Campionatul rus de curling între echipe mixte 2014 | |
---|---|
Oraș | Dmitrov ( Rusia ) |
Arenă | Centru de patinaj artistic și curling MU SK "Dmitrov" |
data | 7 – 11 mai 2014 |
Câştigător | Echipa Sankt Petersburg-1 |
Ocolire | Alexei Tselousov |
Al treilea | Alina Kovaleva |
Al doilea | Alexei Timofeev |
Primul | Elena Efimova |
Finalist | UOR nr. 2 (Sankt Petersburg) |
locul 3 | Echipa regiunii Moscova-2 |
20132015 |
Campionatul rus de curling între echipe mixte 2014 ( Campionatul rus de curling la disciplină mixtă 2014 ) s-a desfășurat în perioada 7 mai - 11 mai 2014 în orașul Dmitrov la arena Centrului de patinaj și curling artistic al MU SK „Dmitrov” [ 1] . Turneul a avut loc în a oară.
La turneu au participat 16 echipe din Moscova (4 echipe), Sankt Petersburg (5 echipe), regiunea Moscova ( Dmitrov ) (4 echipe), Chelyabinsk (1 echipă), Kaliningrad (1 echipă), Kazan (1 echipă).
Câștigătorul campionatului a primit dreptul de a concura ca echipă rusă la Campionatul European 2014 , care a avut loc în septembrie 2014 în orașul Thornby ( Danemarca ).
Echipa Sankt Petersburg-1 a devenit campioana Rusiei, câștigând echipa UOR nr. 2 cu scorul de 3:1 în finală. Locul trei a fost ocupat de Team Moscow Region-2, care a câștigat meciul pentru echipa de bronz Team Moscow-1 cu scorul de 7:1.
Echipele sunt împărțite în 2 grupe (A, B) de 8 echipe, unde se joacă între ele într-un sistem round robin într-o singură rundă. În faza grupelor, echipele primesc puncte: pentru o victorie - 2 puncte, pentru o înfrângere - 1 punct. Apoi 4 echipe care au ocupat locurile 1 și 2 în grupe merg în playoff , unde joacă conform sistemului olimpic . Mai întâi, echipele se întâlnesc în semifinale; Câștigătorii semifinalelor din finală joacă pe locurile 1 și 2, învinșii din semifinale joacă pe locurile 3 și 4.
Echipă | Al patrulea (sări peste) | Al treilea | Al doilea | Primul | De rezervă | |
---|---|---|---|---|---|---|
Grupa A | ||||||
A1 | Echipa Sankt Petersburg-3 | Artur Razhabov | Oksana Gertova | Peter Dron | Olesya Glushchenko | |
A2 | Echipa Sankt Petersburg-5 | Artyom Șmakov | Uliana Vasilieva | Evgheni Klimov | Oksana Bogdanova | |
A3 | Echipa regiunii Moscova-1 | Mihail Vaskov | Anastasia Moskaleva | Alexandru Korșunov | Marina Verenich | |
A4 | Yunost-Metar (Celiabinsk) | Danila Lyamaev | Irina Markova | Serghei Borodin | Iana Bykovskaya | |
A5 | Echipa Moscova-1 | Alexandru Kirikov | Victoria Makarshina | Vadim Şkolnikov | Galina Arsenkina | Dmitri Abanin |
A6 | Echipa Sankt Petersburg-1 | Alexei Tselousov | Alina Kovaleva | Alexei Timofeev | Elena Efimova | |
A7 | Echipa regiunii Moscova-4 | Dmitri Antipov | ? | ? | ? | |
A8 | Echipa Moscova-3 | Evgheni Arhipov | Alina Biktimirova | Arthur Ali | Alina Androsova | |
Grupa B | ||||||
B1 | Echipa Moscova-2 | Roman Kutuzov | Alexandra Saitova | Vadim Raev | Valeria Shelkova | |
B2 | Albatros (Kaliningrad) | Olga Zharkova | Vitali Karpinsky | Julia Guzieva | Grigory Stasyuk | |
B3 | Echipa Sankt Petersburg-2 | Alexander Krushelnitsky | Victoria Moiseeva | Alexandru Orlov | Maria Duyunova | Ilya Badilin |
B4 | Echipa Regiunea Moscova-2 | Vasili Telezhkin | Daria Morozova | Alexey Kulikov | Marina Vdovina | Alexei Tuzov |
B5 | Noua Ligă (Moscova) | Georgy Davtyan | Elena Davtyan | Vladimir Anisimov | Elena Izlisu | |
B6 | Echipa regiunii Moscova-3 | Kiril Savenkov | Daria Steksova | ? | ? | |
B7 | UOR nr. 2 (Sankt Petersburg) | Panteleimon Lappo | Anastasia Bryzgalova | Ivan Alexandrov | Maria Rustamova | Semion Osipov |
B8 | Tatarstan (Kazan) | Lilia Sitdikova | Artyom Savukhin | Irina Volkova | Nikita Sergheev |
Orele de începere a meciului sunt specificate în ora Moscovei (UTC+3) .
Loc | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | LA | P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Echipa Moscova-1 | * | 6:5 | 10:4 | 7:4 | 7:5 | 9:4 | 7:6 | 9:4 | 7 | 0 | |
2 | Echipa Sankt Petersburg-1 | 5:6 | * | 9:3 | 5:4 | 10:2 | 2:8 | 8:4 | 9:3 | 5 | 2 | |
3 | Echipa Sankt Petersburg-3 | 4:10 | 3:9 | * | 7:6 | 7:6 | 6:3 | 8:5 | 13:0 | patru | 3 | |
patru | Echipa Moscova-3 | 4:7 | 4:5 | 6:7 | * | 7:3 | 7:6 | 6:3 | 6:3 | patru | 3 | |
5 | Echipa Sankt Petersburg-5 | 5:7 | 2:10 | 6:7 | 3:7 | * | 6:5 | 13:5 | 11:3 | 3 | patru | |
6 | Echipa regiunii Moscova-1 | 4:9 | 8:2 | 3:6 | 6:7 | 5:6 | * | 7:1 | 7:4 | 3 | patru | |
7 | Echipa regiunii Moscova-4 | 6:7 | 4:8 | 5:8 | 3:6 | 5:13 | 1:7 | * | 9:3 | unu | 6 | |
opt | Yunost-Metar (Celiabinsk) | 4:9 | 3:9 | 0:13 | 3:6 | 3:11 | 4:7 | 3:9 | * | 0 | 7 |
Loc | Echipă | unu | 2 | 3 | patru | 5 | 6 | 7 | opt | LA | P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
unu | Echipa regiunii Moscova-2 | * | 7:5 | 5:3 | 1:6 | 8:3 | 6:7 | 10:3 | 10:1 | 5 | 2 | |
2 | UOR nr. 2 (Sankt Petersburg) | 5:7 | * | 7:3 | 9:1 | 7:10 | 8:2 | 4:3 | 10:2 | 5 | 2 | |
3 | Echipa Sankt Petersburg-2 | 3:5 | 3:7 | * | 7:1 | 6:5 | 14:1 | 5:2 | 10:2 | 5 | 2 | |
patru | Echipa Moscova-2 | 6:1 | 1:9 | 1:7 | * | 7:5 | 8:3 | 9:2 | 9:2 | 5 | 2 | |
5 | Albatros (Kaliningrad) | 3:8 | 10:7 | 5:6 | 5:7 | * | 9:4 | 7:2 | 12:2 | patru | 3 | |
6 | Echipa regiunii Moscova-3 | 7:6 | 2:8 | 1:14 | 3:8 | 4:9 | * | 11:1 | 8:2 | 3 | patru | |
7 | Noua Ligă (Moscova) | 3:10 | 3:4 | 2:5 | 2:9 | 2:7 | 1:11 | * | 6:0 | unu | 6 | |
opt | Tatarstan (Kazan) | 1:10 | 2:10 | 2:10 | 2:9 | 2:12 | 2:8 | 0:6 | * | 0 | 7 |
În grupa B, pentru identificarea a două echipe care intră în playoff de pe locurile 1 și 2, s-a luat în considerare numărul de victorii înregistrate de aceste echipe în meciuri între ele. Echipele Regiunii Moscova-2 și UOR No. 2 au avut câte două victorii, iar aceste echipe au avansat în semifinale.
Semifinale | Finala | |||||||||||||||||||||
Echipa Moscova-1 | 3 | |||||||||||||||||||||
UOR nr. 2 (Sankt Petersburg) | 7 | |||||||||||||||||||||
UOR nr. 2 (Sankt Petersburg) | unu | |||||||||||||||||||||
Echipa Sankt Petersburg-1 | 3 | |||||||||||||||||||||
Echipa Sankt Petersburg-1 | opt | |||||||||||||||||||||
Echipa regiunii Moscova-2 | unu | |||||||||||||||||||||
Meci pentru locul 3 | ||||||||||||||||||||||
Echipa Moscova-1 | unu | |||||||||||||||||||||
Echipa regiunii Moscova-2 | 7 | |||||||||||||||||||||
M | Echipă | Și | LA | P |
---|---|---|---|---|
Echipa Sankt Petersburg-1 | 9 | 7 | 2 | |
UOR nr. 2 (Sankt Petersburg) | 9 | 6 | 3 | |
Echipa regiunii Moscova-2 | 9 | 6 | 3 | |
patru | Echipa Moscova-1 | 9 | 7 | 2 |
5 | Echipa Sankt Petersburg-3 | 7 | patru | 3 |
5 | Echipa Sankt Petersburg-2 | 7 | 5 | 2 |
7 | Echipa Moscova-3 | 7 | patru | 3 |
7 | Echipa Moscova-2 | 7 | 5 | 2 |
9 | Echipa Sankt Petersburg-5 | 7 | 3 | patru |
9 | Albatros (Kaliningrad) | 7 | patru | 3 |
unsprezece | Echipa regiunii Moscova-1 | 7 | 3 | patru |
unsprezece | Echipa regiunii Moscova-3 | 7 | 3 | patru |
13 | Echipa regiunii Moscova-4 | 7 | unu | 6 |
13 | Noua Ligă (Moscova) | 7 | unu | 6 |
cincisprezece | Yunost-Metar (Celiabinsk) | 7 | 0 | 7 |
cincisprezece | Tatarstan (Kazan) | 7 | 0 | 7 |
Campionatele rusești de curling între echipe mixte (mixte) | |
---|---|