Campionatul norvegian de curling la dublu mixt 2017
Campionatul norvegian de curling la dublu mixt 2017 a avut loc în perioada10-12 martie 2017 la Oslo , pe arena Snarøyahallen a clubului de curling Snarøya CK. [1] Campionatul a avut loc pentru a ??-a oară.
Câștigătorul campionatului a primit dreptul de a reprezenta Norvegia ca echipă de dublu mixt la Campionatele Mondiale din 2017 , care au avut loc în aprilie 2017 la Lethbridge ( Canada ).
La campionat au participat 12 echipe.
Campioana a fost echipa Oslo CK ( Oslo ) - Oppdal CK ( Oppdal ) ( Kristin Skaslien , Magnus Nedregotten ). Echipa Snarøen CK ( Oslo ) ( Marianne Rørvik , Torger Nergor ) a câștigat medaliile de argint. Oslo CK - Oppdal CK ( Julie Molnar , Steffen Valstad )
au devenit medaliați cu bronz .
Formatul concursului
În primul rând, toate echipele, împărțite în 2 grupe a câte 6 echipe, participă la faza grupelor, desfășurată în turneu , în care fiecare echipă va juca o dată cu fiecare. Primele trei echipe din fiecare grupă avansează în play-off , unde tragerea la sorți se desfășoară conform sistemului olimpic „incomplet” : în primul rând, echipele care au ocupat locurile 2 și 3 în faza grupelor se întâlnesc în sferturile de finală (locul 2). în grupa A cu 3- grupa B - și invers), apoi câștigătorii sferturilor de finală se întâlnesc în semifinale cu echipele care au ocupat locul 1 în grupe, apoi câștigătorii semifinalelor se întâlnesc în finală, iar învinșii din semifinale se întâlnesc în meciul pentru locul 3. În plus, se desfășoară o serie de două meciuri între echipele finaliste (până la două victorii în trei meciuri - ținând cont de rezultatul finalei). Câștigătorul acestei serii de trei meciuri (inclusiv finala) este declarat câștigător al campionatului.
Orele de început ale meciurilor sunt date în UTC+1 .
Formațiile echipei
Faza grupelor
Grupa A
|
Echipă
|
A1
|
A2
|
A3
|
A4
|
A5
|
A6
|
|
|
|
A1 |
Christine Skaslien / Magnus Nedregotten |
* |
11:4 |
9:2 |
9:3 |
9:2 |
6:2 |
5 |
0 |
unu
|
A2 |
Martine Rönning / Grunne Buros |
4:11 |
* |
10:9 |
9:2 |
5:2 |
7:3 |
patru |
unu |
2
|
A3 |
Pia Troulsen / Bjornar Fidier |
2:9 |
9:10 |
* |
8:2 |
9:8 |
1:8 |
2 |
3 |
patru
|
A4 |
Camille Holt / Joachim Lange |
3:9 |
2:9 |
2:8 |
* |
11:0 |
2:9 |
unu |
patru |
5
|
A5 |
Elin Ingvaldsen / Christer Liam Wiebe |
2:9 |
2:5 |
8:9 |
0:11 |
* |
1:9 |
0 |
5 |
6
|
A6 |
Lynn Gitmark / Markus Heiberg |
2:6 |
3:7 |
8:1 |
9:2 |
9:1 |
* |
3 |
2 |
3
|
Grupa B
|
Echipă
|
B1
|
B2
|
B3
|
B4
|
B5
|
B6
|
|
|
|
B1 |
Julie Molnar / Steffen Walstad |
* |
11:4 |
8:2 |
4:7 |
8:4 |
11:3 |
patru |
unu |
2
|
B2 |
Ronja Nordhagen / Niklas Nordhagen |
4:11 |
* |
9:3 |
0:7 |
2:9 |
4:9 |
unu |
patru |
5
|
B3 |
Toril Sletly / Rune Steen Hansen |
2:8 |
3:9 |
* |
1:12 |
0:9 |
2:7 |
0 |
5 |
6
|
B4 |
Marianne Rörvik / Torger Nergor |
7:4 |
7:0 |
12:1 |
* |
7:5 |
10:1 |
5 |
0 |
unu
|
B5 |
Maya Ramsfjell / Magnus Ramsfjell |
4:8 |
9:2 |
9:0 |
5:7 |
* |
6:4 |
3 |
2 |
3
|
B6 |
Heline Mjoen / Harald Skarsheim Ryan |
3:11 |
9:4 |
7:2 |
1:10 |
4:6 |
* |
2 |
3 |
patru
|
echipele care avansează direct în semifinalele play-off
echipele care avansează în sferturile de finală ale play-off-ului
Playoff-uri
|
Sfert de finala
|
|
semi finala
|
|
Finala
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A1
|
Christine Skaslien / Magnus Nedregotten
|
9
|
|
|
|
|
|
B1
|
Julie Molnar / Steffen Walstad
|
7
|
|
|
|
A6
|
Lynn Gitmark / Markus Heiberg
|
patru
|
|
|
B1
|
Julie Molnar / Steffen Walstad
|
6
|
|
|
A1
|
Christine Skaslien / Magnus Nedregotten
|
5
|
|
|
|
|
|
B4
|
Marianne Rörvik / Torger Nergor
|
7
|
|
A2
|
Martine Rönning / Grunne Buros
|
7
|
|
|
B5
|
Maya Ramsfjell / Magnus Ramsfjell
|
zece
|
|
|
|
B5
|
Maya Ramsfjell / Magnus Ramsfjell
|
3
|
|
|
|
|
|
B4
|
Marianne Rörvik / Torger Nergor
|
6
|
|
|
|
Meci pe locul trei
|
|
|
|
|
|
B1
|
Julie Molnar / Steffen Walstad
|
6
|
|
|
B5
|
Maya Ramsfjell / Magnus Ramsfjell
|
3
|
|
Sferturi de finala. 12 martie, ora 9:00
Site-ul B
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
(A2) Martine Rönning/Grunne Buros
|
2
|
0
|
0
|
2
|
0
|
0
|
3
|
X
|
7
|
(B5) Maya Ramsfjell / Magnus Ramsfjell
|
0
|
2
|
unu
|
0
|
5
|
2
|
0
|
X
|
zece
|
Site-ul C
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
(A6) Lynn Gitmark / Markus Hoiberg
|
0
|
0
|
2
|
unu
|
0
|
unu
|
0
|
0
|
patru
|
(B1) Julie Molnar / Steffen Walstad
|
unu
|
unu
|
0
|
0
|
2
|
0
|
unu
|
unu
|
6
|
Semifinale. 12 martie, ora 11:30
Site-ul A
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
(A1) Christine Skaslien / Magnus Nedregotten
|
2
|
0
|
patru
|
0
|
0
|
0
|
3
|
X
|
9
|
(B1) Julie Molnar / Steffen Walstad
|
0
|
2
|
0
|
2
|
unu
|
2
|
0
|
0
|
7
|
Site-ul D
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
(B5) Maya Ramsfjell / Magnus Ramsfjell
|
0
|
2
|
0
|
unu
|
0
|
0
|
0
|
X
|
3
|
(B4) Marianne Rørvik / Torger Nergor
|
2
|
0
|
unu
|
0
|
unu
|
unu
|
unu
|
X
|
6
|
Meci pentru locul 3. 12 martie, ora 14:00
Site-ul C
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
(B1) Julie Molnar / Steffen Walstad
|
2
|
0
|
unu
|
0
|
unu
|
unu
|
unu
|
X
|
6
|
(B5) Maya Ramsfjell / Magnus Ramsfjell
|
0
|
unu
|
0
|
2
|
0
|
0
|
0
|
X
|
3
|
Finala. 12 martie, ora 14:00
Site-ul B
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
(A1) Christine Skaslien / Magnus Nedregotten
|
unu
|
unu
|
0
|
0
|
unu
|
0
|
2
|
X
|
5
|
(B4) Marianne Rørvik / Torger Nergor
|
0
|
0
|
unu
|
2
|
0
|
patru
|
0
|
X
|
7
|
Meciuri suplimentare de calificare
Au mai avut loc două meciuri de calificare între echipele finaliste (ținând cont de rezultatul finalei - până la două victorii în trei meciuri). Câștigătorul seriei a fost declarat câștigător al campionatului.
Meciul 1. 12 martie, ora 16:45
Site-ul B
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
(B4) Marianne Rørvik / Torger Nergor
|
unu
|
2
|
0
|
0
|
unu
|
0
|
2
|
0
|
6
|
(A1) Christine Skaslien / Magnus Nedregotten
|
0
|
0
|
2
|
2
|
0
|
2
|
0
|
2
|
opt
|
Meciul 2. 12 martie, ora 19:50
Site-ul B
|
unu
|
2
|
3
|
patru
|
5
|
6
|
7
|
opt
|
Total
|
(A1) Christine Skaslien / Magnus Nedregotten
|
unu
|
0
|
0
|
3
|
0
|
3
|
0
|
X
|
7
|
(B4) Marianne Rørvik / Torger Nergor
|
0
|
unu
|
unu
|
0
|
unu
|
0
|
unu
|
X
|
patru
|
Clasificare finală
|
Echipă
|
|
|
|
01! |
Christine Skaslien , Magnus Nedregotten |
9 |
opt |
unu
|
02! |
Marianne Rørvik , Torger Nergor |
9 |
7 |
2
|
03! |
Julie Molnar , Steffen Walstad |
opt |
6 |
2
|
patru |
Maya Ramsfjell , Magnus Ramsfjell |
opt |
patru |
patru
|
5 |
Lynn Gitmark , Markus Heiberg |
6 |
3 |
3
|
5 |
Martine Rönning, Grenne Buros |
6 |
patru |
2
|
7 |
Pia Troulsen , Bjornar Fidier |
5 |
2 |
3
|
7 |
Heline Mjoen, Harald Skarsheim Ryan |
5 |
2 |
3
|
9 |
Camille Holt , Joachim Lange |
5 |
unu |
patru
|
9 |
Ronja Nordhagen, Niklas Nordhagen |
5 |
unu |
patru
|
unsprezece |
Elin Ingvaldsen, Christer Liam Wiebe |
5 |
0 |
5
|
unsprezece |
Toril Sletly, Rune Steen Hansen |
5 |
0 |
5
|
Note
- ↑ NM Mixed Double 2017 - Curlingresultater (Nor.)
Link -uri
Vezi și