya / Susana Kochesok | Ekaterina Yarshova / Victoria Kuidan | Leonie Adam / Eileen Roesler |
An | Locație | Campion | locul 2 | locul 3 |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Franţa | Bielorusia | Marea Britanie |
2002 | St.Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | Germania | Bielorusia | Danemarca |
2012 | St.Petersburg | Rusia | Bielorusia | Ucraina |
2014 | Guimarães | Rusia | Portugalia | Bielorusia |
2016 | Valladolid | Rusia | Bielorusia | Portugalia |
2018 | Baku | Bielorusia | Rusia | Ucraina |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Soci | Bielorusia | Portugalia | Franţa |
An | Locație | Campion | locul 2 | locul 3 |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Rusia | Bielorusia | Germania |
2002 | St.Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | Rusia | Germania | Franţa |
2012 | St.Petersburg | Marea Britanie | Ucraina | Bielorusia |
2014 | Guimarães | Marea Britanie | Rusia | Bielorusia |
2016 | Valladolid | Marea Britanie | Rusia | Spania |
2018 | Baku | Bielorusia | Franţa | Portugalia |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Soci | Rusia | Bielorusia | Franţa |
An | Locație | Campion | locul 2 | locul 3 |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Levon Petrosyan | Ruslan Gruzda | Andrei Kozlenko |
2002 | St.Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | |||
2012 | St.Petersburg | Andrei Krylov | Serghei Artemenko | Christoph Willerton |
2014 | Guimarães | Christoph Willerton | Greg Townley | Victor Kiforenko Alexander Mironov |
2016 | Valladolid | Tagir Murtazaev | Christoph Willerton | Grigori Noskov |
2018 | Baku | Mihail Malkin | Rasmus Steffensen | Vadim Afanasiev |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Soci |
An | Locație | Campion | locul 2 | locul 3 |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Elena Blujna | Natalia Rakhmanova | Christel Robert |
2002 | St.Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | |||
2012 | St.Petersburg | Rachel Lutsch | Anna Korobeynikova | Victoria Danilenko |
2014 | Guimarães | Lucy Coulbeck | Anastasia Isupova | Catherine Gaas |
2016 | Valladolid | Anna Korobeynikova | Lucy Coulbeck | Rachel Davis |
2018 | Baku | Lucy Coulbeck | Megan Keely | Victoria Danilenko |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Soci |
An | Locație | Campion | locul 2 | locul 3 |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Rusia | Marea Britanie | Franţa |
2002 | St.Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | |||
2012 | St.Petersburg | Rusia | Bielorusia | Danemarca |
2014 | Guimarães | Rusia | Danemarca | Ucraina |
2016 | Valladolid | Marea Britanie | Rusia | Danemarca |
2018 | Baku | Rusia | Marea Britanie | Danemarca |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Soci | Rusia | Danemarca | Portugalia |
An | Locație | Campion | locul 2 | locul 3 |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Franţa | Ucraina | Bielorusia |
2002 | St.Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | |||
2010 | Varna | Rusia | Germania | Ucraina |
2012 | St.Petersburg | Rusia | Marea Britanie | Ucraina |
2014 | Guimarães | Marea Britanie | Rusia | Ucraina |
2016 | Valladolid | Marea Britanie | Rusia | Franţa |
2018 | Baku | Marea Britanie | Rusia | Franţa |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Soci | Franţa | Rusia | Belgia |
An | Locație | Campion | locul 2 | locul 3 |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Nuno Merino | Uwe Marquardt | Vladimir Koyok |
2002 | St.Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | |||
2012 | St.Petersburg | Andre Pocino | Matthew Swafer | Lazlo Pablo |
2014 | Guimarães | Mihail Zalomin | Daniel Perez | Jonas Nordfors |
2016 | Valladolid | Mihail Zalomin | Alexandru Odințov | Dmitri Fedorovski |
2018 | Baku | Vasily Makarsky | Jonas Nordfors | Diego Carvalho Costa |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Soci | Alexandru Odințov | Tiago Sampaio Roman | Daniel Schmidt |
An | Locație | Campion | locul 2 | locul 3 |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Katarina Prokesova | Teodora Sinilkova | Antonia Ivanova |
2002 | St.Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | |||
2012 | St.Petersburg | Svetlana Balandina | Anna Robalo | Georgina Varley |
2014 | Guimarães | Polina Troyanova | Georgia Downing | Sylvia Sayote |
2016 | Valladolid | Lina Sjoberg | Polina Troyanova | Christy Way |
2018 | Baku | Christy Way | Polina Troyanova | Lina Sjoberg |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Soci | Galina Begim | Lina Sjoberg | Dana Sadkova |
An | Locație | Campion | locul 2 | locul 3 |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Portugalia | Germania | Rusia |
2002 | St.Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | Germania | Rusia | Marea Britanie |
2012 | St.Petersburg | Rusia | Portugalia | Germania |
2014 | Guimarães | Rusia | Portugalia | Marea Britanie |
2016 | Valladolid | Rusia | Portugalia | Spania |
2018 | Baku | Rusia | Portugalia | Spania |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Soci | Rusia | Portugalia | Suedia |
An | Locație | Campion | locul 2 | locul 3 |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Belgia | Portugalia | Bulgaria |
2002 | St.Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2012 | Varna | Rusia | Germania | Marea Britanie |
2012 | St.Petersburg | Rusia | Portugalia | Germania |
2014 | Guimarães | Portugalia | Rusia | Marea Britanie |
2016 | Valladolid | Rusia | Spania | Marea Britanie |
2018 | Baku | Rusia | Marea Britanie | Portugalia |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Soci |