Campionatul canadian de curling feminin din 1961 | |
---|---|
Campionatul Diamond „D” din 1961 | |
Oraș | Ottawa |
Arenă | Ottawa Hunt and Golf Club |
data | 27 februarie - 3 martie 1961 |
Câştigător | Saskatchewan (1 titlu) |
Clubul de curling | Hub City CC ( Saskatoon ) |
Ocolire | Joyce McKee |
Al treilea | Sylvia Fedoruk |
Al doilea | Barbara MacNevin |
Primul | Rosa McFee |
Finalist | New Brunswick (Mona Comeau) |
locul 3 | Alberta (Dorothy Thompson) |
1962 |
Primul campionat canadian de curling feminin 1961 ( Eng. 1961 Diamond "D" Championship ) a avut loc la Ottawa ( Ontario ) între 27 februarie și 3 martie 1961 . În provincia Ontario și orașul Ottawa, campionatul a avut loc pentru prima dată. [1] [2] [3] [4]
La turneu au participat 10 echipe reprezentând provinciile și teritoriile Canadei .
Campioana a fost (pentru prima dată în istoria campionatului) o echipă reprezentând provincia Saskatchewan (pentru echipa sarită Joyce McKee, aceasta a fost prima victorie în campionatele celor cinci titluri de campionat ale sale). Medaliile de argint au fost câștigate de echipa care reprezintă provincia New Brunswick (salta Mona Comeau), medaliile de bronz au fost câștigate de echipa care reprezintă provincia Alberta (salta Dorothy Thompson).
Echipele se joacă între ele într-un sistem round robin . Dacă echipele care concurează pentru primul loc au același număr de victorii, se ține un meci suplimentar ( tie-break ) între ele [5] .
În acest campionat, după etapa circulară , locul doi cu 6 victorii și 3 înfrângeri a fost împărțit de trei echipe. Între ele, în locul tie-break-ului obișnuit, s-au desfășurat două meciuri suplimentare, ca etapă de playoff , conform sistemului olimpic „incomplet” : mai întâi, două echipe alese prin tragere la sorți au jucat între ele o semifinală, iar apoi câștigătorul a semifinalei s-a întâlnit în finală cu echipa a treia.
Echipă | Al patrulea | Al treilea | Al doilea | Primul | Club |
---|---|---|---|---|---|
Alberta | Dorothy Thompson | Ila Watson | Vivian Kortgaard | Ruth Hayes | Edmonton CC ( Edmonton ) |
British Columbia | Margaret Fuller | Sylvia Koster | Edna Quinney | Fernande Smith | Nanaimo CC ( Nanaimo ) |
Quebec | Helena Ellyet | Annabelle MacDonald | Frances Aboud | Margaret Lavery | Mount Royal CC (Muntele Regal) |
Manitoba | Irene Parker | Shirley Winstone | Lola Grills | Olive Gamey | Strathclair CC (Strathclair) |
Nova Scotia | Mona Rhodenizer | Grace Walters | Margaret Jensen | Catherine Creighton | Lunenburg CC ( Lunenberg ) |
New Brunswick | Mona Comeau | Kay Cormack | Vera Shutt | Evelyn Brooks | Beaver CC ( Moncton ) |
Newfoundland | Violet Pike | Margaret Ryan | Joan Baker | Ruby Tittemore | Grand Falls CC (Grand Falls) |
Ontario | Emily Woolley | Dadie Smith | Barbara Gibson | Jane Clark | Toronto Granite Club ( Toronto ) |
Insula Prințul Eduard | Elizabeth McDonald | Sally Rodd | Evelyn Goss | Nora MacDonald | Charlottetown CC ( Charlottetown ) |
Saskatchewan | Joyce McKee | Sylvia Fedoruk | Barbara MacNevin | Rosa McFee | Hub City CC ( Saskatoon ) |
( săriturile sunt cu caractere aldine)
Echipă | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | A7 | A8 | A9 | A10 | LA | P | Loc | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | Alberta | * | 11:4 | 10:6 | 7:8 | 10:6 | 12:9 | 11:3 | 4:13 | 13:5 | 6:7 | 6 | 3 | 2 |
A2 | British Columbia | 4:11 | * | 8:7 | 12:4 | 8:10 | 9:5 | 13:9 | 10:7 | 15:4 | 6:7 | 6 | 3 | 2 |
A3 | Quebec | 6:10 | 7:8 | * | 9:8 | 12:4 | 8:10 | 8:7 | 8:10 | 2:12 | 2:11 | 3 | 6 | 7 |
A4 | Manitoba | 8:7 | 4:12 | 8:9 | * | 12:5 | 5:12 | 8:12 | 11:9 | 12:2 | 5:11 | patru | 5 | 6 |
A5 | Nova Scotia | 6:10 | 10:8 | 4:12 | 5:12 | * | 7:11 | 10:11 | 5:12 | 8:5 | 8:10 | 2 | 7 | zece |
A6 | New Brunswick | 9:12 | 5:9 | 10:8 | 12:5 | 11:7 | * | 13:11 | 10:7 | 9:3 | 3:11 | 6 | 3 | 2 |
A7 | Newfoundland | 3:11 | 9:13 | 7:8 | 12:8 | 11:10 | 11:13 | * | 3:10 | 5:6 | 7:10 | 2 | 7 | 9 |
A8 | Ontario | 13:4 | 7:10 | 10:8 | 9:11 | 12:5 | 7:10 | 10:3 | * | 13:4 | 4:10 | 5 | patru | 5 |
A9 | Insula Prințul Eduard | 5:13 | 4:15 | 12:2 | 2:12 | 5:8 | 3:9 | 6:5 | 4:13 | * | 7:11 | 2 | 7 | opt |
A10 | Saskatchewan | 7:6 | 7:6 | 11:2 | 11:5 | 10:8 | 11:3 | 10:7 | 10:4 | 11:7 | * | 9 | 0 | unu |
Runda 1 (învins - locul 4) |
Runda 2 (câștigător - locul 2, învins - locul 3) | |||||||||||||||||||||
New Brunswick | 13 | |||||||||||||||||||||
Alberta | 6 | |||||||||||||||||||||
Alberta | zece | |||||||||||||||||||||
British Columbia | 9 | |||||||||||||||||||||
Runda 1. 3 martie, ora 10:30 [6]
Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | 12 | Total |
Alberta | 0 | unu | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | patru | unu | zece |
British Columbia | unu | 0 | unu | unu | unu | 0 | 2 | 0 | unu | 2 | 0 | 0 | 9 |
Runda 2. 3 martie, ora 13:30 [6]
Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | 9 | zece | unsprezece | 12 | Total |
Alberta | unu | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | unu | 0 | unu | X | 6 |
New Brunswick | 0 | unu | patru | 2 | 0 | 2 | unu | 2 | 0 | unu | 0 | X | 13 |
M | Echipă | Ocolire | Și | LA | P |
---|---|---|---|---|---|
Saskatchewan | Joyce McKee | 9 | 9 | 0 | |
New Brunswick | Mona Comeau | zece | 7 | 3 | |
Alberta | Dorothy Thompson | unsprezece | 7 | patru | |
patru | British Columbia | Margaret Fuller | zece | 6 | patru |
5 | Ontario | Emily Woolley | 9 | 5 | patru |
6 | Manitoba | Irene Parker | 9 | patru | 5 |
7 | Quebec | Helena Ellyet | 9 | 3 | 6 |
opt | Insula Prințul Eduard | Elizabeth McDonald | 9 | 2 | 7 |
9 | Newfoundland | Violet Pike | 9 | 2 | 7 |
zece | Nova Scotia | Mona Rhodenizer | 9 | 2 | 7 |
Campionatul canadian de curling feminin (Scotties Tournament of Hearts) | |
---|---|
Campionatul Diamond D | |
Campionatul Asociației Canadei de Curling pentru Femeile | |
Campionatul Macdonald Lassies | |
Campionatul Asociației Canadei de Curling pentru Femeile | |
Scott Turneul Inimilor | |
Turneul Inimilor Scotties |