Campionatul Rusiei de curling în scaun cu rotile 2018 | |
---|---|
Oraș | Soci |
Arenă | cub de gheata |
data | 24 – 29 aprilie 2018 |
Câştigător | „Moscova” ( Konstantin Kurokhtin ) |
Al patrulea | Konstantin Kurokhtin |
Al treilea | Andrei Meshcheryakov |
Al doilea | Maxim Volkov |
Primul | Alexandra Chechetkina |
De rezervă | Alexandru Şevcenko |
Finalist | „Primăvara” ( Andrey Smirnov ) |
locul 3 | „Granit” (Alexey Fatuev) |
20172019 |
Campionatul rusesc de curling în scaun cu rotile 2018 a avut loc în perioada 24 - 29 aprilie 2018 în orașul Soci , pe Arena Ice Cube . [unu]
La campionat au participat 12 echipe din regiunile Moscova, Sverdlovsk, Chelyabinsk și Samara, Republica Udmurt, teritoriile Krasnodar și Krasnoyarsk, precum și Moscova, Sankt Petersburg și Sevastopol.
Echipa „ Moskva ” ( săritul Konstantin Kurokhtin , care a devenit campionul Rusiei pentru a 4-a oară), care a câștigat echipa „Rodnik” ( regiunea Sverdlovsk , skip Andrey Smirnov ) în finală, a devenit campioana Rusiei. Medaliile de bronz au fost câștigate de echipa „Granit” ( regiunea Chelyabinsk , skip Aleksey Fatuev).
Echipele, împărțite în 2 grupe a câte 6 echipe (A, B), joacă în sistem round robin într-o singură rundă. În faza grupelor, echipele primesc puncte: 3 puncte pentru o victorie, 1 punct pentru o înfrângere și 0 puncte pentru ratarea unui meci. Dacă două echipe au puncte egale, acestea sunt clasate în funcție de rezultatele unei întâlniri personale, dacă trei sau mai multe echipe sunt egale, acestea sunt clasate după suma aruncărilor de probă în casă (TBD, în centimetri, echipa cu o valoare mai mică). suma devine mai mare). Apoi, la a doua etapă, echipele sunt regrupate ținând cont de locurile ocupate la prima etapă: echipele care au ocupat primele trei locuri în grupe merg la grupa „medalie”, joacă cu echipele care au fost la prima etapă într-o altă grupă (rezultatele jocurilor cu echipele din grupa lor sunt în clasament), apoi echipele care au ocupat primele patru locuri merg în playoff pentru locurile 1-4, unde joacă semifinalele (primul loc). locul joaca cu locul 4, 2 cu 3), un meci pentru locul trei si finala; echipele care s-au clasat sub al treilea la prima etapă trec în grupa „clasament”, și mai joacă meciuri doar cu echipe din altă grupă; apoi, conform rezultatelor etapei de „clasificare”, se joacă meciuri pentru repartizarea finală a locurilor 5-6, 7-8, 9-10, 11-12.
Meciurile se joacă în 8 finaluri .
Comanda [2] | Al patrulea | Al treilea | Al doilea | Primul | De rezervă |
---|---|---|---|---|---|
Wild Wheels ( Soci ) | Alexei Golivko | Alexandru Ermolov | Alexandru Kirichenko | Rimma Ivankina | Elena Magdesyan |
Granit ( regiunea Chelyabinsk ) |
Alexei Fatuev | Marat Romanov | Serghei Ovsyannikov | Daria Schukina | Olga Belyak |
Yenisei ( Krasnoyarsk Krai ) |
Viktor Sibirin | Serghei Rîlnikov | Roman Nikulin | Vera Maltseva | Vasily Dyachkov |
Moscova | Konstantin Kurokhtin | Andrei Meshcheryakov | Maxim Volkov | Alexandra Chechetkina | Alexandru Şevcenko |
Moskvici ( Moscova ) | Alexandru Dmitriev | Oleg Stekolnikov | Igor Musatov | Larisa Şohova | Tiran Markosyan |
Regiunea Moscova | Vladislav Makarov | Valeri Ulianov | Vitali Danilov | Tatyana Elkhovskaya | Valery Baranov |
Rodnik ( regiunea Sverdlovsk ) |
Andrei Smirnov | Oleg Perminov | Oksana Slesarenko | Evgheni Pinzhenin | Viktor Erșov |
Regiunea Samara | Vasily Petin | Elena Lebedeva | Igor Rujnheinikov | Tatyana Akinina | Tatyana Kazarina |
St.Petersburg | Mihail Sorokin | Anna Karpushina | Alexey Lyubimtsev | Nikolai Iakușkin | Denis Zinoviev |
Sevastopol | Alexander Rybkin | Vadim Gusev | Natalia Kuzminova | Vladimir Lyubovich | |
Raliuri ( regiunea Moscova ) |
Constantin Bogdanov | Serghei Mishin | Vladimir Sinyakov | Elena Turkina | |
Udmurtia | Dmitri Serebryakov | Nadejda Prozorova | Pavel Medvedev | Olga Verhotina |
( săriturile sunt cu caractere aldine)
Grupa A
Echipă | A1 | A2 | A3 | A4 | A5 | A6 | LA | P | O | TBD , cm |
Loc | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
A1 | Unitate (Konstantin Bogdanov) |
* | 3:11 | 1:15 | 5:8 | 1:12 | 3:12 | 0 | 5 | 5 | 6 | |
A2 | Sevastopol (Vladimir Lyubovich) |
11:3 | * | 2:11 | 3:8 | 6:13 | 4:9 | unu | patru | 7 | 5 | |
A3 | Regiunea Moscova (Vladislav Makarov) |
15:1 | 11:2 | * | 9:7 | 13:0 | 7:10 | patru | unu | 13 | 2 | |
A4 | Sankt Petersburg (Alexey Lyubimtsev) |
8:5 | 8:3 | 7:9 | * | 4:9 | 4:5 | 2 | 3 | 9 | patru | |
A5 | Udmurtia (Dmitri Serebryakov) |
12:1 | 13:6 | 0:13 | 9:4 | * | 2:12 | 3 | 2 | unsprezece | 3 | |
A6 | Granit (Alexey Fatuev) |
12:3 | 9:4 | 10:7 | 5:4 | 12:2 | * | 5 | 0 | cincisprezece | unu |
Grupa B
Echipă | B1 | B2 | B3 | B4 | B5 | B6 | LA | P | O | TBD , cm |
Loc | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
B1 | Roți sălbatice (Aleksey Golivko) |
* | 11:3 | 3:9 | 7:5 | 4:5 | 6:8 | 2 | 3 | 9 | patru | |
B2 | Regiunea Samara (Igor Ruzheinikov) |
3:11 | * | 5:7 | 8:5 | 2:13 | 3:12 | unu | patru | 7 | 5 | |
B3 | Primavara (Andrey Smirnov) |
9:3 | 7:5 | * | 6:5 | 8:3 | 3:6 | patru | unu | 13 | 2 | |
B4 | Yenisei (Victor Sibirin) |
5:7 | 5:8 | 5:6 | * | 2:7 | 4:14 | 0 | 5 | 5 | 6 | |
B5 | Moskvici (Alexander Dmitriev) |
5:4 | 13:2 | 3:8 | 7:2 | * | 4:8 | 3 | 2 | unsprezece | 3 | |
B6 | Moscova (Konstantin Kurokhtin) |
8:6 | 12:3 | 6:3 | 14:4 | 8:4 | * | 5 | 0 | cincisprezece | unu |
Echipă | 4A | 5A | 6A | 4B | 5B | 6B | LA | P | O | TBD , cm |
Loc | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
4A | Sankt Petersburg (Alexey Lyubimtsev) |
* | 8:3 | 8:5 | 11:9 | 10:3 | 12:5 | 5 | 0 | cincisprezece | 132,82 | 7 |
5A | Sevastopol (Vladimir Lyubovich) |
3:8 | * | 11:3 | 3:8 | 7:4 | 9:4 | 3 | 2 | unsprezece | 124,95 | 9 |
6A | Unitate (Konstantin Bogdanov) |
5:8 | 3:11 | * | 3:10 | 6:3 | 13:9 | 2 | 3 | 9 | 117,86 | zece |
4B | Roți sălbatice (Aleksey Golivko) |
9:11 | 8:3 | 10:3 | * | 11:3 | 7:5 | patru | unu | 13 | 158,29 | opt |
5B | Regiunea Samara (Igor Ruzheinikov) |
3:10 | 4:7 | 3:6 | 3:11 | * | 8:5 | unu | patru | 7 | 169,59 | unsprezece |
6B | Yenisei (Victor Sibirin) |
5:12 | 4:9 | 9:13 | 5:7 | 5:8 | * | 0 | 5 | 5 | 160.08 | 12 |
Echipă | 1A | 2A | 3A | 1B | 2B | 3B | LA | P | O | TBD , cm |
Loc | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1A | Granit (Alexey Fatuev) |
* | 10:7 | 12:2 | 3:6 | 5:11 | 11:1 | 3 | 2 | unsprezece | 121,52 | 3 |
2A | Regiunea Moscova (Vladislav Makarov) |
7:10 | * | 13:0 | 0:12 | 4:7 | 8:4 | 2 | 3 | 9 | 139,84 | patru |
3A | Udmurtia (Dmitri Serebryakov) |
2:12 | 0:13 | * | 3:11 | 2:8 | 5:6 | 0 | 5 | 5 | 152,26 | 6 |
1B | Moscova (Konstantin Kurokhtin) |
6:3 | 12:0 | 11:3 | * | 6:3 | 8:4 | 5 | 0 | cincisprezece | 107,45 | unu |
2B | Primavara (Andrey Smirnov) |
11:5 | 7:4 | 8:2 | 3:6 | * | 8:3 | patru | unu | 13 | 96,41 | 2 |
3B | Moskvici (Alexander Dmitriev) |
1:11 | 4:8 | 6:5 | 4:8 | 3:8 | * | unu | patru | 7 | 122,55 | 5 |
pentru locul 5 | ||||||||||
Moskvici (Alexander Dmitriev) | 9 | |||||||||
Udmurtia (Dmitri Serebryakov) | patru | |||||||||
pentru locul 7 | ||||||||||
Sankt Petersburg (Alexey Lyubimtsev) | paisprezece | |||||||||
Roți sălbatice (Aleksey Golivko) | 2 | |||||||||
pentru locul 9 | ||||||||||
Sevastopol (Vladimir Lyubovich) | 9 | |||||||||
Unitate (Konstantin Bogdanov) | opt | |||||||||
pentru locul 11 | ||||||||||
Regiunea Samara (Igor Ruzheinikov) | 5 | |||||||||
Yenisei (Victor Sibirin) | 12 | |||||||||
Semifinale | Finala | |||||||||||||||||||||
(unu) | Moscova (Konstantin Kurokhtin) |
5 | ||||||||||||||||||||
(patru) | Regiunea Moscova (Vladislav Makarov) |
unu | ||||||||||||||||||||
Moscova (Konstantin Kurokhtin) |
6 | |||||||||||||||||||||
Primavara (Andrey Smirnov) |
5 | |||||||||||||||||||||
(2) | Primavara (Andrey Smirnov) |
6 | ||||||||||||||||||||
(3) | Granit (Alexey Fatuev) |
5 | ||||||||||||||||||||
Meci pentru locul 3 | ||||||||||||||||||||||
Regiunea Moscova (Vladislav Makarov) |
5 | |||||||||||||||||||||
Granit (Alexey Fatuev) |
7 | |||||||||||||||||||||
Loc | Echipa (sări peste) | Și | LA | P | TBD , cm |
---|---|---|---|---|---|
Moscova ( Konstantin Kurokhtin ) | zece | zece | 0 | 107,45 | |
Primăvara (regiunea Sverdlovsk) ( Andrey Smirnov ) | zece | opt | 2 | 96,41 | |
Granit (regiunea Chelyabinsk) (Alexey Fatuev) | zece | 7 | 3 | 121,52 | |
patru | Regiunea Moscova (Vladislav Makarov) | zece | 5 | 5 | 139,84 |
5 | Moskvici (Alexander Dmitriev) | 9 | 5 | patru | 122,55 |
6 | Udmurtia (Dmitri Serebryakov) | 9 | 3 | 6 | 152,26 |
7 | Sankt Petersburg (Alexey Lyubimtsev) | 9 | 6 | 3 | 132,82 |
opt | Wild Wheels (Soci) (Aleksey Golivko) | 9 | patru | 5 | 158,29 |
9 | Sevastopol (Vladimir Lyubovich) | 9 | patru | 5 | 124,95 |
zece | Raliuri (regiunea Moscova) (Konstantin Bogdanov) | 9 | 2 | 7 | 117,86 |
unsprezece | Yenisei (Teritoriul Krasnoyarsk) (Viktor Sibirin) | 9 | unu | opt | 160.08 |
12 | Regiunea Samara (Igor Ruzheinikov) | 9 | unu | opt | 169,59 |